Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Chiriasi problema care fac ce vor in bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019
Buna ziua,

Am si eu o problema foarte suparatoare si sper sa primesc niste sfaturi aici. Deasupra mea stau niste persoane de etnie care produc zilnic zgomote insuportabile de genul trantit, bufnit, cainele le latra, ei tipa mai tare decat cainele si cand zic tipa, ma refer ca aceste persoane nu stiu sa vorbeasca la un volum normal, efectiv tipa ca pe stadion pana pe la vreo 2 noaptea. Pe langa asta, zilnic timp de 2 ore scutura incontinuu diverse chestii de la cearsafuri, plapumi pana la presuri, covoare si ce dracu mai au ei prin casa. Cateodata imi trantesc cu plapuma in geam si balconul meu fiind intr-o stare deplorabila (garsoniera cumparata recent, deh), imi cad bucati din chit si tare mi-e ca intr-o zi o sa-mi sparga geamul. Nu au nici un job, nu pot sa imi inchipui cu ce se ocupa de reusesc sa-si plateasca chiria... dar reusesc sa ma streseze constant fiindca mai am si ghinionul sa lucrez de acasa. Intr-un final am vorbit cu el, cu cel care e trecut la intretinere (pentru ca oficial sta doar unul, dar neoficial sunt 4) si a zis sa incetez cu prostiile ca e la el in casa si daca am probleme cu capul, sa ma tratez (!!!) Am vorbit cu proprietarul si a zis ca nu are ce sa le faca, decat sa il chemam intr-o seara si sa le faca flagrant, doar asa ar putea sa ii dea afara. Zis si facut, doar ca atunci cand a venit momentul, nu a deschis nimeni... si apoi a dat-o la intors ca i-a venit prietena si a lasat lumina aprinsa cainelui... iar proprietarul chiar a pus botul. Acum mai suntem si acuzati de rasism si spune ca noi avem ceva cu ei. Administratorul si presedintele tac malc, au spus ca nu au ce sa le faca cu toate ca sunt camere in bloc, atat la lift cat si pe scara. Va rog spuneti-mi ce sa fac, ca nu mai suport. De cand cu flagrantul, totul se face intentionat, ba chiar am fost amenintat ca o sa mi se sparga usa daca mai umblu cu 'prostii' sau o sa-mi faca ceva ca nu ii e frica ca o sa ajunga la parnaie. Ei nu au nici un contract inregistrat la Anaf. Se poate face ceva sau o sa ajung in punctul in care o sa fiu nevoit sa ma mut din propria casa? Multumesc.

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca nu au contract poti face o reclamatie desi pedeapsa se aplica proprietarului , nu chiriasilor.
Cel mai bine , te muti . Vinzi si te muti.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Politia, n-ai alta varianta.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Poliția în Timișoara chiar vine și amenda e 500 de lei. Nu cred că își permite careva să plătească 15000 de lei lunar amendă. La un moment dat se adună și se execută.

#5
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021

 BaXXXon, on 19 ianuarie 2022 - 11:26, said:

Cel mai bine , te muti . Vinzi si te muti.
Voi ăștia cu vile alte sfaturi nu aveti?
Unde te muti nu exista aceaisi posibilitate? După un an sa iti apara tot din astia.?

#6
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 benis, on 19 ianuarie 2022 - 11:32, said:

Poliția în Timișoara chiar vine și amenda e 500 de lei. Nu cred că își permite careva să plătească 15000 de lei lunar amendă. La un moment dat se adună și se execută.
Intrebarea e daca le si platesc...

Suna la politie in orele de liniste cand stii ca sunt acasa, dar sa te astepti la mai multe razbunari in acest caz ( asa e etnia ) deoarece o sa stie 100% ca tu ai sunat.
Alta rezolvare nu stiu, daca stai bine, impune-te, dar trebuie sa stii ca fara sa le dai 3-4 pumni nu o sa reusesti.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si la noi la tara s-a intamplat sa a vina la discoteca etnici, in urma cu vre 20 de ani.  Pusi pe scandal amenintari etc.  S-a dus toata localitatea , cu bate si etc.  S-au carat imediat cand au vazut ca e lumea pe ei.  Deci nu recomand dar posibil , chemi vreo 20 de insi de la tara de la tine , asa de parada pe langa ei , si le arati bata.  Dar repet , nu recomand , ca nu e legal , ce era la tara la noi era asa de forta majora , organele locale fiind nepasatoare.  Asa ca ori reclamatii la organe, ori te duci la casa , nu la bloc cu vecini si scapi

Edited by karax, 19 January 2022 - 11:53.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Proprietarul ce zice? E tot de'al lor?

Varianta cu politia e cea mai la indemana, dar sa te astepti sa ai ceva colindatori* daca afla ca esti tu. Nu ma astept sa plateasca, dar e partea a doua. Stiu ca la 3 reclamatii civile (tulburarea linistii publice), se deschide dosar penal.

*colindatori= muzica tare, galagie, etc.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
In cazul de genul, problema este proprietarul. Poate vrea sa cumpere vreun apartament in bloc la pret mic, nu stiu. Oricum ar fi, nu chiriasii sunt de vina, ci el. El raspunde pentru ce fac ei, deci stii cu cine trebuie sa vorbesti. SI nu doar tu. Blocurile astea au peretii subtiri. Nu se poate ca zgomotele sa ajunga doar la tine. Pentru ca daca esti singurul deranjat, atunci problema este la tine.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
1) Gasesti un caine mai mare, imprumut cateva zile. Care se ofera?
2) Cu tratamentul, te ajut, sesiune de relax, pui si tu muzica care iti place (dar nu faci concurs, doar sa auzi tu) - daca e doar ocazional poti lua somnifere.  (nu zic la misto! dar sa nu abuzezi)
3) Cu galagia,  politia te ajuta, nu ai ce vorbi cu proprietarul prea mult in acest caz. Lasa ca vorbeste politia. La al 2x-3x apel o sa imparta amenzi, fac ei ceva.
4) Cu acuzatiile, lasa-le, iar daca insista, sa te dea in judecata, si ii dai si tu. Speram ca se rezolva fara judecati.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Cum sa fie proprietarul de vina si nu chiriasii?
Acolo aia galagiosi sunt chiriasii,proprietarul n-are de unde stii ce fel de comportament vor avea chriasii.
Proprietarul are singura vina ca nu este legala inchirierea apartamentului,conform celor zise de initator.Ma intreb de unde stie el atatea chestii personale?

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Se pot face filmulete convingatoare si date proprietarului. Trebuie doar sa stii cum sa inregistrezi si cum sa pui problema.

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 m-amintors, on 19 ianuarie 2022 - 11:33, said:

Voi ăștia cu vile alte sfaturi nu aveti?
Unde te muti nu exista aceaisi posibilitate? După un an sa iti apara tot din astia.?

te muți la ultimul etaj să nu fie alții deasupra ta

#14
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,217
  • Înscris: 11.03.2006
Proprietarul poate sa ii dea afara, asta ar fi cea mai simpla solutie pentru tine.
Chemi politia in repetate randuri.

In cele din urma, daca nu reusesti, te muti... Imi pare rau, dar asta este o solutie valida, pentru ca situatia asta te va afecta pe termen lung si nu e bine.

Edited by cumparator, 19 January 2022 - 12:33.


#15
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019
@YOUR_GOD am fost si pe la vecini ca proprietarul nu ma credea si au confirmat ca sunt foarte galagiosi. El cand zice ca ii da afara, cand se suceste ca am ceva cu ei pentru ca nu stiu ce ii zice de il convinge in halul asta. Dar e suspect rau ca nu se baga nimeni, nici presedintele, nici administratorul si proprietarul joaca la 2 capete foarte pervers.

#16
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

 adisz, on 19 ianuarie 2022 - 12:17, said:

Cum sa fie proprietarul de vina si nu chiriasii?
Acolo aia galagiosi sunt chiriasii,proprietarul n-are de unde stii ce fel de comportament vor avea chriasii.
Proprietarul are singura vina ca nu este legala inchirierea apartamentului,conform celor zise de initator.Ma intreb de unde stie el atatea chestii personale?
Ti-ai raspuns singur. Dpdv legal, prop raspunde, daca nu exista contract de inchiriere.
Ala e un nesimtit care e perfect constient de ce se intampla, dar tace ca si banutii de la etnici sunt buni.
-sesizari la politie, cat mai multe si cat mai dese, atunci cand e cazul (locala + clasica)
-sesizari la asoc de proprietari, cu amenintarea ca daca nu fac nimic chemi biroul pt auditarea asoc de prop(sau cum naiba se cheama)
-sesizari la proprietar, nu rezolva, reclamatie la anaf pt lipsa contract inchiriere.
In principiu daca suni la politie de 3 ori/sapt, ar trebui sa se vada ceva rezultate.
Iti atrag atentia totusi ca unele urechi sunt mai sensibile de cat altele, iar granita dintre zgomote normale pt convietuirea in comun si zgomote deranjante e f fragila.

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"unele urechi sunt mai sensibile de cat altele"
Corect dar zgomotul sa nu depaseasca 55dB
Este norma impusa prin lege


legea 61/1991
"tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora"

Proprietarul sa nu fie mana in mana cu ei pentru sistemul mafiot de a scadea pretul de vanzare al aparatamentelor iar in spatele lor sa fie cineva care finanteaza - cazuri multe in Timisoara .
Cauta printre cunoscuti pe cineva cu trecere la evidenta pupulatiei sa se intereseza de proprietar , daca e alb mergi inainte , nu de alta dar sa nu intri in te miri ce bucluc cu ei ca nu au mama nu au tata .

Edited by ldpe, 19 January 2022 - 13:20.


#18
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Vorbeste cu proprietarul si muta-te tu chirias deasupra. Cu o chirie sensibil mai mare decat cea platita de romi. O parte din ea o recuperezi inchiriind-o pe a ta unor romani silentiosi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate