Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Hidroelectrica a lansat platforma pentru contractarea online

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#55
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Ce rost are subiectul asta cand avem subiect dedicat cu Hidro?

#56
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Nici un rost. Acum avem doua cu hidro 😂😂

Cred ca pe subiecte de energie si gaze ar trebui sa nu se mai permita deschideri de topicuri. Sunt deja o gramada irelevante.

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
am aplicat acum pe online, merge brici

#58
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
am primit acum cateva minute mail ca urmeaza sa notifice furnizorul actual.

Attached File  Screenshot 2022-01-18 at 10.30.53.png   321.88K   92 downloads

 Phobos, on 18 ianuarie 2022 - 09:49, said:

Ce se intampla in cazul in care sunt mai multe persoane trecute pe un contract?

am vazut acolo ca aveau o optiune sa selectezi daca esti co-proprietar. selecteaza si vezi ce-ti cere sa faci.

Edited by laffin, 18 January 2022 - 10:32.


#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
As plange de bucurie daca HE este solutia de a scadea semnificativ cele 3 facturi de CEZ (viitori Mira) ale noastre. Fratele meu are nevoie de o scadere de preturi. Altfel si el si mama si o vecina si o cunostinta se gandesc la panori fotovoltaice. Posted Image Posted Image

La gaze nu stiu, voi propune centrale pe ulei.

#60
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Deocamdatã Enel oferã exact cât hidroelectrica. Sã vedem cat ii tine.
Plafonarea e declarativã, probabil pasul urmãtor e o reglementare mult mai strictã. Statul le-a arãtat pisica cu hidroelectrica și bãieții deștepți ori se reprofileazã, ori terminã cu speculațiile

#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
E un context de tot porcul. Eu regret, subiectiv, faptul ca nu am ramas la bloc in 2000 cand m-am mutat la casa. Obiectiv privind aceste preturi la utilitati creeaza mari discrepante intre cei de la bloc si cei de la case.

La bloc, ieftin, la casa, scuuuuuump. La casa, lumea isi pune fotovoltaice, la bloc nu isi pot pune.

#62
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

 Neaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 11:09, said:

E un context de tot porcul. Eu regret, subiectiv, faptul ca nu am ramas la bloc in 2000 cand m-am mutat la casa. Obiectiv privind aceste preturi la utilitati creeaza mari discrepante intre cei de la bloc si cei de la case.

La bloc, ieftin, la casa, scuuuuuump. La casa, lumea isi pune fotovoltaice, la bloc nu isi pot pune.
In timp ce tu debitezi aberatii pe forum, frate-tu si restul familiei muncesc sa plateasca facturile si sa te tina pe tine bibelou in casa aia “naspa” la care poti pune fotovoltaice.
Daca nu-ti convine, da-i drumul la bloc, inchiriaza un ap si pune mana pe munca baiete sa te intretii.
On: platforma merge bine, intrebarea e cati clienti mai poate prelua HE, ca din cercul meu de cunoscuti(destul de larg) toti au plecat la ei.

#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Colegule, am intrebat la RDS ce presupune o angajare. Inima asa imi spune, mai bine alte solutii decat fotovoltaice. Si eu nu imi calc niciodata pe inima, pentru ca ma doare.

Si muncesc si eu, nu scriu doar pe forum. Sunt ingropat in hartii aici.

In weekend voi munci sa culeg date la facturile de curent.

#64
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 BloodRa, on 18 ianuarie 2022 - 10:53, said:

Deocamdată Enel oferă exact cât hidroelectrica. Să vedem cat ii tine.

Zici tu???/ unde e pretul ala de la Enel cat Hidro

Eu am facut contract cu Enel la curent in August, cand inca era pretul cat de cat mai jos. Am prins oferta cu 0,32 pe kw si un abo de 0.3 pe zi parca. Pretul acelui Kw e de furnizare fara nimic in el...Repet...asta in August anul trecut.
Acum Enel are undeva la 1.3 pe Kw cu abo de 0.4 sau 0,5 pe zi

Momentan, la ora asta, Hidro vinde cu 0,25 Kw fara abonament. Deci....fa-ma si pe mine sa inteleg, la ce te referi ? unde e la fel , ce e la fel?

Edited by cuculea, 18 January 2022 - 11:23.


#65
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Se refera probabil la plafonarea de 2 luni anuntata Posted Image Toti operatorii vor avea 0.68 bani adica aproape identic cu hidro cu tot cu taxe si distributie. Nu cred ca au ales intamplator cifra asta.

Edited by andreic, 18 January 2022 - 11:29.


#66
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 15.07.2005
1.La final iti da sa descarci niste documente PDF ... ce facem cu ele ?  Le semnam si apoi le trimitem  ?   ... unde?
2. Pe portal nu vad sa fie un buton de login !

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Neaceasca85, on 18 ianuarie 2022 - 11:09, said:

E un context de tot porcul. Eu regret, subiectiv, faptul ca nu am ramas la bloc in 2000 cand m-am mutat la casa. Obiectiv privind aceste preturi la utilitati creeaza mari discrepante intre cei de la bloc si cei de la case.

La bloc, ieftin, la casa, scuuuuuump. La casa, lumea isi pune fotovoltaice, la bloc nu isi pot pune.
tinere tu la casa iti poti tapeta tot acoperisul cu panouri fotovoltaiece.

 excentryc, on 18 ianuarie 2022 - 11:38, said:

1.La final iti da sa descarci niste documente PDF ... ce facem cu ele ?  Le semnam si apoi le trimitem  ?   ... unde?
2. Pe portal nu vad sa fie un buton de login !
le semnezi cu soricelu.

 laffin, on 18 ianuarie 2022 - 10:30, said:

am primit acum cateva minute mail ca urmeaza sa notifice furnizorul actual.

Screenshot 2022-01-18 at 10.30.53.png



am vazut acolo ca aveau o optiune sa selectezi daca esti co-proprietar. selecteaza si vezi ce-ti cere sa faci.
eu nu am primit mailul de confirmare.
eu am selectat copropietar. nici o modificare.

#68
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 andreic, on 18 ianuarie 2022 - 11:29, said:

Se refera probabil la plafonarea de 2 luni anuntata Posted Image Toti operatorii vor avea 0.68 bani adica aproape identic cu hidro cu tot cu taxe si distributie. Nu cred ca au ales intamplator cifra asta.
Cum am spus intr un post anterior...0,68 plafonarea asta, eu cred ca se refera la pretul de furnizare chel fara taxe si accize, eu asa l am inteles din comunicat,plus ca nu ii opreste nimeni sa bage un pret de abonament de..5 ron pe zi sa zicem ...... pe cand Hidro vinde cu 0,68 cu tot inclus, fara abo.  ,  pret final

Mai mult decat atat, @bloodra zice ca ...citez

@Deocamdată Enel oferă exact cât hidroelectrica@

Adica acum , in secunda asta daca ma uit si le compar....ceea ce e total fals, sunt diferente destul de mari de pret, am precizat ce si cum ...sau poate nu am inteles eu bine la ce se refera

Edited by cuculea, 18 January 2022 - 11:52.


#69
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Prețul maxim care va fi plătit de consumatorii casnici pentru energie electrică, cu tot cu taxe, este de 0,8 lei/kWh, în scădere de la plafonul actual de 1 leu/kWh. Valoarea compensației rămâne la 0,29 lei/kWh, dar cresc pragurile de consum. Astfel, vor fi îndreptățiți să primească această compensație toți casnicii cu un consum de până la 500 kWh/lunr, în creștere de la plafonul actual de 330 kWh.
Prețul plătit de populație dupa ce se aplica plafonarea si compensarea va fi de 0,68 lei/kWh. Cu toate taxele incluse.

Masuri valabile pt februarie si martie doar!

Deci tot renteaza contractarea Hidro pentru un tarif pe 12 luni.

#70
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 blackskorpion, on 18 ianuarie 2022 - 12:03, said:

Prețul maxim care va fi plătit de consumatorii casnici pentru energie electrică, cu tot cu taxe, este de 0,8 lei/kWh, în scădere de la plafonul actual de 1 leu/kWh. Valoarea compensației rămâne la 0,29 lei/kWh, dar cresc pragurile de consum. Astfel, vor fi îndreptățiți să primească această compensație toți casnicii cu un consum de până la 500 kWh/lunr, în creștere de la plafonul actual de 330 kWh.
Prețul plătit de populație dupa ce se aplica plafonarea si compensarea va fi de 0,68 lei/kWh. Cu toate taxele incluse.

ok...clar acum

da , merita Hidro numai din prisma faptului ca nu iti baga abonamentul

#71
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 cuculea, on 18 ianuarie 2022 - 12:06, said:

ok...clar acum

da , merita Hidro numai din prisma faptului ca nu iti baga abonamentul
Poate pentru energie electrica sunt in regula noile propuneri, insa pentru gaze nu prea.
Spun ca acorda o compensare de 40% doar ca au marit pragul pana la care se poate cobora. Daca in vechea lege era 0.125 acum ei spun ca "Preţul nu poate scădea după compensare sub 0,221 lei/kWh"
Inseamna ca in loc de 0.125 acum cu noua schema desi au umblat putin la valori si au scazut plafonul la 310 iar compensarea au marit-o la 40%, ajung sa platesc 0.221 pentru ca au majorat limita sub care nu se poate scadea....
Nu inteleg logica acestei masuri. In loc sa platesc mai putin dupa noile reglementari, voi plati mai mult.

#72
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

 arg, on 18 ianuarie 2022 - 11:44, said:

le semnezi cu soricelu.
Sau tableta grafica sa iasa mai frumos :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate