Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Recomandare stabilizator de tensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, in zona aici am ceva probleme cu curentul de la o vreme, am  fluctuatii destul de dese, exemplu acuma imi sta curentul 250-255, uneori seara cand vin oameni acasa imi sta numa la 200, chiar si 190 am vazut la un moment dat, eu am pus un releu de tensiune digitop d'ala mobil  la centrala in caz de vine ce va peste 250 sa se ia curentul la centrala, dar acuma de exemplu cum sta numa 250 nu mai merge centrala, in fine.

Am inceput sa caut pe internet Stabilizator de tensiune sau USP ,dar nu stiu care este diferente intre ele am vazut ca usp este mult mai scump si ma gandesc ca este si mai bun, ce mi-ati recomanda sa iau?

Stiu ca as avea nevoie pentru toate electrocasnicele din casa, dar  chiar nu stiu ce sa fac ,ca unu d'ala pentru toata casa costa ceva mi de euro, si e imens, asa ca am spus initial sa iau doar pentru centrala si frigider ca sunt la indemana, la centrala mi s-a ars o data placa, nici dupa 1 luna de functionare la centrala noua.

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ups = + baterie ( in caz ca se ia curentul ) = cauta unul cu unda pura nu modificata.
Stabilizator= fara baterie , se ia curentul nu mai functioneaza centrala.

La frigider nu merita nici ups nici stabilizator.

#3
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
avut ăsta, că se lucra în zonă și doar centrala se simțea și se oprea. foarte mulțumit de el în continuare.
https://www.emag.ro/...l/pd/DZZBW2BBM/

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru centrala stabilizator cu servomotor de la well
pentru tv, pc stabilizator cu relee de la wel (cum a dat colegul mai sus, foarte bun)
Pentru frigider, masina spalat, radiator s.a. deviceuri nu merita montat .
Daca sunt caderi de tensiune in sensul de intrerupere de cateva ore atunci pe centrala trebuie ups cu acumulator calculat sa duca cateva ore , ceva de genul de la 60Ah in sus si nu baterie auto ci tip descarcare profunda .

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009

 Calypsso, on 23 ianuarie 2022 - 12:11, said:

Buna, in zona aici am ceva probleme cu curentul de la o vreme, am  fluctuatii destul de dese, exemplu acuma imi sta curentul 250-255, uneori seara cand vin oameni acasa imi sta numa la 200, chiar si 190 am vazut la un moment dat, eu am pus un releu de tensiune digitop d'ala mobil  la centrala in caz de vine ce va peste 250 sa se ia curentul la centrala, dar acuma de exemplu cum sta numa 250 nu mai merge centrala, in fine.
Fara suparare, nu e curent, e tensiune.

#6
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Am inteles, multumesc de informatii, am sa cumpar atunci un UPS doar pentru centrala si restu am sa cumpar Stabilizator de tensiune cu releu, problema e aici ca nu stiu de cat va sa fie de exemplu pentru televizor, ajunge un de 300W?

Pentru frigider,masina de spalat rufe, masina de spalat vase,cuptor,cuptor cu microunde, hota ? Posted Image daca ma puteti ajuta as fi recunoscator

Chiar vreau sa iau pentru toata aparatura, ca nu am chef sa mi se mai arda ceva.

Edited by Calypsso, 23 January 2022 - 21:52.


#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"Pentru frigider,masina de spalat rufe, masina de spalat vase,cuptor,cuptor cu microunde, hota ?"
frigider -  aprox.1000W servomotor
masina spalat - 3000W servomotor
spalat vase - 3000W servomotor
cuptor electric - vezi pe eticheta maxim de consum , aici eu nu as monta , scump si inutil idem microunde idem hota

#8
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
mama dar la 3000w gasesc numa tancuri d'alea mari, ma gandeam ca gasesc d'ala slim prins in perete..

Edited by Calypsso, 23 January 2022 - 22:50.


#9
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
scuze pentru dublu post, inca nu am cumparat stabilizator de tensiune, dar tot caut pentru centrala doar, si sa fie neaparat de perete, sa pot cumva sa-l prin in perete, ce-am gasit pana acuma este acesta: dar sa nu fie prea putin, este ok pentru centrala doar?

https://timoshop.ro/...tor de tensiune


Centrala am vazut ca are un consum de 102watt, cica asta s-ar inmulti cu 5 si mai pui apoi 10% ar veni undeva la 700 va, ceea ce e ok de 1000 zic eu

Edited by Calypsso, 27 January 2022 - 18:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate