Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

2022 GPUs

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
iondelacalarasi88

iondelacalarasi88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2022
Va salut ! merita sa cumpar un rtx3070ti... sau ar fii bine sa mai astept ceva timp , poate printr'un miracol Dumnezeiesc vor cadea preturiile ceva mai mult ?

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Cât vrei să dai pe ea? Alea mai ieftine sunt ”low hash rate” ca să nu poată fi folosite la minat. Mă îndoiesc că vor scădea prețurile în viitorul apropiat.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cad preturile, se vor duce doar in sus ca cererea e imensa iar productia nu tine pasul.
Merita desigur in 3070ti si chiar si fara ti... oricum ani buni o sa tina orice pe ultra mai ales daca bagi dlss sa nu te rupa la fps in zonele grele.
Eu joc cam orice pe 1660 gamer, fara rtx dar merge fain, nu sunt pretentios.

Edited by andreic, 18 January 2022 - 22:47.


#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Doar Intel, daca vine placile sale, sa mai faca ceva bun.

In rest, vise, taica, vise. Singura minune care s-ar putea intampla ar fi ca Elon Musk sa scrie pe Twitter ca tot ce inseamna crypto e de rahat si ca nu-si gaseste de cumparat placa video. Poate doar asa sa scada preturile.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiondelacalarasi88, on 18 ianuarie 2022 - 20:49, said:

Va salut ! merita sa cumpar un rtx3070ti... sau ar fii bine sa mai astept ceva timp , poate printr'un miracol Dumnezeiesc vor cadea preturiile ceva mai mult ?

Eu zic daca vrei sa joci acuma ceva anume care nu merge pe placa acutuala atunci da.
Si sa iti raspund si eu la fel:  Numai Dumnezeu stie cand vor (s)cadea  preturile !
(Nici macar Petru Sfant nu stie ca el nu vede  viitorul! .... numai Dumnezeu il vede)

Edited by MembruAnonim, 18 January 2022 - 23:28.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Din  cate am aflat (diverse surse din productie):
Nu, nu vor scadea preturile, ba din contra (aka, MSRP-ul o sa urce putin).

La GPU e grav pentru ca-s efectiv vanate. La fel imprimantele retail. Tot ce tine de IT&C e subred pentru ca acum si masinile sunt... tot IT.

Daca nu poti astepta, pune-ti alerte pentru 3070ti. Dar nu o sa scada miraculos.
Daca poti astepta (De ex ai un GPU acum); eu unul as astepta seria urmatoare sau intel (desi n-as cumpara prima serie intel).


ps. si daca se termina covidul si problemele de productie, exista un backlog de sute de mii/ mil de SKUs si asta nu o sa se reseteze prin minune, si-o sa ramana practic un backlog perpetuu. Practic ca sa scape de backlog ar trebui sa tripleze productia ceea ce e ireal.

Edited by Lex404, 18 January 2022 - 23:46.


#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
o sa scada cand se va pune ban pe minat, sau se va pune pret mare vs energie consumata si nu mai renteaza. oricum e un hype idiot, mai devreme sau mai tarziu tre sa se calmeze.

#8
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Daca ajunge BTC-ul la 30.000$(si resul monedelor vor scadea cu 50%) placile video nu se vor mai cumpara de mineri si usor usor vor scadea si preturile.....
Totul tine de cripto.... scade cripto se vor gasi placi video la preturi decente.... creste cripto, cresc si preturile la placile video...

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Problema e ca situatia nu e limitata la minat.

nvidia nu produce chipurile. E un contractor.
AMD nu produce chipurile, e un contractor.
Tesla nu produce chipurile, e un contractor.
Apple nu produce chipurile, e un contractor.
etc.

Pe langa asta a crescut considerabil cererea in non IT (auto, navigatie, aero, etc), Practic orice primeste curent si stie mai mult de 2 taskuri are chip de la un contractor..

Ghici cine e contractorul? TSMC. Un sigur contractor pentru toata planeta.

Cand o inceput covidul a fost creat un backlog. Cand au venit minerii a fost marit acel backlog. In supply chain management, chiar daca productia creste, prioritatile merg la cei care au, contractual, backlogul mai mare (pentru ca fun fact, de ex nvidia nu poate schimba pretul pentru un supplier pana nu termina backlogul contractual cu el; si prefera sa-si termine oranduiala ASAP ca sa scoata mai multi bani de pe urma lor in alt Q apropiat).

In fine, situatia e la pamant. 2024 daca suntem norocosi, 2025 poate... singurii care nu fac chipuri la TSMC sunt... Intel. Dar sunt scumpi, nu au experienta in GPU/ high computational si nu ii cumpara nimeni pentru alte non IT aplicatii.

View PostQwerty69, on 19 ianuarie 2022 - 00:14, said:

Daca ajunge BTC-ul la 30.000$(si resul monedelor vor scadea cu 50%) placile video nu se vor mai cumpara de mineri si usor usor vor scadea si preturile.....
Totul tine de cripto.... scade cripto se vor gasi placi video la preturi decente.... creste cripto, cresc si preturile la placile video...
A mai cazut, a mai crescut. Degeaba..

Also un factor important: crypto o adus o chestie buna: blockchain.

Tot mai multe companii in securitate, AI, date, folosesc blockchain. Dar asta consuma tot din chipurile alea...


ps. si nu sunt doar chipurile astea problema; anul trecut a inceput si bluetooth shortage. Sunt o sumedenie de semiconductori/ diode/etc in shortage/ backlog. Si nimeni nu produce tot in house, toata luema depinde de ele extern. AKA, degeaba isi rezolva TSMC problemele miraculos peste noapte daca restul contractorilor care fac un GPU raman cu curu in nisip..

Edited by Lex404, 19 January 2022 - 00:27.


#10
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

View PostLex404, on 19 ianuarie 2022 - 00:22, said:

singurii care nu fac chipuri la TSMC sunt... Intel. Dar sunt scumpi, nu au experienta in GPU/ high computational si nu ii cumpara nimeni pentru alte non IT aplicatii.
Deocamdata. Umbla vorba prin sat ca au batut palma pentru o fabricuta care va produce exclusiv pentru intel pe nodul de 3nm.

#11
iondelacalarasi88

iondelacalarasi88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2022

View Postrickysyv, on 18 ianuarie 2022 - 22:39, said:

Cât vrei să dai pe ea? Alea mai ieftine sunt ”low hash rate” ca să nu poată fi folosite la minat. Mă îndoiesc că vor scădea prețurile în viitorul apropiat.
undeva la 1,5k EU... eu zic ca este rezonabil ( oarecum )

#12
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View Postiondelacalarasi88, on 19 ianuarie 2022 - 02:56, said:

undeva la 1,5k EU... eu zic ca este rezonabil ( oarecum )
Asa zic si eu, momentan preturile nu scad ( eu unul nu cred ca o sa scada curand, sunt producatori noi de chipuri, dar pana prind marile companii incredere, pana creste si calitatea.. ) , iar cererea e tot mai mare.

Enjoy!

#13
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Cel mai bine iesi daca vei cumpara un pre-build, acolo pretul placii video este mai aproape de MSRP.

Eu de exemplu cu 4300lei am schimbat procesorul, stocarea si GPU(Ryzen 7 5700G, 1TB M2 PCIE & 1TB HDD, si 6600XT), in timp ce doar placa video se invarte in jurul valorii de 3500-4000lei.

Ma astept ca preturile sa urce in perioada urmatoare, ramane de vazut daca asa va fi.

#14
iondelacalarasi88

iondelacalarasi88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2022

View Postkosmin90, on 19 ianuarie 2022 - 22:17, said:

Cel mai bine iesi daca vei cumpara un pre-build, acolo pretul placii video este mai aproape de MSRP.

Eu de exemplu cu 4300lei am schimbat procesorul, stocarea si GPU(Ryzen 7 5700G, 1TB M2 PCIE & 1TB HDD, si 6600XT), in timp ce doar placa video se invarte in jurul valorii de 3500-4000lei.

Ma astept ca preturile sa urce in perioada urmatoare, ramane de vazut daca asa va fi.

Mai da ! ma batea gandul la un pre'built pentru ca este mult mai convenabil... Mda... in prebuilduriile oferite de Emag trebuiesc adaugate niste SSDuri ( alti $$$ de aruncat ) dar tot e mai convenabil... In cazul meu, nu este ca imi lipseste doar GPU... am nevoie de toate bucatiile , dupa socoteala mea urc undeva la 200de mil... cum traiesc pe buget nu stiu cat de '' intelept '' ar fii sa arunc asa sumedenie de bani pt un PC cu care 99% din timp doar ma voi juca rahaturi ( CSGO, LOL si chestii dinastea minore )... Daca era pentru munca era acceptabil , dar asa am impresia ca as face pasul mai mare decat piciorul fara motiv... Apropo , va multumesc tuturor celor care ati citit topicul si pentru sfaturiile voastre !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate