Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Recomandare ceainic inox cu fluier.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Caut un ceainic:
- din inox
- cu fluier
- capacitate >2 litri
- compatibil masina spalat vase
- compatibil gaz/inductie
- maner termoizolant

Voi ce folositi... si de ce ?
Astept recomandarile voastre.

Pana acum am gasit cateva modele la Emag insa de cele mai multe ori costul de transport aproape il egaleaza pe cel al produsului :)

#2
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 dagobar, on 23 ianuarie 2022 - 09:56, said:

Salut.

Caut un ceainic:
- din inox
- cu fluier
- capacitate >2 litri
- compatibil masina spalat vase
- compatibil gaz/inductie
- maner termoizolant

Voi ce folositi... si de ce ?
Astept recomandarile voastre.

Pana acum am gasit cateva modele la Emag insa de cele mai multe ori costul de transport aproape il egaleaza pe cel al produsului Posted Image

Eu am luat din Germag un astfel de ceainic și e foarte ok.

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Ikea

https://www.ikea.com...negru-20239595/

#4
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Pare in ordine asta de la Ikea, mi-ar placea si mie unul, insa la 34 de lei livrarea sa si-l tina pe raft.

#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@s2inu
In oferta de pe site-ul lor nu apare nici un ceainic cu fluier... o sa incerc offline la ei.

@cuculea
Un utilizator de pe site se plange ca dupa 2 ani de folosire a inceput sa rugineasca la baza :(
Nu apare specificatie de compatibilitate masina de spalat vase.

@radudd
Era sa i-au si eu teapa asta cu livrarea + taxa procesare la Emag... aveam mai multe produse in cos si pentru fiecare tip de produs imi punea cost livrare + taxa procesare :)

#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 dagobar, on 23 ianuarie 2022 - 10:54, said:

@s2inu
In oferta de pe site-ul lor nu apare nici un ceainic cu fluier... o sa incerc offline la ei.

@cuculea
Un utilizator de pe site se plange ca dupa 2 ani de folosire a inceput sa rugineasca la baza Posted Image
Nu apare specificatie de compatibilitate masina de spalat vase.

@radudd
Era sa i-au si eu teapa asta cu livrarea + taxa procesare la Emag... aveam mai multe produse in cos si pentru fiecare tip de produs imi punea cost livrare + taxa procesare Posted Image

Daca rugineste, nu este inox, pastrezi bonul si il returnezi, dupa 2 ani, ca aici nu e vorba de garantie. Totusi acelais om care a spus ca a ruginit a spus ca si-a cumparat altul identic, deci a fost multumit :)

Emag nu am auzit sa aiba taxa de procesare, taxa de livrare normal, fiecare partener livreaza separat, cu costuri separate, poti pune un  printscreen cu taxele de procesare? chiar sunt curios la ce sa ma feresc.

#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@cristiandrei
Daca rugineste in mod clar nu este inox... chiar daca il inlocuieste gratis prefer sa nu cumpar un astfel de produs.
Cred ca m-am inselat vis-a-vis de Emag... am avut de curand o comanda la Altex si acolo aparea aceasta taxa de procesare (5 RON) in plus fata de transport... in cazul respectiv era vorba de o masina de spalat vase... nu stiu daca are vreo relevanta vis-a-vis de produs.
Vis-a-vis de fiecare partener Emag si taxe separate... da-mi voie sa nu fiu de acord... eu cumpar de la un magazin online si nu este treaba mea ce parteneri/colaboratori are respectivul magazin... bineinteles fiecare este liber la propria opinie :)

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Inox in loc de stainless e un cuvant intrat in uz ca xerox in loc de fotocopie, la origine Inox era un brand frantuzesc.

Nu exista otel complet inoxidabil.
Stainless inseamna doar ca rugineste mai greu sau mai putin.
Sunt sute de tipuri de aliaje de otel stainless, unele putin rezistente la rugina, altele medii, altele foarte si chiar ultrarezistente, dar toate sunt doar stainless nu complet inoxidabile.
Inclusiv cele alimentare sunt de diferite calitati, ba chiar si 1810 sunt diferite, pt ca unii producatori exagereaza in minus si altii exagereaza in plus.
Exista stainless 1810 care are 18% crom si  10% nichel, dar pe langa asta conteaza si elaborarea, omogenizarea, continutul de siliciu, carbon, oxigen, fosfor, aluminiu, titan, molibden, vanadiu, etc., care pot toate sa difere, apoi unii producatori pun mai putin crom si nichel decat trebuie, de ex 18- 8, 12-10, 12-8, sau chiar sub ca ar fi inca bun cu 12-10, si sunt si producatori care exagereaza in minus, specifica 18-10 si in practica este 18-12, 20-12, 12+ plus titan, si foarte bine elaborat, devastator mai rezistent. Inclusiv la acelasi brand poti sa gasesti produse cu categorii diferite de 1810 fara a fi specificat, si sa gasesti f diferite in f de locul de productie, plus ca poate sa difere in timp, sa creasca sau mai des sa scada calitatea produselor mai noi - de ex nu se compara chiuvetele Franke facute in Italia in anii '92 cu cele facute in Italia acum, si fac si in Germania, si in Turcia si alte parti, si difera si in f de gama de pret si design, chiar daca toate sunt specificate 1810.
Cele vechi aveau vizibil mai mult nichel, otelul era putin mai albastrui si nu se pata daca nu era sters de apa niciodata, iar astea noi se pateaza imediat in cateva minute, se pot sterge relativ usor dar e f enervant.
La plite la fel, unele nu se pateaza altele sunt cosmar.
Cand se foloseste foc sau temperaturi mari chiar cu inductie, si impreyna cu apa care e un acid slab, plus oxigenul din aer, plus clor din apa, plus dioxid de carbon atat din aer cat si dizolvat in apa, plus sare - chiar si cea existenta natural in plante, etc., acctiunea coroziva este mult mai puternica la temperatura marita, plux oxidare directa la flacara deschisa.
Chiar si oteluri f rezistente de genul 410R se acopera cu brobonele orange doar de la banale plimbari pe faleza unde este mediu alcalin in aer de la apa marina aflata la niste zeci de m distanta.

Edited by loock, 23 January 2022 - 12:09.


#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Multumesc pentru info.
La unele produse scria ca este otel inox 18/0 (Kaufland) sau 18/10 (Emag) insa nu stiam exact despre ce anume este vorba.

Chiar daca nu am cunostiintele teoretice vis-a-vis de aceste aliaje, stiu din propria experienta cu alte produse electrocasnice din inox gen ibric, cana, e.t.c. ca nici dupa 15 ani nu a ruginit nici unul... pentru mine in calitate de consumator este mai practic sa cumpar produse care rezista >15 ani decat unele care rezista >2 ani...

Edited by dagobar, 23 January 2022 - 12:44.


#10
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Set-up ul meu de facut ceai:

Fierbator electric Philips (kettle cum le zic englejii) + ceainic de sticla de borosilicat cu un tub-strecuratoare in care pun ceaiul. Peste ceai, torn apa fierbinte din fierbator si las 5 minute dupa care scot tubul cu ceai afara.

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 murdar, on 23 ianuarie 2022 - 13:30, said:

Set-up ul meu de facut ceai:

Fierbator electric Philips (kettle cum le zic englejii) + ceainic de sticla de borosilicat cu un tub-strecuratoare in care pun ceaiul. Peste ceai, torn apa fierbinte din fierbator si las 5 minute dupa care scot tubul cu ceai afara.
Da dar set up ul tau…nu fluiera cand fierbe apa. Ci doar bolboroseste fierbatorul, si nici ala prea mult ca sare butonul, cand da in fiert.

Omul vrea sa fluiere…e clar.

Edited by cuculea, 23 January 2022 - 13:42.


#12
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Fara fluierat pot sa incalzesc apa si in ibric :)

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 dagobar, on 23 ianuarie 2022 - 13:46, said:

Fara fluierat pot sa incalzesc apa si in ibric :)
Corect

Vrei sa fluiere ciainicul…ca in filmele cu americani

Edited by cuculea, 23 January 2022 - 13:51.


#14
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Despre "taxa de procesare".
Cei 5 lei perceputi de emag se refera la situatia cand platesti cash curierului (ramburs).
Altfel, cand platesti online produsul aceasta taxa nu exista, ramane desigur taxa pentru transport.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
In RO se evita fluieratul in casa pt. ca aduce ghinion, vine shobarzu'...
Si la americani dupa ce fluiera fierbatorul te astepti la nasoale...

#16
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
mmm... nu sunt superstitios :)

#17
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Cum poate spala masina de spalat vase un ibric de 2L pe interior?

#18
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Cum as putea raspunde la intrebarea ta cand nu am inca "ibricul" aka ceainic cu fluier ?
Oricum si daca l-as avea nu ti-as putea spune... usa din fata de la masina de spalat este opaca asa ca nu vad nimic inauntru in timpul spalarii... pot doar sa presupun :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate