Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

comparatie utilaje procesare fructe

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
As dori sa cunosc o parere referitoare la utilajele ce obtin sucul din pulpa tocata a unui fruct, mai precis, randamentul!

Pe unul dintre siteurile gasite sunt prezentate 3 moduri de stoarcere de la 3 utilaje diferite, si anume:

1. hidropresa
2. presa hidraulica
3. presa cu banda

Oare e cineva pe forum care le-a testat pe toate 3 ca sa poata spune care dintre ele are randamentul mai ridicat si in acelasi timp care ar fi mai practica?

Din filmuletele vizualizate pe youtube, eu tind sa cred ca presa cu banda face treaba buna, urmata de presa hidraulica, iar la final hidropresa care mi se pare ca da spre inutil...

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
fructul pasiunii?
fiecare se face cu altceva

#3
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
chiar nu e nimeni sa le fi testat pe fiecare in parte?

#4
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Nu cred ca gasesti aici pe cineva care sa le fi testat. Sunt utilaje industriale. Acestea se cumpara in functie de necesitate, in urma unei analize fundamentate.
Eu am vazut la lucru o presa cu apa. Este un fel de teasc care foloseste, in locul clasicului surub, o perna cauciucata. Randamentul este de cateva sute de kg de fructe/zi.
Am vazut o fabrica de sucuri, realizata cu fonduri europene. Cu presa cu banda. Randamentul e de 3 tone/ora.

#5
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postsacos, on 26 ianuarie 2022 - 11:55, said:

Nu cred ca gasesti aici pe cineva care sa le fi testat. Sunt utilaje industriale. Acestea se cumpara in functie de necesitate, in urma unei analize fundamentate.
Eu am vazut la lucru o presa cu apa. Este un fel de teasc care foloseste, in locul clasicului surub, o perna cauciucata. Randamentul este de cateva sute de kg de fructe/zi.
Am vazut o fabrica de sucuri, realizata cu fonduri europene. Cu presa cu banda. Randamentul e de 3 tone/ora.

Mda, la cele cu banda imi sar si mie ochii, dar pentru o productie de 3 tone pe ora cred ca ar costa vreo 40 de mii de euro doar presa cu banda....

#6
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Chiar mai mult. Dar depinde ce vrei sa faci/procesezi. In acest caz trebuie facut un studiu de piata. Nu este tocmai usor sa patrunzi in magazine.
Si nu doar utilajele trebuie luate in calcul. Spatii de depozitate materie prima (celule frigorifice), spatii de productie,spatii de depozitare produse finite, spatii de livrare, utilitati, teren etc
Este o afacere complexa. As estima ca pretul utilajelor reprezinta cam 15-20% din intreaga afacere.

#7
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postsacos, on 27 ianuarie 2022 - 16:35, said:

Chiar mai mult. Dar depinde ce vrei sa faci/procesezi. In acest caz trebuie facut un studiu de piata. Nu este tocmai usor sa patrunzi in magazine.
Si nu doar utilajele trebuie luate in calcul. Spatii de depozitate materie prima (celule frigorifice), spatii de productie,spatii de depozitare produse finite, spatii de livrare, utilitati, teren etc
Este o afacere complexa. As estima ca pretul utilajelor reprezinta cam 15-20% din intreaga afacere.

Parerea mea e ca estimezi total gresit. Sa presupunem ca utilajele costa 100.000 de euro si sa luam in calcul ca terenul il ai deja, ca altfel n-am mai fi vorbit despre asta. Iar pentru spatii de depozitare, utilitati etc, n-are cum sa ajunga restul sa coste 400.000 de euro

#8
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Orice este posibil! Amicum meu, care si-a facut fabrica de procesare, imi spunea ca trebuie sa recupereze 100000 de euro din TVA. Discutiile le-am avut tangential. Nu m-a interesat sa aprofundez subiectul.

Totusi, un depozit frigorific nu este tocmai ieftin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate