Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa fara GN

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
hesakom477

hesakom477

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2022
Salutare

In zona unde vreau sa construiesc nu exista infrastructura pentru gaze naturale. Ce optiuni as avea pentru aragaz? As prefera unul pe gaze, nu electric dar nici sa stau cu butelia de la benzinarie.

Este permis / fezabil sa imi iau o butelie mai mare, fixa, si o tin undeva afara? Sa o reincarc? Si cum se reincarca, exista vreum serviciu de reincarcat care vine la poarta?

Multumesc

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Mergi pe electric pentru ca e mult mai fain.
In primul rand se spala super usor apoi daca e pe inductie cum iti recomand se incalzeste mai repede decat pe gaz.
Iar consumul de curent e super ok.

Edited by Kroghy, 23 January 2022 - 21:22.


#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Doar pentru gatit, o butelie de-aia mare de GPL te tine cu anii.
Daca tot iti iei asa ceva (se inchiriaza de la furnizor, si trimite cisterna sa ti-o reincarce), poti sa-ti pui si apa calda menajera pe gaze, iti iei instant pe gaz, cat curge apa calda, atata consuma.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Gazele au fost preferate doar pt ca erau ieftine si relativ usor de instalat.

Buteliile de GPL sunt foarte scumpe.

Daca poti investi, instalezi panouri PV si ce produci vara, consumi iarna (compensare cantitativa).

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012
nu-i o corvoadă să schimbi butelia normală de aragaz odată la 3...4 luni...

așa cum ți s-a zis: cele mari se-nchiriază și costă de te rup...

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postgushpi, on 24 ianuarie 2022 - 13:02, said:

nu-i o corvoadă să schimbi butelia normală de aragaz odată la 3...4 luni...

așa cum ți s-a zis: cele mari se-nchiriază și costă de te rup...
Ce a zis el, sustin si eu.

Daca vrei sa fii profi, poti sa iei o butelie de GPL dedicata din compozit, mai mare, si o incarci tu cu GPL. Este UN PIC(nu cu mult) mai ieftin asa, decat sa o cumperi cu sigiliu.

Ca sa iti faci o idee insa, de economie, iti voi da un exemplu in cazul meu.

Am o plita cu inductie. 4 ochiuri, etc. La mine se gateste de dimineata pana seara. mereu e soacra in strachini. Ba incalzeste ceva, ba gateste pt copil, ba pt noi, ba pt nevasta ca are un regim mai special. Se gateste MEREU. Undeva la 300KW ESTIMATI de mine se consuma pe luna.

In vara, mi s-a stricat plita. O problema cu CEZ, mi-a venit 380 in casa, a bubuit ceva in ea. In fine, am dus-o la reparat. Pana una alta, am luat un aragaz simplu si o butelie.
Reparatul a durat ceva, doua luni.

Acelasi mod de folosire/gatire, o butelie m-a tinut fix o luna. Cealalta butelie inca o luna.

Ca si pret, este mai ieftin pe gaz comparativ cu inductie. Sau cel putin in cazul meu, desi nu vad de ce nu as putea sa generalizez. Mai exact, cam la jumate*cu tariful vechi CEZ. Acum cu cel nou.... nici nu vreau sa ma gandesc.

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postvictor29cr, on 24 ianuarie 2022 - 15:41, said:

Ce a zis el, sustin si eu.

Daca vrei sa fii profi, poti sa iei o butelie de GPL dedicata din compozit, mai mare, si o incarci tu cu GPL. Este UN PIC(nu cu mult) mai ieftin asa, decat sa o cumperi cu sigiliu.

Si-n plus gpl nu ingheata ca butanul deci poti tine butelia afara iarna . Poti folosi butelia si la un instant ACM pe gpl .

View Postgushpi, on 24 ianuarie 2022 - 13:02, said:


așa cum ți s-a zis: cele mari se-nchiriază și costă de te rup...
Sunt si de cumparat insa pretul e prohibitiv.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Ia-ti o bara de conexiune cum se foloseste la centrale si doua butelii de 26/50l, functie de cat poti ridica si urca in masina. De compozit, daca iti permiti, sunt cu vreo 10kg mai usoare per butelie. 100l de GPL sunt aproximativ 700kW, sau o ora pe zi cu arzatorul cuptorului la maxim timp de un an de zile.

#9
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Eu am rastel cu patru butelii normale și centralină și mă țin aproximativ un an de zile. Din podul garajului, unde e rastelul, și până la plita din bucătărie am instalație cu țeavă de oțel. Am rămas cu setup-ul ăsta de pe vremea când eram offgrid și nu îmi permiteam luxul unei plite electrice.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

View Postrusman, on 24 ianuarie 2022 - 16:18, said:

Eu am rastel cu patru butelii normale și ...

de curiozitate doar: ai manometre pt fiecare? sau cum știi că s-a terminat una din ele?

#11
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Prin cântărire poți afla exact cât mai ai în ele.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
La gatit ai autonomie suficienta cat sa lasi o singura butelie deschisa, apoi cand se consuma sa treci pe urmatoarea, si ai luni la dispozitie sa o incarci pe prima.
La rulote exista chiar robinet automat care comuta de la o butelie la alta, dar nu e nevoie de asa ceva aici.

#13
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
La mine, nefiind podul garajului încălzit, aveam probleme cu presiunea gazului când erau temperaturi scăzute. Cu două butelii nu sunt probleme nici la -20 cu toate arzătoarele aprinse. Am ajuns însă la patru bucăți, doar pentru simplul motiv că se umple porkbagajul cu ele, și nu se bălăngănesc peste tot.

#14
hesakom477

hesakom477

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2022
Am gasit butelie GPL cu 4500 lei la 1000 l. Ar trebui sa tina cam 5 ani daca am calculat corect:

1000 l x 7.48 kW/h = 7480 kWh total, cum un aragaz ar consuma cam 4 kW pe zi, vine 1812 zile sau 4.96 ani. Si 2 ani ar fi bine daca am calculat gresit....

#15
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Dar exista si mai mici 80 l de exemplu.

Se poate si electric, dar depinde de ce sistem solar ai si cat ai vrea sa investesti in el, in plus in curent continuu rezistentele le poti manevra doar cu electronica, sau contactoare dc mari si scumpe.

Personal prefer vitroceramica desi le cam sparg, daca scapi ceva pe ele se sparg, am spart 3 pana acum, din pacate nu se gaseste sticla ceramica separat, in piata sh sunt ieftine, dar nu gasesti intotdeauna.

Vreau sa-mi fac un cuptor de caramida cu niste rezistente in tub de cuartz, aam luat unele lungi de 600 mm , dar una s-a spar la transport,  mai  am doar 5 pot pune 3 sus si 2 jos, planuies sa-l leg pe diverter, acolo am 2-3kw.

momentan merg doua din astea pe incalzire

Attached Files



#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postrusman, on 24 ianuarie 2022 - 16:18, said:

Eu am rastel cu patru butelii normale și centralină și mă țin aproximativ un an de zile. Din podul garajului, unde e rastelul, și până la plita din bucătărie am instalație cu țeavă de oțel. Am rămas cu setup-ul ăsta de pe vremea când eram offgrid și nu îmi permiteam luxul unei plite electrice.
Ce diametru are teava de otel , mersi .

#17
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
1/2"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate