Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

V-ati cumparat vreodata o masina pentru voi doar pentru placerea de a o conduce?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Ma refer aici, daca cumva aveti familie, si asa mai departe, sa luati pe langa inca una care sa fie mai mult ca o jucarie/hobby/motocicleta pentru voi, si sa o folositi cu scopul de a va simti bine cand o conduceti. Daca da, de care?

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Detin 3 astfel de masini, strict pentru placerea de a le intretine si de a le conduce.
Aro 243, Aro 11 si Dacia 1100.
Pe langa aceste mai detin alte 3.

#3
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
mi se pare masochism pur sa ai placere in a conduce asa ceva
ma gandeam si eu la o masina mai sport, mai cu caluti, motor, cuplu, putere....

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostSfaturiFaraTroleala, on 23 ianuarie 2022 - 14:49, said:

Ma refer aici, daca cumva aveti familie, si asa mai departe, sa luati pe langa inca una care sa fie mai mult ca o jucarie/hobby/motocicleta pentru voi, si sa o folositi cu scopul de a va simti bine cand o conduceti. Daca da, de care?
De mai multe ori chiar.
Aro de armata de la unitatea unde lucram. Decapotabil cu geamul in doua partitii pentru AG 9. Era destul de folosit da relativ bine intretinut. A costat 12 milioane vechi in 2004, asa ca pentru oameni de ai casei. M-am dat cu el vreo luna pe toate coclaurile pe la tara dar consuma ca o locomotiva si l-am dat cuiva de acolo.
Oltcit club - cumparat pentru ca eram foarte activ pe Daciaclub in disputa Aro vs Oltcit. La mare moda discutia asta prin 2004 , cred ca au fost si pe softpedia discutiile astea. L-am cumparat cu 8 milioane de la cel mai carpanos om posibil. Asta nu mi l-ar fi dat dar trebuia sa isi schimbe masina si nu avea decat un singur loc de parcare si cel mai bun din bloc, fix in fata scarii. Era fala lui si nu misca practic deloc Oltcitul de acolo. Mi l-a dat cu conditia ca sa nu il misc nici eu de acolo pana cand nu vine cu noua masina. Am tavalit masina aia o vreme pe langa Dacia mea 1310 TLE ca sa fiu si eu bazat cand ma certam pe net. L-am dat pe urma cu nu mai stiu cat tot asa pe la tara.
Renault 9/11 adus din Austria fara ate cumparat cu un milion jumate prin 95, 96 nu mai tin exact. L-am luat doar etru ca imi placea masina , bordul mai exact si l-am dat unui amic, mecanic cu aceeasi bani dupa cateva zile care l-a facut farame si a folosit piesele la dacii, ca tot un neam de cleon fonte era motorul.
Ce regret si acu este ca tot in anii aia nu am putut lua un Renault 18. Foarte buna masina, adusa direct din Franta , majoritatea pieselor comune cu Dacia deci ar fi tinut la intretinere dar pretul cerut era peste bugetul meu in anii aia.

#5
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010

View PostSfaturiFaraTroleala, on 23 ianuarie 2022 - 15:02, said:

mi se pare masochism pur sa ai placere in a conduce asa ceva
ma gandeam si eu la o masina mai sport, mai cu caluti, motor, cuplu, putere....

Placerea ta, nu e placerea altora, trebuia sa dai un exemplu, daca tot zici ca e masochism pentru tine!

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
Da, deoarece acest lucru ar insemna un hobby si o placere. Cum unii colectioneaza timbre, altii isi doresc unele masini, motociclete si asa mai departe.

Eu sunt pasionat de autoturisme si motociclete. Pe langa masina de firma, care o folosesc si pentru familie ca este mare si incapatoare, mai detin si o masina cu mai multi caluti pentru "fun" un Ford Focus RS, dar si un scuter Vespa si o motocicleta Yamaha Tracer 9.

Daca as avea si mai multi bani si mai multa capacitate as avea poate un parc auto.

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Tot timpul cumpar cate una pt distractie , de ale ieftine pana-n 500 de euro , mai ajung si pe camp cu ele la forje .... ideea ca nu ma doare buzunarul sa fac praf cate una de asta daca vreau .
Mai cumpar si epave sa le repun in drepturi prin reparatii corecte - asta e placerea mea de care nu cred c-o sa scap prea curand .
Am avut si Aro 10-4 4x4 , cand l-am luat era praf  si l-am refacut complet de la a la z ....

Attached Files


Edited by BaXXXon, 23 January 2022 - 15:24.


#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Doamne ferește, cum sa vorbești de așa ceva, aici trebuie sa vorbim doar despre hibride, electrice și alte autoturisme ce vor salva planeta, eventual autoturisme scumpe plictisitoare fara nici un soi de haz dar neapărat noi sa nu polueze la fel de mult.
E absolut revoltător sa cumperi o mașină doar pentru placerea condusului, doamne ferește mai vrei sa depășești și limita de viteza legala cu ea? Absolut revoltător.
Nu se poate vorbi pe aria auto de mașini fun.
Strict răspuns la întrebare, răspunsul meu e doar da.

Edited by SpeedDemon, 23 January 2022 - 15:28.


#9
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Da. Pe lângă mașina casei, am mai cumpărat un Suzuki Jimmy, pentru bătut coclaurile și drumuri forestiere pentru încântarea sufletului. E o senzație foarte plăcută.
Bașca nevasta-mea, după ce am cumpărat-o, o conduce peste tot. Îi place că e înaltă, îi dă siguranță, mai ales în cazul bordurilor din oraș...

Edited by pui, 23 January 2022 - 15:32.


#10
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostSpeedDemon, on 23 ianuarie 2022 - 15:26, said:

Doamne ferește, cum sa vorbești de așa ceva, aici trebuie sa vorbim doar despre hibride, electrice și alte autoturisme ce vor salva planeta, eventual autoturisme scumpe plictisitoare fara nici un soi de haz dar neapărat noi sa nu polueze la fel de mult.
E absolut revoltător sa cumperi o mașină doar pentru placerea condusului, doamne ferește mai vrei sa depășești și limita de viteza legala cu ea? Absolut revoltător.
Nu se poate vorbi pe aria auto de mașini fun.
Strict răspuns la întrebare, răspunsul meu e doar da.
te rog impartaseste-ne putin din experienta ta cu masinile pe care le conduci din placere

#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 11.06.2010
Da. Conduceam o aspirata de 75 cai si alta de 100 cai, chiar n-aveam nevoie de alta masina, dar am luat un 1.5 turbo de 160 cai, in banii aia e max putere ce puteam lua masina noua, a fost criteriul hotarator, strict pentru placere.

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 08.10.2004
toate moto le-am luat pt placere.
suzi Grand Vitara pt offroad

daca nu implica si o componenta de placere de ce ai cumpara o masina ? ca poti imbina si utilul cu placutul pana la un punct...

#13
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Postsmoke, on 23 ianuarie 2022 - 15:39, said:

toate moto le-am luat pt placere.
suzi Grand Vitara pt offroad

daca nu implica si o componenta de placere de ce ai cumpara o masina ? ca poti imbina si utilul cu placutul pana la un punct...
eu am Dacia Logan din motive economice, in mod evident nu exista placere
pentru placere mi-ar trebui mai multa sportivitate, mai ales la motor dar si la caroserie
masina mai mica, 2 usi, nu barci cu 4 usi sau suv-uri

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde cati bani ai si daca vrei sa ii dai, ca poti sa ai masina fun si incapatoare.

#15
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostAdm, on 23 ianuarie 2022 - 15:48, said:

Depinde cati bani ai si daca vrei sa ii dai, ca poti sa ai masina fun si incapatoare.
bine eu aici ma refer la preturi mai modeste, un 5k-10k euro acolo, mai pentru "oamenii de rand" care vor placere....

#16
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 17.10.2018
Nu ,ca n as plati taxe/impozite la ea ,doar pentru aceasta simpla placere.
Cine are bani si isi permite good for him :)

#17
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai poți vinde Dacia și să te uiți la un Clio 172/182 + bani sa îl pui la punct. Eu am avut Logan 1.4 înaintea RS-ului deci prin munca se poate, dar sa nu lucri în România, aia își bat joc de tine cu salarii mizere și după deschid topice cu mașini scumpe plictisitoare eco din bani făcuți pe seama celor slab plătiți intrebandu-se de ce nu au românii mașini eco din salarii de 2000-3000 lei sau mai rău 1400 cat o mai fi minimul pe economie.
Într-o vreme mai găseai cate un Megane 225 la 3-4 mii de euro, mai obosit.
La mașinile mai puternice cred că întreținerea e mai dificila, un consum de 13-14, piese scumpe, plăcuțele și discurile schimbate foarte des.
Poți cumpăra și un BMW E36 sau E46 ca mașină distractiva ieftina, un 330d are consum bun și motorul fiabil, doar impozitul e problema.

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003

View PostSfaturiFaraTroleala, on 23 ianuarie 2022 - 15:54, said:

bine eu aici ma refer la preturi mai modeste, un 5k-10k euro acolo, mai pentru "oamenii de rand" care vor placere....
La 5-10k eur sunt cazane de pe care curg tablele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate