Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Agent imobiliar neserios

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
Irga0110

Irga0110

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2022
Buna seara, am o intrebare legata de colaborarea cu un agent imobiliar.

Context: am gasit un anunt online pentru vanzarea unei case postat de o agenta. Am sunat respectiva agenta si am programat o vizionare la care dansa nu a mai venit motivand ca prezenta ei nu este necesara, ca e prietena de multi ani cu proprietarul. In urma vizionarii am decis ca imi doresc casa dar mai aveam nevoie de parerea unui inginer structurist deoarece este din 1905 (lucru nespecificat de agenta la telefon sau in anunt). Am programat o a doua vizita cu tot cu structurist direct cu proprietarul deoarece dansul mi-a dat numarul lui iar in urma vizitei ne-am inteles la pret. Ziua urmatoare am fost sunata de agenta care mi-a reprosat ca nu am inclus-o in discutie (desi a fost anuntata de catre proprietar de a doua vizita si dansa iar n-a venit), moment in care am intrebat daca are totusi comision (lucru necomunicat pana in acest punct).

Asa am aflat ca dansa percepe un comision de 3%, din punctul meu de vedere complet nejustificat considerand lipsa ei de implicare. Am incercat o negociere moment in care agenta m-a amenintat ca ori platesc comisionul ori nu mai cumpar casa, ca fara ea aceasta casa nu se vinde, indiferent de ce am vorbit cu proprietarul, pentru ca ei sunt prieteni, ca ea are oricum alt cumparator care plateste cash etc etc. Intr-un final a lasat la 2.5% dar cu multe reprosuri despre neseriozitatea mea si lipsa intelegerii mele.

Nu am avut nicio comunicare scrisa cu dansa, nici un contract semnat, nu este comisionul mentionat nicaieri in anunt iar un site al agentiei nu exista. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la prima conversatie nu mi-a spus nimic despre imobil, tot ce am aflat a dost direct de la proprietar. De teama de a pierde casa voi plati acest 2.5% desi nu mi se pare deloc corect/legal cum a procedat doamna.

Intrebarea mea este daca macar ii pot face dupa incheierea actelor la notar o reclamatie la Protectia Cosumatorului? in speranta ca nu vor mai pati altii la fel.

Multumesc!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu, nu poti, cat timp nu ai contract, nimic.
doar platesti taxa de fraier, sincer.

#3
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
De ce i-ai plati ceva daca nu ati semnat nimic?

#4
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

View PostIrga0110, on 18 ianuarie 2022 - 21:52, said:

Buna seara, am o intrebare legata de colaborarea cu un agent imobiliar.

Context: am gasit un anunt online pentru vanzarea unei case postat de o agenta. Am sunat respectiva agenta si am programat o vizionare la care dansa nu a mai venit motivand ca prezenta ei nu este necesara, ca e prietena de multi ani cu proprietarul. In urma vizionarii am decis ca imi doresc casa dar mai aveam nevoie de parerea unui inginer structurist deoarece este din 1905 (lucru nespecificat de agenta la telefon sau in anunt). Am programat o a doua vizita cu tot cu structurist direct cu proprietarul deoarece dansul mi-a dat numarul lui iar in urma vizitei ne-am inteles la pret. Ziua urmatoare am fost sunata de agenta care mi-a reprosat ca nu am inclus-o in discutie (desi a fost anuntata de catre proprietar de a doua vizita si dansa iar n-a venit), moment in care am intrebat daca are totusi comision (lucru necomunicat pana in acest punct).

Asa am aflat ca dansa percepe un comision de 3%, din punctul meu de vedere complet nejustificat considerand lipsa ei de implicare. Am incercat o negociere moment in care agenta m-a amenintat ca ori platesc comisionul ori nu mai cumpar casa, ca fara ea aceasta casa nu se vinde, indiferent de ce am vorbit cu proprietarul, pentru ca ei sunt prieteni, ca ea are oricum alt cumparator care plateste cash etc etc. Intr-un final a lasat la 2.5% dar cu multe reprosuri despre neseriozitatea mea si lipsa intelegerii mele.

Nu am avut nicio comunicare scrisa cu dansa, nici un contract semnat, nu este comisionul mentionat nicaieri in anunt iar un site al agentiei nu exista. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la prima conversatie nu mi-a spus nimic despre imobil, tot ce am aflat a dost direct de la proprietar. De teama de a pierde casa voi plati acest 2.5% desi nu mi se pare deloc corect/legal cum a procedat doamna.

Intrebarea mea este daca macar ii pot face dupa incheierea actelor la notar o reclamatie la Protectia Cosumatorului? in speranta ca nu vor mai pati altii la fel.

Multumesc!

Toata situatia descrisa este cel putin dubioasa. Nu cumva proprietarul incearca prin agent sa va distraga atentia de la problemele reale ale casei?

In mod clar cat timp n-ati semnat nimic cu agenta nu aveti ce sa-i platiti. Nu prea aveti ce reclama...sunt atiatia agenti prosti in tara asta incat discutam de o picatura intr-un ocean...

Sigur va doriti casa aia care are peste 100 de ani? In 100 de ani pica cam tot, nu stiu de structura dar trebuie refacut cam tot: instalatii, electrice... casa respectiva e la finalul vietii.

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Comisionul agentului il plateste vanzatorul, din cate stiu eu. Agentul si cumparatorul negociaza un pret care nu poate scadea sub o anumita limita. Agentul si vanzatorul probabil au un contract, dar detaliile acestuia nu trebuie neaparat cunoscute de altii...

#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
comisionul il plateste cel pt care a "lucrat", daca ai pus-o tu sa-ti caute casa, da, platesti tu, dar nu cred ca 3%, daca a fost pusa de proprietar sa gaseasca un client plateste el.
mai pe scurt plateste cel care are un contract cu ea.

#7
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Da-mi si mie numarul de telefon al agentei astea. Vreau sa cumpar un apartament in orasul meu si ea poate doreste decat sa incaseze comisionul stand degeaba. Posted Image

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostIrga0110, on 18 ianuarie 2022 - 21:52, said:

De teama de a pierde casa voi plati acest 2.5% desi nu mi se pare deloc corect/legal cum a procedat doamna.

Nu e treaba ta acel comision.
Ce contract ai cu doamna ? Ce a prestat ?

Edited by pasilla, 18 January 2022 - 22:48.


#9
Irga0110

Irga0110

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2022

View PostCARNATUL, on 18 ianuarie 2022 - 22:38, said:



Toata situatia descrisa este cel putin dubioasa. Nu cumva proprietarul incearca prin agent sa va distraga atentia de la problemele reale ale casei?

In mod clar cat timp n-ati semnat nimic cu agenta nu aveti ce sa-i platiti. Nu prea aveti ce reclama...sunt atiatia agenti prosti in tara asta incat discutam de o picatura intr-un ocean...

Sigur va doriti casa aia care are peste 100 de ani? In 100 de ani pica cam tot, nu stiu de structura dar trebuie refacut cam tot: instalatii, electrice... casa respectiva e la finalul vietii.

Casa nu are probleme de structura si a fost bine intretinuta, instalatii si electrice a fost schimnate in ultimii ani. Nu as fi mers mai departe fara verificarea lucrurilor de baza... mai putin comisionul care din pacate nu ma asteptam sa fie atat de mare

#10
Irga0110

Irga0110

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2022

View Postdanvlas, on 18 ianuarie 2022 - 22:40, said:

Comisionul agentului il plateste vanzatorul, din cate stiu eu. Agentul si cumparatorul negociaza un pret care nu poate scadea sub o anumita limita. Agentul si vanzatorul probabil au un contract, dar detaliile acestuia nu trebuie neaparat cunoscute de altii...

Mda, problema este ca nici vanzatorul nu are un contract cu agenta, merge pe cuvant si incredere ca se stiu de 20 de ani.

#11
Irga0110

Irga0110

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2022

View Postpasilla, on 18 ianuarie 2022 - 22:46, said:


Nu e treaba ta acel comision.
Ce contract ai cu doamna ? Ce a prestat ?

A prestat 2 apeluri, aparent cele mai scumpe de care am auzit vreodata

#12
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postdanvlas, on 18 ianuarie 2022 - 22:40, said:

Comisionul agentului il plateste vanzatorul

Comisionul il plateste fraierul

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deobicei te intalnesti undeva (la cafea ) cu agenta, semnezi si dupa te duce la proprietar.

Pai te-a pus in legatura cu proprietarul - asta e lucrul primordial esential pentru care ea e platita.
Ca nu a mai venit ea, asta e, cu ce te ajuta? poate chiar avea o zi grea, si din cate vad chiar se cunosc (daca la anuntat proprietarul)
Comisionul , da se negociaza,  dar daca nu a venit in prima zi, nu esti nici tu obligat.  Insa proprietarul tine partea agentei - din ce se vede...

Acuma ai 2 variante: 1 le dai lor cat vor,  2 - as merge pe asta - as mai cauta si fara agenta aia !  Protectia pacii nu are ce sa faca,   nu e un produs la mijloc, care sa fie stricat sau ceva... si  serviciul oferit  e discutabil , pana la urma te-a pus in legatura  cu proprietarul , ti-a dat contactele etc.

#14
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Probabil are contract pentru exclusivitate, e de la remax cumva?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIrga0110, on 18 ianuarie 2022 - 22:49, said:

A prestat 2 apeluri, aparent cele mai scumpe de care am auzit vreodata

Exact  treaba esentiala ! Asta e viata, unii castiga bani usor cu 2 telefoane ... Poti sa te tot plangi la protectii, nu o sa iti faca nimic.  Incearca totusi Posted Image

View PostCARNATUL, on 18 ianuarie 2022 - 22:38, said:

Sigur va doriti casa aia care are peste 100 de ani?

Si exact, asta e  si opinia mea, cauti alta si asa rezolvi toate dilemele ! Nu mai dai la nimeni nimic,  sa se duca la plimbare !

Cauti fara ei!

Edited by MembruAnonim, 18 January 2022 - 23:01.


#16
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postslai, on 18 ianuarie 2022 - 22:33, said:

nu, nu poti, cat timp nu ai contract, nimic.
doar platesti taxa de fraier, sincer.
@OP: colegul are dreptate cu ce spune aici, ceea ce am ingrosat. Daca tot esti dispus sa dai bani aiurea unei persoane care n-are nimic semnat cu tine si care n-a facut nimic util pt tine, iti las contul bancar sa-mi transferi 1% din valoarea tranzactiei.
Serios acum, vorbeste si cu proprietarul si daca tot tii neaparat sa-i dai bani degeaba aleia, macar impartiti: 1% tu, 1% el.

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu mai fii asa carpa si nu ii plati nimic. N-ai absolut nici o obligatie fata de individa.

#18
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Cred ca o sa platesti comisionul. Doar comisionul. ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate