Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Reîntoarcerea la munca

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Iamkalina

Iamkalina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2020
Buna!
Probabil n-am nimerit-o cu topicul.
Însă vreau sa ma ajutați cu o chestie, avem o buburuza de 1,5 luni. As vrea sa ma întorc mai devreme la munca, dar nu avem ajutor in sensul ca nu avem cu cine o lăsam acasă. Și printre alte zeci de gânduri, mi-a sărit asta: Poate tatăl sa ii stimulentul de inserție? El fiind angajat in prezent, ideea la care ma gândeam, dacă ar lua el stimulentul, și eu as putea sa mai rămân cu copilul pana vine momentul de creșă sau grădinița.
Aștept răspunsuri.
🤗

#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,064
  • Înscris: 06.01.2007
Nu sunt foarte sigur ca nevasta-mea s-a ocupat cu astea, insa din ce stiu, stimulentul de insertie e pentru persoana care se intoarce mai repede din concediul maternal. Adica statul nu-ti mai plateste concediul, dar iti da un stimulent pe langa salariul de la angajator.
La mine sotia s-a intors mai repede a munca cu putin timp inainte de a face copilul 2 ani pentru a beneficia de acest stimulent. Copilul a mers la cresa.

Tu vrei stimulent de insertie, dar fara insertie? Nu cred ca e posibil sa luati si indemnizatie maternala si stimulent, chiar daca le distribuiti pe ambii soti.
Sau poate-mi scapa ceva, dar.. nu prea cred, altfel toata lumea ar proceda asa inca din primele luni, cand stimulentul e chiar mai mare.

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Poate și tatăl sa ia stimulent.

Noi am incercat 7 bone și ne-au terminat psihic. Pe urmă grădinița direct de la 1 an și 3 luni (mergea singura de la 11 luni și mânca singură). Era în grupă cu copii de 3ani dar s-a descurcat.

Nu recomand nimănui bonele ci grădinițele.

Dar...dar...dar...sa vă pregătiți psihic de răceli in primele 6 luni. Și să nu săriți cu antibiotice. Ar fi bine dacă ați avea un ajutor (parinte). Noi nu am avut și a fost horror.

Nu sunt sigur daca am.inyeles bine faza cu stimulentul vs indemnizație. Nu poți să te întorci și să iei stimulent și soțul indemnizație și concediu.

Edited by bobalex18, 18 January 2022 - 00:45.


#4
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
noi avem si bona si mergem si la gradinita. nu ne putem permite sa renuntam nici la una nici la alta. dupa 2 bone, am gasit una suficient de buna si de incredere, mai desfaceti baierele pungii daca vreti o bona mai buna!

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Stimulentul de insertie e pt insertie ... nu pot stat acasa.
Poate tatal sa ia stimulentul de insertie daca intra el in CIC si iese din CIC inainte de a face copilul 2 ani.
Insa in momentul in care intra in CIC, tie ti se va suspenda CICul si va trebui fie sa te intorci la job, fie sa ti dai demisia.

Noi asa am facut, a stat mama cateva luni, apoi am stat eu pana la 2 ani fara 2 luni.

Edited by tablagiu_xxx, 18 January 2022 - 06:34.


#6
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

 kopac, on 18 ianuarie 2022 - 06:31, said:

noi avem si bona si mergem si la gradinita. nu ne putem permite sa renuntam nici la una nici la alta. dupa 2 bone, am gasit una suficient de buna si de incredere, mai desfaceti baierele pungii daca vreti o bona mai buna!

2015 anul....2500 lei pe lună plus mâncare și transport.

Ok, nu îmi permiteam la acel moment să plătesc mai mult. Mie mi se părea un buget f mare pt acel an....

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Se poate, doar dacă soțul tău cere sa intre în CIC minim o luna, apoi își reia activitatea.  Asta înseamnă că tu va trebui sa ceri reluarea activității la locul tău de munca când bebe împlinește 1 an și 11 luni (însă va trebui sa anunți în scris angajatorul, cu 30 zile înainte) și imediat sa ceri încetarea contractului de munca, ca să poți sta acasă cu bebe. Nu știu dacă merge sa ceri de la angajator un concediu fără plata timp de 1 an, ar trebui sa te interesezi la AJPIS din orasul/județul tău.
Soțul tău oricum trebuia sa stea o luna în CIC, pentru ca mama poate sta maxim pana împlinește copilul 1 an și 11 luni, ultima luna pana la împlinirea vârstei de 2 ani e "luna tatălui", acesta poate opta sa intre o luna în CIC sau poate renunță la acest drept.
Îți permiți sa ramai fără job sau în concediu fără plata, timp de 1 an sau mai mult?

"Astfel, în situația în care  mama nu dorește să se întoarcă la muncă sau să își reia activitatea, este recomandat ca tatăl să solicite minimum o lună de concediu pentru creșterea copilului și, ulterior, să fie cel care formulează cererea pentru acordarea stimulentului de inserție".
Sursa:
https://www.google.c...e-insertie/amp/

#8
lcche

lcche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 27.01.2016
CIC > stimulentul de insertie
Nu vad sensul pentru care s-ar renunta la indemnizatia acordata pentru CIC.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate