Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Moment bun de investitii la BVB

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#1
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Pentru cine are niste bani disponibili, sau pentru cine vrea sa inceapa investitiile la bursa de la noi, acum ar fi un moment foarte prielnic. Toate actiunile sunt foarte jos, aproape orice ati lua probabil in 1-2 saptamani ati avea profit bunicel. Puteti incepe cu actiuni la companii de baza ca: TLV. TRP. OMV, M, FP, SNG

Succes!:)

#2
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
REVA propune dividende de 35 %!

#3
mast3r

mast3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.11.2005
Din cate vad de pe situl BVB , firmele enumerate mai sus , sunt jos acum fata de o luna , acum 4-5 luni erau mult mai jos...

#4
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

View Postionfacatoru, on 21 ianuarie 2022 - 13:26, said:

REVA propune dividende de 35 %!

Suna interesant dar personal nu ma mai reped la "blue chips". Aproape de fiecare data dupa dividend actiunile scad mai mult decat castigi. Prefer(personal) "growth stock".

Daca este sa recomand as zice TRP(o sa deschida o fabrica in primul trimestru, asta este motiv major de crestere), poate si CHOB (dar ar putea fi si riscant) si cred ca cel mai bun la ora asta este FP ca o sa aiba mult cash cu care probabil o sa-si rascumpere si actiuni.

Nota:
TOATE POSTARILE DIN ACEASTA ARIE A FORUMULUI SUNT PARERI PERSONALE ALE AUTORILOR SI NU CONSTITUIE SFATURI DE INVESTITII

View Postmast3r, on 21 ianuarie 2022 - 13:28, said:

Din cate vad de pe situl BVB , firmele enumerate mai sus , sunt jos acum fata de o luna , acum 4-5 luni erau mult mai jos...

Da. toate sunt jos acum. Cand sunt jos si nu exista un motiv special(nu, nu cred ca este conflictul de la vecini, cred ca culprit-ul este FP si free float-ul de SNP), este si moment bun de cumparat

#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Ce face bursa cind incepe un razboi?

#6
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Si faptul ca e vineri duce actiunile in jos.
E un conglomerat de factori bun pentru cumparare.

#7
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

View Postciine, on 21 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Ce face bursa cind incepe un razboi?


Nu incepe niciun razboi, doar daca Putin n-ar avea un drahm de minte. I-ar lua dracul. Da, poate si pe noi dar asta ar fi doar ce ar avea de castigat(prostii asta au satisfactia). Este doar un fas sa se dea in spectacol.

Iar daca incepe un razboi nu ne-ar mai interesa de actiuni la bursa.

#8
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Eu zic că încă mai e loc mult de scădere. Abia acum încep să apară morții de după Omicron, și tulpina din câte se aude a început deja să producă mutații. Deci pandemia e departe de a fi terminată, vor veni noi valuri. Doar dacă handicapații ăștia vor renunța la restricții și la obligativitatea vaccinărilor (obligativitatea vaccinărilor vin la pachet cu restricții) economiile vor intra iar pe un făgaș normal.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
care platforma vinde tot ce a enumerat initiatorul?

#10
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

View Posttiberiuion, on 21 ianuarie 2022 - 13:37, said:

as zice TRP(o sa deschida o fabrica in primul trimestru, asta este motiv major de crestere)


ca si regula generala
orice cheltuiala e un motiv major de scadere

Edited by ionfacatoru, 21 January 2022 - 15:25.


#11
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

View Postceanu1980, on 21 ianuarie 2022 - 15:10, said:

care platforma vinde tot ce a enumerat initiatorul?

Orice SSIF din Ro. Eu personal folosesc Tradeville. Poti sa te inregistrezi online, urmezi pasii de acolo. (cont la banca iei extras de cont, selfie cu tine cu CI, si apoi iti dau ei niste documente sa le semnezi online)

View Postionfacatoru, on 21 ianuarie 2022 - 15:12, said:

ca si regula generala
orice cheltuiala e un motiv major de scadere
Cheltuiala cu ajutor de la stat si fonduri europene. Asa ca la noi. Sau cel putin partial. Oricum cheltuiala a fost pana sa se deschida. Dupa ce se deschide curge profitul. Nu stiu daca ai asistat cand si-a deschis Biofarm fabrica (2-3-4 luni in urma). Au crescut actiunile cu ~40%. Apropos si BIO e bun de luat, sau, cu 2-3-4 saptamani inainte sa dea urmatorul raport.

#12
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
dividendele sunt dividende.

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postciine, on 21 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Ce face bursa cind incepe un razboi?


exact

e pe cale sa inceapa, initiatorul nu vrea decat sa mai stoarca niste bani de la ultimii prosti

tot ce aveti se va duce naibii, un fum va fi tot ce va mai impacheta BVB

Edited by cattavencu, 21 January 2022 - 18:14.


#14
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Cum ar putea initiatorul sa "stoarce bani", parca ar fi bursa lui :)). Hai ca o luam pe aratura cu discutia :)

Si cu razboi(care nu pre are cum sa fie ori o sa fie rau) si fara razboi sunt doua variante. Amandou sunt favoraile pentru investit.

1. Daca NU este razboi, sa iei acum cand sunt ff ieftine sigur cand se calmeaza apele o sa fie 100% profit apoi

2. Daca DA este razboi si ajunge la noi nu prea o sa mai ai ce face cu banii aia oricum.

Singurul punct care nu merita sa bagi acum bani la bursa este, cum zicea cineva mai sus, ca mai este loc sa scada.  FP poate mai are actiuni SNP de vandut.

#15
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View Posttiberiuion, on 21 ianuarie 2022 - 18:51, said:


2. Daca DA este razboi si ajunge la noi nu prea o sa mai ai ce face cu banii aia oricum.


Cum să nu ?! Nu știai că marile averi se fac pe timp de război sau pandemie ? Sunt ferm convins ca sunt destui useri pe aici, care au facut averi considerabile în ultimii 2 ani.

P.S. Serios ...cât ai băgat in bursa română zilele astea ? :) Si ce randament ti-a dat ?

#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
da, Ioane. M-am inselat. E numa' altruism in demersu' tau. Ne-ai destainuit si noua ca sa castigam si noi. Cat mai multi sa castigam. Si cat mai mult.
Sa nu ramaie castigurile de prisos, pe drumuri, vorba aia.

#17
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Omul si-a rupt din timp, sa deschida ochii unora poate interesati si imediat i-se da in cap. Crezi tu cattavencu, ca se va imbogati sau va face brake even initiatorul din 5000 de lei pe care unu sau altul care isi deschid cont pentru prima data ii arunca in 100 de actiuni ? Crezi tu sincer ca forumul asta are asa un reach de se imbulzeste lumea pe BVB si cumpara actiunile cu banii de tzigari de se imbogateste omu nostru ?

Hai ma, nu mai fi asa incisivi ca a incercat omu sa faca un bine si sa dea un sfat.

#18
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

View Posthyp3rion, on 21 ianuarie 2022 - 19:02, said:

Cum să nu ?! Nu știai că marile averi se fac pe timp de război sau pandemie ? Sunt ferm convins ca sunt destui useri pe aici, care au facut averi considerabile în ultimii 2 ani.

P.S. Serios ...cât ai băgat in bursa română zilele astea ? Posted Image Si ce randament ti-a dat ?

Razboi sau pandemie, sau generalizand este vorba sa mizezi/folosesti pe ce este sansa mai mare. Cred ca este sansa mai mica in ziua de azi sa fie un full scale war(peste 99%) ca atunci ar putea genera in razboi nuclear, si nu prea cred ca vrea nimeni asta.

Zilele astea am avut pierdere, dar eu mizez ca o sa se stabilizeze apele.:)


View Postcattavencu, on 21 ianuarie 2022 - 19:08, said:

da, Ioane. M-am inselat. E numa' altruism in demersu' tau. Ne-ai destainuit si noua ca sa castigam si noi. Cat mai multi sa castigam. Si cat mai mult.
Sa nu ramaie castigurile de prisos, pe drumuri, vorba aia.
Fiecare este stapan pe actiunile lui, eu am oferit o varianta, am explicat cat am putut, acum mai gandeste si fiecare cu capul lui.


TOATE POSTARILE DIN ACEASTA ARIE A FORUMULUI SUNT PARERI PERSONALE ALE AUTORILOR SI NU CONSTITUIE SFATURI DE INVESTITII

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate