Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Huawei Nova 8i

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Desi e pe piata de aproximativ jumatate de an, am trecut in weekend la el (fidelizare la operatorul mobil). Ca date tehnice:

Retea: GSM / HSPA / LTE

Data lansarii: 22.07.2021

Dimensiuni: 161.9 x 74.7 x 8.6 mm (6.37 x 2.94 x 0.34 in)

Greutate: 190 g (6.70 oz)

Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Ecran: IPS LCD

Dimenisuni ecran: 6.67 inches, 108.1 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio)

Rezolutie: 1080 x 2376 pixels (~391 ppi)

Sistem operare: Android 10, EMUI 11, fara serviciile Google

Procesor: Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm), Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver)

Procesor video: Adreno 610

Card: NU

Memorie interna: 128GB 6GB RAM (pe asta l-am primit eu), 128GB 8GB RAM

4 camere:

Principala 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF

8 MP, f/2.4, 120˚, 17mm (ultrawide)

2 MP, f/2.4, (macro)

2 MP, f/2.4, (depth)

LED flash, Panorama, HDR

Video 1080p@30fps

Camera secundara (frontala): 16 MP, f/2.0, (wide), HDR Video 1080p@30fps

Difozor: Loudspeaker

Jack 3.5mm

Conectivitate: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, GPS cu A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NFC, Radio

USB Type-C 2.0

Sensors Fingerprint (lateral), accelerometru, giroscop, senzoe prozimitate, busola

Baterie: Li-Po 4300 mAh, incastrata

Incarcare rapida 66W, 60% in 17 min, 100% in 38 min (n-am stat cu cronometrul, dar e... rapida)

Culori: Moonlight Silver, Interstellar Blue, Starry Black

Modele:  NEN-L22, NEN-LX1 (presupun ca LX1 e pentru Europa)


Ca aspecte pozitive:
  • incarcarea rapida
  • pachet complet (incarcator cu cablu de date, casti, husa silicon pentru spate)
  • interfata similara (ca gesturi) cu IOs (venind de pe iPhone SE 2016, am remarcat ca are gesturi smilare cu cele de la IPhone X in sus)
  • camera mi se pare buna (pe partea de foto). Inca nu am testat-o afara, dar voi reveni cu ceva poze pe viitor
  • pana acum, bateria m-a tinut 48 ore (in conditiile mele de utilizare plus butonare de telefon nou)
  • calitatea audio pare buna (mai am de verificat pe parcurs)
  • serviciile de cloud (Huawei Cloud) au preturile similare cu cele Apple (46 lei pe an pentru 50GB stocare)
  • are NFC si radio FM
Aspecte mai putin pozitive (fiecare le va aseza cum doreste):
  • limitare video 1080/30fps (nu exista alta optiune, nici macar la 720). Poate (poate) va fi un update pe viitor, dar ma gandesc ca nu se va intampla (ar intra in piata Mate si P). Nu ma deranjeaza, dar era bine sa fie.
  • o parte din aplicatii inca cer serviciile Google (am specificat ca nu are serviciile Google)
  • Android 10 (se putea 11, daca nu posibilitatea de actualziare la 12)
  • trebuie sa stii ca sunt alternative la programe (whatsapp se poate instala, chiar daca nu e in AppGallery)
  • poate 5G?
Voi reveni si cu alte aspecte pe masura ce ma voi impiedica de ele (atat ca aspecte pozitive, cat si ca aspecte negative).

#2
elmacount

elmacount

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.07.2011
Emui 12 in viitor?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Conform Huawei central, emui 12 s-ar limita la nova 7. Nu știu ce sa zic. Soția are nova 5t (eligibil), eu, cu nova 8i (2021) nu sunt pe lista.

Evident, Mate și P (20, 30, 40, dar și Mate 10) nu au probleme cu actualizarea.

#4
elmacount

elmacount

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.07.2011
E un telefon reusit oricum.raportul calitate pret e imbatabil

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La 1.300 lei la Huawei și la cum merge, n-am ce să-i reproșez.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Serviciile google merg?

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La o prima încercare, nu. Am instalat google play și google services, dar nu se lansează. Nu ma deranjează în mod expres. 90% din aplicații le am, iar restul (cu excepția Orange money) ma descurc din browser.

#8
elmacount

elmacount

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.07.2011
Cum sta cu semnalul? Eu am seria mate 10 pro si mate 30 pro.Nu mai ma s intoarce la samsung nci mort

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca orice Huawei, foarte bine. Încă nu l-am scos în "sălbăticie" sau zone cu semnal la limita.

#10
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
hehe, telefonul acesta am vrut sa il iau si intamplator am vazut nova 9 la pret bun si l-am luat pe acela.Superbe amandoua

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Intre cele doua (nova 8i si nova 9) nu sunt diferente prea mari (8i are anumite limitari soft la camera fata de 9, respectiv Android 10 si Android 11).

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca aplicatii imi functioneaza (si cum):
  • functioneaza fara Google Services: BTPay, MyEnel, Kaufland, Lidl Plus, Booking, Wikipedia, Bolt, Curve (am trecut temporar pana lamuresc ce fac cu Orange Money). Se regasesc in AppGallery
  • functioneaza prin descarcarea de pe site sau apkpure: Whtasapp, Facebook
  • nu functioneaza: MyOrange (e in AppGallery, dar versiunea ceruta e mai veche decat cea instalata), ING Home Bank (nu exista). Pe astea doua le rezolv cu varianta online. Orange Money lipsa totala (nu am inlocuire, nici macar pe web...)


#13
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Intreb si eu: nu mai bine luai un xiaomi pe care mergea totul, decat sa te legai la cap cu huawei si restrictiile lui?

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pana acum, doar o aplicație nu merge (la ce folosesc). Plus ca restul erau mai sus la preț (Samsung am de munca și nu ma atrage, telefoane cu Windows nu se mai fabrica, IPhone am avut (i l-am dat surorii).

Nu regret alegerea, am avut în permanență o impresie buna despre Huawei și doar pentru lucruri punctuale nu am ales acum 2 ani telefon cu servicii google.

PS: pana acum, ca viteza de lucru, îmi e mai bine fără google. Vedem pe viitor.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Revin cu o actualizare privind bateria: o incarcare (inca n-am stat geana sa vad timpul) ma tine minim doua zile (48 ore) si mai raman cu aproximativ 35% in seara celei de a doua zile in aceleasi conditii de utilizare ca si vechiul telefon.

Viteza de reactie este aproape instanta.

Coincidenta sau nu, ca alternativa la Apple Pay (respectiv Google Pay) avem Curve ca modalitate de plata cu telefonul, parteneriat lansat pe 19.01 (chiar ziua in care mi-a venit telefonul).

Ma uitam la P50 Pro (si Pochet), dar de la o mie si un pic de lei la o mie si un ceva de euro, ma cam doare buzunarul (chiar daca diferentele sunt semnificative la ce poate fiecare).

Daca ar fi sa recomand Nova 8i? Da, il recomand, cu conditia ca cine il vrea sa constientiezeze ca nu are GMS. Cum la Whatsapp exista alternativa Viber, asa avem HMS ca alternativa la GMS.

Edited by Pololica, 28 January 2022 - 11:25.


#16
elmacount

elmacount

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.07.2011
Cine vrea îl poate lua azi de la altex la 820 cu reducerea de 25 la suta doar azi. Am comandat unul la prețul asta e best buy

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Instalat GSpace pentru ING HomeBank si Orange Money (singurele aplicatii lipsa pe care le utilizez mai frecvent). Pana acum nu au dat rateu.

Pe langa astea doua, am mai instalat din AppGallery:
  • Bolt, Kaufland, Lidl Plus, MyEnel, Curve, MeeTime (un fel de Facetime), Booking
Aplicatii apk (apkpure)
  • Whatsapp, engie,
Ca aplicatii standard folosite:
  • telefon, mesagerie (SMS), Harti Petal, Cautare Petal (pentru catuare de informatii si aplicatii)

(cred ca e evident ca am telefonul in limba romana...)

#18
elmacount

elmacount

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.07.2011
Nu ți-e frica sa bagi datele ing ului prin gspace? Totuși este o aplicație chinezeasca kracuita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate