Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Hidroelectrica a lansat platforma pentru contractarea online

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 pasilla, on 18 ianuarie 2022 - 00:10, said:

Si ? De unde scot restul, in conditiile in care au deja vanduta o [mare ] parte din energie catre intermediari ?
Pai au vandut transe adecvate, au ce sa dea acuma mai ales primavara cand e apa multa si vant (ca au si eoliene), eu zic de evolutia consumului casnic nu e asa spectaculoasa, am zis 50% asa grosier, cred ca e mai putin 40-45% poate...

Ce conteaza mai mult e sa mearga inainte planurile de investitii, vor sa schimbe turbinele de la Vidraru sa mai faca niste MW in plus, sa mai instaleze alte hidrocentrale samd... practic se mareste capacitatea de productie, asta e cheia viitorului pentru ca cererea se va mentine.

 pasilla, on 18 ianuarie 2022 - 00:15, said:

Corect, dar nici nu cred ca HE va fi sfantul graal.
Deocamdata nu dar are posibilitatea sa devina daca vrea si investeste ca lumea. Daca ar creste capacitatile instalate macar cu 2000MW... he he, are pune capac. In prezent are instalate 6000 si ceva MW.

Oricum legat de mesajul initial, tine cont ca e imposibil sa se mute toti, se muta de regula doar o parte, care sufera mai mult de preturile mari.

Edited by andreic, 18 January 2022 - 00:22.


#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,838
  • Înscris: 14.08.2007

 pasilla, on 17 ianuarie 2022 - 23:53, said:

Cu contractul.
Asta e modelul de contract: https://cdn.hidroele..._01.01.2022.pdf

#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,838
  • Înscris: 14.08.2007

 andreic, on 18 ianuarie 2022 - 00:17, said:

Deocamdata nu dar are posibilitatea sa devina daca vrea si investeste ca lumea. Daca ar creste capacitatile instalate macar cu 2000MW... he he, are pune capac. In prezent are instalate 6000 si ceva MW.
Daca folosesc banii de la bursa pentru investitii, n-ar trebui sa fie prea complicat sa-si mareasca capacitatea in urmatorii ani.

#40
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007
gata, m-am portat si eu la astia. functioneaza surprinzator de bine platforma, bine facuta, 2-3 clickuri, in 2 minute e gata.
maine dau anunt pe scara ca portez babe ieftin, plata optionala in magiun, zacusca sau natura  Posted Image

moarte furnizorilor samsari!

Edited by laffin, 18 January 2022 - 01:03.


#41
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Relax ca nu te-ai portat.Ai complet numai un formular pe net.
In cel mai fericit caz o sa te bage in sistem peste 3-4 luni.
Eu am facut cerere acum 3 luni apoi trimis tot pe mail la ei,am si primit raspuns cu contractul de semnat,trimis si ala, apoi primit raspuns cu data estimata cand intra contractul in vigoare care era prin 20 noiembrie, si ghici ce nici acum nu este finalizat.

#42
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020

 andreic, on 17 ianuarie 2022 - 23:50, said:

Nu cred ca pot depasi cu toti casnicii din tara Posted Image Doar cu industrialii.
Problema e cati pot prelua pe unitate de timp... nu cred ca prea multi btw... si asta va limita oricum volumul.

Consumul casnic este de 1.2 TW din totalul de 4.5-5 TW consumat de intreaga tara intr-o luna. Date defalcate pe luni cu toti indicii se pot gasi in rapoartele ANRE.

#43
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 pasilla, on 18 ianuarie 2022 - 00:09, said:


De unde ?
De la bursa. Cum fac și acum

#44
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
@cumparator: ai omis să debifezi opțiunea Adresa locului de consum este diferită de adresa de domiciliu, sau ceva asemănător. Nici eu nu am văzut-o din prima la introducerea celui de-al doilea loc de consum, genera eroarea legată de POD. Am belit ochii mai bine și am debifat, apoi permite introducerea adresei locului de consum diferit.

#45
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007

 dtd234, on 18 ianuarie 2022 - 01:25, said:

In cel mai fericit caz o sa te bage in sistem peste 3-4 luni.

e bine si atunci, ce atata graba?

#46
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,524
  • Înscris: 01.08.2006
Ce-i drept, de la 1 februarie plafoneaza astia curentul la 0.68, cam cat e Hidroelectrica. Deci cu trecerea la ei sau nu, tot atata platim.

Edited by bai3tzash, 18 January 2022 - 08:13.


#47
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011

 bai3tzash, on 18 ianuarie 2022 - 08:13, said:

Ce-i drept, de la 1 februarie plafoneaza astia curentul la 0.68, cam cat e Hidroelectrica. Deci cu trecerea la ei sau nu, tot atata platim.
Plafonarea respectiva este valabila doua luni(1 februarie - 31 martie). Asadar, stai liniștit numai doua luni, nu 12.
"Premierul a precizat că măsurile anunțate se vor aplica începând de la 1 februarie, până la data de 31 martie, urmând ca în această perioadă de timp să se vină cu o analiză și să se ia decizii în continuare. Întrebat dacă după 31 martie vor fi continuate aceste măsuri, premierul a precizat: „Dacă evoluția prețului va produce efectele pe care le resimțim cu toții, vom avea un proces de analiză continuu, astfel încât să putem să luăm măsuri din timp”.

Edited by DarkUser, 18 January 2022 - 08:44.


#48
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,508
  • Înscris: 11.03.2006

 marianvasile, on 18 ianuarie 2022 - 06:06, said:

@cumparator: ai omis să debifezi opțiunea Adresa locului de consum este diferită de adresa de domiciliu, sau ceva asemănător. Nici eu nu am văzut-o din prima la introducerea celui de-al doilea loc de consum, genera eroarea legată de POD. Am belit ochii mai bine și am debifat, apoi permite introducerea adresei locului de consum diferit.

M-am uitat destul de bine, dar n-au vazut-o. In ce paina este?

#49
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

 cumparator, on 18 ianuarie 2022 - 08:48, said:



M-am uitat destul de bine, dar n-au vazut-o. In ce paina este?
Pasul 4….

Daca te uiti pe pgina unde e pus link ul cu contractarea, sub acest link , sunt si instructiuni de utilizare, la pasul 4 e acea bifa

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 bai3tzash, on 18 ianuarie 2022 - 08:13, said:

Ce-i drept, de la 1 februarie plafoneaza astia curentul la 0.68, cam cat e Hidroelectrica. Deci cu trecerea la ei sau nu, tot atata platim.
Pentru 2 luni, restul vor fi alte metode.

 hvac, on 18 ianuarie 2022 - 01:50, said:

Consumul casnic este de 1.2 TW din totalul de 4.5-5 TW consumat de intreaga tara intr-o luna. Date defalcate pe luni cu toti indicii se pot gasi in rapoartele ANRE.
Bine de stiut, nu ma gandeam chiar asa. Deci raportul casnici/industriali nu s-a modificat in sensul cresterii ponderii ci a scaderii consumului casnic, avem cam 25% casnici, 75% industriali.

pasilla - fii pe faza Posted Image In conditiile astea nu cred ca mai pare o problema de capacitate de productie preluarea multor casnici...
Fata de 2006 cand datele prezentate sugerau ca e cam 33% pe casnic, in prezent exista schimbari in profilul de consum, unul din ele este trecerea pe becuri economice care influenteaza bine consumul cand vorbim de multi utilizatori.

Edited by andreic, 18 January 2022 - 09:04.


#51
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

 bai3tzash, on 18 ianuarie 2022 - 08:13, said:

Ce-i drept, de la 1 februarie plafoneaza astia curentul la 0.68, cam cat e Hidroelectrica. Deci cu trecerea la ei sau nu, tot atata platim.
0.68 pret final? Sau doar curentul furnizat

Sa nu uitam ca altii percep si un abonament pe zi…adica cu vreo 15 ron , tot vei da mai mult fata de hidro. Tinand cond ca tot procesul de contractare, pentru mine cel putin, a durat , hai sa zic 5 min…

Iar plafonarea,din cate am inteles, va fi pentru cel putin un an…la Hidro ai mari sanse sa prinzi un pret la fel de bun dupa.

P.s. Eu ,din declaratia premierului , si care e de fapt in acest articol, eu inteleg ca plafonarea de 0,68 e la energia furnizata, fara taxe si accize

In cazul asta, la hidro ai 68 cu totul, pret final platit.

Voi ce parere aveti?

https://romania.euro...-/31658606.html

Edited by cuculea, 18 January 2022 - 09:08.


#52
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,524
  • Înscris: 01.08.2006
E clar ca e pentru timp limitat plafonarea, dar nu e graba sa trecem la Hidroelectrica. Poate unii vor sa vada cum se misca inainte, sa auda de la altii cum e, ca sunt destule probleme cu ei.

Edited by bai3tzash, 18 January 2022 - 09:03.


#53
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

 dtd234, on 18 ianuarie 2022 - 01:25, said:

Relax ca nu te-ai portat.Ai complet numai un formular pe net.
In cel mai fericit caz o sa te bage in sistem peste 3-4 luni.
Eu am facut cerere acum 3 luni apoi trimis tot pe mail la ei,am si primit raspuns cu contractul de semnat,trimis si ala, apoi primit raspuns cu data estimata cand intra contractul in vigoare care era prin 20 noiembrie, si ghici ce nici acum nu este finalizat.
La fel si la mine. Degeaba au pretul cel mai mic caci il au doar de lauda. Fiind o companie de stat, nu exista nicio legatura intre performanta companiei si remuneratia angajatilor.
Or avea ceva cont de paypal unde sa le trimiti spaga online pentru procesare (nu ca as fi dispus sa fac asta)?

Edited by marcone, 18 January 2022 - 09:39.


#54
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
Ce se intampla in cazul in care sunt mai multe persoane trecute pe un contract?

Sa zicem la Electrica furnizare.

Pentru portare la Hidroelectrica, tre` sa semneze toti, sau ajunge unul singur sa trimita actele lui?

Edited by Phobos, 18 January 2022 - 09:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate