Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Recalculare asigurare auto Germania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Va salut, am asigurare auto in Germania de aprox 4 luni, ideea e ca eu am luat permisul in mai anul trecut deci inca nu am 1 an de permis. Momentan asigurarea ma rupe:))) 180€ pe luna, fiind si destul de tanar. Pe an platesc undeva la 2200€ si e enorm. Intrebarea mea este urmatoarea: Dupa ce implinesc un an de permis si n o sa am niciun accident, asigurare se miceste? Adica imi fac ei o recalculare si suma devine mai mica? Si daca da, se face automat sau trebuie sa ma duc eu la ei sa cer lucrul acesta? Multumesc frumos pentru raspunsuri.

#2
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004
se micsoreaza automat dar nu te astepta la cine stie ce micsorare, eventual plateste anual ca sa iesi mai ieftin

#3
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Da, se misoreaza automat anual, dar asta numai daca nu ai facut accidente. Altfel, va creste.
In cazul meu, cand am facut prima data asigurare in Germania plateam vreo 1200 E/an. Acum, dupa 7 ani in care am platit anual si fara sa fac accidente, platesc 600 E/an.

#4
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
In Germania asigurarea auto e de fapt un Casco, cum e in UK/IE ?

Ca ma gandesc ca poate citeste cineva care nu stie si compara preturile astea nemtesti cu RCA-ul romanesc (care nu include nimic-nimic)

Edited by cattavencu, 23 January 2022 - 10:48.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Pai asigurarea nemteasca de 180 de euro este mai ieftina decat asigurarea romaneasca de 1200-1500 de lei.Mult mai ieftina.

#6
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.07.2009
180 euro pe Lună nu e mult mai ieftină decât în România.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nemtii au asigurari. Nu vine firma sa te fure si sa te scoata vinovat ca la noi, sau sa nu-ti raspunda la telefon, ori sa te intarzie cu banii. Nu exista comparatie intre ce primeste un neamt la pretul ala si cat dam noi si ce primim. Raportat la salarii, platim cele mai mari asigurari din UE. Raportat la beneficii, avem cele mai putine. Si asta nu stiu din media, ci am rude si prieteni peste tot. Am discutat cu ei. In Romania, alt paradox, ca sa nu-i zic jecmaneala. Nu am nciiun incident din vina mea si desi in fiecare an trec la un nivel superior bonus malus, valoarea asiguarii creste constant. Anul acesta, dupa o simulare, am ajuns de la 520, la 880, fara vreun eveniment si bonus malus maxim.

Initiator, daca nu provoci evenimente in trafic, valoarea politei de asigurare scade, dar, esti tanar, si penalizat, incapator si penalizat. Daca ai si masina cu capacitate cilindrica mare, iarasi. Oricum, fara evenimente, valoarea politiei scade. Fa-ti o simulare pentru urmatoarea.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007

 cattavencu, on 23 ianuarie 2022 - 10:47, said:

In Germania asigurarea auto e de fapt un Casco, cum e in UK/IE ?

Ca ma gandesc ca poate citeste cineva care nu stie si compara preturile astea nemtesti cu RCA-ul romanesc (care nu include nimic-nimic)
iti dai seama ca el a luat cea mai ieftina, asigurarea simpla, care nici la ei nu include nimic pentru tine.
urmatorul nivel e un casco partial, acopera daunele tale din cauze naturale, incendiu, furt, apoi e casco normal, dar astea doua sunt mult mai scumpe.

#9
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Da, in timp scade. Si pe mine ma rup astia la asigurare, 2080 lei/an

#10
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 YOUR_GOD, on 23 ianuarie 2022 - 11:44, said:

Nemtii au asigurari. Nu vine firma sa te fure si sa te scoata vinovat ca la noi, sau sa nu-ti raspunda la telefon, ori sa te intarzie cu banii. Nu exista comparatie intre ce primeste un neamt la pretul ala si cat dam noi si ce primim. Raportat la salarii, platim cele mai mari asigurari din UE. Raportat la beneficii, avem cele mai putine. Si asta nu stiu din media, ci am rude si prieteni peste tot. Am discutat cu ei. In Romania, alt paradox, ca sa nu-i zic jecmaneala. Nu am nciiun incident din vina mea si desi in fiecare an trec la un nivel superior bonus malus, valoarea asiguarii creste constant. Anul acesta, dupa o simulare, am ajuns de la 520, la 880, fara vreun eveniment si bonus malus maxim.

Ai utitat cel mai important factor. Nemtii nu se trezesc dimineata gandindu-se cum sa fraudeze firmele de asigurari.

Romanul daca isi face casco de 1500 de euro pe an se simte ultimul prost din lume daca la finalul anului nu a facut reparatii la masina de 2500 de euro.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 murdar, on 23 ianuarie 2022 - 12:07, said:

In primul rand, fac si nemtii de toate. Astea cu nemtii corecti, sunt mituri (stiu niste intamplari hilare daca n-ar costa pe cineva bani, in care au fist implicati exact cetateni germani, corecti) . In al doilea rand, nici firmele de asigurari nu vor sa te tepuiasca, poate de aici ar trebui sa pelce totul. Si asa, nu te mai gandesti la prostii. Ca legea e lege, nu se rezolva totul cu o suta de Euro si o cafea.

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vezi daca ai posibilitatea montarii unui device special pentru monitorizare (daca te stii corect) si atunci poti reduce costurile.

#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 YOUR_GOD, on 23 ianuarie 2022 - 11:44, said:

Nu vine firma sa te fure si sa te scoata vinovat ca la noi, sau sa nu-ti raspunda la telefon, ori sa te intarzie cu banii.
Basme. Daca n-ai Rechtsschutzversicherung cu care sa-i ameninti ca o vei folosi, sunt la fel de rai ca in Ro.


Geniala fractura ta logica:

 YOUR_GOD, on 23 ianuarie 2022 - 12:09, said:

In primul rand, fac si nemtii de toate. Astea cu nemtii corecti, sunt mituri [...]
In al doilea rand, nici firmele de asigurari nu vor sa te tepuiasca [...]
Dar in firmele alea nu tot nemti lucreaza? Sau firmele de asigurari din Germania sunt niste entitati supranaturale care n-au nicio treaba cu nemtii?

 YOUR_GOD, on 23 ianuarie 2022 - 11:44, said:

In Romania, alt paradox, ca sa nu-i zic jecmaneala. Nu am nciiun incident din vina mea si desi in fiecare an trec la un nivel superior bonus malus, valoarea asiguarii creste constant. Anul acesta, dupa o simulare, am ajuns de la 520, la 880, fara vreun eveniment si bonus malus maxim.
Intra pe topicul de Germania si o sa ai o surpriza: acum cateva zile se plangeau colegii de acelasi lucru --> unora dintre ei le-au crescut asigurarile, desi nu au evenimente in ultimii ani. Paradox romanesc zici...

 murdar, on 23 ianuarie 2022 - 12:07, said:

Ai utitat cel mai important factor. Nemtii nu se trezesc dimineata gandindu-se cum sa fraudeze firmele de asigurari.
Jain... acum depinde, par ca totusi astia sunt niste nemti ceva mai "naturalizati" asa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2ilvqWONFrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ala de la minutul 7 incolo e arian 100% :lol:
De asta am de ani de zile dashcam, ii potoleste instant pe multi, mai ales pe biciclistii care iti taie calea desi au rosu si apoi se opresc sa injure pt ca ai indraznit sa-i claxonezi. Le arat scurt spre camera si instant dispar din peisaj.

Edited by Lowrider, 23 January 2022 - 18:21.


#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Iti cumperi alta masina care are o asigurare mai ieftina, e cea mai sigura solutie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate