Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Înlocuitorul religiei nu este ușor de găsit - studiu de caz

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
554 replies to this topic

#55
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View Postalecsino1, on 23 mai 2022 - 22:09, said:

Superman este intruchiparea puterii absolute, si totusi altul este admirat, ce zici de asta ?

Superman a apărut în filme în anii 1970, și încă oamenii se gândesc și scriu despre el. Ba sunt și tricouri imprimate cu simbolul lui. Asta arată că lumea se gândește mult la el. :)

#56
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View Postlupini, on 24 mai 2022 - 14:06, said:

Viitoarele ființe post-umane non-biologice
R Daneel Olivaw?

#57
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View Postadds, on 24 mai 2022 - 14:08, said:

Credinta, pe care nu vrei sa o recunosti, te-a adus la concluzia asta. As putea specula si cu faptul ca esti crestin.
Nu exista morala fara credinta, de orice fel ar fi ea.

Am fost creștin, adică am crezut în zeii creștini în trecut. Însă e ca și credința unui copil în realitatea lui Moș Crăciun: copilul crede până la o anumită vârstă, însă dacă acesta continuă să creadă că Moș Crăciun e real, și la...maturitate, atunci omul acela are o problemă.

Așa am fost și eu: am crezut în zei până în urmă cu câțiva ani, însă cunoștințele acumulate mi-au dezvăluit că toate personajele religioase sunt creații ale oamenilor din trecut, pentru a explica fenomenele naturale și sociale în lipsa investigării raționale a realității, și pentru ca preoții, regii și împărații să stăpânească mulțimea oamenilor necunoscători.




View PostConstantinDriga, on 24 mai 2022 - 14:14, said:

R Daneel Olivaw?

Nu.

Artilecţii din Orion's Arm, urmaşii Inteligenţei Artificiale, care în comparaţie cu oamenii biologici au capacităţi asemănătoare zeilor, fiind simultan şi indivizi şi specie. Nu au corp fizic ci locuiesc într-o lume simulată, şi ele la rândul lor pot simula alte Cosmosuri. Oamenii biologici sunt tot mai puţini, fiind o specie pe cale de dispariţie.

Orion's Arm e un proiect online în care oricine poate contribui cu articole, povestiri, imagini, şi chiar muzică. Întâmplările au loc în jurul anului 10 000, şi nu există extratereştri umanoizi, nu există nici deplasare la viteză supraluminică şi nici războaie cosmice. Totul se bazează în această suprapoveste SF pe legile naturii şi pe tehnologii posibile.

Edited by lupini, 24 May 2022 - 14:28.


#58
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009

View Postlupini, on 24 mai 2022 - 14:24, said:


Orion's Arm e un proiect online în care oricine poate contribui cu articole, povestiri, imagini, şi chiar muzică.

-> Facebook, azi.

Se creioneaza evitarea cu orice pret a realitatii, a omului real, in postarile tale.

#59
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Recitesc fraza cu "artilectii", fi bun si detaliaza, pentru mine seamana cu ce vezi dupa o doza zdravana de lsd.
Iar partea cu " se bazeaza pe tehnologii posibile", posibile cand ? Acum ? In viitorul indepartat ??
Orice tehnologie este magie, pana cand poate fi inteleasa si replicata.

Edited by alecsino1, 24 May 2022 - 17:18.


#60
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
SF-ul e o cautare, bazata pe imaginatie. Istoria a aratat ca multe idei trasnite ale omului dintr-o epoca au devenit banalitate in alta epoca. Totusi, realizarile omului sunt bazate pe materie, in timp ce religia (si filosofia) se bazeaza exclusiv pe spirit.
Religia poate fi o arma de atac pentru o multime proasta, dar un mijloc de aparare pentru o minoritate oprimata sau pentru un individ care si-a pierdut reperele. In ceea ce ma priveste, faptul ca Marx, apoi Lenin au numit religia "opiumul poporului" ma face sa tin cu religia.

#61
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

View PostConstantinDriga, on 24 mai 2022 - 17:40, said:

Religia poate fi o arma de atac pentru o multime proasta, dar un mijloc de aparare pentru o minoritate oprimata sau pentru un individ care si-a pierdut reperele. I
Toti cei care renunta sau refuza religia, argumenteaza cu chestia cu "opiumul poporului".
De fapt ei vorbesc de spiritul de turma care se manifesta si in cazul celor ce nu cred. Este culmea, dar ei nu se vad asa.
Problema este gresit pusa, adica la nivel de mase, pentru ca folosindu-se de spiritul de turma, orice ideologie poate inlocui religia facand aceleasi daune.
Lupini refuza sa vada efectul religiei la nivel personal. Eu despre aceea vorbesc aici, iar el de spiritul de turma. In sfarsit.

#62
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View Postalecsino1, on 24 mai 2022 - 16:56, said:

-> Facebook, azi.

Se creioneaza evitarea cu orice pret a realitatii, a omului real, in postarile tale.

Toți cei care folosim lumea virtuală a internetului evităm realitatea într-un fel sau altul. Altfel pentru ce am fi aici pe forum ? Posted Image Viitorul va aduce chiar și transferul conștiinței în virtual, pentru cei care se vor apropia de moarte, și astfel viața va fi prelungită mult.



View PostConstantinDriga, on 24 mai 2022 - 17:40, said:

In ceea ce ma priveste, faptul ca Marx, apoi Lenin au numit religia "opiumul poporului" ma face sa tin cu religia.

Eu nu țin cu niciunul: Marx și Lenin fac parte din aceeași categorie cu Inchiziția religioasă. Politica și religia fac parte din aceeași categorie: dorința de a controla mulțimile prin diferite dogme.




View Postjohnnickelby, on 24 mai 2022 - 17:50, said:

orice ideologie poate inlocui religia facand aceleasi daune.

Religia e o ideologie ca oricare alta. Diferența constă în viziunea asupra lumii: religia pretinde că morala vine de la zei, iar ideologiile contemporane spun că vine de la oameni. În realitate și morala religioasă tot de la oameni provine deoarece ei au creat zeii și poveștile lor.

Religiile monarhice atuale au apărut în perioada antică sau medievală, când cunoașterea nu se fundamenta pe investigarea lumii. Ele au ca model statul monarhic absolutist în care exista un conducător cu puteri absolute (cum e zeul în religie); existau preoții (echivalenții îngerilor, heruvimilor, serafimilor din religie), și existau țăranii supuși în majoritate analfabeți (păcătoșii în religie).

Edited by lupini, 24 May 2022 - 18:34.


#63
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View Postlupini, on 24 mai 2022 - 18:26, said:


Eu nu țin cu niciunul: Marx și Lenin fac parte din aceeași categorie cu Inchiziția religioasă. Politica și religia fac parte din aceeași categorie: dorința de a controla mulțimile prin diferite dogme.


Religia poate fi personala, nu e nevoie de propaganda, ca in politica ;)

#64
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

View Postlupini, on 24 mai 2022 - 18:26, said:

Viitorul va aduce chiar și transferul conștiinței în virtual, pentru cei care se vor apropia de moarte, și astfel viața va fi prelungită mult.
E bine să ai asemenea credințe.
Singura problemă este că deocamdată nimeni nu știe ce este conștiința.

#65
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View PostIocan, on 24 mai 2022 - 19:08, said:

nimeni nu știe ce este conștiința.

Ne putem face o idee, cum am scris aici.

#66
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Hmm, eu sant aici, pe un mediu virtual, forumul acesta dar si alte lucuri pentru a-mi largi cunostintele, pentru a interactiona prin comunicare, care chiar daca este intru-n mediu virtual este totusi comunicare cu alte persoane ce au idei si experiente diferite de viata.
Nu face greseala sa crezi ca daca tu eviti realitatea fugind in virtual toti avem aceeasi motivatie..
Sigur poti mai mult, doar fi mai obiectiv, discutia de aici imi face placere personal, subiectul este inepuizabil pe adancime si latime, si unul din cele mai complexe ce ne chinuie de la inceputurile speciei fara a fi gasit un raspuns inca.
Cel putin nu unul simplu, nici nu poate fi simplu probabil, considerand complexitatea intrebarii.
Dar noi, evoluand continuu putem incerca, nu e fun ?
Cand umplerea trocului nu ne mai satisface intelectual, avem nevoie de subiecte spirituale, nu crezi ?
Ps. Citind definitia constiintei scrisa de tine, ma izbeste asemanarea cu ideea de a pune intru-n cos zeci de mii de rezistente tranzistori condensatori si a-l numi computer..

Edited by alecsino1, 24 May 2022 - 19:37.


#67
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View PostConstantinDriga, on 24 mai 2022 - 19:08, said:

Religia poate fi personala, nu e nevoie de propaganda, ca in politica

O fi personală numai că...o întâlnim pe toate gardurile. Adică, după 1990 în România s-au construit mult mai multe biserici decât școli. Multe sunt între blocuri, pe locul unor parcuri, și când trag un clopot, se cutremură toți locatarii, de....personală ce e religia. Posted Image




View Postalecsino1, on 24 mai 2022 - 19:29, said:

...eu sant aici, pe un mediu virtual, forumul acesta dar si alte lucuri pentru a-mi largi cunostintele, pentru a interactiona prin comunicare, care chiar daca este intru-n mediu virtual este totusi comunicare cu alte persoane ce au idei si experiente diferite de viata.

Nu face greseala sa crezi ca daca tu eviti realitatea fugind in virtual toti avem aceeasi motivatie..

Posted Image

În regulă, nu fac greșeala. Tu poți fi și aici...și-n alte locuri.

Edited by lupini, 24 May 2022 - 19:41.


#68
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

View Postlupini, on 24 mai 2022 - 19:28, said:


Ne putem face o idee, cum am scris aici.
Ia repede legătura cu Donald Hoffman, Roger Penrose, Eugene Wigner și mulți alții și lămurește-i. Că ăia se declară neputiincioși:

#69
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,152
  • Înscris: 29.12.2006

View PostIocan, on 24 mai 2022 - 19:39, said:

Ia repede legătura cu Donald Hoffman, Roger Penrose, Eugene Wigner și mulți alții și lămurește-i. Că ăia se declară neputiincioși:

S-a făcut. Posted Image



View Postalecsino1, on 24 mai 2022 - 17:15, said:

...pentru mine seamana cu ce vezi dupa o doza zdravana de lsd.

View Postalecsino1, on 24 mai 2022 - 19:29, said:

...ma izbeste asemanarea cu ideea de a pune intru-n cos zeci de mii de rezistente tranzistori condensatori si a-l numi computer..


Mda. Situția se limpezește.

Edited by lupini, 24 May 2022 - 19:44.


#70
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,778
  • Înscris: 02.06.2006

View Postlupini, on 24 mai 2022 - 19:44, said:

S-a făcut. Posted Image
S-a făcut și definirea nivelului la care te-au dus Artilecții.

#71
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Mea culpa, pot doar sa-mi inchipui ce vede cineva dupa o doza de lsd 🙄

#72
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009

View Postlupini, on 24 mai 2022 - 14:10, said:



Superman a apărut în filme în anii 1970, și încă oamenii se gândesc și scriu despre el. Ba sunt și tricouri imprimate cu simbolul lui. Asta arată că lumea se gândește mult la el. :)

Da, ca si la Stalin, Mao, si multi altii.
Puterea este un argument corupt, cu exceptia celei personale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate