Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bransare electricitate vecin

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
hesakom477

hesakom477

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2022
Salut

Urmatoarea speta: o familie nevoiasa cu mai multi copii mici nu are curent electric. In 2022 asta e condamnare totala. Asa ca as putea sa le dau de la mine dar cu niste conditii.
1) sa ma asigur ca nu e o improvizatie ci o bransare facuta profi
2) sa pot controla kW consumati cumva
3) sa ii pot limita (exclus incalzire)
4) sa le pot da curent si de la viitoarea instalatie de panouri solare (vreau sa reduc si eu costurile)
5) instalatia in casa lor sa fie facuta aplicat deoarece au locuinta din OSB...

Asa ca am nevoie de pareri cat mai detaliate si cat mai multe sfaturi legat de cum s-ar putea realiza asta. Multumesc

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Legal nu poti face asta, nu esti furnizor de curent.
Ilegal.. folosesti o priza inteligenta (cu contor de curent) infipta intr-o priza oarecare de la tine din casa de unde tragi un fir catre cabana. Pui si o siguranta la tine acasa (una mica de 5-6A) si ai rezolvat problema consumului mare, sare siguranta daca baga un calorifer

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postaeon, on 20 ianuarie 2022 - 22:49, said:

Legal nu poti face asta

Care e pedeapsa?

Pai arunci?...

View Posthesakom477, on 20 ianuarie 2022 - 20:49, said:

Salut

Urmatoarea speta: o familie nevoiasa cu mai multi copii mici nu are curent electric. In 2022 asta e condamnare totala. Asa ca as putea sa le dau de la mine dar cu niste conditii.
1) sa ma asigur ca nu e o improvizatie ci o bransare facuta profi
2) sa pot controla kW consumati cumva
3) sa ii pot limita (exclus incalzire)
4) sa le pot da curent si de la viitoarea instalatie de panouri solare (vreau sa reduc si eu costurile)
5) instalatia in casa lor sa fie facuta aplicat deoarece au locuinta din OSB...

Asa ca am nevoie de pareri cat mai detaliate si cat mai multe sfaturi legat de cum s-ar putea realiza asta. Multumesc

Le pui o siguranta de 16 sau 20A si le limitezi puterea.

Dar am asa o presimtire ca la un moment dat se vor ridica cu drepturi si se vor uita urat la tine daca nu ii vei mai (putea) ajuta.
Probabil dupa a3a luna de plata deja se va intampla asta.

Intentiile sunt nobile desi pe undeva si interesate dar riscul de regrete e maxim.

Daca ar fi doar interes (sa le vinzi productia de la panouri) ar fi fost mai simplu.

Pe scurt - oamenii aia au nevoie de energie dar nu asa mare cum crezi tu si nu au nici bani sa o plateasca ca traiesc de pe o zi pe alta la propriu.
O luna de "lumina" gratis va face pt ei mai mult decat crezi tu (nu lumina in sine ci lumina gratis) si te vor vinde.

Dupa aia vor trai ca si pana acum doar ca te vor dusmani.

Edited by underb, 20 January 2022 - 23:26.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthesakom477, on 20 ianuarie 2022 - 20:49, said:

Salut

Urmatoarea speta: o familie nevoiasa cu mai multi copii mici nu are curent electric. In 2022 asta e condamnare totala. Asa ca as putea sa le dau de la mine dar cu niste conditii.
1) sa ma asigur ca nu e o improvizatie ci o bransare facuta profi
2) sa pot controla kW consumati cumva
3) sa ii pot limita (exclus incalzire)
4) sa le pot da curent si de la viitoarea instalatie de panouri solare (vreau sa reduc si eu costurile)
5) instalatia in casa lor sa fie facuta aplicat deoarece au locuinta din OSB...

Asa ca am nevoie de pareri cat mai detaliate si cat mai multe sfaturi legat de cum s-ar putea realiza asta. Multumesc

Ai de capul meu,  alt  USER NOU  cu  1 post  si eu cred (Fara suparare colegi + colegi Moderatori)  dar  trebuie sa ii zica cineva:
  Tu  sau  1) Trolezi  sau  2) esti foarte NAIV  si iti bati singur cuie in talpa !

daca e
2) Solutia e :  Cand ai tu chef, platesti factura lor - care e pe numele lor , contorul lor etc !  Sau le dai bani si specifici ca e pentru factura

Tu vrei bransamente, etc sigurante, sa impui tu limitari la altii ?  Apoi vorbesti de panouri solare?  Pai esti tu furnizor de energie? Crezi ca e legal? Daca  pleci in concediu si sare siguranta la tine, ei se uita urat cum zicea colegu... sau daca ia foc ceva la ei, cum explici la criminalisti ca vine curentul din cutia ta?

Si zici :  "Asa ca am nevoie de pareri cat mai detaliate si cat mai multe sfaturi legat de cum s-ar putea realiza asta."  
De ce nu vrei doar 1 parere buna si ok :  "Vrei sa ajuti? Da le bani -sau cere contul lor online plateste-le tu factura lor! "  asta se poate si e 100% legal!
Mai stiu oameni care ajuta asa nevoiasi!

Ce vrei de la forum ? Sa vina un coleg electrician sa iti faca si proiectul, planul?

Edited by MembruAnonim, 20 January 2022 - 23:44.


#5
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Branseaza-i legal la retea, eventual un contor inteligent care sa limiteze consumul la cit vrei si plata periodica a facturii. Ar fi un gest elegant si legal care sa nu-ti creeze tie alte probleme.

#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Cea mai simpla si ieftina metoda…trage un prelungitor de la tine la ei…un fir lung. La tine o bransezi la o priza inteligenta la care vei avea sub control si ce consum va fi pe respectiva priza

Acum…daca oamenii vor sa isi puna un radiator, mai pus o masina de spalat si un televizor in celasi timp…s ar putea sa iti sara tie sigurantele. Daca e vorba doar de un bec si eventual un radiator electric…merge si pe o priza

Cat priveste panourile solare sau un altfel de bransame t…intr adevar, cum spuneau si colegii, nu prea ai voie sa faci asta, lor le trebuie o instalatie cu contor in cazul asta, asta are voie sa faca doar disreibuitorul. Asa ca veti ti de treaba, trage un cablu de la tine la ei si da le de la priza ta daca chiar vrei sa faci fapte bune

 iuliean50, on 21 ianuarie 2022 - 07:18, said:

Branseaza-i legal la retea, eventual un contor inteligent care sa limiteze consumul la cit vrei si plata periodica a facturii. Ar fi un gest elegant si legal care sa nu-ti creeze tie alte probleme.
Bransearea aia legala, o piate face o firma specializata dar receptia lucrarii va fi data de distribuitor…trebuie sa le aloce Pod, loc consum etc…..stii cat costa asta? Daca omul e dispus sa plateasca proiectul….

Edited by cuculea, 21 January 2022 - 08:32.


#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Le cumperi sau le faci un mni sistem fotovoltaic cu 1-2 PV , un regulator , 1-2 acumulatori si cateva becuri led 12-24V. Cu asta ti-ai facut damblaua de ai ajuta .

 iuliean50, on 21 ianuarie 2022 - 07:18, said:

Branseaza-i legal la retea, eventual un contor inteligent care sa limiteze consumul la cit vrei si plata periodica a facturii. Ar fi un gest elegant si legal care sa nu-ti creeze tie alte probleme.
Te costa bransamentul de vorbesti singur , de banii aia ii face un mini sistem fotovoltaic super.

Edited by BaXXXon, 21 January 2022 - 10:11.


#8
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 hesakom477, on 20 ianuarie 2022 - 20:49, said:

Salut

Urmatoarea speta: o familie nevoiasa cu mai multi copii mici nu are curent electric. In 2022 asta e condamnare totala. Asa ca as putea sa le dau de la mine dar cu niste conditii.
1) sa ma asigur ca nu e o improvizatie ci o bransare facuta profi
2) sa pot controla kW consumati cumva
3) sa ii pot limita (exclus incalzire)
4) sa le pot da curent si de la viitoarea instalatie de panouri solare (vreau sa reduc si eu costurile)
5) instalatia in casa lor sa fie facuta aplicat deoarece au locuinta din OSB...

Asa ca am nevoie de pareri cat mai detaliate si cat mai multe sfaturi legat de cum s-ar putea realiza asta. Multumesc

Cel mai bun sfat este cel cu "facerea de bine e...". Lasa-i in puii mei, daca sunt saraci insemna ca atata pot. Nu inteleg de ce se simt unii vinovati pentru ca ei au si altii nu. "Ajutandu-i" le faci un  rau, e la fel ca atunci cand hranesti animalele salbatice, care ulterior devin dependente de tine. Sau esti religios si crezi ca asa vei ajunge in rai? (cum crede Becali, care da bani saracilor)

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Fa o proba asa cum zice @Baxxxon cu niste panouri ieftine, baterie si cateva becuri led. Vezi peste cateva luni cum au rezistat..

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic sa nu te complici mai mult decat cu un prelungitor ca lumea, o priza inteligenta, ceva siguranta, cum zic colegii de mai sus. Adica sa le dai o instalatie cat sa mearga o veioza, un incarcator la telefon, o masina de spalat, pe rand. Daca vine cineva in inspectie, e doar un prelungitor tras, nu ditamai instalatia electrica, ce ar parea ceva serios in fata legii.

#11
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 hesakom477, on 20 ianuarie 2022 - 20:49, said:

Salut

Urmatoarea speta: o familie nevoiasa cu mai multi copii mici nu are curent electric. In 2022 asta e condamnare totala. Asa ca as putea sa le dau de la mine dar cu niste conditii.
1) sa ma asigur ca nu e o improvizatie ci o bransare facuta profi
2) sa pot controla kW consumati cumva
3) sa ii pot limita (exclus incalzire)
4) sa le pot da curent si de la viitoarea instalatie de panouri solare (vreau sa reduc si eu costurile)
5) instalatia in casa lor sa fie facuta aplicat deoarece au locuinta din OSB...

Asa ca am nevoie de pareri cat mai detaliate si cat mai multe sfaturi legat de cum s-ar putea realiza asta. Multumesc

Nu le poti furniza electricitate, este ilegal, nu esti distribuitor autorizat.
In caz de ceva intri in cacao. Dac le ia foc casa si se lasa cu victime, ghici ce se va constata la ancheta.
Ce poti face, legal (si fara sa ai batai de cap ulterior):
1. Iei legatura cu un electrician autorizat/firma sa le faca instalatia electrica in casa, inclusiv tablou, etc - totul pregatit pentru bransare;
2. Ii ajuti sa se branseze legal (dosare, acte, etc.) - in acest fel ai ajutat si eviti problemele potentiale ulterioare.
Ei vor avea curent, tu i-ai ajutat si vor fi recunoscatori, ei isi platesc curentul in mod legal, everybody is happy!

 BaXXXon, on 21 ianuarie 2022 - 10:10, said:

Le cumperi sau le faci un mni sistem fotovoltaic cu 1-2 PV , un regulator , 1-2 acumulatori si cateva becuri led 12-24V. Cu asta ti-ai facut damblaua de ai ajuta .


Te costa bransamentul de vorbesti singur , de banii aia ii face un mini sistem fotovoltaic super.

Si cine intretine sistemul? Aia nu cred, daca n-au dupa ce bea apa...
Ce face, se baga servitor la ei sa le repare sistemul cand ii lasa?
Plus ca pretentiile vor creste in timp.....
Mai bine ii ajuta sa se branseze legal si gata.

Inca o sugestie - se poate lua legatura cu primaria, poate exista solutii administrative sa primeasca un ajutor pentru bransarea la retea.
E clar ca nu se descurca singuri, deci daca cineva alearga pentru ei probabil se pot gasi solutii.
Dar bransare ilegala....asta nu. In plus, pentru cat timp va face asta? 1 luna, 1 an? Pe viata?
Si daca intr-o zi tragi stecheru', poti sti ce reactie o sa aiba respectivii?

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu trebuie sa fii furnizor ca sa imparti factura si consumul cu cineva.
Asta e o non-problema.
Bransamentul comun a 2 locuinte cu 2 proprietari (chiar daca sunt din aceeasi familie) nu e ceva nemaivazut.

Ce ziceti voi e valabil cand folosesti infrastructura sa zicem publica. Adica sa bagi in retea si dupa aia sa facturezi celor cu care ai contract. E cu totul altceva.

Legat de a le fi dat pe mana ceva valorificabil, nu e nevoie de prea multa imaginatie pt a-ti da seama ce se va intampla.
Oamenii aia nu degeaba au ajuns in situatia in care sunt.

Edited by underb, 21 January 2022 - 12:24.


#13
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 underb, on 21 ianuarie 2022 - 12:23, said:

Nu trebuie sa fii furnizor ca sa imparti factura si consumul cu cineva.
Asta e o non-problema.
Bransamentul comun a 2 locuinte cu 2 proprietari (chiar daca sunt din aceeasi familie) nu e ceva nemaivazut.

Ce ziceti voi e valabil cand folosesti infrastructura sa zicem publica. Adica sa bagi in retea si dupa aia sa facturezi celor cu care ai contract. E cu totul altceva.

Legat de a le fi dat pe mana ceva valorificabil, nu e nevoie de prea multa imaginatie pt a-ti da seama ce se va intampla.
Oamenii aia nu degeaba au ajuns in situatia in care sunt.

Da, si asta este o solutie legala; doar ca trebuie facut de distribuitor, cu dosar, contract si contor separat.
Se practica unde sunt probleme de acces, etc. sau pentru simplificarea bransamentului.
In plus bransamentul comun la stalp trebuie sa suporte consumul maxim autorizat pentru cele 2 locuinte.
Dar sa le dai tu curent, eventual cu un contor luat de pe Amazon... nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca afla distribuitorul, e usor sa te dea un prieten pe goarna.
Control inopinat, amenda si eventual o debransare sa te inveti minte.
Mai bine ii inveti sa faca ca mexicanii de pe langa Bucale, aia care se legau singuri cu 2 fire pe stalp.
Venea echipa si le taia cablurile, dupa 1h se legau la loc. Nici sa-i amendezi nu poti, n-au venituri si nic bransament oficial ca sa-i pedepsesti.Posted Image

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Te bazezi pe ceva cand zici treburile alea?
Eu sunt sigur ca nu.

Dupa brandament faci ce vrei tu. Pe ei ii intereseaza ce se intampla inainte de bransament. Sa nu furi sau sa nu bagi tu energie in retea fara drept.




Nu au ei nicio treaba cu faptul ca imparti consumul si factura cu cineva si in ce mod o faceti.

Dupa cum am scris, bransamentul comun si factura comuna a 2 locuinte nu e ceva nemaivazut.

Pe scurt, hai sa nu ne imaginam legi care nu exista.

Sau poate nu locuiesti in Romania...

Dar cred ca e simplu sa se convinga. Isi poate intreba furnizorul in ce conditii poate face ce vrea sa faca.

Edited by underb, 21 January 2022 - 12:54.


#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Din ce stiu eu, si dupa contor, instalatia electrica trebuie facuta de catre firme autorizate. Una e ca iti mai pui tu niste prize in casa ta, una e deja sa pui fire, contoare, etc de pe o proprietate pe alta.
Ce ma opreste pe mine sa nu-mi pun mie bransament legal si sa ma apuc apoi sa dau la toti vecinii?

#16
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 underb, on 21 ianuarie 2022 - 13:00, said:

Te bazezi pe ceva cand zici treburile alea?
Eu sunt sigur ca nu.

Dupa brandament faci ce vrei tu. Pe ei ii intereseaza ce se intampla inainte de bransament. Sa nu furi sau sa nu bagi tu energie in retea fara drept.




Nu au ei nicio treaba cu faptul ca imparti consumul si factura cu cineva si in ce mod o faceti.

Dupa cum am scris, bransamentul comun si factura comuna a 2 locuinte nu e ceva nemaivazut.

Pe scurt, hai sa nu ne imaginam legi care nu exista.

Sau poate nu locuiesti in Romania...

Dar cred ca e simplu sa se convinga. Isi poate intreba furnizorul in ce conditii poate face ce vrea sa faca.

Deci dupa parerea ta, dupa contor pot sa fac retea in cartier si sa tai facturi la toti vecinii.
Sau fara factura, dam bara-bara si ne intelegem la pret. Daca nu ne luam la topoare.
Tipic romanesc.

Oricum, lasand la o parte discutia asta, initiatorul cred ca si-a dat seama in ce se baga daca se apuca sa le dea alora curent din priza proprie.

 bai3tzash, on 21 ianuarie 2022 - 13:52, said:

Din ce stiu eu, si dupa contor, instalatia electrica trebuie facuta de catre firme autorizate. Una e ca iti mai pui tu niste prize in casa ta, una e deja sa pui fire, contoare, etc de pe o proprietate pe alta.
Ce ma opreste pe mine sa nu-mi pun mie bransament legal si sa ma apuc apoi sa dau la toti vecinii?

De ce firme autorizate? Las' ca gasesti la birt un nene preceput la toate, iti face pe-o suta si juma de vodca.
Dupa ce-ti ia foc sandramaua, iti ceri lui despagubiri.Posted Image

Edited by FatCat33, 21 January 2022 - 14:23.


#17
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.11.2017
Suna sa le faca o oferta la bransare, nu are cum sa fie prea scump.
Pe aici sunt niste zvonuri de ceva gen 400 ron trifazic.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 cuculea, on 21 ianuarie 2022 - 08:31, said:

Cea mai simpla si ieftina metoda…trage un prelungitor de la tine la ei…un fir lung. La tine o bransezi la o priza inteligenta la care vei avea sub control si ce consum va fi pe respectiva priza

Asta ziceam si eu !  Dar poate arde ceva pe acolo, nu neaparat de la priza ta, poate numai ia foc ceva de la o tigara aruncata, si cand vine politia o sa fie tare mirata de ce vine firul de la tine !
Doamne da, sa ne scapam de trolli, si de oameni naivi !


Uite ca iti zice si altcineva:

 FatCat33, on 21 ianuarie 2022 - 14:25, said:

Deci dupa parerea ta, dupa contor pot sa fac retea in cartier si sa tai facturi la toti vecinii.
Sau fara factura, dam bara-bara si ne intelegem la pret. Daca nu ne luam la topoare.
...
Dupa ce-ti ia foc sandramaua, iti ceri lui despagubiri.Posted Image

BTW: vedeti ca are doar 1 post si nici nu mai intra sa ne raspunda, sau sa aiba alta activitate pe aici...

Edited by MembruAnonim, 21 January 2022 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate