Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Casa la balta in Ialomita

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Buna dimineata


Am facut-o si p-asta pana la urma. Am luat o casa si pamant pentru ca asa e omul, isi face de lucru cand se plictiseste de prea mult bine. Asa ca deschid un jurnal sa mai intreb una-alta si pentru eventuale sfaturi de la binevoitori Posted Image

Motivul de unde a inceput totul a fost ca nu mai imi place Bucurestiul (motive absolut subiective). Cum sotia e inca legata de Bucuresti (din fericire amandoi putem lucra de acasa), aria de cautari a fost bineinteles in judetul Ilfov.

Stiam dinainte ca o sa dureze ceva pana gasim ce ne trebuie asa ca nu ne-am grabit si prin 2018 am inceput sa ma uit dupa posibile proprietati. Intre timp a venit pandemia si lucrurile au luat-o un pic razna, inclusiv preturile si graba oamenilor de a cumpara case in aproape orice conditii. Asta e pana la urma.

Pe la sfarsitul anului 2020 am gasit o proprietate in Ialomita care parea ca intruneste toate conditiile, mai putin una. Eu voiam mai inspre munte, doamna voia cu lac... Asa ca am ales solutia de compromis: am facut cum a vrut ea (mie imi place foarte mult gradina si forma terenului).

Pe repede inainte cam 1 an de zile (da, actele au durat vreo 9 luni, dar e poveste pentru alta data)... am devenit apropitari cu acte in regula in Ialomita, in comuna Dragoesti, destul de aproape de Bucuresti (la pranz fac 45-50 de minute Bucuresti - Dragoesti).

Ce ne-a placut:
  • teren patrat de 2500 mp; ma saturasem de vazut terenuri inguste si lungi cat o zi de post, plus ca noi cautam oricum suprafete de minim 1500 mp
  • e o casa parter, nu este foarte veche (2000) si a venit deja cu bransament trifazi
  • case e construita OK (am avut un inginer pentru expertiza MLPAT) si camerele sunt inalte
  • nu este la drumul principal, dar oricum nu este trafic intens in zona
  • placa betonata consistenta in jurul casei; am vazut suficiente case doar cu trotuar de 50 cm in jurul lor
  • este fix in buza unei balti; dupa mai multe vizite pe timpul verii, doamna a zis ca nu ii miroase a balte si ca i se pare acceptabila cantitatea de tantari
  • e un loc sigur pentru pisicile noastre
  • casa are finisaje mediocre asa ca va fi mai simplu de modernizat si cu mult mai putine lucruri de scos din casa
  • are 1 baie mare si o baie de serviciu (am crescut cu 4 oameni la 1 singura baie - NOT FUN!)
Ce nu ne-a placut (o parte for intra pe lista scurta de facut anul asta)
  • putul e facut cu picioarele, si nu am incredere in apa de la 20 m adancime in zona Ilfov
  • casa si curtea au fost neglijate destul de mult timp
  • voi avea ceva de lucru la partea de instalatii care sunt la vedere, inclusiv in beci sa refac instalatia de filtrare a apei
  • impartirea casei nu este stralucita
  • initial casa avusese planseul din lemn, dar au turnat si o placa de beton; problema e ca s-au grabit si grinzile de lemn sunt putin curbate (probabil nu au pus suporti la interior ca sa previna asta)
  • accesul in pod si in beci e gandit prost
  • terenul unde s-a construit nu a fost amenajat si compactat corespunzator si se vede pe alocuri cum s-a aranjat dupa turnarea placilor (mici diferente de 0.5-1 cm intre placile din jurul casei)
  • gratiile de la geamuri, dar se rezolva usor cu un flex
Pentru incheiere, cateva poze, iar lista lucrurile de facut anul asta in postul urmator Posted Image

Releveul casei refacut in 2021 (inainte era doar o schita care parea doar o poza descarcata de pe internet)
Attached File  Releveu.png   899.11K   317 downloads

Cateva poze cu gradina si spatele casei

Attached File  Screenshot 2022-01-19 085732.png   1.76MB   338 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-19 085819.png   1.75MB   298 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-19 085849.png   1.77MB   274 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-19 085914.png   1.85MB   264 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-19 085937.png   1.54MB   247 downloads

Attached File  Screenshot 2022-01-19 090027.png   2.62MB   236 downloads

Edited by Quoriah, 19 January 2022 - 10:29.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bravo, e faina! Desi in loc de garaj mai bine inca o camera, si  garajul separat. Dar asta poti transforma si ulterior, dupa nevoi.Posted Image
Dar care e intrebarea ?

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Mult succes!

#4
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Frumos loc.

Daca tot tai gratiile recomand oricum un sistem de camere cu alarma audio-video incorporata, te si anunta pe telefon, mai veghezi asupra pisicutelor cand mai pleci de acasa.

Succes in toate!

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
misto terenul, cat te-a costat?

#6
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 MembruAnonim, on 19 ianuarie 2022 - 10:44, said:

Bravo, e faina! Desi in loc de garaj mai bine inca o camera, si  garajul separat. Dar asta poti transforma si ulterior, dupa nevoi.Posted Image
Dar care e intrebarea ?


Da, planul este sa transform garajul in magazie / spatiu tehnic in decursul anului. Intrebari am destule, si o sa le tot adaug pe masura ce ajung la ele :)

Momentan incerc sa dau drumu' cat mai repede la forajului putului ca sa am apa curenta in casa si sa incep revizia instalatiilor sanitare. Si cu ocazia asta m-am lovit de prima problema - curentul electric.

Bransamentul e trifazic, este tras pana in casa si am si priza de trifazic in casa. Singura problema: sigurantele sunt de 16 amperi si am nevoie de 32 amperi pentru utilajul de foraj.

Si mai dubioasa e situatia de la tablou - am pus poza mai jos. Chiar sunt curios daca a mai vazut cineva asa ceva.

Curentul intra in casa prin cutia 1 si se duce in cutia 2 la contor. De acolo se duce inapoi in cutia 1, in siguranta automata de 16 amperi.

Attached File  2.jpg   120.09K   168 downloads

Eu nu am mai vazut asa ceva, si as spune ca e ciudat (dar nu sunt electrician si nici nu mi-am facut obicei sa ma uit la bransamente electrice :D). Omul de la firma de foraj si-a facut timp si a trecut sa vada cum aratat terenul si racordu la curent. Si el a fost de acord ca e putin cam ciudat...

Momentan, sa zicem ca mi se strica sigurantele din cutia 1: asta inseamna ca trebuie sa vina cineva autorizat ANRE si cu sigiliu sa schimbe sigurantele astea si apoi sa resigileze ambele cutii.

#7
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Ce sursa de incalzire vei folosi la casa?

#8
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Frumos, bravo ! Uau, ai și zăpadă ...

#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Quoriah, on 19 ianuarie 2022 - 11:22, said:

Bransamentul e trifazic, este tras pana in casa si am si priza de trifazic in casa. Singura problema: sigurantele sunt de 16 amperi si am nevoie de 32 amperi pentru utilajul de foraj.

Si mai dubioasa e situatia de la tablou - am pus poza mai jos. Chiar sunt curios daca a mai vazut cineva asa ceva.

Curentul intra in casa prin cutia 1 si se duce in cutia 2 la contor. De acolo se duce inapoi in cutia 1, in siguranta automata de 16 amperi.

2.jpg
Da' de ce ai doar 3 conductori in sigurante ?
Nu trebuia sa ai 4 (3 faze + nul) + pamantare ?

Attached File  2CMA131025R1000-500x500.gif   97.83K   17 downloads

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020
O sa-ti trebuiasca tractoras sa tunzi balariile... :P

#11
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 laffin, on 19 ianuarie 2022 - 11:05, said:

misto terenul, cat te-a costat?

50k EUR cu totul. Nici mult, nici putin.

 mihai93, on 19 ianuarie 2022 - 11:23, said:

Ce sursa de incalzire vei folosi la casa?

Sa vedem acum ce se intampla cu toata zvonistica asta in jurul interzicerii incalzirii cu lemne. Daca se va intampla, probabil va fi o tranzitie de 10-20 de ani (sper!).

Planul initial pe termen lung era un mix intre:

- incalzire pe combustibil solid (lemne, brichete de rumegus) cu o  centrala Stropuva de 20kw (Stropuva20U)
- o centrala de backup pe curent electric
- panouri solare

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Chiar ca e ciudat bransamentul ala. Eu as face o sesizare la distribuitorul local.

 Hunor_66, on 19 ianuarie 2022 - 12:04, said:

Da' de ce ai doar 3 conductori in sigurante ?
Nu trebuia sa ai 4 (3 faze + nul) + pamantare ?

2CMA131025R1000-500x500.gif
Trifazicul are doua moduri de lucru: stea (fara nul) si triunghi (nul + 3 faze). Dar sunt total de acord ca e FOARTE neobisnuit ca la o casa particulara sa nu existe conductor de nul. Si impamantare.

 Quoriah, on 19 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Sa vedem acum ce se intampla cu toata zvonistica asta in jurul interzicerii incalzirii cu lemne. Daca se va intampla, probabil va fi o tranzitie de 10-20 de ani (sper!).

Planul initial pe termen lung era un mix intre:

- incalzire pe combustibil solid (lemne, brichete de rumegus) cu o  centrala Stropuva de 20kw (Stropuva20U)
- o centrala de backup pe curent electric
- panouri solare
Nu se va interzice nimic. 90% din casele de la tara se incalzesc cu lemne si nici nu au in plan sa schimbe asta. E posibil sa apara o taxa "verde", dar nu interdictie.

LE. Am uitat elementul esential: Felicitari pentru achizitie, balta aia va fi de vis cand termini amenajarile! (Deh, sunt nascut si crescut pe malul baltii, asa ca sunt nostalgic) :D

Edited by danvlas, 19 January 2022 - 12:34.


#13
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006
Felicitari! O sa coste ceva si imbunatatirile...
Faci foraj cu utilaj? Sa stii ca nu prea conteaza cum forezi, important e cum tubezi forajul ala.
Sper ca v-ati intrebat de ce avea omul gratii la ferestre. Daca e o zona calcata des de hoti, va trebuie niste masuri de protectie zdravene.

#14
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 GlCA_Contras, on 19 ianuarie 2022 - 12:15, said:

O sa-ti trebuiasca tractoras sa tunzi balariile... Posted Image

Clar! Chiar daca imi place sa fac miscare, sa dau la cazma aiurea nu ma coafeaza, asa ca vom trisa cat de mult putem cu mijloace mecanizate Posted Image

E in plan sa iau si un tractoras Posted Image Vazusem ceva modele facute mai la est de noi la preturi rezonabile, si voiam sa vad cum ma impac cu ele. Motosapele alea de 2-3 mii de lei sunt vax ca sunt prea usoare si sar ca pe arcuri daca e pamantul putin mai tare.

 Hunor_66, on 19 ianuarie 2022 - 12:04, said:

Da' de ce ai doar 3 conductori in sigurante ?
Nu trebuia sa ai 4 (3 faze + nul) + pamantare ?
2CMA131025R1000-500x500.gif

Ce inseamna sa te pricepi Posted Image Am habar de nul, de impamantari (ce este, nu sa o fac), pot sa schimb o lustra sau sa trag becuri prin curte fara sa imi fac permanent, dar cam atat. De restul, lasam oamenii din bransa.

Acum ca ai zis si de nul si cu poza aia, aranjamentul de acolo pare si mai dubios.

Cred ca o sa urmez sfatul de mai sus cu o sesizare la distribuitor. Oricum planuiam sa chem si un electrician autorizat sa vada tablourile.

 cumparator, on 19 ianuarie 2022 - 12:44, said:

Felicitari! O sa coste ceva si imbunatatirile...
Faci foraj cu utilaj? Sa stii ca nu prea conteaza cum forezi, important e cum tubezi forajul ala.
Sper ca v-ati intrebat de ce avea omul gratii la ferestre. Daca e o zona calcata des de hoti, va trebuie niste masuri de protectie zdravene.

Da. Casa are nevoie de un upgrade serios. De fapt asta a fost si ideea; sa gasim teren si casa care sa se aproprie cat mai mult de dorintele noastra, dar casa sa fie cat mai modesta cu putinta si apoi sa facem noi modificarile.

Cu banii tot acolo am fi ajuns in orice situatie, dar macar in situatia asta va fi totul cat mai apropiate de ce voiam noi.

Legat de gratii, casa initial fusese gandita drept casa de vacanta, nu de locuit permanent. De aici si gratiile. Oricum ceva masuri vom lua.

Edited by Quoriah, 19 January 2022 - 13:04.


#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020
Vazand gratiile alea la ferestre cred ca fostul proprietar stia ceva cu vecinii din zona. Cred ca ti-ar trebui macar vreo 2 Rottweileri :)

#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Te-a costat cam putin.
Stiu balta/zona, am fost la peste pe acolo.
Ce fel de fosa ai?
Poti face o chestie buna - daca iti place pestele. In baza cadastrului, poti sapa si face un fel de prelungire a baltii, pe terenul tau. Nimic spectaculos, ceva gen 6-8 mp. Doar sa fie ceva mai adanca. Poti apoi sigila iesirea catre balta. Asa poti prinde oricati pesti doresti fara sa ai vreo treaba cu cel care are in locatie balta. Ba, iti faci si crescatoria ta. Atentie insa sa nu ajungeti ca aia din Snagov... de asta am intrebat de fosa...
Putul la 20 m e cam putin, probabil este a doua apa.

Edited by adip1962, 19 January 2022 - 13:19.


#17
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Sa fie intr-un ceas bun!

Ce fel de pomi sunt? In a treia imagine, ce se vede dincolo de limita terenului si arata ca un fel de terasa sau terasament de cale ferata?

Apropo tot de gratii, ceva minoritati prin preajma?

#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Rasistule Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate