Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Tweeter / Condesator ars

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
SoXDFTW

SoXDFTW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.11.2021
Salut! Am facut un tower care contine : 3 difuzoare medii de 16.5 cm 75 w rms bucata si un tweeter de 80 w rms de car audio EDGE EDPRO31-ST , am conectat cele 3 difuzoare in paralel fiecare avand impedanta de 3.2 ohm masurate pe multimetru impedanta celor 3 finala de 1.03 ohm , si tweeter-u de 3.6 ohm pus direct in serie cu cele 3 difuzoare rezultantand 4.6 ohm , dupa jumatate de ora de cantat am verificat impedanta si aceasta a scazut la 1.5 pentru ambele boxe , e posibil sa se fi ars condesatorul sau tweeter-u ?

Attached Files



#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Este greșit.
Să nu dai cu muzică în chestia asta.

Faci așa:

Pui cele trei difuzoare de mid bass în serie.   NU în paralel.

Apoi iei semnal de la intrare și pe plus înseriezi un condensator de 1,5uF/100V nepolarizat cu tweeterul și cu o rezistență de 4,7 ohmi.  

+ ------------------------  [ C=1u5 ] ------------------- [ R=3,3 .. 4,7 ohm / 15w ... 25w] ----------------------- >>>> --------  + Difuzor
-  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- - Difuzor

Va rezulta o boxă cu impedanța de circa 10-12 ohmi

Edited by tomaso, 19 January 2022 - 19:05.


#3
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

 SoXDFTW, on 19 ianuarie 2022 - 18:01, said:

, e posibil sa se fi ars condesatorul sau tweeter-u ?
Care condensator? N-ai spus nimic despre el. Cum l-ai conectat?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003
La tweeter se pune trece sus deci condensatorul e in serie cu el, altfel n-are rost sa-l pui iar rezistente in serie inseamna pierdere de putere.
Normal aia e boxa de 4 ohmi, adpatarea se poate face cu niste filtre smechere pe 3 cai, 2 difuzoare vor fi de bass exclusiv, 1 de medii cu filtru trece banda si tweeterul cu filtru taie sus. Trece sus.

 SoXDFTW, on 19 ianuarie 2022 - 18:01, said:

am conectat cele 3 difuzoare in paralel fiecare avand impedanta de 3.2 ohm masurate pe multimetru impedanta celor 3 finala de 1.03 ohm
Multiumetrul masoara rezistenta bobinei, impedanta e altceva care se masoara in curent alternativ.

Edited by andreic, 19 January 2022 - 19:54.


#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 andreic, on 19 ianuarie 2022 - 19:29, said:

si tweeterul cu filtru taie sus.
ce sa taie ?

#6
SoXDFTW

SoXDFTW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.11.2021
Din pacate am dat deja cu muzica in difuzoare si a scazut rezistenta de la 4.6/4.7 ohm la 1.5 pe ambele boxe , cred ca e tweeter-u dus

#7
SoXDFTW

SoXDFTW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.11.2021

 yetiro, on 19 ianuarie 2022 - 19:19, said:

Care condensator? N-ai spus nimic despre el. Cum l-ai conectat?

Sincer , nu mai stiu ce condesator am pus ca a venit cu el in cutie , o sa desfac saptama viitoare boxele cand ajung inapoi la mine dar daca te ajuta videoclip-u asta il las aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VngIrdQZlCk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Trece sus, sa taie toate frecventele joase si medii. Pe scurt High Pass Filter.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003

 adrian_r5, on 19 ianuarie 2022 - 19:43, said:

ce sa taie ?
Pardon trece sus voiam sa zic Posted Image

Edited by andreic, 19 January 2022 - 19:53.


#10
SoXDFTW

SoXDFTW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.11.2021
Ma scuzi , voiam sa scriu rezistenta difuzoarelor , pana sa ascult muzica la ele era 4.6 respectiv 4.7 si acum e 1.5 la ambele deconectate de la orice sursa de semnal

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 andreic, on 19 ianuarie 2022 - 19:29, said:

La tweeter se pune trece sus deci condensatorul e in serie cu el, altfel n-are rost sa-l pui iar rezistente in serie inseamna pierdere de putere.

Rezistența are rolul să compenseze impedanța totală.
Ar fi mult prea dezechilibrat sistemul.   Avem difuzoarele de 6”  în serie.    Ceea ce a măsurat colegul este rezistența în CC.    Sunt difuzoare de 4ohmi.
Avem,  deci,  12 ohmi pus pe bandă largă și 4 ohmi pe tweeter.   Dacă văd eu bine acolo,  este un tweeter cu ceva wave guide,  sau un fel de bullet horn.

Dacă lăsăm fără rezistență ar fi posibil ca înalta să țipe prea tare și stația să vadă și 2ohmi din când în când.
Așa,  cu rezistența aceea pusă în serie cu tweeterul,  ne cade jumătate din putere pe rezistență și - zic eu - se liniarizează cât de cât.

Evident,  este o soluție din ochi,  dar este mult mai safe așa.

Colegul a pus tweeterul în serie cu difurile   :)
Ce să mai vorbim?    Îl ajutăm și noi, măcar să nu strice.

#12
SoXDFTW

SoXDFTW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.11.2021

 tomaso, on 19 ianuarie 2022 - 20:16, said:

Rezistența are rolul să compenseze impedanța totală.
Ar fi mult prea dezechilibrat sistemul.   Avem difuzoarele de 6”  în serie. Ceea ce a măsurat colegul este rezistența în CC. Sunt difuzoare de 4ohmi.
Avem,  deci,  12 ohmi pus pe bandă largă și 4 ohmi pe tweeter.   Dacă văd eu bine acolo,  este un tweeter cu ceva wave guide,  sau un fel de bullet horn.

Dacă lăsăm fără rezistență ar fi posibil ca înalta să țipe prea tare și stația să vadă și 2ohmi din când în când.
Așa,  cu rezistența aceea pusă în serie cu tweeterul,  ne cade jumătate din putere pe rezistență și - zic eu - se liniarizează cât de cât.

Evident,  este o soluție din ochi,  dar este mult mai safe așa.

Colegul a pus tweeterul în serie cu difurile   Posted Image
Ce să mai vorbim? Îl ajutăm și noi, măcar să nu strice.


Nu cred ca s-a inteles bine , am 3 difuzoare de 6.5 care bucata sunt 4 ohm , le-am legat pe cele 3 in parallel ceea ce ar rezulta 1.33 dupa care am legat tweeter-u de 4 ohm in serie cu difuzoarele din parallel la 1.33 adica 5.33 ohm

#13
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
intiator  : succes in a-ti arde amplificatorul.
ce e acolo e un artificiu care e posibil sa se lase cu multe artificii

#14
SoXDFTW

SoXDFTW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.11.2021

 m-amintors, on 19 ianuarie 2022 - 20:35, said:

intiator  : succes in a-ti arde amplificatorul.
ce e acolo e un artificiu care e posibil sa se lase cu multe artificii

Amplificatorul e stabil in 1 ohm

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Iti trebuie un crossover, care-i ceva mai mult decat un filtru. De fapt e o matrice, o combinatie de filtre conceputa astfel incat per total sa ai o liniaritate din pdv electric, dar sa functioneze ca un filtru trece sus pentru tweeter si trece jos pentru bass.
Daca tot faci singur incinta asta, cauta sa vezi si cum sa-ti faci crossoverul tot manual. Mare scofala n-o sa-ti iasa tie acolo, dar macar inveti ceva.

#16
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 andreic, on 19 ianuarie 2022 - 19:53, said:

Pardon trece sus voiam sa zic Posted Image

Taie jos ca sa treaca pe sus Posted Image

#17
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 SoXDFTW, on 19 ianuarie 2022 - 20:30, said:

Nu cred ca s-a inteles bine , am 3 difuzoare de 6.5 care bucata sunt 4 ohm , le-am legat pe cele 3 in parallel ceea ce ar rezulta 1.33 dupa care am legat tweeter-u de 4 ohm in serie cu difuzoarele din parallel la 1.33 adica 5.33 ohm

Practic curentul necesar celor 3 medii a trecut prin tweeter!  Sigur ca l-ai ars cand ai dat volumul mai mare!
Tweeterul cu un filtru trece sus, care poate fi si un condensator nepolarizat in serie, se leaga direct la firele boxei.

#18
SoXDFTW

SoXDFTW

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.11.2021

 Ger0nimo, on 20 ianuarie 2022 - 18:03, said:

Practic curentul necesar celor 3 medii a trecut prin tweeter!  Sigur ca l-ai ars cand ai dat volumul mai mare!
Tweeterul cu un filtru trece sus, care poate fi si un condensator nepolarizat in serie, se leaga direct la firele boxei.


Salut! Am verificat pus multimetrul pe bornele tweeter-ului si nu s-a ars , imi arata 4.2 ohm , cred ca a crapat condesatorul .. o sa iau inca un amplificator mai micut de masina si o sa il leg la tweeter separat , instalatie electrica pentru amplificatoare auto am

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate