Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Audiolab 6000A (6000A Play) - amplificator integrat

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#127
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View PostCalinuus, on 30 ianuarie 2023 - 08:32, said:

Am ascultat B&W 805 D3 (ale unui prieten) la mine acasa si mi-au plăcut mult însă sunt la o categorie de pret care ma depaseste.

Daca ti-au placut B&W si ai ocazia, incearca sa asculti ceva de la ProAc - de ex https://www.proac-lo...s/studio-sm100/
Posibil sa iti placa sunetul lor la fel de mult. Doar o idee...

#128
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Am achizitionat un Audiolab 6000a, il am in teste de o saptamana. L-am comandat fara ascultare pentru ca degeaba ma duc la auditie, ce se aude acasa este altceva. Si fiind posibilitatea de retur, am zis ca e mai bine sa testez in conditiile mele.
Setup-ul este urmatorul:
- Sursa este un streamer Audiophonics, dac 2xESS 9038Q2M, fisiere flac si dsd de pe NAS, Radio paradise online - flac, alte radiouri
- Boxe Monitor Audio Silver 100 (6g) amplasate pe o comoda (am folosit si niste standuri)
- Camera de 4x7, spatiu de auditie 4x3.5, boxe amplasate pe latura de 4.
- Cabluri QED ieftine
De la inceput trebuie spuse doua lucruri:
- Soundstage excelent, dar care depinde de pozitionarea boxelor. In masura in care se poate face un triunghi echilateral cu pozitia de ascultare, cu mici ajustari, e perfect.
- Ampliful este neiertator. Sursa proasta bagi, sunet prost iese. Nu face nici un fel de corectie, nu este pentru mp3-uri.
Mi-a luat ceva timp sa inteleg ce poate, faptul ca nu am nici un fel de experienta de cum ar trebui sa sune “bine” si-a spus cuvantul.
La inceput nu mi-a placut in mod deosebit sunetul. Fiind dupa un NAD 326, nu am avut o impresie de progres. Ambele au 50w, dar se stie ca Nad-ul are rezerve. Spatialitate super, potoleste inaltele la boxe, bas mai grupat (dar care depinde de sursa), medii asa si asa. In comparatie, NAD mi s-a parut un pic mai crisp pe zona de medii.
Am testat indelung cu Radio Paradise, care ofera flacuri si nu toate sunt de calitate, sau nu toate suna bine. La flacuri de pe nas aceasi poveste. La dsd-uri o problema, necesita un volum mai mare, am citit pe undeva ca pot fi la -3db. Volumul in intervalul -35/-20.
Am luat tot setup-ul la verificat, cabluri, astupat porturi in spate, pus boxe pe standuri, etc. Si am facut citeva miscari de repozitionare a boxelor fata de zidul din spate si lateral stanga dreapta. Am gasit un spot unde imbunatatirea a fost evidenta. Aici e vorba celor cu experienta, e importanta pozitionarea boxelor in camera, iar in cazul unui amplif nou ar cam trebui sa o iei de la capat.
Puterea de 50w este cred ok, poate la volum redus seara (mai mic decit -35) sa fie o problema, am simtit o pierdere la claritate pe bas, poate un 70w ar fi fost mai corect. Nu fac discoteca, pentru asta pot folosi un AVR Onkyo cu MM2002.
Una peste alta am ajuns la un compromis la sunet. Mi-a placut ca am auzit instrumentele un pic separate, mai individuale, neamestecate. Nu cred ca a contribuit cu ceva faptul ca a fost utilizat citeva ore bune, nu cred in burn in la amplifuri, mai curind m-am adaptat la sunet.
Ca o paranteza, am instalat temporar un set de Canton Karat 930, la 4 ohmi si sensibilitate cred la 86. Au mers ok, volumul un pic mai mare pe aceleasi piese, mai putin crisp decit MA. Bune totusi la sh 500 lei.
Audiolab 6000a are tot ce ii trebuie, ce lipseste este o bucla de tape sa integrez vizual un eq Kenwood GE7030. Nu imi trebuiau intrarile digitale si nici BT (ca nu folosesc). Acum majoritatea amplifurilor au aceste facilitati, dar eu le platesc in plus. Sau sunt pentru viitor?
Concluzia mea este ca este un amplif bun, pentru o camera medie si nu cu volum mare sunt suficienti cei 50w, se potriveste cu MA Silver 100. Pretul e un pic cam mare, dar sunt si altii in situatia asta.
Inca nu stiu daca il returnez. Daca da, motivele nu sunt legate de sunet neaparat, cit de restul: culoarea nu e negru negru, spre gri cumva, lipsa tape in-out, putere de 50w, nu are look de vintage cum mi-ar place mie. Mai am citeva zile sa ma decid.

Attached Files



#129
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
AS1000 daca prinzi sa il iei cu inima impacata de la proprietar, sa nu bata/ troncane, folosit de o batranica elvetiana ce asculta stirile de seara 15 minute pe zi, fara caini, pisici sau nepotei care trag pe nas si baga rave... ce sa zic.

Sau dai ampul retur si faci upgrade de boxe, dar ai boxe de raft onorabile, sigur... se poate si mai bine.

Acum ai in casa 2 ampuri si 2 perechi de boxe, le tot combini  pana ti-e clar daca Audiolab iti aduce o  schimbare cuantificabila si utila. Zici ca simti totusi schimbarea, asigura-te ca nu e de la rearanjarea boxelor. Fa o testare serioasa la ureche de 3-5 ori, momente diferite ale zilei, intre ampuri... daca nu se mentine un plus de calitate atunci nu are rost sa tii cutia noua. Zici ca platesti la noul amp DAC intrari digitale, daca nu le folosesti deloc nu are rost (TV ?!).

#130
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postliviu_s, on 10 februarie 2023 - 14:19, said:

Am achizitionat un Audiolab 6000a, il am in teste de o saptamana. L-am comandat fara ascultare pentru ca degeaba ma duc la auditie, ce se aude acasa este altceva. Si fiind posibilitatea de retur, am zis ca e mai bine sa testez in conditiile mele.
Setup-ul este urmatorul:
- Sursa este un streamer Audiophonics, dac 2xESS 9038Q2M, fisiere flac si dsd de pe NAS, Radio paradise online - flac, alte radiouri
- Boxe Monitor Audio Silver 100 (6g) amplasate pe o comoda (am folosit si niste standuri)
- Camera de 4x7, spatiu de auditie 4x3.5, boxe amplasate pe latura de 4.
- Cabluri QED ieftine
De la inceput trebuie spuse doua lucruri:
- Soundstage excelent, dar care depinde de pozitionarea boxelor. In masura in care se poate face un triunghi echilateral cu pozitia de ascultare, cu mici ajustari, e perfect.
- Ampliful este neiertator. Sursa proasta bagi, sunet prost iese. Nu face nici un fel de corectie, nu este pentru mp3-uri.
Mi-a luat ceva timp sa inteleg ce poate, faptul ca nu am nici un fel de experienta de cum ar trebui sa sune “bine” si-a spus cuvantul.
La inceput nu mi-a placut in mod deosebit sunetul. Fiind dupa un NAD 326, nu am avut o impresie de progres. Ambele au 50w, dar se stie ca Nad-ul are rezerve. Spatialitate super, potoleste inaltele la boxe, bas mai grupat (dar care depinde de sursa), medii asa si asa. In comparatie, NAD mi s-a parut un pic mai crisp pe zona de medii.
Am testat indelung cu Radio Paradise, care ofera flacuri si nu toate sunt de calitate, sau nu toate suna bine. La flacuri de pe nas aceasi poveste. La dsd-uri o problema, necesita un volum mai mare, am citit pe undeva ca pot fi la -3db. Volumul in intervalul -35/-20.
Am luat tot setup-ul la verificat, cabluri, astupat porturi in spate, pus boxe pe standuri, etc. Si am facut citeva miscari de repozitionare a boxelor fata de zidul din spate si lateral stanga dreapta. Am gasit un spot unde imbunatatirea a fost evidenta. Aici e vorba celor cu experienta, e importanta pozitionarea boxelor in camera, iar in cazul unui amplif nou ar cam trebui sa o iei de la capat.
Puterea de 50w este cred ok, poate la volum redus seara (mai mic decit -35) sa fie o problema, am simtit o pierdere la claritate pe bas, poate un 70w ar fi fost mai corect. Nu fac discoteca, pentru asta pot folosi un AVR Onkyo cu MM2002.
Una peste alta am ajuns la un compromis la sunet. Mi-a placut ca am auzit instrumentele un pic separate, mai individuale, neamestecate. Nu cred ca a contribuit cu ceva faptul ca a fost utilizat citeva ore bune, nu cred in burn in la amplifuri, mai curind m-am adaptat la sunet.
Ca o paranteza, am instalat temporar un set de Canton Karat 930, la 4 ohmi si sensibilitate cred la 86. Au mers ok, volumul un pic mai mare pe aceleasi piese, mai putin crisp decit MA. Bune totusi la sh 500 lei.
Audiolab 6000a are tot ce ii trebuie, ce lipseste este o bucla de tape sa integrez vizual un eq Kenwood GE7030. Nu imi trebuiau intrarile digitale si nici BT (ca nu folosesc). Acum majoritatea amplifurilor au aceste facilitati, dar eu le platesc in plus. Sau sunt pentru viitor?
Concluzia mea este ca este un amplif bun, pentru o camera medie si nu cu volum mare sunt suficienti cei 50w, se potriveste cu MA Silver 100. Pretul e un pic cam mare, dar sunt si altii in situatia asta.
Inca nu stiu daca il returnez. Daca da, motivele nu sunt legate de sunet neaparat, cit de restul: culoarea nu e negru negru, spre gri cumva, lipsa tape in-out, putere de 50w, nu are look de vintage cum mi-ar place mie. Mai am citeva zile sa ma decid.

Daca boxele erau amplasate corect cand utilisai nadul nu cred ca e nevoie sa le schimbi locul daca ai schimbat amplificatorul.

View Postoverseas, on 10 februarie 2023 - 15:05, said:

Zici ca simti totusi schimbarea, asigura-te ca nu e de la rearanjarea boxelor.

Ca sa merite tinut, nu e nevoie doar sa simta o schimbare, poate se aude un pic altfel dar cu dus si intors, ci sa aduca o ameliorare care sa justifice achizita.

#131
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004

View Postoverseas, on 10 februarie 2023 - 15:05, said:

AS1000 daca prinzi sa il iei cu inima impacata de la proprietar, sa nu bata/ troncane, folosit de o batranica elvetiana ce asculta stirile de seara 15 minute pe zi, fara caini, pisici sau nepotei care trag pe nas si baga rave... ce sa zic.

Sau dai ampul retur si faci upgrade de boxe, dar ai boxe de raft onorabile, sigur... se poate si mai bine.

Acum ai in casa 2 ampuri si 2 perechi de boxe, le tot combini  pana ti-e clar daca Audiolab iti aduce o  schimbare cuantificabila si utila. Zici ca simti totusi schimbarea, asigura-te ca nu e de la rearanjarea boxelor. Fa o testare serioasa la ureche de 3-5 ori, momente diferite ale zilei, intre ampuri... daca nu se mentine un plus de calitate atunci nu are rost sa tii cutia noua. Zici ca platesti la noul amp DAC intrari digitale, daca nu le folosesti deloc nu are rost (TV ?!).

Ai punctat bine - nu este un update de 3000 lei. Dar ma cam lasa Nad-ul si trebuie sa fac ceva.
Tv-ul este pe celalalt sistem, cu Onkyo 686 si Magnat 5.0. Deci nu ma ajuta Audiolab-ul

#132
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Deci o tema legitima ar fi un amp integrat cat mai bun, doar analog, cu 2x 70-80w in 8 ohm, la buget de 3000 lei.

#133
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View Postoverseas, on 10 februarie 2023 - 15:05, said:

AS1000 daca prinzi
Grija mare!
AS1000 e compet diferit in conceptie fata de AS 1100/ Este un video pe YT cu un tip care spune exact cum e cu AS-urile de la yamaha si diferentele intre ele.
AS 1000 nu e tip floating balanced ca AS 1100. AS 1100 e lozul castigator.

#134
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postliviu_s, on 10 februarie 2023 - 14:19, said:

Audiolab 6000a are tot ce ii trebuie, ce lipseste este o bucla de tape sa integrez vizual un eq Kenwood GE7030.
Am vrut eu sa integrez un Mini DSP Digital Room Correction processor cu DIRAC. Se poate, amplificatorul are trei moduri de functionare, în modul „Pre-Power” (pagina 7 in manual) legi egalizatorul la iesirea out ”pre”, egalizatorul isi face treaba iar ce iese din egalizator legi la input „power”.

Pre-Power mode
... This mode can also be used if additional signal processing is required, connecting the pre-out to an external signal processor and then taking the output from the processor to the 6000A Play Power-IN.


View Postliviu_s, on 10 februarie 2023 - 14:19, said:

Puterea de 50w este cred ok, poate la volum redus seara (mai mic decit -35) sa fie o problema, am simtit o pierdere la claritate pe bas, poate un 70w ar fi fost mai corect.

Eu ascult preponderent la -40, -50. Are bas foarte bun la volum mic, altfel l-as fi returnat. Insa eu am legat la el si un subwoofer.



Apropo de „neiertător”, da așa este, si e exact motivul pentru care îmi place amplificatorul asta. Cred ca așa ar trebui sa functioneze orice amplificator, sa amplifice semnalul fara sa distorsioneze, sau sa omită, nici o parte a lui.
Chiar conteaza sursa. De exemplu, am facut abonament la Spotify si Tidal în același timp, ca să le compar, și am rămas în final cu Tidal. De pe un hard extern, prin Xbox, sau TV am ascultat Flac-uri care se aud excelent.

Încerca cumva, prin intrarile digitale, si DAC-ul intern. E unul bun, s-ar putea să iti placa. E un ES9018 Sabre32.

Edited by Calinuus, 10 February 2023 - 17:43.


#135
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postliviu_s, on 10 februarie 2023 - 15:28, said:



Ai punctat bine - nu este un update de 3000 lei. Dar ma cam lasa Nad-ul si trebuie sa fac ceva.
Tv-ul este pe celalalt sistem, cu Onkyo 686 si Magnat 5.0. Deci nu ma ajuta Audiolab-ul

Nu ai incercat/nu vrei sa testezi si un yamaha as801/rn803? La pret de audiolab ai mai multa putere iar in cazul rn803d ai si o multime de alte beneficii, daca audiolabul nu se impune printr-o calitate mult superioara nu-si are rostul avand in vedere multitudinea de avantaje cu care vine yamaha.

O spun din punctul meu de vedere. Daca-s la acelasi pret si yamaha e mai puternic, functii mai multe, fiabilitate buna...  audiolab ar trebui sa ma dea rau pe spate la sunet ca sa-l aleg pe el.

#136
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Calin, pentru eq imi trebuie o iesire de linie, Audiolab nu are. Pus intre pre si power nu ma ajuta, semnalul dat de pre nu misca ledurile pe eq. Si doar asta ma intereseaza, vizual.
L-am pus si intre dac si amplif, scade un pic calitatea.

View Postvinciun, on 10 februarie 2023 - 18:28, said:

Nu ai incercat/nu vrei sa testezi si un yamaha as801/rn803?
As vrea, dar nu gasesc la 3k lei.
M-am gandit ca daca returnez sa iau un 501.

Am gasit pe amazon 701 la 700e transport inclus. Nu stiu cum e returul, daca nu e ce trebuie.

Edited by liviu_s, 10 February 2023 - 18:33.


#137
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Pe amazon ai 30 de zile perioada de test. Eu am returnat cateva articole.

As701 e foarte bine construit si-i puternic.

Mda, vad ca s-au scumpit rau. In fr ma uit acum, as701 la 800 de euro si rn803d 850 de euro.

La yamaha mai ai si corectii de ton si loudnes pentru ascultat la volum mic.

#138
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postliviu_s, on 10 februarie 2023 - 14:19, said:

.....nu are look de vintage cum mi-ar place mie. Mai am citeva zile sa ma decid.

Intotdeauna am sustinut ca aspectul e important si e un factor in decizie. Eu unul il iau in calcul intotdeauna.
De pildă, mie nu imi place aspectul vintage, fug de cele care au multe butoane. Pe mine ma atrage aspectul curat, asa cum e asta, care duce spre conceptul scandinav.
La fel ca la sunet si aici gusturile difera. Ah, și îmi place că are opțiunea de a opri cu totul ecranul oled.

#139
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Pina la urma cred ca gresesc, privesc situatia mea dintr-o directie gresita.
Eu de fapt caut un replacement, nu un upgrading. Ca cele doua se imbina, intr-un buget, e ok.
Audiolab 6000a este un replacement bun al Nad-ului, si chiar un un pic de upgrading pina la urma.

Din ce am citit aici si pe alte forumuri, un upgrading ar fi un amplif potent la un pret mai mare (Yamaha, Rega, Atoll, Music Fidelity, etc) insotit obligatoriu de alte boxe.
Sa vad daca ma pot intinde la inca 100 euro pentru AS701 sau raman cu Audiolab. Atit pot, atit fac.

Scuze colegului Calin ca i-am poluat topicul.

#140
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
De aia suntem aici ca sa schimbam pareri.

#141
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Dpmdv important e sa te hotarasti ce cauti si ai ajuns la concluzia replacement, foarte bine.
AS701 am avut, e f. bun dar nu e pentru oricine, nu stiu cum sa zic. E raw, iti da senzatie de realism neprelucrat si asta nu merge cu orice tip de muzica. Si rezerva de putere, da.
De ex. Rotel A11 Tribute suna mai cizelat, mai mainstream, dar nu banal.

Edited by overseas, 10 February 2023 - 22:12.


#142
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Era un power Rotel RB 1552 mkii in garantie la 2500 lei la vanzare, pare ca s-a dus. Mai puneai alaturi un DAC cu volum variabil si cred ca facea treaba deosebita. Doar o idee.

#143
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Eu zic sa-i mai dai un timp, vezi ce poate si cu alte surse.
Recent am legat din nou la boxe receiverul Denon și imediat mi-am dat seama cat de bine sună Audiolab-ul.

Un upgrade de putere poti sa faci mai tarziu cu un amplificator de putere. Eu l-am combinat de probă, într-o zi, cu un Classe. Dar cu alte boxe, mai potente, B&W din seria 800. Totul la superlativ.
La boxele mele nu am nevoie de putere dar știu că dacă voi dori acest lucru într-o zi se poate pt ca amplificatorul știe să funcționeze în modul preamplificator, își deconectează circuitele de putere.

#144
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
E firesc sa sune mai bine amplificatorul in comparatie cu un receiver AV.

Edited by Mr. Incredible, 11 February 2023 - 09:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate