Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Hidroelectrica a lansat platforma pentru contractarea online

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#91
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postslai, on 18 ianuarie 2022 - 22:04, said:

pretul e fix pe un an de zile. ce o fi peste un an, se va povesti

Vor avea tot cel mai mic preț din piață, dar va fi mai mare decât cel actual... probabil în jur de 0.30-0.35 lei/kWh. Nu au cum să ridice mai mult, pentru că sunt controlați politic și se apropie anul cvadruplu electoral 2024 :)

#92
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Cand produci singur energia ca si companie de stat, trebuie sa ai si o justificare mai serioasa ca sa maresti pretul, cotatia internationala e mai putin relevanta decat in cazul unei companii private. De ce sa maresti pretul semnificativ? Se scumpeste apa in rauri? Ai marit semnificativ salariile? Faci investitii deosebite? Nu. Atunci nici nu poti justifica cresterea de pret prin "le-am marit pentru ca au marit si restul", asta poate face un privat, statul mai greu.

#93
Stefanpr

Stefanpr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.02.2017
Am o intrebare, cum verific acum ce nivel de tensiune imi ofera enel? Din comparatorul de preturi pe anre clar e mai avantajos la hidroelectrica, in schimb daca selectez nivel tensiune mediu pretul apare chiar cu mult mai mic....
La astia am curent trifazat, daca conteaza.
Intreb in necunostinta de cauza, caci e o diferenta de pret daca schimbam nivelul de tensiune.... :D

#94
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă nu ai transformator in curte, vezi la joasă tensiune.

#95
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View PostStefanpr, on 19 ianuarie 2022 - 10:18, said:

Am o intrebare, cum verific acum ce nivel de tensiune imi ofera enel? Din comparatorul de preturi pe anre clar e mai avantajos la hidroelectrica, in schimb daca selectez nivel tensiune mediu pretul apare chiar cu mult mai mic....
La astia am curent trifazat, daca conteaza.
Intreb in necunostinta de cauza, caci e o diferenta de pret daca schimbam nivelul de tensiune.... Posted Image
Te inregistrezi pe https://contulmeu.e-distributie.com/, mergi la sectiunea Informatii POD si vezi ce scrie in casuta Tensiunea in punctul de delimitare. Daca scrie JT, asta inseamna Joasa Tensiune.

#96
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostStefanpr, on 19 ianuarie 2022 - 10:18, said:

Am o intrebare, cum verific acum ce nivel de tensiune imi ofera enel? Din comparatorul de preturi pe anre clar e mai avantajos la hidroelectrica, in schimb daca selectez nivel tensiune mediu pretul apare chiar cu mult mai mic....
La astia am curent trifazat, daca conteaza.
Intreb in necunostinta de cauza, caci e o diferenta de pret daca schimbam nivelul de tensiune.... Posted Image
Pana la 1000 Volti se incadreaza la Joasa Tensiune.

#97
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Interesant... pe medie tensiune la Hidroelectrica rezultă un preț final de 0,51 lei/kWh (în București).

Preț energie – inclusiv Tg (lei/kWh): 0,25149
- Tarif transport TL (lei/kWh): 0,02247
- Tarif serviciu sistem (lei/kWh): 0,00932
- Tarif serviciu distribuție (lei/kWh): 0,05080

Prețul energiei este același (la fel și următoarele două tarife), diferența o face tariful de distribuție care pentru joasă tensiune este 0,16987, dar pentru medie este doar 0,05080 lei/kWh...

Edited by subss, 19 January 2022 - 15:29.


#98
ILIE31

ILIE31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.01.2008
sistemul functioneaza acum
am trimis eu datele si imediat a venit contractul cu oferta 0.25149 lei/kwh  pretul de livrare . la enel am oferta din aprilie de 1.238 lei  !!! dar cu toate taxele ar fi cam 0.84. la enel ar fi cam 2.11

Edited by ILIE31, 19 January 2022 - 18:47.


#99
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsubss, on 19 ianuarie 2022 - 15:26, said:

Interesant... pe medie tensiune la Hidroelectrica rezultă un preț final de 0,51 lei/kWh (în București).

Preț energie – inclusiv Tg (lei/kWh): 0,25149
- Tarif transport TL (lei/kWh): 0,02247
- Tarif serviciu sistem (lei/kWh): 0,00932
- Tarif serviciu distribuție (lei/kWh): 0,05080

Prețul energiei este același (la fel și următoarele două tarife), diferența o face tariful de distribuție care pentru joasă tensiune este 0,16987, dar pentru medie este doar 0,05080 lei/kWh...
nu fura nimeni curent de medie tensiune. nici nu se conecteaza nimeni gratuit la medie tensiune...

#100
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postslai, on 19 ianuarie 2022 - 18:50, said:

nu fura nimeni curent de medie tensiune. nici nu se conecteaza nimeni gratuit la medie tensiune...
Am avut contract pe MT pentru vreo 20 de ani. Nu e interesant, decat daca ai consum [foarte] mare.
Transformatorul ala are pierderi si in stand by. In plus ai costuri pentru energia reactiva (calculata [cu un cos de fi/factor de putere ]  dupa cum vrea furnizorul/distribuitorul).

Edited by pasilla, 19 January 2022 - 19:24.


#101
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Orice schimbare de tensiune implica costuri cu aparatajul și consum suplimentar. E normal să fie curentul mai ieftin la medie tensiune, dar din start trebuie să ai linie de curent de medie lângă tine și, în cazul unor dezvoltări ulterioare rețeaua de joasă pleacă de la tine.

#102
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Poate că o conexiune la medie tensiune (cu transformator propriu) ar fi avantajoasă pentru alimentarea unui minicartier nou construit, unde toate casele au și panouri fotovoltaice, deoarece prosumatorii ar putea injecta toată producția, fără a fi limitați de lipsa consumului vecinilor...

#103
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsubss, on 19 ianuarie 2022 - 15:26, said:

Interesant... pe medie tensiune la Hidroelectrica rezultă un preț final de 0,51 lei/kWh (în București).
Pai si nu e noromal ? Cand ai medie trensiune si traful tau in gradina stii ca ala are oricum pierderi tehnice... care in final iti duc pretul unde trebuie. Chair si transformatoare dintre cele mai bune gen cele facute de compania ABB au un procent de pierderi inerente, fiecare transformare sau regulare in lantul de distributie adauga o pierdere.

View Postsubss, on 19 ianuarie 2022 - 19:25, said:

Poate că o conexiune la medie tensiune (cu transformator propriu) ar fi avantajoasă pentru alimentarea unui minicartier nou construit, unde toate casele au și panouri fotovoltaice, deoarece prosumatorii ar putea injecta toată producția, fără a fi limitați de lipsa consumului vecinilor...
Da, se poate practica in residence-uri, e nevoie de multi prosumatori sa merite. Dar asta e deja discutie de distributie electrica nu de producatori precum Hidroelectrica.

Edited by andreic, 19 January 2022 - 19:38.


#104
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006
Am facut si eu trecerea la Hidroelectrica prin noua platforma. Totul a decurs ok, ieri am aplicat ca sa zic asa si tot ieri am primit si contractul si anexele de la contract pe e-mail.

Am intampinat totusi o mica eroare. La copie CI, ei zic ca accepta sa fie jpeg, jpg si png.

Poza mea era .jpg si mi-a dat format invalid, nu voia sa o ia. Dupa ce am salvat-o/convertit-o in .jpeg a mers fara probleme.

#105
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 15.07.2005
Eu am aplicat acum 2 zie in urma si inca n-am primit nimic . Am trecut de la Digi-energy.
Poate fi un proces de durata sau am eu probleme . Cererea online a decurs normal.

#106
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 15.07.2005

View Postexcentryc, on 20 ianuarie 2022 - 10:32, said:

Eu am aplicat acum 2 zie in urma si inca n-am primit nimic . Am trecut de la Digi-energy.
Poate fi un proces de durata sau am eu probleme . Cererea online a decurs normal.

Am intrat iar pe platforma si am reluat procesul ... am primit dupa 2 minute email-ul!

#107
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Am primit link-uri cu Hidroelectrica. Ma gandesc sa le dau sa nu le dau alor mei. Am fost foarte bucuros aseara cand am vazut pretul.

Suntem la CEZ, viitor Mira, cu contracte resemnate in iunie 2021.

Doamne Dumnezeule, da-ne solutii precum asta, stau la casa si nu vreau panouri FV, mai bine ma mut la bloc. De 22 ani stau la casa. In aprilie se fac 22.

Avem 3 contracte de curent, la 2 case si unul la bloc. 2 PF si 1 PJ.

Pe Hidroelectrica ar fi o scadere drastica de pret, poate chiar mai mare decat daca ne-am pune FV. Posted Image

View Postsubss, on 19 ianuarie 2022 - 19:25, said:

Poate că o conexiune la medie tensiune (cu transformator propriu) ar fi avantajoasă pentru alimentarea unui minicartier nou construit, unde toate casele au și panouri fotovoltaice, deoarece prosumatorii ar putea injecta toată producția, fără a fi limitați de lipsa consumului vecinilor...
Eu as fi vrut PT 20/0,4 KV doar pe cartierul de case sau chiar doar pe casele mele spre a ocoli intreruperile de pe joasa produse in firidele blocurilor, cand pica cate o faza. Dar nu au mai fost in ultimii ani, pana in 2012 au mai fost.

Aseara era un pret de 0,250 lei per kwh. 200 lei pe 800 kwh. Curent din Rai, pe care as putea aprinde mai multe lampi stradale. Gen prea frumos ca sa fie adevarat.

Si sa ramana 12 luni pretul de acum? Adica sa am fericire garantata si la vara. Doamne Ajuta. Ai mei sunt fascinati de FV, eu caut solutii precum asta. Nu au vrut HE in 2021 ca erau praf cu online-ul.

Mai bine decat oferte HE de acum, doar curent gratis. Dar eu as vrea de la retea, daca s-ar putea.

Nu fur si nu detest sa plastesc. Dar ai mei da. Au nevoie de o reducere de preturi.

#108
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
E 0.25lei /kwh fara taxe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate