Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema statie meto Lidl

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,532
  • Înscris: 02.08.2021
Am o statie meteo de la Lidl Auriol IAN 311249. Problema cu aceasta este că după ce fixez manual ora, aceasta se schimbă singura automat cu cea emisă de DCF77, care este diferită de ora României, se apride de la sine semnul de radio. Ce aș putea să îi fac pentru a dezactiva această funcție?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca matale o reglezi deja pe ora noastra, iar cand face update automat te trece cu diferenta de fus orar.

vezi ca in meniu are si diferenta de fus orar ce o poti seta. o pui 1, pt ca atat este diferenta intre romania si frankfurt de unde se face conexiunea de ora. abia acum vei avea ora corecta.

tu in loc se setezi cum trebuie, dezactivezi fix functia ce iti mentine ceasul reglat cum trebuie?

mai concret, in loc sa inveti sa utilizezi aparatul, cauti sa ii anulezi functiile pt care l-ai luat?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Esti norocos ca prinzi semnalul de sincronizare a timpului. Probabil ca stai in zona Transilvaniei sau nordul Moldovei.
Inafara de fusul orar altceva nu ai ce seta la acel ceas.

#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Am si eu o mizerie de-asta. Face la fel. Am tot cautat solutii si nu am gasit. M-am lasat pagubas. Sa nu mai zic de unghiul de vizualizare care este aproape inexistent. Asta este un produs care ar trebui interzis.

L.E.. A mea e cu ecran color. Asa ca la tine vizualizarea e buna. Dar cu ceasul...!

Edited by Chifteluta, 18 January 2022 - 09:12.


#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ce oras ai setat ca standard, fiindca dupa ala iti face update la ceas in mod constant?

Seteaza-l pe BUH si o sa fie ok, uite la pag 64
https://www.libble.e...-manual-929694/

View PostChifteluta, on 18 ianuarie 2022 - 09:10, said:

Am si eu o mizerie de-asta. Face la fel. Am tot cautat solutii si nu am gasit. M-am lasat pagubas. Sa nu mai zic de unghiul de vizualizare care este aproape inexistent. Asta este un produs care ar trebui interzis.

L.E.. A mea e cu ecran color. Asa ca la tine vizualizarea e buna. Dar cu ceasul...!


Ce oras ai setat ca standard? Vezi ca sunt vreo 150 de localitati in functie de care iti updateaza ceasul, ora de rasarit si apus a soarelui, etc. Aici, la pag. 64

https://www.libble.e...-manual-929694/

Selecting the location manually  
- Press the CITY button 39 down for approx. 2 seconds and keep it pressed.
- Press the + or – button 35, 36 to select the beginning letters of your location.  
- Press the CITY button to confirm your entry. Enter the 2nd and 3rd letters in the same fashion.   GMT appears in the LC display and the time zone indicator blinks.   Press the + or – button to set the difference from your time zone to GMT.  
- Press the CITY button to confirm your entry. Set the longitude and latitude of your location in the same fashion.

After a brief moment, the weather station displays the times for sunrise and  sundown, the lunar phases as well as the tidal range - low (TIDE LO), medium  (TIDE MID) and high (TIDE TH). 65 GB/IE.

You can choose from the following countries and cities

Edited by giuliani, 18 January 2022 - 10:18.


#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
ce spui tu e cu litere, cu citit si inteles...complicat!

#7
gabriel_vlad2

gabriel_vlad2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.11.2004

View PostValy_User, on 17 ianuarie 2022 - 21:58, said:

Am o statie meteo de la Lidl Auriol IAN 311249. Problema cu aceasta este că după ce fixez manual ora, aceasta se schimbă singura automat cu cea emisă de DCF77, care este diferită de ora României, se apride de la sine semnul de radio. Ce aș putea să îi fac pentru a dezactiva această funcție?

Salut.
Am cumparat si eu zilele astea o statie meteo similara. A mea are o functie sa dezactivezi receptia radio care iti face tie probleme. La mine apesi doua butoane de pe spate simultan (plus si minus). Totusi, in mod normal daca alegi Bucuresti Constanta sau Cluj, Romania ceasul ala ar trebui sa fie corect cu ora de la noi. Si eu am o problema careia nu ii dau de cap cu orele de rasarit si apus ale soarelui si lunii. Sunt incorecte (minus o ora fata de realitate). In schimb, eu nu receptionez semnalul radio de la Frankfurt (stau langa Bucuresti)

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,532
  • Înscris: 02.08.2021
A mea are pentru rasarit si apus doar București pentru România, cu indicativul BUH. La mine în momentul în care setez ora, după am setat-o apare 00. Aici trebuie să setez 01. Are posibilitatea de a seta și valori cu minus și cu plus. Trebuie să mă raportez la fusul orar al Germaniei, care este cu o oră în urmă. DCF77 emite pentru fusul orar al Germaniei. După ce am făcut setarea cu +01 orele de apus și răsărit sunt arătate corect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate