Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Amplificator, receiver, sursă

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
hightech

hightech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.04.2008
Vă salut!
Vă mulțumesc pentru toate informațiile și sfaturile pe care ni le dați! Vreau să vă împărtășesc ceva din propriile experiențe audio. Acest hobby (ca și ceasurile) dacă te-a prins e grav. 🙂
Am un vecin care și-a construit singur niște incinte acustice cu difuzoare noi dar no mame. Full range. Se pricepe la șurubărit.
Am fost la el la o audiție.
Deține un amplificator UniMax. Adică ceva de jos de tot.
Am ascultat un cd mp3 "tras" cu Nero pe unitatea optică a PC-ului. Toate bune și frumoase. Apoi, același cd l-am play-at de pe un dvd player stand alone, Eboda 555. Adicătelea o mizerie de dvd. Dar încă mai funcționează.
Băi, oameni buni... era altă viață! Noi doi care nu avem experiența voastră, și nici ureche muzicală am rămas uimiți. Nu știam să existe așa mare diferență. Vorbim de scule jalnice și de boxe artizanale. Eboda era în altă ligă.

Altă dată, la altcineva am făcut un blind test cu un cd original. Sursa era un cd player Pioneer (vechiuț), luat de pe Okazii. Am dorit să vedem dacă sunt diferențe între receiverul Yamaha RX-V6A și amplificatorul Yamaha A-S201.
Boxele erau Monitor Audio Bronze 100.
Eu nu credeam că sunt diferențe pe partea de audio între un amplificator și un receiver AVR. Sunt. Am simțit cu toții asta. Și nu vorbim de scule waw.


Însă unde nu am putut să fac diferența a fost la aceeași înregistrare făcută pe un cd și un fișier flac. Probabil or fi diferențe. Dar la scule care au alt preț.
Sper că nu v-am deranjat. Mă bucur că suntem o comunitate unde ne putem împărtăși ideile. Avem ce învăța de la voi.

Facturi cât mai mici vă doresc! 😏

Edited by hightech, 22 January 2022 - 15:48.


#2
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Daca FLAC-ul e copiat de pe un Cd, nu exista diferenta de calitate intre acel cd si acel fisier FLAC. Diferente pot aparea datorita aparatelor de redare, daca redai ce-ul cu un aparat si FLAC-ul cu alt aparat. Daca  FLACUL e un fisier Hires cu rezolutie si dinamica peste cd audio, teoretic e mai bun, practic nu stiu, depinde de urechi, aparate de redare si conditiile de ascultare, in special incaperea.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Problema nu o reprezinta facturile, ci veniturile 😁
Sper sa pot sustine facturi consistente pe aparatura audio care merita, putere de munca sa fie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate