Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

"Epurarea" bibliotecilor

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Pe alea le ştiu. La bunicii materni am toate cele 4 volume. De la un centru de colectare am salvat un D.EX. de prin 1980 (nu dă şi persoanele). Dacă aveam bani la un moment dat, luam cu 30 Lei unul dintre cele 2 volume ale Encliclopediei României din anii '30. Tot de la acelaşi centru de colectare   :w00t:
La B.A.R. (Biblioteca Academiei Române) nu au cartea de telefoane pentru Bucureşti din 1992. Dar au mersul trenurilor, inclusiv "pentru uzul intern al C.F.R.", adică livrete!
Ştiam de 10 exemplare pentru biblioteci. Dar am să verific. Că cel puţin la sediu central al Biblotecii Naţionale a României (B.N.A.R.) teoretic ar fi unul la sală, altul de rezervă.

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostPiscopescu, on 18 ianuarie 2022 - 19:35, said:

OMG, omule Posted Image -  iti citeam mereu postarile cu mare placere insa de data asta chiar ca ti-ai dat cu tesla in... omleta Posted Image . Liceul de poligrafie este/era liceul industrial unde se invata/u meseriile legate de tipografie...

Corect! Unde mai pui că sunt și jurnalist și abia acum am aflat de termenul "poligrafie"... Asta e, ne-o mai și luăm.

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
.

Edited by dani.user, 19 January 2022 - 12:55.


#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu credeam că colegul SmurfK nu ştie ce zice sau râde de noi, dar m-am uitat pe wiskypedia şi am văzut că (link) Poligraful era şi un dispozitiv cu pantograf, dispozitiv cu ajutorul căruia puteai să scrii pe 2 pagini deodată.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Mai e vreo tara ce foloseste termenul poligraf in contextul tipografiei? Prin vest poligraful e aparatul acela vazut adesea prin filme folosit la detectarea minciunilor.

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

View PostSmurfK, on 19 ianuarie 2022 - 09:11, said:

Corect! Unde mai pui că sunt și jurnalist și abia acum am aflat de termenul "poligrafie"... Asta e, ne-o mai și luăm.
Absolvent la privata de cartier, se pare! chiar ca ai dat cu mucii in fasole urit de tot!

#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttytysor, on 19 ianuarie 2022 - 20:18, said:

chiar ca ai dat cu mucii in fasole urit de tot!

E, n-aș zice. Chiar nu am întâlnit termenul, cum nu am întâlnit multe altele. Nu este un termen folosit prea des, nu simt că "dau cu mucii în fasole" niciodată când aflu ceva nou.

View Postdjl, on 19 ianuarie 2022 - 12:59, said:

Și eu credeam că colegul SmurfK nu știe ce zice sau râde de noi, dar m-am uitat pe wiskypedia și am văzut că (link) Poligraful era și un dispozitiv cu pantograf, dispozitiv cu ajutorul căruia puteai să scrii pe 2 pagini deodată.

Și eu mă refeream la ăsta:
https://en.wikipedia.../wiki/Polygraph

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSmurfK, on 19 ianuarie 2022 - 09:11, said:



Corect! Unde mai pui că sunt și jurnalist și abia acum am aflat de termenul "poligrafie"... Asta e, ne-o mai și luăm.
avem in Timisoara pe un post de radio local, o scurta rubrica "despre cum sa vorbim corect si ingrijit romaneste". Autorul are farmecul lui, mie imi place de el, sa zic asa e un fel de Pruteanu, care atrage atentia asupra expresiilor gresite folosite prin mass media.
Astazi explica cum au preluat si tradus in presa ai nostri strile despre Novac Jokovic  si problemele lui cu viza in Australia.
Ei, pe multe canale de stiri ziceau ca  sportivul urmeaza sa fie deportat din Australia, in loc de expulzat. Pentru ca o persoana nu poate fi deporatata decat din propria lui tara.

Dex: DEPORTÁ, deportez, vb. I. Tranz. A trimite forțat pe cineva într-o regiune îndepărtată, într-un lagăr de concentrare, ca măsură represivă, a condamna pe cineva la exil politic. – Din fr. déporter.

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdjl, on 19 ianuarie 2022 - 01:17, said:

Dacă aveam bani la un moment dat, luam cu 30 Lei ...

Pai ... ok.

#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 19 ianuarie 2022 - 01:17, said:

La B.A.R. (Biblioteca Academiei Române) nu au cartea de telefoane pentru Bucureşti din 1992. Dar au mersul trenurilor, inclusiv "pentru uzul intern al C.F.R.", adică livrete!
Ştiam de 10 exemplare pentru biblioteci. Dar am să verific. Că cel puţin la sediu central al Biblotecii Naţionale a României (B.N.A.R.) teoretic ar fi unul la sală, altul de rezervă.
Intreb si eu ca p...uerilul: la ce-ti trebuie o carte de telefon de acum 30 de ani? Oricum nici 10% din numerele alea nu mai sunt valabile, inclusiv pentru firma.

Mai bine te duci la un bar (fara puncte si majuscule) si comanzi ceva sa uiti de "problemele" astea (si eventual faci ce ti-am recomandat pe topicul pe care l-ai deschis pe Convorbiri contrare. Raman la ideea ca astfel iti vei schimba perspectiva despre viata).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate