Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Navigatie Android sau Windows CE?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Salutare la toata lumea.
Mi sa ars navigatia android de la masina (Seat Leon 1P) si acum vreau sa cumpar alta.
Am gasit la preturi acceptabile atat pe Android cat si pe Windows CE.
Cineva mi-a spus sa renunt la android pentru ca dupa 6 luni o sa am probleme cu ea si sa trec pe Windows CE care, zice el, ar fi mult mai stabila.
Acum sunt intr-o mare dilema pentru ca nu stiu ce sa cumpar si de aceia apelez la ajutorul si sfatul dvs.
Ca si idee am ales una pe Windows CE adica  aceasta.
Orice sfat este binevenit.
Multumesc!

Edited by petre-vitan, 24 January 2022 - 10:59.


#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Windows CE se mișcă destul de bine. La ălea android ai nevoie de la 3GB RAM în sus, și-s scumpe.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
daca vrei fiabilitate cumpara o adaptare la 2DIN pt masina ta si apoi cumpara un casetofon de marca. daca esti mai cu dare de mana cauta-l sa aiba Android Auto sau Carplay, in functie de ce folosesti, android sau iphone si ai sa vezi ca-i smecherie. lasa chinezismele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qm540GOdhjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Fane, 24 January 2022 - 11:15.


#4
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Încă ceva la ăla din linkul tău:  Este nevoie doar de un telefon cu sistem android minim 4.2 maximum 6.0.1. Nu functioneaza cu telefoane android 7.0 - 8.0

#5
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View PostFane, on 24 ianuarie 2022 - 11:12, said:

daca vrei fiabilitate cumpara o adaptare la 2DIN pt masina ta si apoi cumpara un casetofon de marca. daca esti mai cu dare de mana cauta-l sa aiba Android Auto sau Carplay, in functie de ce folosesti, adroid sau iphone si ai sa vezi ca-i smecherie. lasa chinezismele.
Masina are player-ul 2 Din.
Nu-mi permit sa aloc mai mult de 1000 de lei.

View Post_R_A_D_U, on 24 ianuarie 2022 - 11:14, said:

Încă ceva la ăla din linkul tău:  Este nevoie doar de un telefon cu sistem android minim 4.2 maximum 6.0.1. Nu functioneaza cu telefoane android 7.0 - 8.0
Vrei sa spui ca nu pot vorbi la telefon prin navigatie sau ca nu pot rula aplicatiile prezentate in descriere? Eu am android 11 la telefon.

#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
De vorbit poți vorbi DACĂ se conectează. Ei zic doar de funcția mirrorlink:
  • Functie Mirror Link Dual - Telefonul va transmite pe ecran imaginea si in plus se poate controla telefonul din ecranul unitatii din bord. Posbilitatile sunt nelimitate! Poti transforma unitatea intr-un device cu android, doar conectind telefonul prin mufa usb si bluetooth. Ecranul capacitiv multitouch al unitatii permite control absolut asupra telefonului. Poti accesa si controla oricare aplicatie instalata in telefon: facebook, mail, waze, harti si alte progame de navigatie, browser internet, youtube sau oricare alta aplicatie. Este nevoie doar de un telefon cu sistem android minim 4.2 maximum 6.0.1. Nu functioneaza cu telefoane android 7.0 - 8.0

Ca fapt divers, eu am luat asta și merge cu Android 6,7,8. Cu 9 nu merge: https://forum.softpe.../#entry25464859

#7
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Post_R_A_D_U, on 24 ianuarie 2022 - 11:23, said:

De vorbit poți vorbi DACĂ se conectează. Ei zic doar de funcția mirrorlink:
Pe mine ma intereseaza doar sa pot vorbi la telefon prin navigatie.

#8
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
De vorbit, poți vorbi dar se va auzi cam nașpa... Ți-am zis în PM.

#9
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
Offtopic după cât timp sa ars navigația cu android?

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Indiferent de sistemul de operare, e foarte important cat de usor poti face update-ul GRATUIT de harti (prin simpla copiere de pe stick in memorie) si ce aplicatie are instalata default (iGO probabil?).

#11
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View PostEusebyu23, on 24 ianuarie 2022 - 11:40, said:

Offtopic după cât timp sa ars navigația cu android?
Dupa doua luni

#12
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postpetre-vitan, on 24 ianuarie 2022 - 12:26, said:

Dupa doua luni
tot o chinezarie ieftina ?

Orice ai cumpara, cumpara cu garantie de la un magazin de doamne ajuta.

NU Navi Abc Top Online.

Edited by elbjorn, 24 January 2022 - 12:33.


#13
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postelbjorn, on 24 ianuarie 2022 - 12:32, said:

tot o chinezarie ieftina ?

Orice ai cumpara, cumpara cu garantie de la un magazin de doamne ajuta.

NU Navi Abc Top Online.
Am dat 1100 de lei pe a, nu a fost chiar ieftina. Partea proasta a fost ca nu are deloc garantie.

#14
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postpetre-vitan, on 24 ianuarie 2022 - 12:34, said:

Am dat 1100 de lei pe a, nu a fost chiar ieftina. Partea proasta a fost ca nu are deloc garantie.
Adica ai aruncat pe geam 1100 de lei. Si acum vrei sa iei una la fel Posted Image

NU mai bine iti folosesti telefonul cu headset bluetooth pana strangi banii de o navigatie cu garantie ?

Edited by elbjorn, 24 January 2022 - 12:39.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Am fost intr-o dilema asemanatoare. Si dupa ce am cantarit toate argumentele, am luat un player original. SH, dar in stare corespunzatoare functional si estetic. Nu-mi pare rau. Pot conecta telefonul si asculta muzica prin bluetooth daca vreau, pot primi si efectua apeluri, atat prin voce, cat si prin date. A costat cat doua navigatii am (este doar player), dar am facut alegerea buna intrucat receptia radio este buna, se aude bine muzica si se incadreaza perect in bord atat dpdv al design-ului, cat si al nuantelor luminii de fundal. Iar eu sunt atent la aceste detalii.

Dar daca si daca vrei navigatie musai, ia-ti cu Android, una cu multe vanzari. Gasesti in China. Vine cu toate adaptoarele, daca vrei iei si camera de marsarier (iti trebuie neparat antena GPS).

Iti pot face eu cateva sugestii, in caz ca ai nevoie, dar uita-te si la una originala.

#16
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

View Postelbjorn, on 24 ianuarie 2022 - 12:39, said:

Adica ai aruncat pe geam 1100 de lei. Si acum vrei sa iei una la fel Posted Image

NU mai bine iti folosesti telefonul cu headset bluetooth pana strangi banii de o navigatie cu garantie ?
Pai asta fac, cumpar una noua dar nu mai iau pe Android ci pe Windows CE. Imi ofera garantie 12 luni si 14 zile drept de retur.

#17
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Care-i avantajul sa fie cu Windows CE fata de android?

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Un ecosistem inchis si implicit probabilitate mai mica de blocare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate