Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Audiolab 6000A (6000A Play) - amplificator integrat

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
La audiolab sunt de 16.000 condensatorii nu de 60.000. La condensatori nu e asa mare diferenta ( 12.000 vs 16.000) apoi eu nu stiu numarul cati sunt la yamaha si cati la audiolab si tensiunea. Cert e ca un transformator mai mare asigura mai mult curent adica control mai bun, calitate mai buna. Uite si la kg, audiolab e sub 9 kg si yamaha 11.

Parerea mea e cu la bugete sub 1000 de euro produsele yamaha sunt extrem de greu de batut. Adica pana la as801 greu gasesti ceva sa-l bata in aceiasi bani. De la as801 in sus, daca ne bagam la as1100, as2100 deja e altceva, cred ca gasesti produse mai interesante la atol, rotel, roksan si altii. Parerea mea...

#20
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postvinciun, on 25 ianuarie 2022 - 17:16, said:

La audiolab sunt de 16.000 condensatorii nu de 60.000. La condensatori nu e asa mare diferenta ( 12.000 vs 16.000) apoi eu nu stiu numarul cati sunt la yamaha si cati la audiolab si tensiunea. Cert e ca un transformator mai mare asigura mai mult curent adica control mai bun, calitate mai buna. Uite si la kg, audiolab e sub 9 kg si yamaha 11.

Nu, gresesti, sunt 4 x 15000.
”A substantial 200VA toroidal transformer, followed by 4x15000uF reservoir capacity (60000uF in total), helps the amp to maintain firm control of the music whilst enabling excellent dynamic range.”
https://www.audiolab.co.uk/6000a/

Edited by Calinuus, 25 January 2022 - 18:09.


#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pai eu vorbeam de capacitatea fiecarui condensator, unde am gresit? Sau tu compari capacitatea totala de la audiolab cu capacitatea unuia singur de la yamaha de mi-ai spus 60.000 vs 12.000,? :) si vezi ca condensatorii nu pot inlocui o alimentare sanatoasa. Ei se descarca intr-o fractiune de secunde, nu tin nici cat o nota de bas, nu mai spun de pasaje grele sustinute.

Poti sa te uiti si pe diverse site-uri independente care masoara puterea unde yamaha as701, as801 si rn803d stau foarte bine.

Edited by vinciun, 25 January 2022 - 18:14.


#22
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postvinciun, on 25 ianuarie 2022 - 18:14, said:

Pai eu vorbeam de capacitatea fiecarui condensator, unde am gresit? Sau tu compari capacitatea totala de la audiolab cu capacitatea unuia singur de la yamaha de mi-ai spus 60.000 vs 12.000,? Posted Image si vezi ca condensatorii nu pot inlocui o alimentare sanatoasa. Ei se descarca intr-o fractiune de secunde, nu tin nici cat o nota de bas, nu mai spun de pasaje grele sustinute.

Poti sa te uiti si pe diverse site-uri independente care masoara puterea unde yamaha as701, as801 si rn803d stau foarte bine.

Exact asta nu am dorit prin acest topic, „sa vedem care-i mai tare”. Am spus-o de la inceput.
Sunt arhitecturi diferite, sunt puteri diferite. Totalul la Yamaha e de 12000 uF. Nu stiu cat conteaza, si nu vreau sa vorbesc de detalii tehnice. Ce stiu, dupa ce am ascultat diferite amplificatoare, inclusiv Yamaha, dar nu modelul asta, e ca modelele low cost de la Yamaha nu imi suna destul de bine.
Nu spun ca Yamaha nu e bun, sunt destui clienti care sunt incantati de produsele lor. Spun doar ca e o comparatie irelevanta.

View PostGer0nimo, on 25 ianuarie 2022 - 11:00, said:

Masuratoarea cu telefonul se face pe locul de ascultare.

Intorcandu-ma la 0db, valoarea asta reprezinta confort zone-ul amplificatorului, la 0db are caracteristicile mentionate in scheda tehnica. Deasemenea un amplificator este mai bun cu cat depaseste 0db, adica e capabil sa lucreze in forta. +8db este excelent.

Adevarul e ca m-am temut de cei 50W, credeam ca nu va face fata. Insa sunt mai mult decat suficienti. AVR-ul meu e sub acest amplifiator ca putere desi are 80W pe canal.
O sa postez maine niste masuratori cu Sonometru, aplicatia de android.

Edited by Calinuus, 25 January 2022 - 18:32.


#23
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCalinuus, on 25 ianuarie 2022 - 18:32, said:



Totalul Yamaha e de 12000 uF[/url].

Pai nu e  adevarat. De unde ai luat-o?

Acum ca iti place mai mult cum suna nu contest. Bineinteles ca exista aparate cu mult mai scumpe si mai slabe ca si putere, fiecare cu avantajul sau.

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
https://sg.yamaha.co...ccd961075fb.pdf
Asa scrie in cartea tehnica.

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu merge link-ul. Eu azi am dat jos capacul sa-l suflu de praf si am vazut 2 condensatoare, nu unul. Din pacate sunt in spatele unor placute si nu se vede ce scrie pe ele. Totusi nu are cum sa fie de 6000 fiecare, sunt de 12.000. La technics am de 6500 parca si nu-s nici in jumate cat astea de la yamaha la dimensiuni.



Nu va uitati la acele 2 mici care se vad langa radiatorul mic, alea sunt de 5500 ( parca) dar celelalte 2 sunt mult mai mari insa nu se vad in poza.

Apoi cum sunt unite ele între ele nu stiu. Stim ca capacitatea condensatoarelor se aduna la legarea in paralel.

Repet, nu contest ca ar avea calitati deosebite, chiar are distorsiuni mai mici decat yamaha. Dar trebuie sa recunoasteti ca e mai slab la putere. Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului. Nu are nici 8kg (7.8) iar yamaha 11kg. Condensatorii mai mari sau mai multi nu pot da putere in plus. Iar un transformator de 505va e mai mare decat unul de 200.

Am adus vorba de putere printre altele. Nu vreau sa transformam topicul omului in versus.

Edited by vinciun, 26 January 2022 - 02:37.


#26
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 16.11.2021

View Postvinciun, on 26 ianuarie 2022 - 02:35, said:

Nu merge link-ul. Eu azi am dat jos capacul sa-l suflu de praf si am vazut 2 condensatoare, nu unul. Din pacate sunt in spatele unor placute si nu se vede ce scrie pe ele. Totusi nu are cum sa fie de 6000 fiecare, sunt de 12.000. La technics am de 6500 parca si nu-s nici in jumate cat astea de la yamaha la dimensiuni.

Attachment 20220125_172512.jpgAttachment 20220125_172506.jpgAttachment 20220125_172522.jpg

Nu va uitati la acele 2 mici care se vad langa radiatorul mic, alea sunt de 5500 ( parca) dar celelalte 2 sunt mult mai mari insa nu se vad in poza.

Apoi cum sunt unite ele între ele nu stiu. Stim ca capacitatea condensatoarelor se aduna la legarea in paralel.

Repet, nu contest ca ar avea calitati deosebite, chiar are distorsiuni mai mici decat yamaha. Dar trebuie sa recunoasteti ca e mai slab la putere. Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului. Nu are nici 8kg (7.8) iar yamaha 11kg. Condensatorii mai mari sau mai multi nu pot da putere in plus. Iar un transformator de 505va e mai mare decat unul de 200.

Am adus vorba de putere printre altele. Nu vreau sa transformam topicul omului in versus.
Nu cred ca e vorba de putere aici, e clar ca Yamaha se asaza in partea de amplificare pana in 1000 euro la jumate din specificatiile de pe hartie. Cu exceptiile 701 si 801, eu as zice si 501.
Yamaha joaca safe si e normal ca la pret calitate/fiabilitate sa nu-i bata nimeni. Ca posesor de rs202, ce e un amplificator de buget, in clasa AB, la pretul dat ai super sunet, atata timp cat nu-i dai blana, componente decente Sanken transistors (2SA1695 and 2SC4468)radiator lamelar, power supply furnizat de un transformator mare si greu  de la Bando. Sasiul asta e aproape identic si la suratele mai mari RN402/602, doar tranzistorii de la Sanken superiori si evident plusul cu partea de network, dar la amplificare identice, modeste prin comparatie cu altii, tre sa recunoastem, dar tot asa tre sa si vedem daca obsesia se justifica, adica puterea o folosim zi de zi la maximum.
Daca ne luam dupa specs nu ajungem nicaieri, ba chiar simt ca in curand o sa ne intoarcem amplificatoarele cu fundul catre audienta, ca sa se vada sau nu bogatia...Posted Image
Ca idee pe asr, Yamaha e cam ignorata de cavalcada cu amplificatoarele de desktop, all in one cu dac de la topping pa5 si smsl sa300, dar is destule threaduri in care prin comparatie directa chiar seriile de jos de la Yamaha, sterg podelele cu prajiturile astea de 2 kg.(mai putin pe partea de dac, unde la un amplif de buget Yamaha ar trebui si un dac la alegere).

Pe de alta parte, atata timp cat Audiolab ofera ce spune colegul, este clar ca este un amplificator deosebit si ma bucur ca ne impartaseste experientele sale, fiind sigur ca este fericit cu acest aparat.
Pana la urma fix asta conteaza.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
As aprecia niste foto cu aplicatia de streaming, ecrane, ce optiuni ofera, ce setari.

#28
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am facut cateva masuratori de pe canapea, cam la 3 m de fiecare boxa, aprox. 2,5 m frontal. Am ascultat prima piesa de pe albumul Midnight Blue- Kenny Burell.
Avem atașate imaginile cu următoarele valori (o luam dupa cea medie):
70 db la volum -30
62 db la volum -35
52 db la volum -40

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2022 - 09:53, said:

As aprecia niste foto cu aplicatia de streaming, ecrane, ce optiuni ofera, ce setari.
Astea sunt cu TIDAL din aplicatia DTS play-fi. Una din ele e cu ecranul de unde alegi sursa (aici se vad doar sursele pe care eu le-am setat. Se pot adauga mai multe, in functie de ce abonamente are fiecare. Nu suporta Tune In in Romania, nu stiu de ce, dar am Internet Radio care e cam acelasi lucru.

Attached Files


Edited by Calinuus, 26 January 2022 - 10:30.


#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Irelevanti decibelii aia. Nu spun absolut nimic despre puterea aparatului.

Eu am crezut ca el are doar bluetooth aptx. Nu stiam ca ofera si servicii de streaming.

#30
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Prin bluetooth se aude putin mai incet.
Are streaming fie prin conexiune LAN, fie conexiune WI-FI.

Si cu ce masori puterea sunetului daca nu cu decibeli?
O sa incerc sa masor si la valori mai mari, volum -10 sau chiar 0. Dar trebuie sa prind o zi cand nu e nimeni acasa, altfel iese circ.
Eventual sugerati-mi si alte aplicatii sau alte metode de masurare

Edited by Calinuus, 26 January 2022 - 11:53.


#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vad ca sunt 2 condensatori de 12000 uF NICHON. Foarte buni , de altfel. Mai sunt inca doi?
https://www.audiosci...surements.9459/
Ca fapt divers , AS2100 are 4x 22.000uF
H90 al meu are 4 x 10000uF

#32
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostCalinuus, on 26 ianuarie 2022 - 10:28, said:

Am facut cateva masuratori de pe canapea, cam la 3 m de fiecare boxa, aprox. 2,5 m frontal. Am ascultat prima piesa de pe albumul Midnight Blue- Kenny Burell.
Avem atașate imaginile cu următoarele valori (o luam dupa cea medie):
70 db la volum -30
62 db la volum -35
52 db la volum -40


Asta inseamna ca la 0db unde ai 2x50w, cat da in specificatii, vei avea undeva la 85db SPL.
La +8db cat ziceai ca e maximum, ajungi probabil la 90db SPL. Pentru un apartament cred ca nu trebuie mai mult.

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCalinuus, on 26 ianuarie 2022 - 11:51, said:

Prin bluetooth se aude putin mai incet.
Are streaming fie prin conexiune LAN, fie conexiune WI-FI.

Si cu ce masori puterea sunetului daca nu cu decibeli?
O sa incerc sa masor si la valori mai mari, volum -10 sau chiar 0. Dar trebuie sa prind o zi cand nu e nimeni acasa, altfel iese circ.
Eventual sugerati-mi si alte aplicatii sau alte metode de masurare

Pai singur ai spus-o! Puterea sunetului nu a amplificatorului.
E prea complex pentru un amator in conditii de casa. Niciodata nu m-am gandit sa calculez puterea amplificatorului cu un decibelmetru de pe telefon.

In primul rand trebuie sa ai decibelmetru calibrat. In al doilea rand e imposibil sa determini puterea pe material muzical. Ca sa afli puterea stiind presiunea acustica trebuie sa stii exact sensibilitatea boxei. E destul sa te gresesti la 1db si ai o eroare foarte mare stiind ca 3 db e o dublare de putere. Sensibilitatea data de producatori e cumva o medie, ca nu e la fel pe toata gama de frecvente, deci nu o stii exact. Apoi mai e si nivelul de distorsiuni, degeaba masori daca nu stii la ce nivel de distorsiuni esti, apoi depinde si de sursa, ni ai observat ca unele piese sunt inrrgistrate mai tare altele mai incet, absolut irelevant pozitia potentiometrului ( la minus xdb ai nu stiu cat). In fine, uita.

#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postedigee, on 26 ianuarie 2022 - 11:52, said:

Vad ca sunt 2 condensatori de 12000 uF NICHON. Foarte buni , de altfel. Mai sunt inca doi?

Se mai vad doi mai mici dar cu alta treaba. In poza facuta de mine nu se vad acei principali de aia am mentionat, sa nu-i confunde cineva.

Hk980 avea 2 de 22.000 microF

#35
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Ai un mare 👍 de la mine pt Nick Cave si Warren Ellis.

#36
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postgast1, on 26 ianuarie 2022 - 16:24, said:

Ai un mare �� de la mine pt Nick Cave si Warren Ellis.
Sunt mare fan.

View Postvinciun, on 26 ianuarie 2022 - 12:23, said:

Pai singur ai spus-o! Puterea sunetului nu a amplificatorului.
E prea complex pentru un amator in conditii de casa. Niciodata nu m-am gandit sa calculez puterea amplificatorului cu un decibelmetru de pe telefon.

In primul rand trebuie sa ai decibelmetru calibrat. In al doilea rand e imposibil sa determini puterea pe material muzical. Ca sa afli puterea stiind presiunea acustica trebuie sa stii exact sensibilitatea boxei. E destul sa te gresesti la 1db si ai o eroare foarte mare stiind ca 3 db e o dublare de putere. Sensibilitatea data de producatori e cumva o medie, ca nu e la fel pe toata gama de frecvente, deci nu o stii exact. Apoi mai e si nivelul de distorsiuni, degeaba masori daca nu stii la ce nivel de distorsiuni esti, apoi depinde si de sursa, ni ai observat ca unele piese sunt inrrgistrate mai tare altele mai incet, absolut irelevant pozitia potentiometrului ( la minus xdb ai nu stiu cat). In fine, uita.
Nici macar n-a fost ideea mea sa masor cu aplicatia aia.
Asa este, conteaza si piesa si boxele. In fine, ideea e ca umple spatiul cu muzica si volumul poate fi dat mult mai tare decat am eu nevoie.
Pe mine nu asta ma intereseaza in primul rand ci calitatea sunetului pe care-l genereaza si amplifica, iar aici straluceste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate