Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Plec sau raman? 25 de ani, 4000 de euro pe luna in Romania

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
WasyStar

WasyStar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.04.2013
Buna,

Sunt intr-o situatie dificila. De ceva timp ma tot roade intrebare: sa plec din tara sau sa raman?

Motive PRO:
Cred ca le stiti si voi. Un sistem educational mai bun, un sistem de sanatate mai bun, mai putina poluare, infrastructura mai buna, cetateni cu mai multa educatie, mai putina coruptie. Pe scurt mai putin stres si o speranta de viata mai mare.

Motive CONTRA:
Dupa cum a zis si in titlu, eu deja castig destulde bine aici, un pic peste 4000 de euro pe luna(job-ul e super ok, lucrez in it, stres putin). Reusesc sa pun de o parte si sa investesc in jur de 3000 de euro din banii aia. Daca m-as muta dincolo nu as mai putea sa salvez atat de multi bani si nici sa investesc la fel de mult.

Intrebarea este urmatoarea: merita sa renunt la o partea din banii salvati pe luna pentru a ma muta dincolo? Sau sa raman aici? Voi ce parere aveti? Vreau sa mentionez ca m-as muta in Irlanda sau UK.

Multumesc!

#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Stai acasa.

#3
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
la pro nu ai pus nimic personal, pare ca n-ai avea avantaje personale.

uk/irlanda vremea e naspa, adica putin soare. si cam mult vant, depinde si de zona.

esti it-st, du-te in spania. sau olanda daca esti mai agitat sau vrei provocari profesionale/studiu.

foarte important ce nevasta iti gasesti, ruineaza sau dimpotriva totul.. preferabil o excursie prin asia.. :)

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Daca tii neaparat sa iti scada puterea de cumparare, sigur Posted Image

Tu stii cat de mult ai nevoie de sistemul ala de sanatate mai bun si cat de mult interactionezi cu institutiile corupte incat sa merite sa-ti scazi puterea de cumparare. Eu n-am fost la spital de peste 20 de ani (oricum am asigurare gratuita la privat, dar nici acolo nu ma duc), cu bugetari/institutii corupte n-am avut de interactionat, iar cetateni cu educatie buna printre care sa te invarti gasesti si la noi destui (cel putin prin orasele universitare). Stres si poluare mai putina ... depinde ce compari. Nu te opreste nimeni sa stai undeva la 1.200-1.500 metri altitudine prin Apuseni si sa faci aia 4.000 de euro remote, fara poluare si stres :D

Edited by utopium, 21 January 2022 - 02:37.


#5
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Stai  aici , sa nu te mai caute  astia , pentru cand va  suna  mobilizarea :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Alt troll?  Nu dai detalii dar dai salarii?  
Pleaca!  Pleaca din tara, vinde tot ce mai ai in Romania!   Dute unde vrei!

#7
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Daca nu crezi in viata de apoi.., pleaca.

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Daca n-ai nevasta, catel, purcel si nu depinzi de un oras, la fiecare 3 luni stai in alta parte. Echivalezi "muncesti si calatoresti" din engleza. Iti place undeva in mod deosebit, maresti perioada de sedere. Ma refer la Romania.

#9
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Cum e viata asta, frate! Cum visati voi luna de pe cer si va ganditi la vest ca la Eden. SI crezi ca in UK merg caini cu colaci in coada? E plin si acolo de coruptie. de mizerie. de nepasare. Educatie? La privat, in rest sunt mai prosti ca aia din satele de la noi. Sanatate? Vise. Tot in privat, pe bani grei. La stat primesti Paracetamol. Poluare? O sa te saturi in curand de tema asta. Voi realizati ca pe lumea asta sunt unii care se trezesc de dimineata si muncesc pana seara de rup numai ca sa-si acopere necesarul si eventual sa le cumpere copiilor ceva decent de mancare? Vorbesti de bani si de niste lozinci, in rest nu-ti pui problema daca o sa te acomodezi cu indienii aia din UK care put la prorpiu ( din cauza condimentelor pe care le consuma)? Nemultumitului i se ia darul, asa spune o vorba...asta e sfatul meu.

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Trolling account, stay chill.

#11
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Du-te, dar du-te tare!
Sa nu-ti uiti troll-ul prin Romania.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In ce investesti lunar 3000 euro ? Posted Image

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

 WasyStar, on 21 ianuarie 2022 - 01:37, said:

Buna,

Sunt intr-o situatie dificila. De ceva timp ma tot roade intrebare: sa plec din tara sau sa raman?

Motive PRO:
Cred ca le stiti si voi. Un sistem educational mai bun, un sistem de sanatate mai bun, mai putina poluare, infrastructura mai buna, cetateni cu mai multa educatie, mai putina coruptie. Pe scurt mai putin stres si o speranta de viata mai mare.

Motive CONTRA:
Dupa cum a zis si in titlu, eu deja castig destulde bine aici, un pic peste 4000 de euro pe luna(job-ul e super ok, lucrez in it, stres putin). Reusesc sa pun de o parte si sa investesc in jur de 3000 de euro din banii aia. Daca m-as muta dincolo nu as mai putea sa salvez atat de multi bani si nici sa investesc la fel de mult.

Intrebarea este urmatoarea: merita sa renunt la o partea din banii salvati pe luna pentru a ma muta dincolo? Sau sa raman aici? Voi ce parere aveti? Vreau sa mentionez ca m-as muta in Irlanda sau UK.

Multumesc!

Nu merita, stai in Romania

Un prim motiv ar fi ca la anu sa citim alt post d-al tau in care ne vei intreba daca merita sa pleci avand aici un salariu de €4,500, in 2024 de €5,000 si tot asa

#14
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Pleaca, macar pentru o periada, esti tanar si fara obligatii....

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

 dem3ntor, on 21 ianuarie 2022 - 08:22, said:

Pleaca, macar pentru o periada, esti tanar si fara obligatii....

De la €3,000 pe luna bani in mana dupa cheltuieli?
Oriunde in vest nu o sa ai luxul asta in primii 5 ani

#16
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
4000 de euro la 25 de ani în România ?

Mai taie și tu un 0 de la suma aia chiar dacă spui că lucrezi în IT.

#17
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
@Tsunnnami - sunt de ceva ani pe forum, si adesea ti-am observat din postari - daca nu ma insel, la un moment dat erai in State, in Ann Arbor MI (parca asa scria la profil), iar acum Bucuresti, de unde (si din ultimele postari) deduc ca te-ai intors. Te rog, satisface-mi o curiozitate personala - daca e asa, de ce? Ce nu te-a multumit acolo?
Am fost si eu acolo de vreo 10 ori ca turist si tot de-atatea ori am aplicat la Loteria Vizelor. Din ce-am vazut si am apreciat ca fiind la mare distanta de ce avem noi:
- infrastructura
- civilizatie
- curatenie
- sistem medical
- preturi la combustibili (sub)
- preturi la alimente/imbracaminte/restaurante fara mari pretentii - oarecum similare
... si poate ar mai fi (de exemplu, sa mai zic ca cu pretul de pe o casa sau apartament de-aici poti cumpara si acolo o locuinta ok?);
Inca odata, de ce? Poate ne ajuta (si pe mine si pe initiator) sa intelegem ce n-am inteles, sau n-am stiut pana acum.

Edited by Stefi_R, 21 January 2022 - 08:37.


#18
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 14.02.2006
"€3,000 pe luna bani in mana dupa cheltuieli?"
Eu iau banii acestia in 5 luni si trebuie sa acopar din ei TOATE cheltuielile. Mai bine vultur in tara ta decat cioara in alta ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate