Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intra apa in masina

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Solaru

Solaru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2022
Bună. Am un Nissan x-Trail din 2004, 2.2, recent achizitionat si intra apa în maşină, podeaua fiind plină de apă. Care poate fi cauza?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
scurgerile de sub parbriz obturate.

chedere coapte si/sau ciupite

vreun furtun spart

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Intra apa in masina cand ploua sau intra apa in masina cand treci cu ea prin apa?
Avand in vedere multitudinea de detalii, nu stiu, incearca sa schimbi uleiul si placutele de frana.

#4
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Chederele de la geamurile laterale - plouă în uși pe lângă geamuri și din uși ajunge apa în mașină.

E mașină din 2004 sigur pe acolo îți intră apă multă.

Verifică sub uși să ai găurile de scurgere de jos desfundate și mai verifică dacă simți tabla moale.

Dacă simți tabla moale jos la uși e ruginită pe interior de la apa care intră în uși.

Edited by emeral, 21 January 2022 - 10:11.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSolaru, on 21 ianuarie 2022 - 08:01, said:

Bună. Am un Nissan x-Trail din 2004, 2.2, recent achizitionat si intra apa în maşină, podeaua fiind plină de apă. Care poate fi cauza?
Lol. Stiu pe cineva care acum se confrunta cu problema asta. Masina fiind mai veche, a avut o tamponare si s-a cam dezmembrat un pic din incheieturi.

Prima data se scoate apa si se usuca bine, eventual scoti scaune, podele, ce mai e p'acolo,

Dupa care faci proba cu furtunul. Dai cu apa prima data in spate, la portbaga, apoi pe lunetaj.  Verifici riguros daca a intrat apa. Cand esti sigur, ca nu intra prin spate, dai  la mijloc, geamuri chedere, apoi in fata la parbriz, pe capota etc. De preferat sa fiti doi, unu da cu furtunul celalalt din masina sta cu ochii cat cepele sa vada pe unde intra apa. Sa nu intre prea multa la test, ca sa se usuce repede si sa repetati procedura.

Mult succes!

#6
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Daca masina are trapa, vezi furtunul de drenaj care duce apa sub masina

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi prima data pe unde intra,  curata tot, usca ridica capota, aspira frunzele care se vad, curata orificiile de scurgere parbriz.
  1) pe la usi intra cand ploua = cheder
  2) se face baltoaca jos sub bord =  mai multe cauze;  
    - scurgere parbriz infundata cu frunze, intra apa prin bord !
    - furtun AC spart, furtun radiator intern incalzire spart, radiator infundat (daca nu da nici caldura masina), (vezi si daca  pierzi antigel ? )

#8
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Daca se intampla atunci cand ploua se poate sa ai scurgerea de sub parbriz infundata. Altfel, ia-le prin eliminare... radiator incalzire, vreun furtunas, etansarea parbrizului (am patit asta la un parbriz after market montat, imi intrau picuri pe la un cheder), scurgerea AC-ului, desi nu cred ca e asta cauza mai ales iarna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate