Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Înlocuitorul religiei nu este ușor de găsit - studiu de caz

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
554 replies to this topic

#73
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View Postlupini, on 24 mai 2022 - 14:24, said:

Am fost creștin, adică am crezut în zeii creștini în trecut. Însă e ca și credința unui copil în realitatea lui Moș Crăciun: copilul crede până la o anumită vârstă, însă dacă acesta continuă să creadă că Moș Crăciun e real, și la...maturitate, atunci omul acela are o problemă.

Așa am fost și eu: am crezut în zei până în urmă cu câțiva ani, însă cunoștințele acumulate mi-au dezvăluit că toate personajele religioase sunt creații ale oamenilor din trecut, pentru a explica fenomenele naturale și sociale în lipsa investigării raționale a realității, și pentru ca preoții, regii și împărații să stăpânească mulțimea oamenilor necunoscători.

Credinta nu are legatura cu ceea ce ai insirat tu. Si mai ales cu protocredinta din ultimul paragraf. Nimeni nu mai pune ploaia pe seama vreunui zeu furios. Hai omule, nu ai descoperit apa calda, nu cazi in derizoriu daca recunosti binele adus de credinta, oricare ar fi ea.

View Postlupini, on 24 mai 2022 - 18:26, said:

Toți cei care folosim lumea virtuală a internetului evităm realitatea într-un fel sau altul. Altfel pentru ce am fi aici pe forum ? Posted Image Viitorul va aduce chiar și transferul conștiinței în virtual, pentru cei care se vor apropia de moarte, și astfel viața va fi prelungită mult.
.

Ti-a placut ultima(cred) carte a lui Dan Brown, nu? Nu e ironie...

#74
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postadds, on 25 mai 2022 - 10:17, said:

nu cazi in derizoriu daca recunosti binele adus de credinta, oricare ar fi ea.

Multe dintre învățăturile scrise în marile cărți ale religiilor sunt bune și conțin învățătură. Aceste învățături reprezintă o filosofie de viață, cum sunt și filosofiile gânditorilor greci antici, a celor medievali sau contemporani. Însă ce nu mai cred eu acum, e că filosofiile religioase sunt inspirate de zei. Nu ! Sunt inspirate de oameni care au atribuit zeilor gândurile lor.

Edited by lupini, 25 May 2022 - 12:52.


#75
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Stai sa rezum: deci sa adopt in cunostinta de cauza o filozofie de viata conceputa de un autor considerat inteligent dar care a ajuns sa o atribuie unui zeu inexistent, fie din perfidie, fie din prostie ?! Sa-nnebunesc.

Nu, lasati. Ori Dumnezeu ala adevarat exista si in disperarea mea ma gaseste El si se reveleaza, ori daca nu am eu caile mele, ma doare in cot de subiectivismul unor asa-considerati 'inteligenti'.

#76
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View Postlupini, on 25 mai 2022 - 12:51, said:

Multe dintre învățăturile scrise în marile cărți ale religiilor sunt bune și conțin învățătură. Aceste învățături reprezintă o filosofie de viață, cum sunt și filosofiile gânditorilor greci antici, a celor medievali sau contemporani. Însă ce nu mai cred eu acum, e că filosofiile religioase sunt inspirate de zei. Nu ! Sunt inspirate de oameni care au atribuit zeilor gândurile lor.

Da, exact asta cred si eu, dar nu ma face sa infierez credinta, care nu are nici o legatura, repet, cu cineva omipotent si omiscient care sta in cer. In continuare sunt mai mult decat convinsa ca am capatat statutul de fiinta rationala tocmai din cauza credintei. Asta ne-a coborat din copac, ne-a scos din pesteri, ne-a civilizat ulterior.

#77
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postadds, on 25 mai 2022 - 14:30, said:

...dar nu ma face sa infierez credinta...

Ce fac ? Păi tu ai tendința să faci ce spune altcineva ?

Eu îmi expun aici ideile mele. E treaba fiecăruia ce face.




View Postoverseas, on 25 mai 2022 - 13:34, said:

...o filozofie de viata conceputa de un autor considerat inteligent dar care a ajuns sa o atribuie unui zeu inexistent, fie din perfidie, fie din prostie ?!

De regulă cineva atribuie altcuiva propriile gânduri, fie din slăbiciune, ca să nu fie luat în zeflemea, fie pentru a da ideilor o consistență mai profundă. Și, în antichitate și în Evul Mediu, când funcționarea lumii era "responsabilitatea" zeilor, ideile erau atribuite acelor personaje pentru a fi crezute de populația majoritar analfabetă.

Edited by lupini, 25 May 2022 - 15:47.


#78
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Zeii crestini, zeii greci, zeii daci...nu vezi ca sant reprezentarile noastre, a ce e bun, sau inselator, iar cand spun bun ma refer la ce ne ridica spiritul nu la cecul lunar.
Si ce ridica spiritul mai mult decat a face bine tie si in acelasi timp celor din jur, intru-n anume sens profund cuvantul iubire/dragoste exprima exact asta, sa dai bunatate si sa primesti la fel, ce tel poate fi mai inalt in viata ?
Viata care fiind reala contine suferinta, boala, moarte, dar astea sant realitati de neocolit, le putem ignora cum spun americanii introducandu-ne capul in fund, dar realitatii putin ai pasa, vine inexorabil peste noi daca santem pregatiti sau daca nu.
Credinta scrisa in biblie este o colectie de povesti bineinteles, totul in jurul nostru este o poveste, nu stim alta metoda de a comunica decat prin povesti, parte reala initial trecuta prin interpretarea personala apoi vorbita si/sau scrisa.
Zeii ne poruncesc una alta...nu, reprezentarile noastre despre bine sau rau ne poruncesc, si noi ne supunem, cum am putea sa nu o facem ?
Zeii sant parti din noi, toti impreuna cu spiritul nostru formeaza fiinta completa ce are buletin si pasaport.
Mosul din cer, atotputernic, este bineinteles o interpretare, una din multele, nu o cauta adliteram..
Strabunii nostria au catalogat intru-n fel bucatile ce compun spiritul uman demult in istorie, iar acest catalog a devenit religia de astazi.
Poti ignora intelepciunea tuturor inaintasilor tai, dar asta nu-i va scadea valoarea picurata cu atata suferinta si in atat de mult timp, cum altfel ar fi putut rezista mii de ani, ce altceva a mai rezistat atat in specia noastra ?
Iar argumentul puterii este absolut fals, credinta ca instrument de asuprire si manipulare, citeste istoria recenta doar, tot ce a urmat acest drum a ajuns pe rug sau in sabie, repede.

Edited by alecsino1, 25 May 2022 - 21:05.


#79
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
In noi este bunatate, dragoste, miselie, maretie, curaj, lasitate, frica, astia sant zeii de care vorbesti de fapt, iar cand ei iti poruncesc ceva noi putem doar alege a cui porunca o transformam in realitate.
Eu vad biblia ca pe o carte de istorie cumva, dar nu a popoarelor ci istoria spiritului uman, scrisa de inaintasii nostri ca sa nu le repetam greselile si suferintele ce decurg inevitabil din ele.

Edited by alecsino1, 25 May 2022 - 21:19.


#80
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Fiinta umana este profund religioasa. Vedeti si la ateei chiar daca zic ca nu cred in Dumnezeu tot au niste chestii. Care le-a ramas din religie

#81
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

View Postalecsino1, on 25 mai 2022 - 20:56, said:

Zeii crestini, zeii greci, zeii daci...nu vezi ca sant reprezentarile noastre, a ce e bun, sau inselator, iar cand spun bun ma refer la ce ne ridica spiritul nu la cecul lunar.
Si ce ridica spiritul mai mult decat a face bine tie si in acelasi timp celor din jur, intru-n anume sens profund cuvantul iubire/dragoste exprima exact asta, sa dai bunatate si sa primesti la fel, ce tel poate fi mai inalt in viata ?
Viata care fiind reala contine suferinta, boala, moarte, dar astea sant realitati de neocolit, le putem ignora cum spun americanii introducandu-ne capul in fund, dar realitatii putin ai pasa, vine inexorabil peste noi daca santem pregatiti sau daca nu.
Credinta scrisa in biblie este o colectie de povesti bineinteles, totul in jurul nostru este o poveste, nu stim alta metoda de a comunica decat prin povesti, parte reala initial trecuta prin interpretarea personala apoi vorbita si/sau scrisa.
Zeii ne poruncesc una alta...nu, reprezentarile noastre despre bine sau rau ne poruncesc, si noi ne supunem, cum am putea sa nu o facem ?
Zeii sant parti din noi, toti impreuna cu spiritul nostru formeaza fiinta completa ce are buletin si pasaport.
Mosul din cer, atotputernic, este bineinteles o interpretare, una din multele, nu o cauta adliteram..
Strabunii nostria au catalogat intru-n fel bucatile ce compun spiritul uman demult in istorie, iar acest catalog a devenit religia de astazi.
Poti ignora intelepciunea tuturor inaintasilor tai, dar asta nu-i va scadea valoarea picurata cu atata suferinta si in atat de mult timp, cum altfel ar fi putut rezista mii de ani, ce altceva a mai rezistat atat in specia noastra ?
Iar argumentul puterii este absolut fals, credinta ca instrument de asuprire si manipulare, citeste istoria recenta doar, tot ce a urmat acest drum a ajuns pe rug sau in sabie, repede.
Unul din cele mai bune mesaje pe care le-am citit vreodata pe softpedia.Posted Image

"Zeii ne poruncesc una alta...nu, reprezentarile noastre despre bine sau rau ne poruncesc, si noi ne supunem, cum am putea sa nu o facem ?"
Da, exact asta este esenta religiei. Cand vrei sa arunci religia la gunoi, vrei de fapt sa fii lasat sa asculti doar de impulsurile animalice din om. Ar fi ca si cum reprezentarile noastre despre "rau" ar fi singurele pe care ai vrea sa le lasi sa-ti "porunceasca".

#82
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSucre_revenitorul, on 17 iunie 2022 - 11:38, said:

Fiinta umana este profund religioasa.

Tot mai puţin în sensul de religie clasică. Să ne gândim la Auguste Comte sau Yuval Harari, doi gânditori, unul din secolul 19 celălalt încă trăind, care s-au aplecat asupra acestei probleme, împărţind istoria omului în două mari epoci: epoca de la începutul religiei şi până prin secolul 18 al Iluminismului, în care deciziile politico-economico-militaro-culturale se luau exclusiv sub impulsul "religiei monarhice"; şi epoca de după Iluminism, când deciziile se iau în funcţie de analiza raţională a realităţii.

Prin urmare, fiinţa umană o fi religioasă, dar crede în alţi zei, cum sunt: Google, Facebook, Instagram, Twitter, Waze, AccuWheather, Tazz...

Edited by lupini, 17 June 2022 - 23:51.


#83
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,133
  • Înscris: 05.08.2015
Clar, inainte de Iluminism oamenii erau irationali, mancau ciorba cu furculita si spaghete cu polonicul

#84
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020

View Postlupini, on 17 iunie 2022 - 23:50, said:



Tot mai puțin în sensul de religie clasică. Să ne gândim la Auguste Comte sau Yuval Harari, doi gânditori, unul din secolul 19 celălalt încă trăind, care s-au aplecat asupra acestei probleme, împărțind istoria omului în două mari epoci: epoca de la începutul religiei și până prin secolul 18 al Iluminismului, în care deciziile politico-economico-militaro-culturale se luau exclusiv sub impulsul "religiei monarhice"; și epoca de după Iluminism, când deciziile se iau în funcție de analiza rațională a realității.

Prin urmare, ființa umană o fi religioasă, dar crede în alți zei, cum sunt: Google, Facebook, Instagram, Twitter, Waze, AccuWheather, Tazz...

Exact l-au dat jos pe Dumnezeu ( Dumnezeu a murit cum zicea Niche ) dar și-au pus in loc alti dumnezei. Dawkins care ii un evolutionist declarat privește spre teoria evoluției ca la un dumnezeu, teoria a devenit dumnezul lui.

#85
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSucre_revenitorul, on 18 iunie 2022 - 08:44, said:

Exact l-au dat jos pe Dumnezeu ( Dumnezeu a murit cum zicea Niche ) dar și-au pus in loc alti dumnezei. Dawkins care ii un evolutionist declarat privește spre teoria evoluției ca la un dumnezeu, teoria a devenit dumnezul lui.

Religia, la fel ca toată existenţa, se transformă. Dacă analizăm toate conceptele, ideologiile (inclusiv religiile), se observă că acestea s-au schimbat în timp. Unele au devenit moarte, apărând noi idei care să le ia locul, cum s-a întâmplat cu religiile animiste deşi încă mai există, religiile sumeriană, egipteană, greacă antică, romană, vikingă, incaşă, aztecă, şi aşa mai departe. Asistăm în prezent la acelaşi proces cu religia iudeo-creştină.

#86
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006
Se schimbă forma, fondul rămîne neatenuat.

#87
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009

View Postlupini, on 17 iunie 2022 - 23:50, said:



.... și epoca de după Iluminism, când deciziile se iau în funcție de analiza rațională a realității.

Prin urmare, ființa umană o fi religioasă, dar crede în alți zei, cum sunt: Google, Facebook, Instagram, Twitter, Waze, AccuWheather, Tazz...

Ce anume exact, in ultimii 50 de and sa zicem, te face sa spui ca deciziile se iau in functie de analiza rationala a realitatii ?
In contrast cu 200 de ani in urma ?
Si cine face analiza rationala, noi oamenii "moderni" ?
Nu santem rationali, santem mult mai mult de atat, cum poti sa simplifici fiinta umana atat de mult, cum explici arta ?
Iar google/comp sant tehnologie, ca filtrul de cafea, creata de noi, nu sant zei, sa te inchini in fata tehnologiei ... am vedea oameni venerand contorul de gaze.
Tehnologia nu are valoare spirituala.

Edited by alecsino1, 18 June 2022 - 23:37.


#88
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
LE. Tocmai am vazut ceva la subiect, un primar a sfintit contorul de gaze ...cred ca am formulat gresit mai sus, fara sa iau in calcul lipsa de educatie combinata cu prostia.
Sant rau, dar nu mi-am terminat cafeaua, daca asta conteaza cat de putin.

#89
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postalecsino1, on 18 iunie 2022 - 23:31, said:

Ce anume exact, in ultimii 50 de and sa zicem, te face sa spui ca deciziile se iau in functie de analiza rationala a realitatii ?
In contrast cu 200 de ani in urma ?

Eu de pildă, şi majoritatea oamenilor, decidem că dacă ceva nu funcţionează, trebuie cercetată cauza, şi astfel, în funcţie de rezultatele analizei, se iau decizii. În perioada când religia era atotputernică şi stăpână, dacă ceva nu funcţiona, opinia generală era că: "e voia Domnului, şi din cauza asta nu funcţionează". Astfel, lucrurile nu se mai cercetau deoarece cauza fusese spusă: "Domnul a vrut !"




View Postalecsino1, on 18 iunie 2022 - 23:31, said:

Si cine face analiza rationala, noi oamenii "moderni" ?

Da. Eu unul şi majoritatea oamenilor pe care îi cunosc, asta facem.




View Postalecsino1, on 18 iunie 2022 - 23:31, said:

Iar google/comp sant tehnologie, ca filtrul de cafea, creata de noi, nu sant zei, sa te inchini in fata tehnologiei ... am vedea oameni venerand contorul de gaze.
Tehnologia nu are valoare spirituala.

Pentru asta spun eu că religia se schimbă: din religiile monarhice antice şi medievale, în care exista un zeu absolutist, intangibil şi de care omul trebuia să asculte, se ajunge la religiile tehnologice actuale şi viitoare, în care "zeii" sunt reali, şi ascultă întocmai de poruncile oamenilor. Transformarea e fundamentală: în vechile religii monarhice omul trebuia să se supună unor zei nevăzuţi şi care nu îndeplineau nicio rugăciune, iar acum, în noua religie tehnologică, zeii sunt aparate reale, care se supun comenzilor oamenilor.

Eu şi mulţi alţii "ne închinăm" tehnologiei, în sensul că îi facem pe zei supuşii noştri, spre deosebire de religiile antice, în care omul era supusul zeului. De pildă: poruncesc "zeului" Google să-mi dea o informaţie, şi o dă. Poruncesc "zeului" Waze să-mi arate calea pe un drum, şi-mi arată. Poruncesc "zeului" AccuWheather să-mi arate cum va fi mâine vremea, şi-mi spune. Poruncesc "zeului" Tazz să-mi aducă mâncare, şi o face. Etc., etc., etc.

Edited by lupini, 19 June 2022 - 17:04.


#90
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Poruncesc zeului "filtrul de cafea" sa imi faca espresso, si se supune, imi face.
Crezi ca ar fi de cuviinta sa ma inchin (si automat inclin) in fata filtrului ?
Tu confunzi utilizarea tehnologiei (inventata in cel mai mic amanunt de noi) cu multiplele fatete ale spiritului uman, descrise ca "zei" in mitologie si religie, lucruri extrem de greu de inteles daramite de controlat.
Daca religia descria ceva atat de simplist era la gunoiul istoriei din fasa.
Alta poteca, daca tu crezi ca google face ce crezi tu te rog sa stai de vorba cu ceva admini de retea.
Legat de rugaciuni, parerea personala este ca au scopul concentrarii omului pe ce isi doreste, astfel alocand resurse si crescand sansele de reusita, cine se roaga la o zeitate care poate exista poate nu si poate nu e prea ocupata in acel moment cred ca e cam la capatul franghiei.
In trecut nu religia a condus lumea, ci cei sus pusi pe scara ierarhica in religie, oameni, iar in prezent in luarea unei decizii "rationale" sant implicati aceiasi oameni, cu lipsurile, slabiciunile, coruptia, inteligenta, maretia pe care oamenii le au amestecate de cand am aprins primul foc.
Cred ca incerci sa te imbeti cu apa rece.
LE. Daca aparatul meu de masura citeste asta si vine maine cu pretentii de zeificare, ai scot bateria.
Iar pentru goog/face/se stiu ei, un deget sus, stiu ei care, din mai multe motive offtopic.

Edited by alecsino1, 19 June 2022 - 22:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate