Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Circuite electrice apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
1-Cu cat protectia individuala a circuitelor este mai complexa cu atat siguranta oamenilor si cladirilor este mai mare .
2-Inteleg ca limitarile financiare pot fi o piedica dar mai bine investesti in ceva care o sa te tina o viata decat in diverse,echiparea totala cu RCBO-uri nu este un moft,iar in configurarea  1RCCB pt 7-8 MCB in timpul functionarii electrocasnicelor pot aparea curenti reziduali care provoaca declansarea RCCB-urilor si de aici apare deranjul si chiar panica pt locatari,sa nu mai spun ca sunt siliti sa apeleze la electricieni de toate nivelurile dintre care doar unii gasesc cauza reala a problemei ,si astia nu sunt ieftini deloc.Posted image
3-Un alt aspect deranjant este ca desi in proiecte,in schemele monofilare ale tablourilor sunt prevazute pe langa alte tipuri de protectii RCBO-uri pe circuite apare cate un electrician care hotaraste el sa puna doar un RCBB in rest MCB-uri ca uite domne ce economie ii face la bani clientului.
4-Un trend de ceva timp este in special in anumite institutii,cladiri cu risc,in vest si acum si la noi ,protejarea cu afdd-uri pe fiecare circuit.
De asta zic ca trebuie prezentate si alese solutiile in functie de nivelul de siguranta oferite persoanei si cladirii,sub toate aspectele.

#20
MFlorin21

MFlorin21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2022
Mulțumesc din nou pentru opinii. Îmi cer scuze pentru că nu am mai postat de ceva vreme, dar am studiat normativele în vigoare privind realizarea instalațiilor electrice pentru a mă hotărî ce tip de pozare pot aplica pentru noile circuite, și am ajuns la concluzia că voi utiliza cabluri monofilare, pozate direct pe perete (tip C conform normativelor) și mascate cu o plintă.
În acest context, aș avea nevoie de un mic ajutor pentru a începe să stabilesc trasee, punctele de trecere prin pereți și diametrul găurilor pe care va trebui să le dau:
- ce tip de cablu ar fi cel mai pretabil să folosesc pentru genul de pozare pe care l-am ales: CYY-F, NHXH, N2XH sau NIM-J. Nu se pune problema de preț, ci mai mult de flexibillitate în ceea ce privește realizarea razelor de curbură.
- în normative este precizat faptul că, pentru trecerea circuitelor prin pereți sunt necesare conducte sau țevi, iar aceste treceri trebuie izolate pentru stoparea propagării focului. Oricum intenționam să utilizez o formă de protecție pentru cabluri la momentul treceri prin pereți, dar mă gândeam la bucăți de copex sau vreo formă de manșon de cauciuc, însă:
- trebuie să utilizez strict tuburi sau țevi, sau pot menține ideea cu bucăți de copex sau manșoane, iar diametrul acestora trebuie să se încadreze în formulele de calcul raportat la diametrul cablului ?
- ce ar trebui să utilizez pentru izolarea punctelor de trecere ? Am efectuat deja câteva căutări pe net și am văzut că există mai multe soluții, cea mai accesibilă   părând a fi utilizarea unei spume antifoc, însă este destul de greu de cumpărat. Există vreo altă alternativă mai accesibilă ?

#21
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 09.07.2019
Confuzi puțin lucrurile. "Cablu monofilar" înseamnă cablu cu un singur conductor. Bănuiesc că nu vei folosi așa ceva.
Pozarea de tip C înseamnă cablu îngropat în tencuială sau beton. Tu vrei o pozare în canal cablu, din ce înțeleg eu.
Oricare din cablurile enumerate de tine se pretează la asta.
Dacă ai trasee pe lângă materiale combustibile, poți folosi cablu n2xh pentru mai multă siguranță. NHXH e puțin prea mult pentru cladiri rezidențiale..

#22
MFlorin21

MFlorin21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2022
Mulțumesc pentru răspuns.
Într-adevăr, am vrut să spun cablu 3 x conductoare monofilare.
Conform Anexei 5.5 din normativul I7, pozarea de tip C se poate face în perete sau pe un perete, aceasta din urmă fiind soluția pe care vreau să o adopt.
Nu aș vrea să utilizez canale de cablu deoarece ar ocupa prea mult loc, ci aș vrea să fixez cablurile, deoarece vor fi protejate din punct de vedere mecanic, cu o plintă, direct pe perete, prin intermediul unor cleme sau alte mijloace de prindere.
Raportat la normativ, sunt în continuare nelămurit cu privire la: utilizarea strictă sau nu a unor conducte sau tuburi (aș prefera copex) pentru trecerea cablurilor prin perete; dacă diametrul acestora trebuie ales conform formulei din normativ (care se raportează la diametrul conductoarelor trecute prin tub sau copex, fără precizări privind cablurile); dacă este necesar și modul de izolare antifoc a acestor puncte de trecere.

#23
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 09.07.2019

Dacă trecerile sunt prin pereți
din materiale incombustibile (beton, cărămidă, bca), nu vă complicați cu tuburi/copex. Trecei direct cu cablurile și etanșezi cu ipsos eventualele spații rămase în urma găuririi.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate