Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Orientare vocațională- summer school

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011
Buna. Știți cumva vreo firma serioasa de orientare vocațională/ profesionala?

Fiica-mea e acum a 9-a mate-info (strict alegerea ei) si tb sa înceapă sa se orienteze într-o direcție anume. Iar ea visează generic inginerie dar nu programare, undeva unde sa folosească fizică si matematică (nivel de 8, onorabil spune ea, comparativ cu pretențiile si strictețea profesorilor). Ce înseamnă asta eu una nu știu si ca urmare oricât mă bate la cap sa ii spun ce inginerie, nu pot sa o ajut.

Iar dilema mea e cu atât mai mare cu cat eu o vad cu inclinații spre științe sociale, juridice, economice, politice (retorica, logica, memorie, calcul numeric, muncitoare, fluenta in engleza, interesata de relații diplomatice/ economice internaționale… ) si mai puțin către domeniul tehnic/ practic (nu o vad in fabrici si uzine... deloc).

Deci, exista vreo firma care sa explice cu ce se mănâncă ingineria si care e de fapt “fisa postului” unui inginer 😊 ? Si ce fel de inginerii exista? Si daca e naturally gifted in direcția asta?
Sau niște programe de vara unde sa studiezi un domeniu anume si sa vezi daca ti se potrivește?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Ingineria se mananca cu altceva in functie de domeniu. Ingineria se mananca cu altceva in functie de firma.

Poti cauta job-uri de inginer (as recomanda pe linkedin) ca sa vezi care sunt cerintele.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Alegeti 5-10 obiecte ce va inconjoara (chiar si cladiri) si cautati sa gasiti ce implica producerea lor.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Desteptii aia de la liceu ar trebui sa oganizeze excursii cu elevii in diverse unitati economice.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Nu se mai practica asta si mai ales in imprejurarile curente.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se mai practica nimic bun si asa ajungem sa dam vina pe tineri ca habar nu au ce vor de la viata.
Profesorii ar trebui sa se ocupe si de educatia si indrumarea elevilor, nu numai sa le dicteze cursul si sa le dea extemporal.

Initiatoarea are o problema reala. Cum o rezolva ?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Liceele sunt generaliste, vocatia daca nu e una superioara trebuia gasita la post liceala.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
andreic, generala e generalista.
La liceu ar trebui deja sa te indrepti catre o specializare.

#9
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postlidsta, on 21 ianuarie 2022 - 13:17, said:

Buna. Știți cumva vreo firma serioasa de orientare vocațională/ profesionala?
In prima faza ar fi bine sa se consulte un psiholog, daca are si un pic specializare pe orientare profesionala/tineri cu atat mai bine.
Sunt cateva teste care se fac, standardizate si "obiective"  In principiu trebuie sa se "descopere"  meta-adevarurile din spatele alegerilor actuale si mai ales ce tip de om este ... se dau cateva chestionare si se vad "inclinatiile" mai obiectiv fata de cum le percep  cei din jur ...ex. - poate dvs "vedeti" de fapt  ce vreti sa faca si ea vede ce vreti sa faca si vrea strict opusul ?! ... este strict un exemplu, nu intru in detalii personale dar psihologul cred ca va descoperi

Deci, sfatul meu este ca cautati un psiholog pe aceasta zona si sa aveti cateva sedinte (separat sau impreuna, cum va cere). In principiu nu va spune exact ce sa faca dar va da variante si ideile care se vad din sedinte si chestionare, alegerea va fi a copilului.
- vizual, kinetic, auditiv, etc. ... tip de personalitate .... legaturile cu trecutul Posted Image .... parintii si anturajul ...ce place , ce nu place ...unde este zona de confort ...cat poate iesi din zona de confort ...frici, temeri si bucurii ... multe si marunte

Succes

Edited by superm, 21 January 2022 - 14:41.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
NU - Nu exista firme care sa-ti explice mura'n gura ce e aia inginerie si cu ce se mananca
Cat despre fisa postului - iti dai seama ca vorbim despre cai verzi pe pereti, nu-i asa ?
Una face un inginer agricol si alta face un inginer constructor de ex.

P.S - aia cu psihologul o trec la gluma zilei  Posted Image
No offense Bro' Posted Image

#11
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
dar poti trimite mailuri la diferite firme si ii intrebi, din 10-20 firme, sigur gasesti o firma care sa fie dispusa sa explice cat de cat. poate sa se bazeze, de ex pe facultatea de telecomunicatii, asta se va cauta oricand, poate sa inceapa sa lucreze intr-un call center la vodafone, digi, orange si ulterior sa aplice pentru alte posturi. de obicei call center-urile sunt rampa de lansare sau cauta internship-uri

#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostNaijax, on 21 ianuarie 2022 - 14:44, said:

NU - Nu exista firme care sa-ti explice mura'n gura ce e aia inginerie si cu ce se mananca
Cat despre fisa postului - iti dai seama ca vorbim despre cai verzi pe pereti, nu-i asa ?
Una face un inginer agricol si alta face un inginer constructor de ex.

P.S - aia cu psihologul o trec la gluma zilei  Posted Image
No offense Bro' Posted Image

Deci ai raspuns ca nu, nu, nu ... nu exista, nu se poate ... si ce se poate e o gluma. Care este "plus valoarea" adaugata  de raspunsul tau? ...curios, un "profiler" are suficiente informatii din asta... :))))


...continuarea bancului pt unii si a ideii initiale pt altii:
"In urma evaluarii psihologice pentru orientare vocationala sau orientare in cariera, psihologul va intocmi un profil psihoaptitudinal si vocational, profil psihologic care detaliaza tipologia de cariera si masoara congruenta dintre interesele persoanei si posibilitatile reale ale acesteia, aptitudinile sale. Evaluarea psihologica pentru orientarea vocationala se realizeaza prin aplicarea unor teste cu licenta, metode complexe care privesc atat nivelul cognitiv, cat si tipurile de personalitate si valorile la care adera solicitantul si implica mai multe sesiuni de evaluare si de consiliere in cariera. Consilierea in cariera implica, in afara stabilirii unui profil psihologic, in unele cazuri, si gasirea de solutii privind reoreintarea, reintegrarea si redefinirea profesionala."

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postsuperm, on 21 ianuarie 2022 - 14:58, said:

....

Mai ... tu ai cabinet psihologic si ai nevoie de reclama ? Posted Image

Ia baga matale un exemplu de firma d'aia care zic eu ca nu exista
Da-mi peste nas

#14
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostNaijax, on 21 ianuarie 2022 - 14:44, said:

P.S - aia cu psihologul o trec la gluma zilei  Posted Image
No offense Bro' Posted Image
NU!

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Poste_bulu, on 21 ianuarie 2022 - 15:07, said:

NU!

Too late!

#16
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostNaijax, on 21 ianuarie 2022 - 15:02, said:

Mai ... tu ai cabinet psihologic si ai nevoie de reclama ? Posted Image

Ia baga matale un exemplu de firma d'aia care zic eu ca nu exista
Da-mi peste nas

sf google

https://cariera.opti...ajungi-inginer/
"Dacă încă nu știi care e cariera cea mai potrivită pentru tine sau încă nu știi ce fel de inginer vrei să fii, poți face testele vocaționale și de personalitate"

...eu am zis ca e mai bine sa se caute un psiholog adevarat dar merge si sf google si site-uri la inceput Posted Image

...deci exista "firme" doar ca si la "inginer" ..."firma" poate fi un cabinet de consilere/psihologie si "inginer" poate fi si in alta parte nu doar in fabrici si uzine ... "(nu o vad in fabrici si uzine... deloc)." :(


Succes

Edited by superm, 21 January 2022 - 15:22.


#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Imi cer scuze la domnu' superm dar se pare ca matale nu ai absolut nici o legatura cu ingineria Posted Image
Nici ea cu tine Posted Image
Mi-ai facut ziua mai buna
Succes si lu' matale

#18
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostNaijax, on 21 ianuarie 2022 - 15:22, said:

Imi cer scuze la domnu' superm dar se pare ca matale nu ai absolut nici o legatura cu ingineria Posted Image
Nici ea cu tine Posted Image
Mi-ai facut ziua mai buna
Succes si lu' matale


Sper sa fi ajutat pe altii si pe dvs sa va binedispun...ceea ce este bine la final. Nu ma interesa sa va informez pe dvs ci sa dau o varianta initiatoarei/initiatorului subiectului.

Cat despre "legaturile" mele cu "ingineria" nu cred ca sunt asa relevante aici...strict pt dvs va pot spune ca nu am avut restante la nicio facultate si la niciun master, fie de inginerie, fie de psihologie...

sper sa fie ultimul raspuns pe "langa" subiect ...scuze de deraiere off-topic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate