Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce tip de patine sa cumpar?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Florin201

Florin201

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2020
Salut, sunt incepator, am fost de 8 ori la patinoar si ma descurc binisor. Am decis sa mi cumpar propriile patine si sa nu mai inchiriez, problema e ca nu stiu de care tip. Pe un site scrie una, pe altul alta. Ce imi doresc eu e sa prind viteza decenta, relativ mare si sa am echilibru, nu doresc neaparat sa fac trickuri. Buget mare nu am, maxim 400 de lei. Tot ce am inteles eu e ca alea de tip ,,speed" sunt pentru competitii, iar patinele neaparat trebuie sa iti vina bine, si sa fie cu siret, nu cu clapar. Alta intrebare: ce inseamna sa-ti vina bine? trebuie sa te stranga putin de tot?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Exact ca la chiloti.stii singuri cand iti vin bine.

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Vrei patine de viteza pentru patinoar, care e cat o galeata, doar Cismigiul fiind nitel mai mare? Mai rapide si stabile sunt cele de patinaj artistic insa cam ajungi sa dai cu dintii de gheata din cauza toe-pick, dintisorii aceia din fata lamei.
Vrei fun, ia ceva de hochei. Patinaj inseamna sa inveti sa pui frane, sa arunci cu zapada, nu sa prinzi viteza, ca nu ai unde. Orice iei Bauer, CCM, ar trebui sa fie bune. In general patinele bat un pic la inceput apoi se lasa, se lasa si dupa 15 min. pe gheata, se mai poate face heat molding cu uscatorul de par, doar sa fie marime buna, nici prea mari sa nu tina piciorul si nici sa nu stranga de mori. Sunt si patine de fitness confortabile, shell rigid si liner moale pe interior, dar tot cele de hochei sunt mai fun. Decathlon, skateworld, skates.ro, in magazin te sfatuiesc ei mai bine.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFlorin201, on 20 ianuarie 2022 - 03:17, said:

1. Ce tip de patine ?
2. Alta intrebare: ce inseamna sa-ti vina bine?
3. trebuie sa te stranga putin de tot?


1. Te duci la shopping (hervis de ex. )  si  probezi ceva Fila, X-fact.  Astea is max. 300 ron. Pana le rozi o sa fii mai expert si la a 2 pereche la anul deja te intrebam noi pe tine ce sa cumparam.
2.  Inseamna  sa fie comod - de aia probezi fix ca pantofii.
3.  DA EXACT: Putin sau de tot, tu stii cum ti tie comod !

(ah tu esti cu skill-urile alea sociale,parca te cunosc.   Pai gaseste prieteni care stiu mai bine "patinatu" si meri cu ei la shopping.  II poti si tu invita la o cafea/ un smoke ceva - investesti si tu ceva banuti,  apoi "patinati" impreuna Posted Image Asa se dezvolta si socializarea! )

Edited by MembruAnonim, 20 January 2022 - 09:57.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Patinele nu trebuie sa stranga. Picii mei au patine cu laba reglabila. Asa poti ajusta marimea patinei in functie si de ciorapii din picioare...

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai avem patine artistice , din piele cu siret . Asa cum a spus si colegul @spooky51 , zimtii aia din fata lamei care sunt destinati pentru piruete te vor incurca ingrozitor . In culmea placerii vor agata in gheata...daca nu esti atent si vei obtine niste cazaturi spectaculoase . Partea buna e ca se pot pili , cel putin primul e obligatoriu .
Patinele bune de hochei Bauer si CCM nu sunt pentru incepatori , au lama mai inalta si nu sunt...cel putin la inceput prea confortabile , chiar si cele cu termoformare necesita timp de adaptare .
Patinele ''speed'' sunt cele cu lama lunga si dreapta si nu au ce cauta pe un patinoar , poate doar la competitie organizata .
Contrar afirmatiei tale , pentru incepatori , unele de tip clapar sunt si mai confortabile si te protejeaza mai bine . Sunt un compromis intre lame de tip hochei si gheata protectoare , dezavantajul fiind ca te incurca la scheme de viteza si altele .
Ce inseamna sa iti vina bine ? Nu se poate fara proba . In primul rand sa ai un minim de 0,5 cm de la degetul mare la plasticul din bot , aia e cea mai mare problema , de la efort picioarele se vor umfla putin si daca atingi botul...pleci acasa Posted Image . Cu sireturile/bretelele de strangere desfacute total piciorul pe laterale trebuie sa fie fix in patina , fara sa te stranga...compensezi strangerea cat vrei din sireturi sau bretele .
As recomanda proba si cu un brant cu gel pentru cei cu picioarele mai sensibile la cele din piele si de hochei !
Ce iti recomand eu :
- varianta confortabila , patine de recreative cu clapar cat mai confortabil si lama de tip hochei
- daca esti foarte pasionat si vrei sa te perfectionezi , mareste putin bugetul si cauta Bauer Vapor+brant cu gel si le termoformezi pe piciorul tau
Ai cateva informatii elementare aici :
https://www.patinoar...tine-de-gheata/

Edited by Alltrack, 20 January 2022 - 13:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate