Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Avast problema

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mivelyn

Mivelyn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2022
Buna seara, eu recent mi-am instalat Avast... toate bune, dupa am zis ca imi cumpar Avast premium, l-am luat. Unde imi arata perioada pentru care am cumparat? Pur si simplu zici ca e tot ala gratis... nimic schimbat...

#2
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Avast/menu/my subscriptions.
Acolo ar trebui sa apara informatii cu privire la perioada " premium".

Edited by Bebeluka, 22 January 2022 - 03:26.


#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View PostMivelyn, on 21 ianuarie 2022 - 21:55, said:

Pur si simplu zici ca e tot ala gratis... nimic schimbat...

Sunt niște module suplimentare pe care le poți activa dacă e varianta premium, nu e chiar identic cu ăla gratuit. De exemplu, protecție real-time pe un spectru mai larg, modul firewall etc. Dacă e să mă întrebi pe mine, e cam useless să dai bani pe antivirus cam de pe la windows 7 sau, hai, 10 încoace. Foarte rar ajungi să ai problemele pe care le aveau utilizatorii obișnuiți înainte vreme - modulul Defender din Windows e deja destul de bun. Cei care o mușcă totuși ar fi mușcat-o și cu tata antivirușilor de pe piață - nici un program nu te salvează de amenințări dacă tu insisiști să instalezi orice porcărie.

Edited by KoShiMin, 22 January 2022 - 09:00.


#4
Mivelyn

Mivelyn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2022
Multumesc de raspuns, eu am apelat la extra " protectie " pentru ca primesc multe fisiere pe USB, iar la multe am primit diferite alerte de la Windows (10) cand conectam diferite USB-uri. Acuma de luat l-am luat asta e nu am ce sa fac, invat in fiecare zi cate ceva.

Edited by Dany_Darke, 22 January 2022 - 09:52.
nu mai cita inutil


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa te mai invat ceva nou

acea extra protectie, nu exista. pt ca odata ce ai instalat un alt antivirus, defenderul ca si antivirus din windows se opreste si treci doar pe cel pus de tine. cateva chestii de baza vor functiona in defender, insa protectia in sine de care spui trece la avastul care l-ai pus.

asadar nu ai pus nimic extra, ci doar ai schimbat programul ce o face.

atentionarile din windows ce le primeai erau de la defender, pt ca isi face bine treaba. nu pt ca ar fi cerut ceva suplimentar.

ca si regula general valabila, cand pui mai multe sisteme antivirus pe un pc, incep sa se calce in picioare unul pe altul la fisiere scanate, prioritati de proces, background si foreground, etc. ai sa intrebi de ce merge pc-ul greu, pai de asta ajunge sa mearga asa, pt ca se bat programele intre ele care sa fie primul si mai smecher. motiv pt care defender se dezactiveaza automat cand instalezi un alt antivirus.

personal consider ca defenderul a evoluat destul cat sa fie lasat singur in pace. o mai buna integrare a unui astfel de program nu cred ca poate fi. mai ales ca daca microsoft schimba ceva, muta registri, redenumeste, schimba alti parametri sau ce vor ei sa faca, pana ai update la un program extern, defenderul este deja acolo, activ la ziua 0 cu tot ce ii trebuie

#6
Mivelyn

Mivelyn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2022
am inteles multumesc de raspuns. dar ca si chestie asa de curiozitate, daca defenderul de la windows e asa de bun, de ce mai is inca pe piata altele, Avast, bitdefender, nod32, norton?

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca sunt deja ceva ani diferenta de dezvoltare inaintea defederului si au si diverse alte facilitati aditionale. pachete pt alte platforme, module parentale specifice, motoare de cautare, tehnologii heuristice, etc.

iar o piata concurentiala inseamna ca pt a supravietui trebuie sa inoveze si sa devina mai buni. in special la functia de baza, aceea de a proteja sistemul, la un impact al resurselor cat mai mic.

asa au aparut si versiunile gratuite, pt a se promova si a dori mai mult pe varianta platita. defenderul prinde din urma in ideea in care este direct integrat in windows si se tot dezvolta si el.

mai nou, deja isi face tranzitia si spre android pt a concura cu restul existenti. cine nu va tine pasul, va ramane in urma si va dispare. nu vei mai putea intreba apoi de ce mai sunt pe piata.

dar deja suntem cam departe fata de dezbaterea acestui topic. ai inteles cam cum sta treaba

#8
Mivelyn

Mivelyn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2022

View PostDany_Darke, on 23 ianuarie 2022 - 05:14, said:



dar deja suntem cam departe fata de dezbaterea acestui topic. ai inteles cam cum sta treaba
da multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate