Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Schimbare prize casa sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna.

Ieri mi s-a stricat o priza in bucatarie(nu mai intra stecherul bine)  asa ca m-am dus cu o poza la dedeman sa-mi cumpar alta, ii arat la tipul acela poza ce vreau si model ca nu ma pricep deloc (respectiv prima poza de aici)  si nici nu s-a uitat 2 secunde ca tipul mi-a spus direct : schimba-le daca nu vrei sa te trezesti cu ,casa arsa si nu stii de ce,  ca sunt niste fake-uri de la comtec nu stiu cum si sunt chinezari din turcia sau china, proasta calitate, pe mine m-a speriat prima parte cu casa si focu, si i-am spus sa-mi dea atunci ceva de calitate, si imi da de la gewiss, cumpar 6 prize pentru bucatarie ce le folosesc, si nu sunt tocmai ieftine, eu in casa am 20 cel putin de prize, dar eu mi-am pus niste semne de intrebare, am cautat sa vad prizele actuale sunt bune sau nu, si am gasit pareri ok pe internet, intr-adevar sunt putin mai ieftin, dar nu vad o problema in asta, acuma stau pe ganduri, sa le schimb pe toate din casa sau nu ?...

Priza Shuko de la Comtec, niste copii dupa gewiss cica...

PS: In poze aveti priza de la Shuko comtec, si dreapta cele de la gewiss ce am cumparat, singura diferenta pe care o vad eu este culoarea putin.

Voi ce parere aveti, sa le schimb pe toate sunt periculoase?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   110.54K   179 downloads
  • Attached File  2.jpg   118.1K   178 downloads
  • Attached File  3.jpg   99.46K   170 downloads
  • Attached File  4.jpg   183.3K   165 downloads
  • Attached File  5.jpg   203.58K   163 downloads
  • Attached File  6.jpg   237.83K   147 downloads


#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
In interior pe cea veche te-ai uitat? Nu ai desfact-o? Sa vezi de ce nu mai face contact?
Acolo unde nu face contact ferm, creste rezistenta electrica, cu efectul Joule, poti ajunge la ce a spus nenea de la Dedeman, daca nu ai grija, aparatura ok.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Ati observat ca prizele recomandate sunt aplicate (stau pe perete)? Asa le aveati si pe cele 20 vechi? Daca nu bagati consumatori peste 1 KW in ele (sau nu se incalzesc), nu e cazul sa le schimbati.

#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postvestale, on 20 ianuarie 2022 - 17:16, said:

In interior pe cea veche te-ai uitat? Nu ai desfact-o? Sa vezi de ce nu mai face contact?
Acolo unde nu face contact ferm, creste rezistenta electrica, cu efectul Joule, poti ajunge la ce a spus nenea de la Dedeman, daca nu ai grija, aparatura ok.
Am desfactu'o, dar nu stiu cum sa-ti explic de ce nu mai mergea, in interiorul prizei exista 2 chesti de alama mici, care fac contact pe stecher, ei chestile alea mici 2, s au rasucit.

View Post__Dan__, on 20 ianuarie 2022 - 17:28, said:

Ati observat ca prizele recomandate sunt aplicate (stau pe perete)? Asa le aveati si pe cele 20 vechi? Daca nu bagati consumatori peste 1 KW in ele (sau nu se incalzesc), nu e cazul sa le schimbati.

Nu stiu exact la ce te referi, eu am schimbat doar prizele, rama din interior s-a potrivit perfect, in bucatarie am aparatura cum ar fi masina spalat vase, cuptor, cuptor microunde, hota, etc...

Edited by Calypsso, 20 January 2022 - 17:34.


#5
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
La prize cel mai mult conteaza lamelele si punctele de contact cu firul care alimenteaza priza (suprafata de contact al lamelelor cu firele sa fie cat mai mare si strangerea ferma) Mai conteaza si firul, sa fie cupru de 2,5 mm, si bineanteles lamelele sa fie cat mai solide

Edited by rhdghdhs, 20 January 2022 - 17:40.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Lamelele trebuie sa fie cat mai elastice, nu "cat mai solide", ca de aia se deformeaza si apare arc electric acolo.

#7
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postrhdghdhs, on 20 ianuarie 2022 - 17:39, said:

La prize cel mai mult conteaza lamelele si punctele de contact cu firul care alimenteaza priza (suprafata de contact al lamelelor cu firele sa fie cat mai mare si strangerea ferma) Mai conteaza si firul, sa fie cupru de 2,5 mm, si bineanteles lamelele sa fie cat mai solide
Pai aia mi s-a dus la priza actuala,(pe care am schimbat'o) acele 2 lame mici din interior, sau intros, nu mai intra nimic in priza..si uneori cand scoteam din priza asa mai repede, vedeam so o scanteie mica... ma rog, probabil am sa le schimb pe toate asa incet.

Edited by Calypsso, 20 January 2022 - 17:48.


#8
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011

View Postmodoran, on 20 ianuarie 2022 - 17:43, said:

Lamelele trebuie sa fie cat mai elastice, nu "cat mai solide", ca de aia se deformeaza si apare arc electric acolo.
Da, trebuie sa fie elastice, dar si sa aiba totusi ceva materiale pe ele. De asta o priza costa 4 lei si alta 25 lei...

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Vezi daca se potrivesc, iar prizele Gewiss se vand la 5 buc pachetul, sunt mai ieftine.

#10
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Eu am Gewiss in toata casa de prin 2015, si sunt mai mult de 20 si nu am probleme cu ele.

#11
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Gewiss e chinezarie si la propriu si la figurat.
Din aia 20 de lei cat crezi ca primeste chinezul manufacturier? Iti zic eu: sub 5 lei.
Deci tu dai 20 de pe o priza de 5 lei.
Ia prize de la Relee. Inca se mai gasesc. Tot 20 de lei bucata dar de 100 de ori peste gewiss si alte petarde

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

View PostCalypsso, on 20 ianuarie 2022 - 17:33, said:

Am desfactu'o, dar nu stiu cum sa-ti explic de ce nu mai mergea, in interiorul prizei exista 2 chesti de alama mici, care fac contact pe stecher, ei chestile alea mici 2, s au rasucit.

Daca poti face o poza si cu interiorul ar fi perfect, dar din explicatiile tale lucrurile par destul de clare.
Se uzeaza prematur, contactul nu mai e perfect, se incalzesc, daca ai un consumator mare si se deformeaza plastic si nu elastic cum ar trebui sa fie.

#13
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Lamele despre care vorbeste ca sunt indoite sunt lamelele de impamantare, nu a desfacut priza, interior fiind locasul unde intra stecherul. Ati priceput ce vrea el sa zica?

Si in plus vedea o scanteie mica la acele lamele, deci probleme cu impamantarea.

Edited by omuspan, 20 January 2022 - 20:17.


#14
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu am dat acum vreo 15 ani vreo 900 lei pe prize si intrerupatoare Legrand si de atunci nu am mai avut probleme. si am si eu tot multe prize: vreo 20 prize si vreo 5 intrerupatoare.
in dormitor am luat intrerupator cu variator de tensiune care a fost aproape 100 lei dar merita: daca seara ne uitam la tv si vreau sa caut ceva prin camera il aprind la un nivel scazut nu deranjez. sau daca doarme cineva si am nevoie de lumina aprind becul la un nivel scazut si nu ma aleg cu injuraturi sau cu "aaaa, stinge becu' ala"

#15
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

View Postomuspan, on 20 ianuarie 2022 - 20:14, said:

Lamele despre care vorbeste ca sunt indoite sunt lamelele de impamantare, nu a desfacut priza, interior fiind locasul unde intra stecherul. Ati priceput ce vrea el sa zica?

Si in plus vedea o scanteie mica la acele lamele, deci probleme cu impamantarea.

N-are a face cu impamantarea.

"Scanteia" este, de fapt, un arc electric ce se produce in mod obligatoriu cand intrerupi alimentarea unui consumator de putere, mai ales cand scoti fara fermitate (lenes) stecherul din priza. Cu cat intreruperea alimentarii dureaza mai putin, cu atat arcul este mai mic (nu se intretine trecerea curentului prin aerul fierbinte ionizat si prin particulele de metal topit din contacte).

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postdtd234, on 20 ianuarie 2022 - 18:26, said:

Gewiss e chinezarie si la propriu si la figurat.
Din aia 20 de lei cat crezi ca primeste chinezul manufacturier? Iti zic eu: sub 5 lei.
Deci tu dai 20 de pe o priza de 5 lei.
Ia prize de la Relee. Inca se mai gasesc. Tot 20 de lei bucata dar de 100 de ori peste gewiss si alte petarde

Gewiss nu e chiar chinezarie, dar chestia aia din poza nu este Gewiss.
Pe mine ma distreaza cit de des este folosit cuvintul Shuko, scris si gresit. Schuko vine de la Schutzkontakt = contact de protectie

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"sa le schimb pe toate din casa sau nu ?..."

In primul rand pe cele din care alimentezi consumatori de mare putere pe o perioada mai mare de cateva minute.

Cuptor, fier de calcat, AC, aspirator, boiler, masini de spalat, incalzire electrica.

In al doilea rand pe cele de la care alimentezi pt o perioada scurta consumatori de mare putere. Microunde, prajitor de paine, toaster, espresor, uscator de par...

Pt consumatori de mica putere poti folosi orice priza. Inclusiv kkturi din alea ceramice sau fake-uri comtec.

De preferat sa le instalezi tu daca ai macar o mana dreapta. Ca pe baza electro-doreilor... mai bine te lipsesti.

Edited by underb, 20 January 2022 - 22:02.


#18
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postdtd234, on 20 ianuarie 2022 - 18:26, said:

Ia prize de la Relee. Inca se mai gasesc.

Relee Mediaş ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate