Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Circuite electrice apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MFlorin21

MFlorin21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2022
Trebuie să fac câteva modificări ale instalației electrice din apartament (care, în momentul ăsta, se compune din două circuite, unul pentru prize și unul pentru lumină) în contextul în care anul trecut am instalat 3 aparate de aer condiționat și un aragaz cu cuptor alimentat electric.
În consecință, m-am gândit la următoarele circuite:
- AC 9000 BTU (2 circuite): 2,5 mm2 x RCBO 16A;
- AC 12000 BTU (1 circuit): 4 mm2 x RCBO 20A;
- cuptor electric 2.900 W: 4 mm2 x RCBO 20A; deoarece am achiziționat o cutie de conexiune rapidă MERTEN, care permite conexarea a două dispozitive, mă gândesc să mai montez și o priză aparentă pe care să o utilizăm pentru electrocasnice de puteri mai mari (peste 1000 W – mixer, grătar electric etc);
- mașină de spălat: 2,5 mm2 x RCBO 16A;
- centrală termică: 2,5 mm2 x RCBO 16A.
Toate RCBO-urile vor fi curbă B, tip A.
Deoarece nu este posibil să le îngrop, noile circuite vor fi aparente, și, oricât aș încerca, voi fi nevoit să fac câteva coturi de 90 de grade, m-ar interesa ce ar mai ușor și fiabil să utilizez: conductori instalați în copex sau cabluri, iar în acest ultim caz, care tip ar fi mai bun:  CYY-F sau NHXH (aceste fiind cele două tipuri pe care le pot cumpăra în Buzău, unde locuiesc).

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ac1200 btu e prea mult pe 4 mmp. poti sa il pui pe 2.5 mmp, ala consuma cam 2-2.5 kw.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Nu ai ce face cu 4mm intr-un apartament.

2.5mm il folosesti fara problemele la 16A = 3.6 kW

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
La AC de 12000 merge tot 2.5, zic si eu...Iar CT, daca e pe gaze, n-ai treaba cu ea.
In contract ce putere maxima ai?

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 MFlorin21, on 22 ianuarie 2022 - 18:31, said:

Deoarece nu este posibil să le îngrop, noile circuite vor fi aparente, și, oricât aș încerca, voi fi nevoit să fac câteva coturi de 90 de grade, m-ar interesa ce ar mai ușor și fiabil să utilizez: conductori instalați în copex sau cabluri
Pe bune, copex prins aparent pe pereti in apartament? O sa iasa o frumusete. Posted Image

Cauta un pat-cablu mai frumos si pune de-ala.

In el mergi cu conductori MYF, e cel mai ieftin si e usor de modelat. Conductorul MYF, vreau sa zic.

Daca te intrebi care-i mai bun, ala de RomCab.

Edited by Phobos, 22 January 2022 - 19:10.


#6
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Electricianul ce zice ?

Tranzmite-i ca in locul RCBO-urilor sa puna RCCB + MCB , vei iesii mult mai ieftin.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce putere instalata ai trecuta in ATR ?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 DdorinN, on 22 ianuarie 2022 - 19:45, said:

Electricianul ce zice ?

Tranzmite-i ca in locul RCBO-urilor sa puna RCCB + MCB , vei iesii mult mai ieftin.

Da si daca se curenteaza dupa? Nu mai da asa sfaturi, la altii, fa-ti tu daca vrei mai ieftin!
RCBO  salveaza vieti!
Si linistit, daca are omul bani de ce sa nu isi puna cablu de 4mm peste tot ? Mai bine sa fie putin supra dimensionat decat sub!  Bine depinde si ce fir vine de jos pana la apartament, daca e de 2.5  nu are sens mai gros.

Edited by MembruAnonim, 22 January 2022 - 21:21.


#9
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
Pentru circuitele de prize conductorul de 2.5 mmp este absolut suficient intr-un apartament pentru consumatorii insirati de tine. De altfel la prizele uzuale este greu sa folosesti conductor de 4 mmp.
De asemenea nu ai nevoie de sigurante mai mari de 16 A / circuit. Mai mult decat atat, pentru AC-urile de 9.000 BTU (si cred ca si pentru cel de 12.000) sunt suficiente sigurante de 10A - veriifca specificatiile.
Eu personal prefer conductorul multifilar - MYF la Romcab - mi se pare ca se lucreaza mai usor cu el.
Foarte importante sunt prizele - nu neaparat ceramice (e o prostie asta), cat sa aiba lamelele de contact la stecher zdravene si cu arc puternic.

#10
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Mai intai sa te uti daca ai contor smart sau nuPosted Image

#11
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007

 MembruAnonim, on 22 ianuarie 2022 - 21:21, said:

Da si daca se curenteaza dupa? Nu mai da asa sfaturi, la altii, fa-ti tu daca vrei mai ieftin!
RCBO  salveaza vieti!
Si linistit, daca are omul bani de ce sa nu isi puna cablu de 4mm peste tot ? Mai bine sa fie putin supra dimensionat decat sub!  Bine depinde si ce fir vine de jos pana la apartament, daca e de 2.5  nu are sens mai gros.

De ce sa puna fir de 4mm peste tot ?

Edited by anaki, 23 January 2022 - 00:35.


#12
MFlorin21

MFlorin21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2022
Mulțumesc pentru opinii.
PHOBOS: sugerezi că se poate introduce într-un pat/ canal de cablu mai multe circuite 3x2,5 mm2 fără să existe vreo metodă de separare (ex. Copex) a lor?
M-am gândit să utilizez cabluri sau copex/ tub deoarece mi-ar fi utile pentru o fixare mai bună pe perete dacă mă hotărăsc să utilizez o plintă (elegantă și care poate fi comandată în mai multe culori) care, în mod normal, ar fi utilizată pentru mascarea țevilor de la calorifiere, versiunea ei cea mai lată acoperind două astfel de țevi (de 22 mm) și un canal de cablu de 30 de mm. Nu intru în detalii tehnice, dar mă gândesc că o pot modifica pentru a masca circuitele mele.

crocko.dilul: m-am gândit la un circuit separat pentru centrala termică pe de o parte, pentru ca, în cazul în care am probleme cu circuitul de prize din bucătărie (unde este montată) să nu cadă și ea (oricum voi interpune și un UPS pe traseul ei de alimentare), iar pe de altă parte, să aibă un RCBO propriu dat fiind faptul că, evident, lucrează cu apă;

DdorinN: încă nu am discutat cu un electrician deoarece vreau să-mi fac o părere cât mai precisă privind cea mai bună, sigură și corectă metodă de realizare a circuitelor; din nefericire, nu găsești prea des electricieni buni (și nu mă refer la autorizați) și cea mai mare parte a lor profită de așa-zisă lipsă de expertiză a clientului pentru a instala ce vor ei.
Din ce am citit în online, pentru aparatura care intră în contact cu apa se recomandă RCBO; în plus, combinația RCCB + MCB ocupă mai mult loc în tabloul electric, și nu am loc pentru unul de dimensiuni prea mari. Iar costurile suplimentare nu reprezintă o problem deoarece m-am convins mai de mult că nu este bine să faci economii acolo unde nu merită.

rex, Adm, mihai93: m-am gândit să utilizez conductori cu secțiunea de 4 mm2 strict raportat la ce va fi conectat la circuitele respective.
Dacă pentru AC de 12000 BTU nu ar fi, într-adevăr, nevoie de așa ceva (am recitit datele tehnice și m-am înșelat eu privind consumul), pentru cel privind cuptorul electric am luat în calcul faptul că:
- voi schimba aragazul și nu știu ce putere va avea cuptorul electric, așa că ar fi posibil să ajung la maximul suportat de un circuit pe 2,5 mm2;
- deoarece cutia de conexiune MERTEN suportă un maxim de 24A, este dotată cu conectori WAGO și permite două ieșiri, m-am gândit să derivez din ea și o priză aparentă utilizabilă strict pentru electrocasnice de putere mai mare (peste 1000 – 1500 de W, de exemplu soția dorește să cumpărăm un mixer și cele pe care le vizăm consumă undeva între 1300 și 1800 de W).
Circuitul actual de prize din bucătărie este pe instalația veche (de aluminiu) și nu știu cât ar putea să reziste într-o situație de utilizare simultană a mai multor aparate.

nael25: recent, cei de la Electrica ne-au scos contoarele pe casa scării, context în care au refăcut toate circuitele (conductori de CU plin, cred că de 6 sau 10 mm2) până la intrarea în tablourile din apartamente, și au montat și un pachet de RCBO C32A + întrerupător + un modul pe care scrie RESET.

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 MembruAnonim, on 22 ianuarie 2022 - 21:21, said:

Da si daca se curenteaza dupa? Nu mai da asa sfaturi, la altii, fa-ti tu daca vrei mai ieftin!
RCBO  salveaza vieti!
RCBO=RCCB+MCB

Numai că soluția RCCB+MCB e mai bună și mai sigură decât un sigur RCBO. RCCB ul se dimensionează cu două trepte de curent peste MCB.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Verifica ce putere ai in ATR.
Maxim 7,2 kW.
Cred că ai mai puțin.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 dorin_2k, on 23 ianuarie 2022 - 20:30, said:

Verifica ce putere ai in ATR.
Maxim 7,2 kW.
Cred că ai mai puțin.
trebuie să aibă minim cât zice SR234.
Adică MINIM 8 KV

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 DaculScoril0, on 23 ianuarie 2022 - 19:31, said:

Numai că soluția RCCB+MCB e mai bună și mai sigură decât un sigur RCBO.

Cu ce e mai buna? Are mai multe protectii sau?  
Cand ai 1 RCCB  si 10 MCB uri si incepe sa iti sara RCCB  si tu mergi sa depanezi, si nu stii de unde sare, ce zici la client?

O fi fraieri electricienii care lucreaza in Germania, Franta, toti folosesc mai nou RCBO uri la greu. Sau au prea multi bani clientii, de nu folosesc MCB uri toate cuplate impreuna la un RCCB.
Da costurile sunt mai mari, aici ai dreptate tu cu MCB-urile tale care sunt mai ieftine !  Dar RCBO e mai safe !

Primul rol al electricianului e sa minimizeze pe cat se poate pericolul de electrocutare /si incendiu al clientului!  Chiar daca clientul e "high" si la suparare baga cuie in priza, un electrician bun se asigura sa fie "damage-uri minime". (eg. doar sa luat curentul putin) => Viata e primordiala! dupa asta vine si Protectia bunurilor de incendiu! - care si asta e importanta!

Dar probabil  astia din strainatate care folosesc RCBO uri la greu nu stiu ca @DaculScoril0: "soluția RCCB+MCB e mai bună și mai sigură decât un sigur RCBO" !

Al doilea rol al electricianului e sa iti faca lucrarea si sa fie usor de depanat!  => Iara rezulta ca mai bine ai 10 RCBO-uri decat 10 MCB uri + un RCCB


Cat despre astea, e istorica treaba, erau MCB uri prima data, apoi au aparut restul : Wikipedia:  " RCCB is older as well as simpler technology than RCBO" - tehnologia evolueaza, chiar daca tu lucrezi in meserie si ai 50 ani experienta, trebuie din cand in cand sa fii la curent cu ultimele tehnologii.
La fel in orice domeniu!
In fine, eu nu sunt electrician, poate iti explica colegii mai bine de ce exista mai nou si RCBO si e asa de folosit Posted Image  Seara faina !

Edited by MembruAnonim, 24 January 2022 - 00:02.


#17
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 09.07.2019

 MembruAnonim, on 23 ianuarie 2022 - 23:58, said:

O fi fraieri electricienii care lucreaza in Germania, Franta, toti folosesc mai nou RCBO uri la greu. Sau au prea multi bani clientii, de nu folosesc MCB uri toate cuplate impreuna la un RCCB.
Da costurile sunt mai mari, aici ai dreptate tu cu MCB-urile tale care sunt mai ieftine !  Dar RCBO e mai safe !

Primul rol al electricianului e sa minimizeze pe cat se poate pericolul de electrocutare /si incendiu al clientului!  Chiar daca clientul e "high" si la suparare baga cuie in priza, un electrician bun se asigura sa fie "damage-uri minime". (eg. doar sa luat curentul putin) => Viata e primordiala! dupa asta vine si Protectia bunurilor de incendiu! - care si asta e importanta!

Dar probabil  astia din strainatate care folosesc RCBO uri la greu nu stiu ca @DaculScoril0: "soluția RCCB+MCB e mai bună și mai sigură decât un sigur RCBO" !

Mai degrabă găsești la noi tablouri pline cu RCBO-uri decât la vestici.
Neamțu e foarte cumpătat - ca să nu zic zgârcit - și face un calcul pe bază de riscuri beneficii. Nu are de ce să pună doar RCBO-uri în loc MCB-uri pentru un defect care s-ar putea să nu apară niciodată. De regulă, folosesc cate o protecție diferențială rccb la 7-8 circuite.
Faceți un calcul. La un tablou cu 20 de circuite doar cu RCBO-uri costul este de vreo 600 euro. Același tablou cu trei RCCB-uri plus 20 de MCB-uri costul este de 115 euro. Protecția diferențială este asigurată în ambele variante, iar in caz de defect se descurcă electricianul să identifice circuitul cu pricina.

Edited by anaki, 24 January 2022 - 09:10.
offtopic


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Exact, colegii gandesc din perspectiva banilor, nu din perspectiva siguratnei.  Din diferenta de 485 euro poate  ramane si de o shaorma.

Stiu mai multe cazuri - cu circuite facute conform anilor 2000-2010 cu RCCB + MCB inseriati cand electricianul care a venit sa rezolve problema, nu a reusit sa dea de capat, si a schimbat  RCCB  in altceva,  anuland asa protectia.  Bineinteles la prietenul meu (client) a zis ca ala a fost devina si ca l-a inlocuit. Insa la inlocuit cu ce nu trebuie : tot un MCB cu design putin diferit sa nu arate la fel cu restul.

Sigur si RCCB pe general inseriat cu MCB uri (~2000)  e mai buna decat varianta cu sigurante ceramice (~1950).

Insa toate aceste tehnologii sunt putin cam depasite la ora actuala (2022). Vorbesc din punct  de vedere al protectiei Vietii omenesti si secundar al bunurilor.

Sa nu mai discutam despre curbe: B  si C. => Casnic se foloseste B,  desi magazinele sunt pline de C (industral) tot din cauza pretului mai mic - alt motiv nu este.
(De parca toti am avea motoare prin casa, echipamente industriale - si am vrea sigurante mai putin sensibile sa nu sara asa repede...)

Cat despre costuri / romanul tot la costuri ajunge:  orice tehnologie noua e mai scumpa.

Daca tot vorbim aici, am si eu o intrebare: daca chemi electrician privat din ziar /recomadat cum te asiguri ca  chiar are autorizatie si stie ce face?
(daca lucrezi cu firme si iti dau factura - nu cred ca e cazul sa mai ceri autorizatii)

Edited by MembruAnonim, 24 January 2022 - 09:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate