Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum comunicați cu rudele când erați la cămin (liceu sau facultate) și convorbirile telefonice erau scumpe

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
telefon public. din ala cu fise . la palatul telefoanelor de pe Calea Victoriei erau unele de la care cu 3 lei puteai vorbi interurban jumatate de ora. cumva se blocau, daca mai bagai inca o fisa o dadea afara.
problema era ca de la camin pana la telefonul-minune bagam talpa vreo 45 minute .

Edited by LeoT, 21 January 2022 - 20:10.


#20
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 djl, on 21 ianuarie 2022 - 18:12, said:

Când eraţi la cămin sau în gazdă şi convorbirile telefonice erau scumpe (pe urmă s-au ieftinit, pe urmă au apărut chestii precum "Viber" şi "Whatsapp"), fiind la liceu sau facultate, în altă localitate, cum comunicaţi cu rudele?   Posted Image

Am prins la camin ultimul etaj, unde erau doar 6 camere si o bucatarie comuna. In dreptul bucatariei era un telefon cu contor. Cind suna se auzea pina-n camere si primul, care raspundea, batea la usa interpelatului....ce vremuri. Cind sunam, aveam grija sa trec intr-o lista numarul de unitati telefonate. O data pe luna responsabilul cu telefonia facea calculul si plateam unitatile vorbite

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

 wiseguy76, on 21 ianuarie 2022 - 20:10, said:

Cand citesc headerul ala de la SP cu nunme de topice, incerc sa ghicesc care sunt scrise de meseriasu'. Azi am banghit 2 din 3, unul l-am dat eronat, ca nu era el autorul, desi era despre lampi.

Care-i subiectul acela?    :huh:

 pasilla, on 21 ianuarie 2022 - 19:29, said:

Ce crezi ca era linie telefonica speciala ?
Tot doua sarme erau.

Ştiu că aveau polarizate cumva fierele. Iar partea de încasare era comandată de un circuit ce folosea 110 Volţi, separat de linia telefonică.

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu comunicam, ce era de comunicat, azi am facut integrale triple, oare de ce?

#23
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Proumnei voiajori! :naughty:

On: telefon public cu cartela. Era destul de accesibila, chiar si pentru studenti. Cu o cartela de 50.000, vorbeam vreo 2 luni, pentru ca nu faceam excese. Dar nici nu renuntam sa sun daca aveam nevoie.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Parintii aveau telefon fix din anii 60!  Si in multe locuri din oras,  pe vremea mea 2000 erau deja telefoane publice cu cartela. O cartela 50.000 rol si  100.000 rol !
10.000 rol = 1 ron  pentru cei care nu au prins  nici era Basescu cand s-au schimbat banii !

Apoi prin 2000+ erau  deja  nokia 3210 / 3310 pentru tineret,  si 6310i  -  un telefon de business super bun !   Tarifele pe mobil erau scumpe aprox 0.5 euro / minutul.  Si incarcai cu credit 5 euro  - pe jumate de an,  nu erau optiuni si minute gratis.

Deci cand te sunau de pe fix pe mobil, si vroiai sa vorbesti mai mult,  cautai un telefon public cu cartela si sunai tu inapoi pe fix.

Edited by MembruAnonim, 21 January 2022 - 21:46.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Moneda de 3 lei găurită și legata cu nylon. Cu greu am reușit de 2-3 ori sa o folosesc.

#26
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Ati bagat Romtelecomul in faliment, nu ca nu ar fi meritat. Eu pateam invers: bagam moneda de 3 lei si mi-o inghitea fara sa apuc sa vorbesc. Pe undeva trebuia sa existe un echilibru.

#27
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
In armata, era un telefon public cu cartela la intrare si, in fiecare seara se facea coada la telefon, mai ales ca unii stateau cu orele de vorba acasa.

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
@ pufonel : 50.000 Lei erau ceva bani în 2001-2002. O pâine eram cam 2.000 - 4.000 Lei, un ziar cam 2.500 - 5.000.
Oricum, nu mi-au plăcut niciodată telefoanele publice cu cartelă, le-am folosit din nevoie.
Când mai mergeam la Proviţa de Sus (Prahova) în vacanţă cu tatăl meu (părinţii divortaţi de mult timp) sunam de la P.T.T.R. (convorbire prin comandă). În 1998 am avut telefon la casa de vacanţă.

Edited by djl, 22 January 2022 - 12:08.


#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu vorbesc de perioada 1996-2000, mai ales spre final. Aveam o bursa de vreo 5-600.000, dar luam cartela cam la 2-3 luni. Mi se pare ca la inceput era mai ieftin, si erau si cartele de 10.000. Chiar nu mai tin minte.

Ceea ce tin minte e ca aparusera automatele de cartele prin gari sau oficii postale. Bagam bancnota de 50k si imi dadea cartela. Dar trebuia sa bagi bancnota intr-o anumita orientaere, altfel n-o primea si trebuia s-o sucesti si sa mai incerci odata :D

LE: in dec.000, dupa ce am iesit pe salariu, mi-am luat mobil si am scapat de grija cartelei.

#30
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Personal, am prins perioada 2004-05 în sus, în care convorbirile telefonice nu erau scumpe, cred. În fine, primul telefon cred că pe la 11-12 ani, l-am primit. Așadar, în 2007-08, deja nu se mai punea problema. Da, netul era cu tarata, câțiva MB, era lux, pe atunci.
La cămin, nu știu, fiind din Iași, n-am stat.
În prezent au toți, macar un amărât de telefon cu butoane, noi chiar mai avem telefon fix în casă, pe fibră.

Edited by Vlad_22, 25 January 2022 - 15:40.


#31
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Pe vremea mea nu apăruseră telefoanele cu cartela. Asa ca foloseam telefoane publice interurbane. Cu monede de un leu și trei lei. Se intampla câteodată sa găsesc un telefon care îmi "inghitea" moneda. Ce pumni și injuraturi lua telefonul ala ... Poate acum pare "huliganic" gestul, dar pe vremea aceea 3 lei contau ...

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Era unul din ăsta, nu?   :yes:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Am inceput facultatea in toamna 2004 si atunci am avut primul mobil, Nokia 3410, tocmai pentru ca devenise o necesitate. Am stat doar in gazde dar telefon fix am avut doar in anul 4, de la RDS ca era gratis in abonamentul de internet, in rest nu.

#34
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 djl, on 26 ianuarie 2022 - 10:34, said:

Era unul din ăsta, nu?   Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image
Exact. Tin minte și acum. Se aprindea lampa galbena. Băgai fisa. Se stingea. Format numărul. Vorbeai. Apoi se aprindea iar lampa galbena. Voiai sa mai vorbești băgai alta fisa. Daca nu, în câteva secunde se aprindea lampa roșie. Si iti tăia apelul. Țin minte când vorbeam cu ai mei, ca le spuneam: gata, la revedere ca s-a aprins lampa!

Edited by Robert_Kiran, 27 January 2022 - 14:34.


#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Din experienta mea, la majoritatea telefoanelor de genul asta, lampile nu functionau.

Mai misto erau telefoanele cu cartela, unde iti afisa in permanenta soldul ramas. Partea proasta (pentru RTC) era ca studentii de prin Regie si alte campusuri reumpleau cartelele si le vindeau la jumatate de pret :P Eu n-am folosit asa ceva, dar vuia toata presa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate