Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

SSD Made in China

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Alexandra2021

Alexandra2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2022
Buna seara. Am cumparat un SSD de 12T de pe un site cu produse made in China. Stiu ca suna prost, insa n-as dori sa judec nici actiunea mea, nici toata China. Asa ca am sa va rog daca se poate sa fim obiectivi si sa va explic problema acestui SSD sa vedem daca se poate salva. A fost cumparat nou, cu un pret foarte mic. La prima lui utilizare am verificat si venise formatat ex-Fat. Windows 10 il recunostea iar viteza era destul de ok. Am inceput sa introduc date pe el. Dupa primii 35G au inceput problemele. Se copia greu. Ce copiam nu se vedea in acest SSD insa sistemul imi spunea ca nu pot sa fac o alta copie ale acelor date deoarece ele existau deja. L-am formatat cu programul windows-ului si l-am facut NTFS. Din acel moment problemele au curs lant. Am instalat AOMEI si l-am formatat NTFS GPT. I-am facut deasemenea verificare de sectoare avariate cu AOMEI care m-a tinut aproape 4 zile. Nu a gasit nimic in neregula. Acum insa, cand il conectez, windowsul pare sa-l citeasca, insa dupa 3 minute tot nu reuseste sa-l conecteze. Nu mai reusesc sa-l citesc si sa-l utilizez deloc. Doar AOMEI il mai citeste. Am atasat si 3 poze cu informatii pe care le da AOMEI despre SSD. Ce ma sfatuiti sa mai incerc? Multumesc.

Attached Files



#2
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 Alexandra2021, on 23 ianuarie 2022 - 23:57, said:

Ce ma sfatuiti sa mai incerc? Multumesc.


Sa contactezi chinezul ca sa faci cerere de retur si refund.

#3
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu ti-a "batut la ochi" capacitatea mare a SSD-ului la un pret atat de scazut ?

#4
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
"facepalm " -> nu te mai chinui cu SSD-ul respectiv, il poti arunca direct la tomberon, SSD-ul ala pana-i lume nu are 12 TB reali :)) chiar daca ar avea, ar costa o caruta de bani unul de 12 TB.

Ti-a dat vanzatorul ala o teapa ,  nu altceva.

#5
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
12 TB e o stocare imensa si nu iti face fata orice chinezarie la asta, m-am uitat si eu pe aliexpress si sunt asemnea ssd-uri la preturi infime, maxim 500 de lei... pai doar un ssd de vreo 4tb e 4000 de lei.

 murdar, on 24 ianuarie 2022 - 01:27, said:



Sa contactezi chinezul ca sa faci cerere de retur si refund.

nu-l mai baga in seama chinezul, si-a facut banii.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu daca te consoleaza dar am patit-o si eu cu memorystick-uri usb de 32 si 64GB, speram sa salvez niste fotografii de familie.
S-a intamplat in urma cu vreo 5 ani, am pierdut mai putini bani, parca 50-60 lei.
Aveam niste banuieli, pretul era prea bun dar am zis sa risc, ca la loz in plic.
Norocul nu mi-a suras.
De atunci m-am hotarat sa cumpar medii de stocare doar din tara, de la magazine serioase care ofera garantie si permit returul produselor.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,946
  • Înscris: 24.04.2013
Daca era prezentat ca fiind de 12TB, si nu mai mult putin dar te-ai trezit ca ‘primesti unul mult mai mare decat ai comandat’, e teapa curata. Acea capacitate nu exista decat ‘in scripte’ prin ‘pacalirea’ controllerului cum ca ar avea mult mai multa memorie flash decat exista in realitate. Din ce scrii probabil are vreo 32GB, atat cat sa il poti conecta si sa para ca e functional. Odata ce incepi sa scrii pe el suficient de mult, datele noi suprascriu pe cele existente si se duce totul de rapa. Nu este nimic de reparat la el.

In trecut am vazut acest tip de inselaciune practicata la greu la stick-uri de memorie, vad ca au ‘progresat’. Acea capacitate trebuia sa iti dea de gandit.

Daca vanzatorul l-a prezentat ca fiind de vreo 32GB (sau mai putin), atunci pur si simplu e defect.

Edited by sags, 24 January 2022 - 07:05.


#8
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Asta nu e doar teapa, e trolling. Daca scriau 2-4TB, era teapa, la 12TB este 90% trolling, 10% teapa. Da-l la gunoi.

#9
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Din ce ai scris, se pare ca nu este partitionat=> imparte in partitii si vezi cum se comporta

Edited by danb1961, 24 January 2022 - 08:52.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,770
  • Înscris: 30.08.2006
Fix pe Aliexpress a aparut cel mai mare ssd din toate timpurile la pret de chilipir si cu stocul plin. Vad ca astea de 12TB au si recenzii negative ca fiind niste falsuri.

Edited by Leo2006, 24 January 2022 - 09:02.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,551
  • Înscris: 15.06.2004
Teapa asta chinezeasca e de cand lumea.
A fost mai intai la cardurile de memorie, apoi la stick-urile USB, acum si la SSD-uri.

Cand vedeti cantitati enorme la memorie si pret mic e clar teapa.
Mai ales ca sunt producatori consacrati care nu produc SSD-uri de o asemenea capacitate.

#12
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pe viitor, cand mai cumperi piese de PC, intreaba un amic ceva. Sper sa nu se considere postare misogina. Pe mine ma intreaba la job toate colegele si pana acum nu i-au cazut niciuneia epoletii de femeie puternica si independenta.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cand te saturi de teste sa desfaci "SSD-ul" si sa pui poza aici, sunt curios daca are si ceva metalic sa dea "greutate". :)

O sa gasesti ceva de genul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CbA1QtkQrFA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
De pe ce site l-ati achizitionat (un coleg a sarit cu ali, dar mai sunt si altele)? Si daca nu-i secret, la ce pret?

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 Alexandra2021, on 23 ianuarie 2022 - 23:57, said:

Ce ma sfatuiti sa mai incerc? Multumesc.
Îl arunci și cumperi altul. De data asta unul de la o firmă normală, chiar dacă nu e atît de chilipir ca ăla chinezesc.

#16
Alexandra2021

Alexandra2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2022
Mulțumesc pentru răspunsuri. Din păcate n-am apucat sa ma sfătuiesc cu nimeni înainte de cumpărare. Nu a fost nici o suma exagerată sa-mi atragă atentia. Dacă luam o lanterna sigur primeam una funcțională. Nu tot ce se vinde este prost. Insa mai sunt și cazuri ca acestea in care unii incearca sa profite de necunoașterea și neinformarea oamenilor și sa pună și site-ul intr-o lumina proasta.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Alexandra2021, on 23 ianuarie 2022 - 23:57, said:

Buna seara. Am cumparat un SSD de 12T de pe un site cu produse made in China. Stiu ca suna prost, insa n-as dori sa judec nici actiunea mea, nici toata China.  Ce ma sfatuiti sa mai incerc? Multumesc.

Ciao, nu suna prost China.  Nu judeca nimeni actiunile tale !
De sfatuit mai nimic nu te sfatui,  poate eventual ia legatura cu vanzatorul.

 Alexandra2021, on 24 ianuarie 2022 - 10:03, said:

Din păcate n-am apucat sa ma sfătuiesc cu nimeni înainte de cumpărare.

Vad ca iti cam place cuvantul  sfătuiesc

Edited by MembruAnonim, 24 January 2022 - 10:28.


#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Am si eu carduri microsd de 64gb luate tot asa, la pref ff mic de pe aliexpress. Desi arata capacitate 64gb, in realitatea tot ce pui peste 4gb dispare (uneori raman doar nume de fisiere, alteori dispar fisierele pur si simplu, imediat dupa copiere).. teapa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate