Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Electrocasnice apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Salut. Urmeaza sa ma mut in apartament nou si as vrea sa cumpar toate electrocasnicele. Am citit mai multe pareri, review-uri dar tot sunt indecis ce sa aleg. As dori cateva sfaturi de la voi, ce sa am in vedere cand fac alegerea pentru fiecare. Ca buget as vrea sa ma orientez pe gama medie, sa nu fie nici cele mai ieftine dar nici gama de varf.

As vrea sa cumpar urmatoarele:

Plita inductie -  1500-2000 lei
Cuptor electric incorporabil   ~1500 lei
Masina de spalat vase incorporabila ~1500 lei
Hota - care tip e mai buna? 1000 -1500 lei
Frigider -  1500-2000 lei
Masina de spalat rufe ~ 1500-2000 lei
Uscator de rufe - 1000-1500 lei

#2
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ia ca prim criteriu clasa energetica nu firma; ex hota= in cazul in care nu te intereseaza lumini disco, singurul lucru dupa clasa energetica este volumul deservit

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Eu zic sa fii atent la produse cu garanție cat mai mare. Nu fugi de beko.
Poți căuta (dacă ești din București) la Media Galaxy Băneasa produse expuse care au preturi extraordinar de bune.
La hota te poți uita la produsele de la tornado, foarte bune - puternice și prețuri bune bune.
La frigider neapărat nofrost.
Uscător de rufe la 1500 nu cred că iei ceva decent.


#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Zilele trecute am fost exact in acelasi stadiu ca a tau, eu am mers pe gama electrolux, doar asta am in casa, si chiar nu am avut probleme cu ele niciodata, eu am cumparat asa.

Cuptor incorporabil Electrolux EOE7C31X - 1750 de lei - era pe emag redus, acuma vad e putin mai scump, dar poti sa-ti iei, eu am vrut neaparat 72L, gasesti pe emag la 1500 dar la 52L
Hota incorporabila telescopica Electrolux EFP60460OX - 850 de lei. ( vezi ca e redusa acu ma pe emag la 720 de lei, ce crezi am facut? i-am dat retur si am comandat alta, 130 de lei economisiti haha!)

Masina de spalat vase incorporabila Electrolux EES848200L, 2200 de lei ,tot pe emag este 2100 de lei este foarte buna, merita toti banii, la 1500 de lei nu stiu ce masini o sa gasesti,dar ce crezi ca am facut si aici? retur si comandata din nou Posted Image))) nu o mai gasesti la pretul asta niciodata, la fel si la hota..

te poti uita dupa EES47320L, dar e acelasi pret cu asta de mai sus ca e redusa, sau EEA27200L , uita-te pe ideall . ro , eu am vrut una neaparat de 60, din cate stiu alea de 45 sunt cam la acelasi pret ca nu prea le cumpara lumea.

Plita incorporabila Electrolux KGG6407K 800- de lei tot de pe ideall am luat'o

Cuptor cu microunde incorporabil Heinner HMW-25BIGBK - 600 de lei , aici efectiv nu am vrut sa mai dau banii pe asa ceva, una de la electrolux era 1600 de lei, si aceasta am prins'o la 600, si este exact la fel, doar ca scrie heinner inloc de electrolux, pai nu dau 1000 de lei sa-mi scrie mie electrolux acolo.

Urmeaza sa-mi iau uscator de rufe acuma si cam atat, am incheiat, dar stau la vanat de preturi ca luna februarie,martie se fac lichidari de stock Posted Image

In general bugetul tau este putin cam mic la unele electrocasnice, si o sa fii obligat sa-l cresti putin, altfel o sa-ti iei ceva ce nu iti place... si e nasol, si oricum bugetul la hota de exemplu e prea mare, gasesti mult mai ieftine

Edited by Calypsso, 23 January 2022 - 12:28.


#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Dacă ai gaz, renunță la astea.

 Slay, on 23 ianuarie 2022 - 11:58, said:

Plita inductie -  1500-2000 lei
Cuptor electric incorporabil   ~1500 lei
Kilowatuloră de energie electrică a ajuns de la 75 de bani la 1,5 lei. Scump al dracu'!

Edited by Mircel, 23 January 2022 - 12:21.


#6
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

 Mircel, on 23 ianuarie 2022 - 12:18, said:

Dacă ai gaz, renunță la astea. Kilowatuloră de energie electrică a ajuns de la 75 de bani la 1,5 lei. Scump al dracu'!

Lasa ca nici cu gazul nu mie rusine, vecinul meu lucreaza la gaz, fix la eon, si mi-a spus "stai linistit ca se zvoneste ca se duce pana la 9 lei mc3" ca offtopic, eu am luat in calcul sa-mi fac soba pe lemne, semineu frumos.

Edited by Calypsso, 23 January 2022 - 12:22.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 Mircel, on 23 ianuarie 2022 - 12:18, said:

Dacă ai gaz, renunță la astea. Kilowatuloră de energie electrică a ajuns de la 75 de bani la 1,5 lei. Scump al dracu'!

Pretul pt. energia electrica poate fi plafonat, pt. ca soarele ne da yotawati de energie solara, si pt. ca acum se vor trece toate autovehiculele pe energie electrica si o sa se tot mareasca productia de energie electrica.
Insa la combustibili pretul o sa tot creasca, nu se poate plafona ca e sursa consumabila, plus ca sunt multiple mize politice, economice, geostrategice, climatice, ecologice, etc.
A crescut pretul combustibililor cu 20% anul trecut si consumul a crescut nu a scazut. Poate sa mai creasca mult si bine, si de 5X, si de 9X si de 25X.
Si la lemn a crescut pretul indiferent ca e de foc sau de altceva.
In SUA era 9 USD o foaie de OSB in 2020 si in 2021 a ajuns la 160 USD, de 17,777 ori mai scumpa.

Edited by loock, 23 January 2022 - 12:53.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 Calypsso, on 23 ianuarie 2022 - 12:22, said:

si mi-a spus "stai linistit ca se zvoneste ca se duce pana la 9 lei mc3" ca offtopic, eu am luat in calcul sa-mi fac soba pe lemne, semineu frumos.
Nu-l mai crede, la pretul ala comanzi gaz din America si-ti vine mai ieftin Posted Image

Edited by andreic, 23 January 2022 - 12:58.


#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 Mircel, on 23 ianuarie 2022 - 12:18, said:

Dacă ai gaz, renunță la astea.

Cuptoru' electric ii miez! Nu se compara cu cel pe gaz. De altfel, nu cred ca baga in fiecare zi cate o juma' de porc in el. :D

#10
MarkBrad

MarkBrad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.10.2020

 Slay, on 23 ianuarie 2022 - 11:58, said:

Salut. Urmeaza sa ma mut in apartament nou si as vrea sa cumpar toate electrocasnicele. Am citit mai multe pareri, review-uri dar tot sunt indecis ce sa aleg. As dori cateva sfaturi de la voi, ce sa am in vedere cand fac alegerea pentru fiecare. Ca buget as vrea sa ma orientez pe gama medie, sa nu fie nici cele mai ieftine dar nici gama de varf.

As vrea sa cumpar urmatoarele:

Plita inductie -  1500-2000 lei
Cuptor electric incorporabil   ~1500 lei
Masina de spalat vase incorporabila ~1500 lei
Hota - care tip e mai buna? 1000 -1500 lei
Frigider -  1500-2000 lei
Masina de spalat rufe ~ 1500-2000 lei
Uscator de rufe - 1000-1500 lei


Plita inducție - indiferent ce ai de gând să iei, îți recomand să te uiți dupa sticla Schott Ceran sau EuroKera, slider și mai multe trepte de control. Un model decent in bugetul tau Bosch PIE631FB1E.
Cuptor electric incorporabil - creste bugetul până la 2000 și găsești modele decente de la Bosch sau Electrolux.
MSV incorporabila - buget foarte mic, dar poți să te uiți la Gorenje sau Beko, daca nu poți creste să iei Electrolux.
Hota - întrebarea nu e care e cea mai buna, dar care se încadrează în bugetul tau. Orice ai în gând, iti recomand sa te uiți la una care are absorbția cea mai mare la treapta minimă și zgomotul cel mai mic.
Frigider - orice cu garanție 5 ani, in bugetul respectiv.
MSR - LG, Electrolux, Bosch
Uscător - la bugetul respectiv, mai bine amână achiziția și mai pui bani deoparte.

Mult succes.

#11
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 andreic, on 23 ianuarie 2022 - 12:57, said:

Nu-l mai crede...
Ultima ofertă la Engie, valabilă până la 26ian.2o22 este de 9,58 lei/mc, 0,90693 lei/kWh: https://www.engie.ro...e-e-celsius.pdf pag 3.

Edited by Mircel, 23 January 2022 - 13:29.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Plita Siemens ( posibil fara slider in buget, de vazut ce modele sunt), pretul difera mult in f de magazin.
Cuptor Electrolux.
Hota Elica ( se strica si ele, nu se mai garanteaza pt nimic)
Frigider LG cu radiator, daca n-ai bani de Smeg. Acum toate se strica oricum, dar nu lua Samsung mai ales nu lua cu racire prin carcasa.
MSV Electrolux ( se strica si ele)
MSR n-as lua noua, se strica si Miele acum, iar Electrolux/Aeg se fac mai nou prin alte tari decat Italia si Germania si de cativa ani a acazut calitatea vizibil - balama din zamac, etc.



#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
:D Am impresia ca aici fiecare enumera ce are prin casa. :D Beko si Electrolux sunt ok, le am de cativa ani si n-am probleme.

Posted Image

Posted Image

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca nu pui si plita cu inductie peste MSR si MSV sa vezi daca rezista electronica lor la asa ceva, nu esti destul de nebunatic...

Am pus MSR incorporabila sub cuptor intr-o garsoniera a unui client care inchiria, intr-un monolit pe colt cu blatul, dar am lasat totusi 55mm intre ele pt. ventilarea cuptorului, cu straif de mascare fix intre fronturi si suport cuptor decupat normal pt ventilare cu gol de 20x20cm si 5 x 56,4 cm coloana de convectie in spate. Avea si de microunde deasupra, incorporabil.

Edited by loock, 23 January 2022 - 14:04.


#15
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

 edy_wheazel, on 23 ianuarie 2022 - 13:50, said:

Posted Image Am impresia ca aici fiecare enumera ce are prin casa. Posted Image Beko si Electrolux sunt ok, le am de cativa ani si n-am probleme.

Putin cam ciudatica bucataria dvs, dar nu judec, nu e treaba mea Posted Image) fiecare cu gusturile lui.

Edited by Calypsso, 23 January 2022 - 17:10.


#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 Calypsso, on 23 ianuarie 2022 - 17:10, said:

Putin cam ciudatica bucataria dvs, dar nu judec, nu e treaba mea Posted Image) fiecare cu gusturile lui.

Posibil. Oricum, in poze apare doar o parte, lipseste masa si frigideru'.

#17
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Eu am așa (cumpărate în 2016, fără nicio problemă, până astăzi): cuptor încorporat electric Zanussi, frigider nofrost Whirlpool, aragaz Beko, hotă Hansa, mașină de spălat rufe Indesit, cuptor cu microunde Daewoo, aparat cafea Philips Saeco.

#18
faxelektro

faxelektro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.03.2014
Cineva sa recomanda cositor sau fludor de calitate am de cositorit mule conductoare de 1-2,5 cupru?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate