Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Audiolab 6000A (6000A Play) - amplificator integrat

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#109
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
O sa-l testez cu boxe pretrentioase si vedem ce iese. Am de gand sa schimb boxele dar inainte de asta am planificat la achizitii un receiver.
Oricum, nu a fost proiectat pentru spatii mari. Nu as cumpara pentru el boxe mai scumpe de 1500-2000 euro.
Eu il folosesc intr-un spatiu de 30mp si e mai mult decat am nevoie.
Boxele mele au nominal 6 ohmi dar coboara sub 4.

#110
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View PostSasenoua, on 27 septembrie 2022 - 17:47, said:


Deci pana la urma raspunsul in frecventa e foarte bun,

Cam toate amplificatoare de firma cand sunt masurate pe o  sarcina pur rezistiva si fixa  scot un raspuns in frecventa destul de plat in plaja audibile. Chiar daca unele au mici abateri la capete ( pe la 20hz si 20khz) e absolut neglijabil fiindca 1 abaterile sunt foarte mici, de regula sub 0.3db ( nici macar 1db) si 2 cine naiba mai aude in zona aia, si mai ales cine aude cu atata precizie.  Acum nu spun ca amplificatoarele raman la fel de neutre pe boxe ( aici nu mai vorbim de sarcina pur rezistiva) insa nu avem informatie, nu exista boxe de referinta ca sa masori amplificatoarele pe ele si sa vezi cat de liniare sunt.

View PostCalinuus, on 27 septembrie 2022 - 18:45, said:

O sa-l testez cu boxe pretrentioase si vedem ce iese. Am de gand sa schimb boxele dar inainte de asta am planificat la achizitii un receiver.
Oricum, nu a fost proiectat pentru spatii mari. Nu as cumpara pentru el boxe mai scumpe de 1500-2000 euro.
Eu il folosesc intr-un spatiu de 30mp si e mai mult decat am nevoie.
Boxele mele au nominal 6 ohmi dar coboara sub 4.

Daca ai putea sa-l compari cu altul pe aceleasi boxe, pretentioase, altfel ce concluzie poti trage? Eu cred ca va functiona, atat timp cat nu o sa-i dai blana sa-l supraincalzesti nu stiu ce ai putea remarca avand in vedere ca nu stii cum presteaza boxele alea pe alt amp. Ca nu cred sa auzi zbarnaituri ori altceva ce ar deranja cu adevarat.

#111
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postvinciun, on 27 septembrie 2022 - 18:43, said:

Cum adica depinde cat curent bagi? Era vorba de 47 watts parca. Iei in considerare 4 omi si estimezi aproximativ curentul,doar nu au pus o sarcina cu impendanta de jumate de om.
Daca ai puterea si impendanta fixata, nu mai ai cum sa joci cu curentul (sa zici ca depinde cat bagam). Nu poti avea mai multe valori de curent pastrand puterea si impendanta constanta. Puterea fiind P=I^2*R

La 7.4A si o impendanta de 4 omi vorbim de o putere de vreo 219 watts. De unde atata? Aia in testul de mai sus au masurat peste 0.2% distorsiuni la 47 watts pentru 8 omi parca, adica vreo 2.4 amperi.

Hifi news - „With a high 246V AC mains feed it manages 2x55W/2x85W, respectively, but we've seen other 50-watters achieve 70-80W/8ohm in practice. Nevertheless, the PSU is sufficiently 'relaxed' to support a far higher 71W and 133W into 8 and 4ohm loads under dynamic conditions, albeit with some restriction to 99W/55W into lower 2/1ohm loads [see Graph 1, below].”, iar sub grafic ”Dynamic power versus distortion into 8ohm (black trace), 4ohm (red), 2ohm (green) and 1ohm (cyan) speaker loads. Maximum current is 7.4A” e sub grafic. Cum interpretam asta nu stiu.

View Postvinciun, on 27 septembrie 2022 - 18:52, said:

Daca ai putea sa-l compari cu altul pe aceleasi boxe, pretentioase, altfel ce concluzie poti trage? Eu cred ca va functiona, atat timp cat nu o sa-i dai blana sa-l supraincalzesti nu stiu ce ai putea remarca avand in vedere ca nu stii cum presteaza boxele alea pe alt amp. Ca nu cred sa auzi zbarnaituri ori altceva ce ar deranja cu adevarat.

Da, vreau sa-l compar si cu altele. Insa nu o sa am la dispozitie multe variante din aceiasi categorie. O sa rog pe cinev care are B&W, model mai vechi 805. Necesita minim 50W. El are un power amp de 200W. După aia o sa vad daca pot sa-l compar la un magazin unde au un amp Moon de 50W pe canal.

#112
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Nu-s aici ca sa denigrez audiolab, am facut si un pic de misto cand am scris ca nu as da nici 300 de euro. In realitate orice amplificator de firma consacrata in audio care scoate peste 50 watts e suficient intr-o camera pana in 30m patrati, mai ales daca e cuplat la boxe cat de cat eficiente si nu ai de gand sa faci discoteca acasa. In rest e vorba mai mult de gusturi. Cred ca am depasit toti faza cu "toate suna la fel". Daca pe tine te-a cucerit e dreptul tau. Eu prefer sa vad pe ce dau banul, deci in primul rand sa fie tehnic cat mai solid/performant si dupa aia iau in considerare si partea subiectiva ca la cate am testat ( technics, nad, HK, Yamaha, Rotel, Rega) strict din punct de vedere al sunetului perceput as fi putut trai cu oricare, indiferent ca unul pare putin mai viu sau mai intepat, altul mai domol, mai sters, mai calm etc, pot sa le apreciez pe toate dar cand vine vorba de putere si functii ( streaming, corectie room acustic, management de bas) astea pentru mine "cantaresc" sunt chestii reale pe care le primesc cand dau banii. Ca sa platesc 500 de euro in plus ( ca un amp simplu de 50 watts se gaseste si la 500 de euro ) doar pentru amprenta sonora ar trebui intr-adevar sa sune intr-un mare fel.

View PostCalinuus, on 27 septembrie 2022 - 19:00, said:



Hifi news - „With a high 246V AC mains feed it manages 2x55W/2x85W, respectively, but we've seen other 50-watters achieve 70-80W/8ohm in practice. Nevertheless, the PSU is sufficiently 'relaxed' to support a far higher 71W and 133W into 8 and 4ohm loads under dynamic conditions, albeit with some restriction to 99W/55W into lower 2/1ohm loads [see Graph 1, below].”, iar sub grafic ”Dynamic power versus distortion into 8ohm (black trace), 4ohm (red), 2ohm (green) and 1ohm (cyan) speaker loads. Maximum current is 7.4A” e sub grafic. Cum interpretam asta nu stiu.


E vorba de putere dinamica ( asa o numesc ei) fiindca pe muzica nu ai impendanta fixa si semnal identit nonstop. Ai pic uri, ei au masurat varfurile de putere instantanee, la yamaha de exemplu puterea dinamica e de vreo 290 watts pe canal la vreo 2 omi parca. Deci acei 7 amperi despre care au mentionat erau prezenti pentru fractiuni de secunda.

Dupa cum am scris mai sus P = I^2*R . Ei au spus ca pentru o sarcina de 1 ohm aveau 55watts. Ramane ca I = radical din 55 si egal cu 7.4A

La 2 omi aveau 99 watts putere deci rezulta 7A. Practic e limitat pe la 7 amperi maxim, de aia nu scoate mai multa putere la 1ohm ci mai putina.



Dar totusi, eu nu am vazut boxe care sa coboare la un ohm, poate cateva woofere de bas care se utilizeaza in domeniul auto.

Daca iau in considerare la yamaha 290 watts la 2 omi ar fi putin peste  12A.

Edited by vinciun, 27 September 2022 - 19:24.


#113
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Fiindca pe buna dreptate s-a spus ca testele mentionate aici sunt facute de englezi, iar Audiolab e brand britanic am cautat alternative.
Am căutat reviewuri in germană, ca sa echilibram dominatia anglo-americana.
Nu stiu limba dar am folosit google translate.
Dau cateva link-uri mai jos.

primul e de pe site-ul mama din Germania: https://www.audiolab..._lowres_pdf.pdf


https://www-lite--ma...&_x_tr_pto=wapp


https://www.stereo.d...olab-6000a-1842

https://www-fairaudi...&_x_tr_pto=wapp


SI unul de la olandezi
https://www.alpha-au...00a-versterker/


Toate acestea sunt destinate, in primul rand, celor care cauta un amplificator, eventual celor care prima data isi construiesc un sistem hi-fi.
Scopul este de a ajuta cu informatii cat mai cuprinzatoare si din surse cat mai variate.

p.s. ramane sa fac niste teste in saptamanile urmatoare si sa revin.

#114
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Am inteles, relax :) Apreciez munca depusa. Nu mai are rost sa-tot studiem fisa tehnica sau masurtorile, mereu aceleasi cifre. Sunt ok, nimic exceptional dar nici nu ai de ce sa te legi. Puterea si factorul de amortizare (60) cam slab. Mai departe cum am spus, depinde cum e perceput subiectiv la sunet.

Poate imi fac si eu timp de o vizita undeva sa mai testez, asa de hobby, oricum nu cumpar degraba un amplificator.

Edited by vinciun, 28 September 2022 - 09:08.


#115
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Comentariile lui Darko la noul update DTS-Play-fi.
O analiză amănunțită. Chiar daca Tidal gapeless e un pas inainte el are rezerve vis-a-vis de aplicatia DTS și numește chestiunile care trebuie remediate.
Foarte interesant e de la minutul 9:25. Acolo explică de ce a cumpărat acest amplificator si cum il foloseste.

#116
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Preturi foarte bune la aceste doua amplificatoare. Eu am platit mai mult si nu imi pare rau.

https://www.avstore....audiolab-6000a/
https://www.avstore....lab-6000a-play/

https://www.avshop.r...olab-6000a.html
https://www.avshop.r...6000a-play.html

#117
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Si e posibil sa mai scada. Asa a fost cu 8200A, a tot scazut pana l am luat la pret modic desi nu intentionam neaparat.

#118
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Si 6000N Play la 1600 lei, vreo 5kg de streamer la Avstore nu e rau deloc.

#119
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Da, e bun pretul, vine 320 lei pe kilogramul de confort ca la sunet e tot aia.

#120
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Nu stiu, am invatat de la 'ai mai vechi'  ca greutatea conteaza, intr-o anumita masura.

#121
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postaudiofidell, on 20 decembrie 2022 - 09:31, said:

Si e posibil sa mai scada. Asa a fost cu 8200A, a tot scazut pana l am luat la pret modic desi nu intentionam neaparat.
Nu cred, e un pret foarte bun, In Europa nu gasesti nimic apropiat de pretul asta. In UK e pe la 650 Lire. Iar in Germania pe la 899 Euro. Doar cele resigilate sunt la un pret mai mic.

Eu am dat pe varianta 6000A Play 4000 de lei, la vremea aia nu il gaseai sub 1000 Eur. Acum e 3300 lei, imi vine sa mai cumpăr unul.
banuiesc ca anul viitor se vor lansa noile modele din linia 6000.

View Postoverseas, on 20 decembrie 2022 - 10:23, said:

Si 6000N Play la 1600 lei, vreo 5kg de streamer la Avstore nu e rau deloc.
Daca si-a facut update si merge  Tidal gapless, merita.

Edited by Calinuus, 20 December 2022 - 12:33.


#122
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018

View Postoverseas, on 20 decembrie 2022 - 12:14, said:

Nu stiu, am invatat de la 'ai mai vechi'  ca greutatea conteaza, intr-o anumita masura.
Legat strict de streaming, nu conteaza. In rest, la amplificare, da, poate conta, dar si aici depinde ce si cu ce compari. Si pe ce urechi, si pe ce incinte si asa mai departe. Dar ca regula generala, weight sells in audio.

#123
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Calinus, ti-ai mai gasit boxe pentru audiolabul tau? Stiu ca nu e corect sa evaluezi asa dar din clipurile de pe canalul acesta imi pare ca merge foarte bine audiolabul cu kef LS50 Meta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s77Q4FcZyxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#124
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Cred ca voi merge sa ascult cate ceva. Ceva mai incolo. Acum nu am avut timp pt asta. Presupune timp liber si chiar deplasari mai lungi.
Ma gandesc serios la Aria 906. Le-am auzit, si mi-au plăcut, chiar mult, dar vreau sa duc amplificatorul meu in showroom ca sa aud cum merg impreuna.

#125
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Daca o sa ai posibilitate sa mergi cu amplificatorul o sa fie foarte bine! Sper sa nu uiti sa scrii.

Conform acestui articol aria 906 ar fi mai interesante decat kef LS50 meta.

https://blog.son-vid...cm pour les KEF).

#126
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Pentru auditii cu Kef ar trebui să merg la Bucuresti. E un pic cam dificil.
Revin dupa ce ascult Aria cu amplificatorul meu.

Am ascultat B&W 805 D3 (ale unui prieten) la mine acasa si mi-au plăcut mult însă sunt la o categorie de pret care ma depaseste.

Oricum trebuie sa aman pana prin Aprilie orice achizitie. Cheltuieli neasteptate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate