Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Poco F3 sau Realme GT Master Edition

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
Salut! Ce sa aleg dintre cele doua modele de smartphone

https://telefonultau...ean-blue/  la 1769 lei

sau doar astazi cu cod reducere la 1360 lei

https://altex.ro/tel...SMTRLMGTM256GY/

Camerele foto de la F3
The Poco F3 packs a 48MP primary camera relying on the Sony IMX 582 Quad-Bayer 1/2" sensor with 0.8µm pixels, 25mm f/1.8 lens, and PDAF. Night Mode is supported on this camera.
Second is an 8MP 1/4" Sony IMX355 snapper with an ultrawide-angle 15mm f/2.2 lens. The focus is fixed; Night Mode is present here, too.
The third and final camera is a macro shooter with a 5MP Samsung S5K5E8 sensor with 1.75µm pixels and 49mm f/2.4 telemacro lens with autofocus that works between 3cm and 7cm distance.
The selfie camera has a 20MP Samsung S5K3T2 ISOCELL Plus 1/3.4" Tetra-pixel sensor behind a 26mm f/2.2 lens. The focus is fixed.
Se pare ca si Realme GT are tot Sony dar nu am gasit ceva sigur.
Aida imi arata ca cea frontala este Sony IMX615 . Iar cea din spate am cautat pe net poate fi Sony IMX 682 64 Mpx sau 64 Mpx Sensor Omnivision OV64B
Diferente ''majore'' ar fi de procesor dar nu ma joc pe telefon , senzor amprenta pe ecran la realme , poco buton lateral si camerele foto.

Merita diferenta de 400 de lei
Multumesc

Edited by Epidaurus, 19 January 2022 - 16:51.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
frate, google foloseau acelasi senzor de 5 ani si erau super ok, nu conteaza senzorul asa mult in ziua de azi cat softul. ca sa nu mai zic de apple.

sari pe realme ala, cat e cu 15%,  de duminica pana luni a fost si noaptea devoratorilor de preturi, motorola parca au avut 20%, cred ca ieseai si mai bine acolo, a fost edge 20 la acelasi pret, dar astia parca mereu au probleme. acum cica ar avea cu touch-ul pe edge 20.

Edited by bobitad, 19 January 2022 - 17:08.


#3
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
Am sarit pe Realme . Multumesc. Am citit si eu despre Motorola Edge 20 de acele probleme si ma facut sa ma razgandesc. Pe fostul tel moto G8 plus nu am intalnit probleme deloc.

Edited by Epidaurus, 19 January 2022 - 17:53.


#4
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
eu as fi luat telefonul pe care merge sa pui google camera, ca atat la xiaomi cat si la realme au camere nasoale rau.

#5
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Da, nasoale rau. Mai ales Mi 11 Ultra, foarte nasoala camera…

#6
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011

View PostParanoir, on 19 ianuarie 2022 - 20:13, said:

Da, nasoale rau. Mai ales Mi 11 Ultra, foarte nasoala camera…
Buna ironia, dar fara sens! Omul s-a referit strict la cele doua telefoane, nu la ce "avion" ai scris tu!

#7
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
Pot pune si pe realme google camera. Exista deja XDA forum. Nu sunt pretentios la poze.

Edited by Epidaurus, 19 January 2022 - 22:08.


#8
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Credeam ca se referea la marcile alea doua in general.

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 unpuisor, on 19 ianuarie 2022 - 19:39, said:

eu as fi luat telefonul pe care merge sa pui google camera, ca atat la xiaomi cat si la realme au camere nasoale rau.
defapt intre camerele principale la aceste doua telefoane e o diferenta de la cer la pamant..
realme castiga detasat

#10
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
Si acum il gasesti la Altex la 1280 lei cu cod de reducere . Eu cred ca este un best-buy acum. Memorie 8GB , stocare 256GB , ecran Amoled , procesor ok, camere foto decente Nu cred ca are rival.

Edited by Epidaurus, 15 February 2022 - 08:21.


#11
Zimmster

Zimmster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.05.2007
Eu le am pe amândouă. Sincer nu simt nicio diferență în performanță între cele două, se mișcă absolut identic.
La Rrealme deoarece este mai mic ecranul, creează impresia că e mai limpede și mai bun contrastul culorilor. Dar în realitate dacă le compari unul lângă altul sunt identice de fapt.  Tot datorită faptului că este mai mic e mai ușor de ținut în mână dacă ai mână mai mică. În soft au cam aceleași setări, nicio diferență majoră între ele. La Realme nu există posibilitatea de a schimba softul original cu altul Custom. Pozele sunt un pic mai viu colorate și au un contrast mai bun un pic. Îmi place spatele albastru mai mult decât spatele de la Poco.
La Poco ai experiență mai bună că dacă urmărești conținut video fiindcă e mai mare. De asemenea softul este mai bine organizat decât la Realme, la care e cam împrăștiat. Are o răcire mai eficientă, sau poate nu se încălzește așa de tare procesorul de felul lui. Poți schimba softul original cu altele pe bază de MIUI sau AOSP, dacă se dorește.
Din punctul meu de vedere alegerea se face după două criterii: 1. dacă te joci toată ziua, vrei încărcare mai rapidă și mergi pe Realme
2. Vrei ecran mai mare mergi pe Poco. Altfel sunt identice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate