Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sfat alegere vopsea lavabila

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare, am de zugravit un apartament cu 3 camere (~90mp suprafata) si nu stiu catre ce vopseluri sa ma indrept. Vreau sa zugravesc cu alb, ideal dintr-o singura mana. Bugetul ar fi undeva la 400-500lei pentru vopsea. Mentionez ca in prezent peretii sunt de un crem foarte deschis si sunt relativ curati (fara pete de ulei sau mucegai).
Ceva sfaturi despre o marca si un sortiment?

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Savana cu teflon , dar nu cred ca-ti ajung banutii pt tot apartamentul.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce vrei sa faci ?
90mp cred ca este suprafata apartamentului
Cu siguranta suprafata peretilor e mult mai mare deci nu prea cred ca scapi cu doar 400 lei pentru tot apartamentul
Calculeaza corect suprafata - Lungimea x latimea = suprafata peretelui x cati pereti ai

#4
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,477
  • Înscris: 04.12.2003
1.O mana de smighel fin
2. Amorsa si lasat la uscat
3.Savana ,Oskar

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Amorsa, apoi dai cu ce se incadreaza in buget, daca exista.

#6
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
Aeria Gold de la Adeplast. Mi-a ajuns o galeata de 15L (ovala ca sa bagi gratarul in ea) pentru un ap de 60 m2. Si cel mai important este trafaletul. Am avut un Dulux Premium de lana cu care am dat vreo 2000m2 pana acum. Face toti banii.

https://www.hornbach...821/produs.html

Pretul e super . Eu am dat vreo 50 lei pe el acum 10 ani.

#7
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Multumesc frumos pentru raspunsuri, intr-adevar ~90mp reprezinta suprafata podelei. Inteleg ca in afara de Savana si Oskar alte branduri nu au acoperire la fel de buna? Am observat si Spor de la Policolor si "Superweiss", brandul lui Hornbach.

#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 mariusonweb, on 24 ianuarie 2022 - 09:52, said:

... alte branduri nu au acoperire la fel de buna? Am observat si Spor de la Policolor si "Superweiss", brandul lui Hornbach.
Daca vrei dintr-o mana , astealalte nu prea au spor

#9
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Atunci o sa cumpar 15l dintr-una dintre cele 3 marci recomandate mai sus + trafaletul recomandat de MKdens24kw si vedem cat ma intind. Revin aici cu deznodamantul, ca o concluzie.

Multumesc din nou pentru indrumare!

#10
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
De-a lungul timpului am folosit: Spor de la Poilocolor, Dulux Latex Mat, Apla Aplalux, Adeplast Aeria Gold (asta am acum pe pereți) Caparol Alb Interior, Danke la interior și exterior, Oskar la interior-exterior, Savana la exterior, Kober Zertificat, Sticky,iar acum urmează să încerc și lavabila celor de la Sto. :)

Toate au fost ok dar nu aș mai folosi niciodată Caparolul (poate altă gamă) Danke și Dulux.

Spor.

Edited by froome, 24 January 2022 - 10:14.


#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Orice vopsea ai folosi, la trafalet preferabil sa bagi "doua maini" ca altfel sunt sanse mari sa ramai cu dungi vizibile pe pereti.

#12
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 aeon, on 24 ianuarie 2022 - 10:13, said:

Orice vopsea ai folosi, la trafalet preferabil sa bagi "doua maini" ca altfel sunt sanse mari sa ramai cu dungi vizibile pe pereti.
Raman urme /dungi , la vopseaua de proasta calitate care nu are putere buna de acoperire ( la astea trebuie date 2-3 maini sa se uniformizeze ).
La alea bune ( ceva mai scumpe ) nu exista probleme de genul asta .
Si eu am inceput cu Danke etc si la bucatarie am dat Savana cu teflon , pai era o diferenta de la cer la pamant , de atunci nici nu ma mai uit la chestii la oferta, ca nu merita ( munca de 3 ori ).

#13
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Eu am dat cu oskar mat si am avut dare, cu danke nu am avut deloc, cred ca depinde si de suprafata, per total savana cu teflon pare a fi cea mai buna din ce am incercat eu.

#14
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Mai cauta prin buzunare si cumpara Savana cu teflon, este cea mai buna si acopera suprafata dintr-un strat.

#15
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Savana cu teflon, acoperire buna.

#16
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Eu recomand STO. Este mai prietenoasa cu mediul, are fisa tehnica, ceea ce la multe vopsele nu am vazut. Am folosit si Savana cu teflon, dar timp de 3 zile nu poti sa stai in camera dupa aplicare. STO este mai scumpa si a necesitat 2 maini la aplicare.

#17
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011
ce produs ai folosit de la STO pentru interior? au pentru vopsele lavabile de interior mai multe produse iar diferentele de pret sunt substantiale, de la simplu la x2 sau x3, eu am folost de la ei acum multi ani alte produse si am fost multumit
mi-a cerut un mester savana cu teflon, mai exista acest produs? am dat o cautare pe net si nu gasesc acel produs pe care scrie savana cu teflon, gasesc tot felul de savana lavabile, ultralavabile, superlavabile dar nu scrie pe ambalaj cu teflon sau nu vad eu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate