Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hidroelectrica a lansat platforma pentru contractarea online

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#73
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020

View Postandreic, on 18 ianuarie 2022 - 08:57, said:

Bine de stiut, nu ma gandeam chiar asa. Deci raportul casnici/industriali nu s-a modificat in sensul cresterii ponderii ci a scaderii consumului casnic, avem cam 25% casnici, 75% industriali.

pasilla - fii pe faza Posted Image In conditiile astea nu cred ca mai pare o problema de capacitate de productie preluarea multor casnici...
Fata de 2006 cand datele prezentate sugerau ca e cam 33% pe casnic, in prezent exista schimbari in profilul de consum, unul din ele este trecerea pe becuri economice care influenteaza bine consumul cand vorbim de multi utilizatori.

Si mai interesant mi se pare ca nr locurilor de consum (contoare montate) e in scadere de la an la an.

#74
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Posthvac, on 18 ianuarie 2022 - 01:50, said:

Consumul casnic este de 1.2 TW din totalul de 4.5-5 TW consumat de intreaga tara intr-o luna. Date defalcate pe luni cu toti indicii se pot gasi in rapoartele ANRE.

Deci consumul casnic ar reprezenta circa 14,4 TWh/an, ceea ce se încadrează în producția anuală totală Hidroelectrica: 17 TWh într-un an mediu hidrologic, dar doar 14,9 TWh într-un an secetos, precum 2020, de exemplu.

Dacă toată lumea ar pleca de la furnizorii actuali problema este că Hidroelectrica, deși acoperă consumul general anual, în mod cert nu ar putea acoperi toate vârfurile de sarcină rezultate din consumul populației în anumite luni ale anului, deoarece producția nu e constantă și liniară...

Pe de altă parte, dacă Statul nu ar fi devalizat anual compania, extrăgând și ultimul leu prin dividende și taxe pe apă, Hidroelectrica ar fi putut investi masiv în alte capacități regenerabile de producție (în special solar și eolian) cu care ar fi putut suplimenta considerabil ceea ce produc.

De exemplu, ce rost are ca vara să folosească apa și așa puțină din acumulări, când ar putea avea alături sau chiar pe suprafața bazinelor de acumulare atât fotovoltaice, cât și eoliene...?

Edited by subss, 18 January 2022 - 13:31.


#75
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
uiti ca ei pot acoperi variata zilnica a consumului, "serviciu" pt care pot lua bani grei.

#76
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Da, dar vor mai putea face acest lucru din resurse proprii atunci când aproape toți consumatorii casnici le vor deveni clienți? Mai ales în condițiile în care consumul casnic este preconizat a crește în următorii anii (pompe de căldură, mașini electrice, etc.)?

Momentan clienții casnici consumă agregat din mai multe surse, prin intermediul furnizorilor...

Edited by subss, 18 January 2022 - 13:46.


#77
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postsubss, on 18 ianuarie 2022 - 13:29, said:

Dacă toată lumea ar pleca de la furnizorii actuali problema este că Hidroelectrica, deși acoperă consumul general anual, în mod cert nu ar putea acoperi toate vârfurile de sarcină rezultate din consumul populației în anumite luni ale anului, deoarece producția nu e constantă și liniară...
Productia pe carbune si nuclear este, in general, constanta si liniara. Tocmai aici vine avantajul hidro:
- cand cererea e mica, curentul devine ieftin, deci ei poti tine apa in lacurile de acumulare in timp ce in retea baga curent ieftin cumparat din alta parte
- cand cererea e mare, curentul devine scump, dar ei il pot genera lasand apa sa curga

View Postsubss, on 18 ianuarie 2022 - 13:29, said:

De exemplu, ce rost are ca vara să folosească apa și așa puțină din acumulări, când ar putea avea alături sau chiar pe suprafața bazinelor de acumulare atât fotovoltaice, cât și eoliene...?
Nimeni nu-i obliga sa foloseasca apa. Daca bate vantul tare si pot obtine curent ieftin de la eoliene, atunci pot cumpara si furniza acea energie electrica. Nimeni nu-i obliga ca toata energia pe care o furnizeaza sa fie hidro.

PS: Daca tin bine minte, Hidroelectrica a cumparat chiar 1-2 parcuri eoliene.

Edited by unu999, 18 January 2022 - 13:47.


#78
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010

View Postcuculea, on 18 ianuarie 2022 - 11:50, said:


Cum am spus intr un post anterior...0,68 plafonarea asta, eu cred ca se refera la pretul de furnizare chel fara taxe si accize, eu asa l am inteles din comunicat,plus ca nu ii opreste nimeni sa bage un pret de abonament de..5 ron pe zi sa zicem ...... pe cand Hidro vinde cu 0,68 cu tot inclus, fara abo.  ,  pret final

Mai mult decat atat, @bloodra zice ca ...citez

@Deocamdată Enel oferă exact cât hidroelectrica@

Adica acum , in secunda asta daca ma uit si le compar....ceea ce e total fals, sunt diferente destul de mari de pret, am precizat ce si cum ...sau poate nu am inteles eu bine la ce se refera

0,68 lei/kWh cu taxe incluse pentru un anumit nr de kWh consumați sau 0,8 lei/kWh plus abonament, de la 1 februarie.

#79
mihu30

mihu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 09.07.2009
gata si eu am terminat procesul de contractare, acum astept mailul

#80
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010

View Postblackskorpion, on 18 ianuarie 2022 - 12:11, said:


Poate pentru energie electrica sunt in regula noile propuneri, insa pentru gaze nu prea.
Spun ca acorda o compensare de 40% doar ca au marit pragul pana la care se poate cobora. Daca in vechea lege era 0.125 acum ei spun ca "Prețul nu poate scădea după compensare sub 0,221 lei/kWh"
Inseamna ca in loc de 0.125 acum cu noua schema desi au umblat putin la valori si au scazut plafonul la 310 iar compensarea au marit-o la 40%, ajung sa platesc 0.221 pentru ca au majorat limita sub care nu se poate scadea....
Nu inteleg logica acestei masuri. In loc sa platesc mai putin dupa noile reglementari, voi plati mai mult.

Plătesc mai mulți un preț mai mare, ca să compenseze factura tuturor.

#81
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postunu999, on 18 ianuarie 2022 - 13:45, said:


Evident că sunt într-o poziție avantajoasă, fiind singurii care-și pot modula lejer producția, dar și stoca energie...

Discuția este de fapt despre preț, nu neapărat despre capacitate. Vor mai putea asigura curent la fel de ieftin, dacă este nevoie să cumpere și din alte surse? Posted Image

Probabil că răspunsul este „da”, dacă sunt dispuși să-și reducă din profiturile record.

Edited by subss, 18 January 2022 - 13:52.


#82
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Eu mai degraba mi-as face griji pe seama faptului ca turbinele sunt vechi, iar lacurile colmatate si in loc sa se inceapa un proces de modernizare, statul prefera sa stoarca de bani aceasta companie.

#83
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
macar un an doi trei va mai rezista.

#84
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postunu999, on 18 ianuarie 2022 - 13:53, said:

Eu mai degraba mi-as face griji pe seama faptului ca turbinele sunt vechi,
dar de unde stii? Lucrezi sau ai lucrat in sala turbinelor ?

Eu din cate stiu, cei d ela GE le au modernizat turbinele cu vreo 10 ani in urma si le face si mentenatnta, nu sunt turbine tocmai vechi, nu mai sunt alea de pe vremea lansarii. dar na...daca tu stii ca sunt vechi....nu te contrazic.

#85
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
https://www.hidroele...a.ro/article/20

Nu am date strict despre turbine, insa amenajarile (care includ si aceste echipamente):

Vârsta medie 2020
<20 ani:  36,31%
20 – 50 ani:  51,91%
> 50 ani:  11,77%

Si un articol, de exemplu, cu date despre Bicaz: https://energy-cente...ul-va-mai-dura/

#86
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postcuculea, on 18 ianuarie 2022 - 11:23, said:


Zici tu???/ unde e pretul ala de la Enel cat Hidro

Eu am facut contract cu Enel la curent in August, cand inca era pretul cat de cat mai jos. Am prins oferta cu 0,32 pe kw si un abo de 0.3 pe zi parca. Pretul acelui Kw e de furnizare fara nimic in el...Repet...asta in August anul trecut.
Acum Enel are undeva la 1.3 pe Kw cu abo de 0.4 sau 0,5 pe zi

Momentan, la ora asta, Hidro vinde cu 0,25 Kw fara abonament. Deci....fa-ma si pe mine sa inteleg, la ce te referi ? unde e la fel , ce e la fel?
67 bani / kw. Identic cu hidro

La mine abonamentul e irelevant, am un consum minim de 1Mwh

#87
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Oferta se aplica numai pana la 31.03.2022. Si pe urma?
Perioada contractului de 1 an este perioada minima sau se poate schimba furnizorul inainte de acest termen de 1 an?

Attached Files

  • Attached File  img.jpg   148.28K   48 downloads


#88
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postinu1711, on 18 ianuarie 2022 - 19:25, said:

Oferta se aplica numai pana la 31.03.2022. Si pe urma?
Perioada contractului de 1 an este perioada minima sau se poate schimba furnizorul inainte de acest termen de 1 an?
E alambicat. Din ce scrie acolo, oferta e valabila pana la sfarsitul lui martie. Adica pana atunci poti incheia un contract valabil un an, la acel pret.
In practica nu stiu daca e asa. Trebuie consultata propunerea de contract.

#89
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Se poate șterge. Post dublu

Edited by BloodRa, 18 January 2022 - 21:30.


#90
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcuculea, on 18 ianuarie 2022 - 16:46, said:

dar de unde stii? Lucrezi sau ai lucrat in sala turbinelor ?

Eu din cate stiu, cei d ela GE le au modernizat turbinele cu vreo 10 ani in urma si le face si mentenatnta, nu sunt turbine tocmai vechi, nu mai sunt alea de pe vremea lansarii. dar na...daca tu stii ca sunt vechi....nu te contrazic.
teoretic hidroelectrica are o putere instalata de peste 6000 de megawati. practic, in cele mai faste zile produce 2500, si in general pe la 1500. e un fel de cfr, jumulit de toti, acum si de noi, doar ca nu e asa vizibil declinul ca la cfr. la un moment dat cineva va trebui sa se apuce sa repare si sa retehnologizeze pe acolo.

View Postinu1711, on 18 ianuarie 2022 - 19:25, said:

Oferta se aplica numai pana la 31.03.2022. Si pe urma?
Perioada contractului de 1 an este perioada minima sau se poate schimba furnizorul inainte de acest termen de 1 an?
pana pe 31.03 e valabila oferta cu pretul asta. in contractul cu hidroelectrica pretul e fix pe un an de zile. ce o fi peste un an, se va povesti, oricum are balta peste, io-s la al cincilea furnizor in nici doi ani.

Edited by slai, 18 January 2022 - 22:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate