Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie hard extern 1 TB pentru backup

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! Astazi am fost nevoit sa fac curat in laptop si, ca de obicei, pozele si filmuletele (amintiri) a trebuit sa le copiez pe cele doua harduri externe, ca backup. Adica le am si-n laptop, dar tata m-a invatat sa nu tin toate ouale in acelasi cos. Detin un hdd extern de 320 de giga de la ADATA. O vechitura, in zilele noastre. Mai am si un hard de un terra de la Western Digital. Daca pe al doilea am spatiu cacalau, primul e deja plin. Astfel am ajuns la concluzia ca hardul ADATA trebuie inlocuit cu un alt hard de un terra. Nu am nevoie de mai mult, doar sa fie cat de cat fiabil si cat mai ieftin. M-am oprit la ADATA Durable HD650 si ADATA Durable HD680. Au aceleasi specificatii si pret, doar designul difera. De ce imi plac astea doua? Pentru ca au garantie trei ani, nu doi, ca la alte firme. Care sa fie? Care sa fie? Sa mai astept, poate se ieftinesc? Oare gasesc altceva mai bun calitate/pret?

Edited by Puferiu_, 19 January 2022 - 20:49.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Toshiba sau WD. Au fost pe OLX niste hdd-uri de 2.5 inch Toshiba de 4 TB la 300 lei sigilate.
Inca mai sunt la vanzare. Cred ca sunt fara garantie. Am dat eu o cautare gresita si nu le mai gaseam.

Sa stii ca atunci cand pica un hdd, numai la garantie nu-ti mai este gandul.

Edited by Leo2006, 19 January 2022 - 21:07.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View PostLeo2006, on 19 ianuarie 2022 - 21:02, said:

Sa stii ca atunci cand pica un hdd, numai la garantie nu-ti mai este gandul.

Daca ti-ai facut back-up, numai la garantie ti-e gandul.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Datele importante se tin in cloud. Alora daca le moare un HDD sau chiar mai multe, datele tale raman intacte. Tie daca iti moare unul din HDD-urile alea, te pregatesti sa dai bani pt. data recovery in cel mai bun caz.

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Trebuia sa mentioneze cineva si de cloud. Ma intereseaza cat de putin subiectul. Repet, amintirile le tin in laptop si pe doua harduri externe. Laptopul e acasa, cele doua harduri, in locatii diferite.

Vreau doar sa inlocuiesc hardul de 320 de giga cu unul mai mare. Cat de cat fiabil si cat mai ieftin.

#6
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Aș merge pe WD sau Verbatim. Personal, mă feresc de Seagate; numai probleme am avut cu marca asta. Despre restul nu mă pronunț, că nu le-am încercat.

Edited by glassofwine, 19 January 2022 - 22:00.


#7
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Western clar sau Samsung (folosesc la servici ssd-uri si hdd-uri) Samsung de vreo 3 ani, nici o problema.
Nu adata, astia au probleme si cu stick-urile de memorie.

#8
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Cam multe amintiri atatia giga si terra si eka. esti foarte batran si in multi ani de viata ai strans multe amintiri pe care va trebuie iar multi ani de viata sa le poti revizualiza.

Exista si ssd-uri de 1 terra deja.

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Si inca nu ti-am zis ca am un laptop de 18,4 inch din 2010. Dar asta e alta poveste.

Ssd-urile externe sunt mult prea scumpe si neincapatoare pentru mine.

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
In orice HDD extern (ADATA, Verbatim, etc.) o sa gasesti un HDD de la WD, Seagate sau Toshiba.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu n-am incredere in HDD externe, astea concepute de ei asa si nu prea au specificatii!
Pune un HDD intern CMR de 3.5" de la care stii cam tot ce vrei, cumperi un rack si ti-ai facut extern.

Edited by neagu_laurentiu, 19 January 2022 - 23:41.


#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Si cel mai important lucru....cumpara un HDD, nu un SSd.
HDD-ul se mai repara,se mai recupereaza datele,dar la SSD daca s-a dus....ura si la gara!
Eu am tot (filme,poze...etc) pe doua HDD-uri,un Seagate si un WD.Ambele contin fix aceleasi date,dar daca se duce unul din ele,il am pe celalalt!

#13
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Cu 650 poti juca fotbal(carcasa plastic+cauciuc)
Cu 850 ai un management mai bun al cablului
https://www.adata.co...b=specification
https://www.adata.com/us/consumer/584

#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Acum un an am luat hdd WD de 4 TB cu 303 lei bucata (resigilat, Altex). Deci 75 de lei / TB

Il folosesc doar pentru inmagazinare de date, apoi il bag la sertar. Daca il freci zilnic, adica daca rulezi de pe el jocuri etc., probabil nu tine mult nici un hdd.
Altfel, ca solutie "de sertar", sunt convins ca tine mult si bine.

View Postred46, on 19 ianuarie 2022 - 21:26, said:

Datele importante se tin in cloud. Alora daca le moare un HDD sau chiar mai multe, datele tale raman intacte. Tie daca iti moare unul din HDD-urile alea, te pregatesti sa dai bani pt. data recovery in cel mai bun caz.

Da' zi si cat ar costa abonamentul la 4 TB in cloud, nu te sfii.

Edited by cattavencu, 20 January 2022 - 09:43.


#15
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postpisoiu_22, on 19 ianuarie 2022 - 22:15, said:

Cam multe amintiri atatia giga si terra si eka. esti foarte batran si in multi ani de viata ai strans multe amintiri pe care va trebuie iar multi ani de viata sa le poti revizualiza.

Exista si ssd-uri de 1 terra deja.


Daca trag 3 panorame cu drona (format RAW) si un film de 5 minute in 4k60 sunt 15 giga de date. Pentru cine lucreaza constant cu datele stocate merita cu varf si indesat un Diskstation. Eu nu as mai putea functiona fara unul. Am si ssd nvme extern 1TB in enclosure de 40Gbps cu care mut datele de colo colo.

Edited by murdar, 20 January 2022 - 09:50.


#16
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 17.10.2019

View Postcattavencu, on 20 ianuarie 2022 - 09:40, said:

Acum un an am luat hdd WD de 4 TB cu 303 lei bucata (resigilat, Altex). Deci 75 de lei / TB

Il folosesc doar pentru inmagazinare de date, apoi il bag la sertar. Daca il freci zilnic, adica daca rulezi de pe el jocuri etc., probabil nu tine mult nici un hdd.
Altfel, ca solutie "de sertar", sunt convins ca tine mult si bine.



Da' zi si cat ar costa abonamentul la 4 TB in cloud, nu te sfii.

Am platit pentru 1Tb cloud aproximativ 100 de lei pe un an de zile.
Recomand HDD si nu SSD pentru back-up. Fac back-up la 3 luni pe doua doua hdd-uri, seagate si wd de 500Gb numai date personale. Fisierele de munca le tin in cloud.

La ce tehnologie este pe piata acum (), poti sa-ti faci singur prorpiul cloud de cati giga vrei cu harduri clasice sau nu, cu back-up in RAID.

#17
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Cand o sa scapi hardul mecanic pe jos sa vezi distractie. Da, stiu, tie nu ti se poate intampla.

Edited by murdar, 20 January 2022 - 10:56.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcattavencu, on 20 ianuarie 2022 - 09:40, said:

Da' zi si cat ar costa abonamentul la 4 TB in cloud, nu te sfii.

Depinde cat de des are nevoie de acele date. La cloudirile mari poate fi vreo 1-2 euro/TB/luna daca le vrea ca backup de ultima instanta sau vreo 10x mai mult (+ costul traficului) daca umbla mai des la ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate