Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Proiect casa din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 nelu1313, on 19 ianuarie 2022 - 12:15, said:

eu stiu ca majoritatea caselor clasice pe structura din stalpi de lemn, au la exterior OSB.

osb actioneaza ca bariera vapori, nu se pune la exterior ci la interior alaturi de folie. am vazut ca unii il mai folosec si la exterior, mai dau gauri din loc in loc pentru eliminearea vaporilor.
eu pentru exterior as folosi un material permeabil gen placi hdf, placi cu fibre celulozice gen vidiwall, etc.
bineinteles ca restul de izolatie tot permeabila la vapori trebuie sa fie, inclusiv tencuiala decorativa.

d'aia zic ca o casa de lemn e pentru cine stie s-o faca cum trebuie, nu cu dorei care stiu ei mai bine. eu te sfatuiesc te documentezi bine inainte, sa cauti o firma serioasa sa iti faca proiectul si una si mai serioasa sa-l execute.

lemn bun gasesti, tratat termic, cam la 2800 lei mc.

de ex:
https://www.basil-in...ng-ale-caselor/

Edited by laffin, 20 January 2022 - 15:59.


#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Doar o parte din francezi pun OSB-ul la interior din toate tarile care construiesc cu lemn, si e o tehnica ce poate functiona, dar vine cu dezavantaje. Te obliga sa ai dublat peretele la interior ca sa ai un loc pe unde sa duci instalatiiile, si chiar si asa tot sunt mai anevoios de lucrat.
Oricum, OSB-ul nu e o bariera de vapori 100% eficienta pentru ca trebuie montat cu rost de expansiune. Iar presiunea vaporilor e mai mica de ce izolatia e mai buna. Si e indreptata catre OSBul de la exterior doar in sezonul rece cand umiditatea absoluta e extrem de mica.

#21
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pentru placarea unui tavan din grinzi de lemn cat trebuie sa fie rostul intre placile de OSB?

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 sebulbus, on 21 ianuarie 2022 - 08:55, said:

Te obliga sa ai dublat peretele la interior ca sa ai un loc pe unde sa duci instalatiiile, si chiar si asa tot sunt mai anevoios de lucrat.

absolut. nici nu as monta instalatiile decat dupa bariera de vapori, ca sa minimizez strapungerile.

 danciusergiu84, on 22 ianuarie 2022 - 12:01, said:

Pentru placarea unui tavan din grinzi de lemn cat trebuie sa fie rostul intre placile de OSB?

eu am lasat 5 mm si nu am probleme.

#23
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Imi spui te rog si ce grosime de OSB ai pus sub grinzi?

#24
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
am pus osb de 18. pot sa calc fara probleme pe el cu grinzi dispuse la  75 cm interax.

Edited by laffin, 23 January 2022 - 16:57.


#25
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Wow, e prins bine sub grinzi daca tine un om.
Foile de OSB se pot pune intregi fara sa fie probleme de la dilatari?
Poti sa-mi mai spui cam la ce distanta s-au dat holzsuruburile si ce dimensiuni au suruburile folosite?

#26
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 sebulbus, on 21 ianuarie 2022 - 08:55, said:

rost de expansiune.
Rost de dilatare.

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 danciusergiu84, on 23 ianuarie 2022 - 17:07, said:

Wow, e prins bine sub grinzi daca tine un om.
Foile de OSB se pot pune intregi fara sa fie probleme de la dilatari?
Poti sa-mi mai spui cam la ce distanta s-au dat holzsuruburile si ce dimensiuni au suruburile folosite?

am pus OSB deasupra grinzilor, la mine grinzile sunt aparente. am taiat foaia de OSB astfel incat sa-mi pice capetele pe grinzi.
apoi am folosit HS 8 mm cam la distanta de 20 cm la capete care pica pe grinzi, si 40 cm pentru cele care pica in interiorul placii.

#28
nelu1313

nelu1313

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2017
Am vazut pe net oferte de grinzi lamelare din lemn. Ce parere aveti, nu ar fi mai bune pentru structura de rezistenta a casei ? Specific ca eu nu cred ca voi face casa in sistem framing, si ma gandesc ca daca stalpii vor fi la distanta mai mare poate ar fi indicate aceste grinzi.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
da, garantat va fi mai bun, iti garantez eu!

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 danciusergiu84, on 22 ianuarie 2022 - 12:01, said:

Pentru placarea unui tavan din grinzi de lemn cat trebuie sa fie rostul intre placile de OSB?

La OSB in general rostul folosit e de cca 3mm, adica grosimea unui cui batut intre placi.

 BaXXXon, on 23 ianuarie 2022 - 17:16, said:

Rost de dilatare.

Sinonime, baiatul meu. Se fac la scoala.

 nelu1313, on 24 ianuarie 2022 - 10:08, said:

Am vazut pe net oferte de grinzi lamelare din lemn. Ce parere aveti, nu ar fi mai bune pentru structura de rezistenta a casei ? Specific ca eu nu cred ca voi face casa in sistem framing, si ma gandesc ca daca stalpii vor fi la distanta mai mare poate ar fi indicate aceste grinzi.

Grinzile incleiate sunt un mod de a obtine un lemn mai gros in absenta unui pom batran, sau fara costul asociat. Nu le alegi pentru ca-s la moda sau ceva, ci pentru ca ai deschideri care impun genul asta de sectiuni. Chestii gen glulam (certificat), Paralam sau LVLuri nu prea gasesti la noi pentru ca nu e cerere.

#31
nelu1313

nelu1313

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2017
Varianta cu fatada ventilata (din ce am citit pe net), pare o solutie foarte buna pentru izolarea unei case din lemn in varianta in care se utilizeaza la exterior peste OSB vata minerala, pentru ca prin ventilare se elimina umezeala. Eu m-am gandit sa folosesc stalpi de 150 de mm si la interior vata minerala de 150 mm. Ce ma sfatuiti sa folosesc la exterior, adica vata minerala dar ce grosime ? Nu stiu cum ar fi cel mai bine pentru fatada ventilata in cazul meu .

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Simplu si testat in timp ar fi sa aplici sistemul de la acoperisuri ventilate. Contrasipci orizontale intre care completezi cu izolatie si sipci verticale ce formeaza canalul prin care se ventileaza spatele invelitoarei. Ideal si o folie de difuzie intre cele doua straturi.
Daca dispui sipcile orizontale la distanta egala cu latimea bucatilor de izolatie nu vei avea de facut taieturi decat in capat. Ca punti termice ramai cu suprafata in care sipca orizontala se suprapune cu montantii verticali de dincolo de OSB. Daca tot faci manopera ar fi lipsit de eficienta sa adaugi mai putin de 50mm.

#33
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

 sebulbus, on 18 ianuarie 2022 - 19:18, said:

Poti s-o faci bine mersi si va tine sute de ani cat timp nu faci prostia inventata de mesteri romani cu patru clase care consta in placarea cu polistiren la exterior peste OSB. Atunci va putrezi in ritm record pentru ca nu permite evacuarea condensului.
Daca va aerisi camerele destul de des, nu cred ca va avea probleme cu condensul si mucegaiul.

Edited by Cristi_E, 04 February 2022 - 23:30.


#34
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016

 Florin7334, on 18 ianuarie 2022 - 15:27, said:

Caută in zona Vatra - Dornei, sunt mulți care fac  case din lemn in zonă
Subscriu, am construit si eu cu o firma cunoscuta din Dorna, avantajul fiind ca si casa e aproape de Dorna, deci n-am avut de platit cazare la muncitori, dar firma e mare, lucreaza la nivel national si international, au site.
Casa e pe timberframe ( prefabricate ), 25 cm vata bazaltica la perete ( 10 de exterior, 15 de interior ) , 30 la acoperis - asta e ce am vrut eu sa-mi pun, aici discuti cu ei ce si cum vrei. Am stat si i-am supravegheat toata lucrarea, lemnul e foarte bine uscat si tratat integral, au pus hidroizolatie bituminoasa pe toata fundatia, bariera de vapori la interior etansata cu banda. Au lucrat foarte ok, in jumatate de an a fost gata la exterior, acum e la gri la interior, ma mai ajuta ei cu meseriasi la unele chestii, la altele ( electric) am gasit eu. Am iesit cu cel putin 30-35% mai ieftin decat pe zidarie izolata la acelasi nivel ( am si prins preturi de 2020 la materiale, ca am luat multe de atunci ) si s-a construit foarte repede. Per total, is foarte multumit. 90% din casele din zona is pe structura de lemn si asta e avion pe langa ce se construieste in regie proprie, dar sunt case din lemn in zona ridicate prin 1930-40, tencuite cu lut, care stau inca in picioare bine mersi cat timp mai sunt locuite, doar cele parasite sufera avarii importante.

Nu te-as sfatui sa faci ventilatie pe sub izolatia de fatada, pierzi eficienta izolatiei, aerul care circula nu izoleaza si va raci/incalzi totul in functie de sezon, practic ce pui in afara, pui cam degeaba, va fi ca atunci cand stai in holul casei cu usa deschisa, degeaba ai perete, ca pana la urma tot aproape de temperatura de afara ajungi. Plus ca va fi raiul rozatoarelor in spatiul ala liber. Daca izolezi cu vata bazaltica si alegi o tencuiala permeabila la vapori, chiar daca prinde putina umezeala in sezonul rece, se usuca foarte bine in cel cald. Plus ca ai bariera de vapori la interior, sa nu permeeze vaporii nici in tamplarie, nici in izolatie.

Edited by Mihai_mb, 04 February 2022 - 23:34.


#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

 Cristi_E, on 04 februarie 2022 - 23:18, said:

Daca va aerisi camerele destul de des, nu cred ca va avea probleme cu condensul si mucegaiul.

N-are treaba. Aici vorbim de fata exterioara a peretelui.

 Mihai_mb, on 04 februarie 2022 - 23:25, said:

Nu te-as sfatui sa faci ventilatie pe sub izolatia de fatada,

N-ai inteles unde vine izolatia. Dar, ca sa fie clar, nu acolo. Iar fatada ventilata are si alte beneficii, mai ales in zonele cu soare puternic. Vara toata casa sta la umbra invelitorii ventilate si nu depaseste temperatura la umbra, aia de la meteo. Iarna garanteaza uscarea umezelii provenite din vapori care traverseaza izolatia inainte sa o deterioreze.

#36
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
o casa de lemn facuta corect iese mai scump si e mai dificil de facut decat una din zidarie clasica. din pacate.

nu merita riscul, chiar daca suna frumos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate