Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vata bazaltica peste termosistem polistiren

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
flciuca

flciuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.08.2013
Salutare,

Am achizitionat anul trecut o casa izolata cu polistiren (10cm) si tencuiala decorativa.
Dorim sa izolam mai bine casa cu vata bazaltica (15-20cm). Casa a fost tencuita inainte de termosistem (cel putin asa zice vechiul proprietar).
Intrebarea mea este daca sa dam jos termosistemul vechi sau sa adaugam vata bazaltica peste fatada existenta?
Avantaje/dezavantaje?

Multumesc!

#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Si cat de lungi dibluri vei cauta sa cumperi ?

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Obsesie mare cu izolatia asta pe pereti. Dar nici unul nu se concentreaza pe usi si ferestre. Decat zeci de cm de chestii pe pereti mai bine micsorati ferestrele si usile, puneti inca o usa peste cea existrenta, faceti hol de intrare si nu usa de afara direct in "living", puneti usa catre etaj si .. nu mai deschideti geamurile, obsesia se mai calmeaza fara aerisiere.

Edited by aeon, 23 January 2022 - 23:17.


#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
De ce-ai pierde o termoizolatie deja facuta. Pui 15-20 cm de vata peste fara nicio problema, gasesti si dibluri de 400.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Mai pune inca 30cm peste cei 10 ca sa ai casa pasiva.
Nu diblurile trebuie mari ci holsuruburile, iei de 50-55+ cm.
Sa pui si inca o fereastra de termopan si sa izolezi bine si glafurile pe toate 4 laturile, si tavanul si jos daca ai cum.
Desigur ajuta si antecamera la hol.

Edited by loock, 23 January 2022 - 23:31.


#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
bosii mei, casa pasiva nu inseamna 70 cm izolatie pā pereti.

#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 06.10.2019

 flciuca, on 23 ianuarie 2022 - 22:26, said:

Am achizitionat anul trecut o casa izolata cu polistiren (10cm) si tencuiala decorativa.
Dorim sa izolam mai bine casa cu vata bazaltica (15-20cm). Casa a fost tencuita inainte de termosistem (cel putin asa zice vechiul proprietar).

Daca nu ai si ferestrele foarte bune ( pierderi mici de caldura ), sau ai suprafete vitrate foarte mari, degeaba pui o izolatie atat de groasa pe pereti. Nu vei reusi sa iti amortizezi investitia intr-un timp relativ rezonabil.

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
camera cu termoviziune goes brrrrrrr

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Peste polistiren irosesti banii punand altceva decat tot polistiren.

#10
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 flciuca, on 23 ianuarie 2022 - 22:26, said:

Salutare,

Am achizitionat anul trecut o casa izolata cu polistiren (10cm) si tencuiala decorativa.
Dorim sa izolam mai bine casa cu vata bazaltica (15-20cm). Casa a fost tencuita inainte de termosistem (cel putin asa zice vechiul proprietar).
Intrebarea mea este daca sa dam jos termosistemul vechi sau sa adaugam vata bazaltica peste fatada existenta?
Avantaje/dezavantaje?

Multumesc!
Hei.

EU am facut ce vrei tu. Initial am pus 10cm de polistiren. Dupa, am venit cu inca 20cm de vata bazaltica peste polistiren+decorativa. Au trecut 7 ani de atunci. Nu au aparut probleme. Se simte in casa diferenta, insa nu cum speram. Mai bine faceam efort sa sap pe langa casa 50cm si sa izolez fundatia mai bine. Si nu as mai pune vata. Cheltuiala in plus inutila.

Este SAME SHIT. O sa cheltui de ~3x mai mult doar ca sa ajungi la aceeasi parere.

Dar da, stric la subiectul intrebat, se poate, e ok. Daca efortul financiar nu e un efort mare, da-i inainte. Solutii tehnice sunt pt orice.

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Acum cand camerele cu termoviziune se gasesc destul de usor, adica platesti pe cineva sa vina sa faca o analiza, e pacat sa te apuci de o asa lucrare fara sa vezi unde sunt pierderile de caldura.

#12
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca nu ai termoizolatie la pardoseala de minim 10 cm extrudat PE placa si minim 50 cm bazaltica in pod , vata adaugata pe pereti e fix zero .

#13
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 aeon, on 23 ianuarie 2022 - 23:16, said:

Obsesie mare cu izolatia asta pe pereti. Dar nici unul nu se concentreaza pe usi si ferestre. Decat zeci de cm de chestii pe pereti mai bine micsorati ferestrele si usile, puneti inca o usa peste cea existrenta, faceti hol de intrare si nu usa de afara direct in "living", puneti usa catre etaj si .. nu mai deschideti geamurile, obsesia se mai calmeaza fara aerisiere.

Poate pentru ca la o casa de 140 mp amprenta  ai poate 20 mp de ferestre si  peste 100 mp de perete. Poti sa iti pui si mama tripan-ului  atat timp cat peretii exteriori permit pierderi de caldura. Si culmea e ca toate lumea se cam concentreaza deja pe usi si ferestre. Toti dezvoltatori pun tripan ca se vede si iti ia ochii. Polistirenul de sub placa sau vata din pod nu se vede daca lipseste sau e subtire. La fel si termosistemul subtire nu se vede sub decorativa.

In plus asta cu lipsa de aerisire si micsorarea ferestrelor ca sa faci economie cred ca e printre cele mai proaste sfaturi pe care le-am citit in ultimul timp. De departe. Nu am prins eu ironia?

In privinta vatei sunt de acord cu colegii de mai sus care au scris ca nu are nici un sens sa pui vata peste polistiren. Avantajele vatei sunt ca respira, dar trebuie montata cu adeziv adegvat si in plus si pe interior vopseaua trebuie sa permita acelasi lucru. Acum daca ai deja polistiren si poate ultra-lavabila pe interior dai bani in plus degeaba pe vata, adeziv special,dibluri (vata e mai grea, iti trebuie dibluri metalice), decorativa pentru vata. Vata mai are si avantajul ca nu arde, dar nici aici nu te ajuta polistirenul deja montat. Ca proprietati de izolare nu e cu nimic mai buna vata, asa ca daca vrei doar sa imbunatatesti izolarea mergi tot pe polistiren.

Dar optimizarea izolarii trebuie sa includa toate eventualele puncte reci: pereti, acoperis. La pardoseala s-ar putea sa fie prea mare efortul ca sa mai poti face ceva.

Edited by Scurthea211, 25 January 2022 - 13:00.


#14
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Totusi depinde si din ce e construita casa , caramida ceramica , bca sau chirpic ?!

#15
flciuca

flciuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.08.2013
Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri.
Update: am realizat audit energetic cu camere cu termoviziune (multumesc Vali pt sugestie). Concluzii:
1. usa intrare e super ok etanseaza bine doar ca izolatia tocului este minunata dar lipseste cu desavarsire.
2. un geam termopan fisurat cu lipsa gaz care practic e degeaba.
3. vechiul proprietar a pus pe casa scarii luminatoare din caramida din sticla (chitul s-a dus sau nu a fost aplicat corespunzator) care lasa aerul sa treaca in voie. Evaluez acum daca este mai eficient sa le reizolam sau inlocuit cu tamplarie cu geam mat.
4. acoperisul pare facut corect (e acoperit cu tigla ceramica) si izolarea in pod facuta corespunzator (ar mai merge ceva vata dar asta inseamna desfacut complet tot plafonul)
5. descoperit faptul ca 2 calorifere nu se incalzesc suficient. ciudat este ca acele 2 calorifere sunt la etaj iar cele de la mansarda sunt la fel de calde ca cele de la parter. (verificat deja robineti, aerisit, re aerisit - astept sugestii dar voi posta si pe un topic de instalatii).

Offtopic - presiunea apei cam insuficienta, caut solutii pentru ridicare presiune in retea.

#16
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013

View PostBaXXXon, on 24 ianuarie 2022 - 19:35, said:

Daca nu ai termoizolatie la pardoseala de minim 10 cm extrudat PE placa si minim 50 cm bazaltica in pod , vata adaugata pe pereti e fix zero .
Asta e din putul gandirii, dorele!

#17
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
pune 200 în pod, că nu pui de la tine, nu te costă nimic să aberezi pe net.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate