Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere adidasi potriviti

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
buna seara.
Am tot citit tot felul de articole pe internet despre alegerea adidasilor potriviti nevoilor mele si inca nu sunt edificat ce trebuie sa cumpar mai exact.In cazul meu am o viata foarte activa si-mi place f mult sa alerg dar numai ca am niste probleme cu coloana+o spondiloza cervicala+toracala+platfus.In zilele de iarna trebuie sa iau detrical 2000 pt intarirea oaselor+imunitate,vara nu am probleme ca vitamina D o iau de la Soare.
Si am inteles ca daca ai probleme cu coloana sunt foarte importanti pantofii de alergare potriviti.Sunt mai multe variante: de supinatie,supra-pronatie,de control,de stabilitate,cu stabilizare,fara stabilizare,cu gel,fara gel etc.Sunt tot intr-o ceata
Am sa atasez si poza cu terenul de alergare unde voi alerga.Alerg doar pt cardio sa mai slabesc atat,nu viteza,timpi scosi si alte performante etc.Pana acum am alergat pe asfalt si am avut ceva probleme cu oasele si cu sanatatea.Pe terenul acesta am alergat de 2 ori si e mult mult mai prietenos pt picior,doar ca inca nu am si adidasii potriviti pt platfusul meu.Vreau sa iau adidasii corecti pt ca nu vreau sa am probleme si mai mari de coloana in viitor


https://marathon.md/...u-piciorul-plat
https://www.romedic....platfus-0P35435

Deci,care din adidasi sunt potriviti nevoilor mele?Sau recomandati-mi voi altii
va multumesc frumos

Attached Files



#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nimeni nu poate să știe ce încălțăminte e potrivită nevoilor tale.
Doar tu știi asta.

Eu aș alege Asics cu ochii închiși.Posted Image

#3
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
Am un pltafus moderat,am un pic acea scobitura

Edited by ghost86, 19 January 2022 - 22:48.


#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
platfus*

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru mine: new balance !  Cate am avut toate erau comode !

Dar tu stii pentru tine!
Sfat: nu lua de pe internet, cel putin nu inainte sa probezi intr-un magazin  (hervis, intersport, etc)  si sa pozezi cu telefonu exact modelul si numarul (Size) !

Poate prinzi si reducere in magazin,  sau gasesti altceva mai comod la care nici nu te-ai gandit!
Have fun shopping !

Edited by MembruAnonim, 19 January 2022 - 22:59.


#6
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
Dar asa ca o idee mai generala.Unde se formeaza scobitura la talpa,trebui sa iau cu stabilizare sau fara stabilizare,cu perna de aer cu gel sau fara gel?

#7
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 ghost86, on 19 ianuarie 2022 - 22:41, said:

buna seara.
.....
Deci,care din adidasi sunt potriviti nevoilor mele?Sau recomandati-mi voi altii
va multumesc frumos
In primul rand nu mai alerga pe suprafete dure. Tartanul ala e o mizerie .
Nu ai zis varsta .
Cauta sa alegi pe o zona cu iarba daca tot vrei sa alergi.
Dpmdv este o prostie crasa sa alergi , nu recomand asa ceva . Vrei miscare du-te la un bazin/piscina si inoata , nu-ti distruge genunchii aiurea.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Indiferent de opincile pe care le alegi, nu alerga pe ciment.
Mai bine urci si cobori scari (nu rulante) de cateva ori pana obosesti decat sa alergi zeci de minute.

Edited by Friskey, 19 January 2022 - 23:16.


#9
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Adidas ultraboost. Au atat de multa guma in talpa incat atenueaza foarte bine pasii.
Singurul neajuns este pretul.

#10
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
da, piscina bate orice sport, si la sanatate in general, si la calorii consumate, si pt coloana.

adidasi iti trebuie cu stabilizare. ideal ar fi si perna de aer si stabilizare dar nu cred ca exista. adidas ultraboost se simte foarte bine. la rezistenta cel mai impresionat de mizuno.

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 ghost86, on 19 ianuarie 2022 - 22:41, said:

Si am inteles ca daca ai probleme cu coloana sunt foarte importanti pantofii de alergare potriviti.Sunt mai multe variante: de supinatie,supra-pronatie,de control,de stabilitate,cu stabilizare,fara stabilizare,cu gel,fara gel etc.Sunt tot intr-o ceata

supinatia este cind ruleaza piciorul pe partea exterioara, iar pronatie ai cind ruleaza pe partea interioara. Recunosti treaba asta, dupa cum se toceste talpa interior, sau exterior.
Cu stabilizare iti trebuie oricum, iar gelul este pentru amortizare.
Daca nu te descurci, vorbeste cu un ortoped

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Trebuie sa dai o fuga la o clinica ortopedica unde sa-ti masoare picioarele si sa-ti faca talonete exact pentru ce ai tu nevoie. Talonetele le introduci in incaltamintea sport, orice pereche buna de adidasi este ok cu ele. Pentru alergat gasesti adidasi Brooks, Asics, Nike insa nici cei din Decathlon nu sunt de aruncat, unele modele sunt foarte bune.
Eventual pentru a proteja picioarele combina si cu ciclicmul, acesta e cu mult mai prietenos cu articulatiile.

Edited by spooky51, 20 January 2022 - 09:13.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă ai magazin intersport in orașul tău, poți face asta. Și ți se vor recomanda cele mai potrivite încălțări.
https://www.interspo...pii-piciorului/

#14
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Asics, Mizuno sau La Sportiva. Asta am folosit sau probat si merita efortul financiar.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 BaXXXon, on 19 ianuarie 2022 - 23:07, said:

In primul rand nu mai alerga pe suprafete dure. Tartanul ala e o mizerie .
Tartanul e perfect ptr alergare ptr ca NU este o suprafata dura - practic e cauciuc expandat.

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 eiffel, on 20 ianuarie 2022 - 09:31, said:

Tartanul e perfect ptr alergare ptr ca NU este o suprafata dura - practic e cauciuc expandat.
Dincontra. Este suprafata dura

#17
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Eventual sa se mute la Constanta. Alearga descult pe nisip si a rezolvat problema. Plus ca oboseste mai repede si astfel castiga si timp.

#18
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Cand am fost in dilema ta, am mers la un magazin specializat (nu-i dau numele, dar are un fel de "pista de alergare" in interior Posted Image ) si am alergat cu cateva modele. Desi nu erau cei mai frumosi de acolo (Salomon aratau cel mai cel...), am ales Asics fiindca erau ca turnati pe picior in alergare. De atunci doar cu asa ceva alerg, desi de strada am alte marci.
Deci as incepe cu Asics.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate