Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Constructie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Structura 300 euro/mp x 220 mp (am băgat și tigla) - 66.000.

Termosistem 40euro/mp x 500 mp - 20.000

Geamurile + ușa de intrare - 8.000 (că ai pus tu Be92, care e mai scump).

Diverse până la 100.000. Ăia sunt banii.

Cine zice că face mai ieftin azi face o porcărie. Ceea ce nu înseamnă că poți să prinzi niște echipe de îți iese o porcărie și la bani mulți.

#20
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
De preturi nu ma pot pronunta! Dar, mare grija la alegerea echipei si la modul de contract/intelegere. TOTI par seriosi si oameni de treaba la inceput, ceea ce nu se poate spune si peste vreo doua-trei saptamani.
Un prieten care are experienta unei constructii de casa, te poate ajuta cu multe sfaturi! Tu, in acest moment, chiar daca vrei nu poti prevede toate "chichitele" acestei aventuri numite, construire casa! Meseriasii au raspuns la toate, chiar si daca se contrazic pe ei insisi, exista o explicatie: nu ai inteles tu corect! Deci e o mare loterie gasirea unei echipe bune.

In vara am avut de turnat o placa + elevatie = fundatie de beton pt o magazie, 135 mp, m-i s-au cerut 15000 ron. Cu sapatura mea, doar manopera. Am zis pas si am facut-o cu 6000 ron. Preturile sunt sus, oameni de calitate, foarte putini! Bafta!

#21
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Csp31, on 23 ianuarie 2022 - 11:46, said:

Mulțumesc mult pentru informațiile voastre.
Încă mai aștept noi păreri.
98k euro la finisat ? Nu cred ca face cineva munca pro bono.
orice ai alege sa nu dai banii inainte sa vezi lucrarea , deci dupa o etapa finalizata dai banu aferent , altfel risti sa ramai cu banii dati si fara lucrari.

Edited by BaXXXon, 23 January 2022 - 16:38.


#22
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Construitul in 2022 cred ca e un poker pe multi bani. Sumele tale sunt cam optimiste, dar fiind vorba de TOT pana la cheie se intelege discountul, doar ca scumpirile o sa va aduca problema la ofertantu ce are incluse materialele. Vezi ca poate o face cu buna stiinta ca mai tarziu sa te mai scuture de bani, nu ca n-ar avea ei discounturi babane sa ti-o poata face ca ei la vanzare, dar constructorii castiga si la materiale nu doar la manopera, deci e cam necurat lucru la mijloc acolo daca nu ai un necesar clar de materiale si clauze care sa zica ce se intampla la scumpiri.

Mai e problema e cum fac sau prin cine externalizeaza instalatiile, acelea sunt venele si arterele casei.

Daca te multumesti si cu o calitate mediocra poti merge pe oricare varianta dar plateste etapizat dupa cat s-a facut si cu intelegere in prealabil asupra transelor, sunt multe motive printre care si acela ca poti sa scapi mai repede de echipa daca nu face treaba corecta.

Dupa cum vezi nervii si stresul deja au inceput si nici nu ai bagat cazmaua in pamant, nimeni nu e in locul tau sa poata sti toate detaliile cel mult pot sa-ti dea sume mai mult sau mai putin relevante deoarece depinde de anul lucrarilor, de zona, de regimul de lucru (cu sau fara factura) etc Oricum ce a fost nu va mai fi si ne asteptam la inflatia preturilor in continuare deci ar fi bine sa prinzi in clauze acest acest aspect.

Edited by danciusergiu84, 23 January 2022 - 16:55.


#23
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Asa e. Nervii si stresul cu constructia unei case iti mananca ani din viata. Constructorul meu a schimbat 3 echipe cat mi-a facut casa, Doreii luau salariul si nu mai raspundeau la tel a doua zi...eu mergeam pe santier si nu vedeam pe nimeni, il sunam pe constructor si nici asta, orgolios, nu-mi raspundea la telefon pana nu rezolva sa gaseasca oameni noi. De cate ori nu am crezut ca ma lasa cu ochii in soare si cu avansul pentru etapa urmatoare dat...Astazi daca as fi din nou in situatia asta, as cumpara o casa gata facuta, fie de la dezvoltator cunoscut si care accepta inspectie tehnica, sau si mai bine o casa facuta de cineva pt el, care a si locuit niste ani acolo - eventual de renovat/reconfigurat.
L.E.: asta cu prinsul in clauze a scumpirilor tine doar la constructori disperati sau fara experienta. Altfel, niciun constructor nu are de ce sa suporte niste costuri care nu-l privesc. Am vazut cazuri care aveau contracte de executie la cheie cu pret fix indiferent de evolutii, constructorii s-au blocat la cresterile de preturi de anul trecut si au oprit lucrul, chiar cu riscul proceselor si bagarii firmei in faliment. Oricum practica majoritatii constructorilor mici este sa faca in fiecare an alta firma...

Edited by l_dan, 23 January 2022 - 17:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate