Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme cu SMS-ul pentru recuperarea parolei de Messenger

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Salutare!
Am cont de facebook messenger pe numarul de telefon (nu am cont de facebook). Ieri m-am de-logat dintr-o greseala si nu mai stiu parola ca am facut contul asta acum cativa ani si intotdeauna s-a transferat automat cand am cumparat alt telefon. De ieri trimit intr-una cereri pentru recuperarea parolei prin SMS si de fiecare data primesc acelasi mesaj cretin, care se poate vedea in poza atasata, de la diverse numere de telefon. Normal ar fi sa primesc un cod numeric de 6 cifre pentru ca asa imi cere aplicatia pentru a reseta parola. A mai intalnit cineva problema asta? (probabil ca nu sunt multi oameni care au messenger dar nu au facebook...)

Attached Files



#2
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
De cateva ore am schimbat parola la facebook, iar la messenger mi-a trimis un cod prin sms, 6 cifre, l-am primit instant...
Nu ai posibilitatea de a intra pe chat cu ei? Sau cumva un ticket

#3
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Pai de unde sa intru pe chat daca nu am cont de Facebook?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.reddit.c...any_way_around/
Se intampla si altora. Unul a reusit sa rezolve prin optiunea de retransmitere. Alte solutii in afara de a contacta Facebook-ul nu sunt.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

View Postqwertyasdfg, on 17 ianuarie 2022 - 17:46, said:

Pai de unde sa intru pe chat daca nu am cont de Facebook?
Mail

#6
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View PostSef-chenko, on 17 ianuarie 2022 - 18:01, said:

Mail

Poti te rog sa-mi spui la ce adresa sa scriu?

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ai vreo setare ciudata la caractere pe acel telefon pt mesajele primite? Vreun custom ROM dubios?
Pune SIM-ul intr-un telefon cu butoane (Nokia 1100) si vezi cum apare SMS primit.
Posibil ca telefonul tau sa afiseze vreun link ceva.

#8
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View PostAlexEn, on 17 ianuarie 2022 - 18:00, said:

https://www.reddit.c...any_way_around/
Se intampla si altora. Unul a reusit sa rezolve prin optiunea de retransmitere. Alte solutii in afara de a contacta Facebook-ul nu sunt.

Multumesc pentru link, este exact problema pe care o am si eu dar nu prea ma ajuta. Zice unul in comentarii ca: "i got " LS-NONCE " code too when i tried to login from a new device, i clicked somewhere to re-send me the code and i got numbers this time and logged in successfully". Dar unde sa dau click "somewhere" ca nu e decat o optiune...

View Postdorin_2k, on 17 ianuarie 2022 - 18:37, said:

Ai vreo setare ciudata la caractere pe acel telefon pt mesajele primite? Vreun custom ROM dubios?
Pune SIM-ul intr-un telefon cu butoane (Nokia 1100) si vezi cum apare SMS primit.
Posibil ca telefonul tau sa afiseze vreun link ceva.

Nu e nici un ROM dubios, este Samsung S21 cumparat de la Orange si totul functioneaza normal. Toate SMS-urile primite ca raspuns la cererile de resetare, au exact acelasi continut, nu difera nici macar un caracter. Doar ca le primesc de la numere diferite, chiar si numere de Romania (vezi poza).

Attached Files



#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pune SIM-ul in alt telefon. Pana primesti SMS-ul

#10
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Daca il pun in alt telefon, trebuie sa instalez si aplicatia Messenger in telefonul ala, ca din aplicatie se trimite cererea de resetare. Si nu cred ca ajuta la ceva atata vreme cat de la alte site-uri primesc coduri.

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View Postqwertyasdfg, on 17 ianuarie 2022 - 19:09, said:

Daca il pun in alt telefon, trebuie sa
Ai uitat sa mentionezi si ca in final ca trebuie sa scoti sim-ul de acolo.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Eu folosesc messenger pe tableta și nu ii trebuie niciun SIM.
Scoți SIM, il pui în alt telefon, pe vechiul telefon din aplicație soliciți resetare pass și pui numărul. Primești cod și îl pui în aplicație. Sau încerci de pe un pc.

Totuși contul de messenger nu are legat de el și contul de FB?

#13
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Postdorin_2k, on 17 ianuarie 2022 - 19:45, said:

Totuși contul de messenger nu are legat de el și contul de FB?
Am precizat ca eu nu am cont de Facebook. Contul de Messenger l-am facut cu numarul de telefon, acum n'spe ani. Acum, imi apare in contul de Messenger  la "Switch account", 2 conturi cu acelasi nume. Unul in care sunt logat dar nu am nici un mesaj sau vreun contact si nici poza de profil si celalat cont care nu are nici el poza si zice "Last signed in 1 day ago". Acesta e contul in care nu pot intra. Nu stiu cum am ajuns logat pe un cont care e gol, nu are nici un contact in el si nici sa adaug poza de profil nu pot.

Attached Files



#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ia intra pe FB cu numărul de telefon la log in.
Posibil sa ai o surpriză.
Că ai un cont FB de care nu știai.
Tu intrai doar pe messenger.
Intra pe un PC.


#15
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Am intrat acum pe Facebook si ma baga in contul asta nou pe care nu l-am facut eu si care e gol,nu e nimic in el, nu stiu cum s-a creat. Mi l-or fi facut cu japca  acum ca si-au schimbat numele in Meta si mi-au sters contul ala care era doar de Messenger? Nu suportau sa stie ca e unul care foloseste Messenger si nu are cont de Facebook?

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Aveai cont FB de la început, doar că nu l-ai folosit.
Tu foloseai doar messengerul de la fb. Și credeai că nu ai cont fb.
Îs legate.
La fel cum îs legate vocea de SMS pe un SIM.
Poți avea un SIM și să folosești doar SMS, fara voce.
Așa e și la tine
Aveai cont fb doar că foloseai doar messenger.

Intra pe un PC și cere reset password.
Pune simul in alt telefon când primești codul.



#17
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Postdorin_2k, on 18 ianuarie 2022 - 05:49, said:

Aveai cont FB de la început, doar că nu l-ai folosit.
Tu foloseai doar messengerul de la fb. Și credeai că nu ai cont fb.
Îs legate.
Omule, intelege ca nu aveam Nu puteam accesa nici un llink de Facebook din contul de Messenger si nici nu ma gasea nimeni la cautare pe Facebook. Daca as fi avut si cont de Facebook, ar fi aparut numele si poza mea pe pagina de Facebook a celor care ma aveau in lista lor de Messenger. Dar nimeni nu ma putea gasi, vedea sau adauga ca "prieten" decat pe Messenger. Multi nu puteau pricepe de ce nu ma gasesc pe Facebook daca sunt "prieten" cu ei pe Messenger Nu aveau cum sa-mi trimita mesaje pe Facebook pentru ca nu aveam cont. Cand primeam pe Messenger vreun mesaj trimis de ei tot prin Messenger, cu link despre vreun rahat de articol sau poza de pe Facebook, nu puteam sa vad. Dadeam click si primeam mesaj de eroare ca nu am acces pentru ca nu am cont. Daca te uiti pe poza de mai sus cu "Switch accounts", scrie Facebook la contul asta in care sunt logat acum fara voia mea si Messenger la cel care scrie ca am fost activ cu 1 zi in urma. Deci asta nou este cont Facebook normal (are si Messenger) creat acum pe numarul meu de telefon (dar nu de mine) si fara vreo adresa de mail, poza sau ceva date personale, iar celalat este contul DOAR de Messenger creat de mine tot pe numarul asta si pe care nu-l mai pot accesa. Contul asta nou, e gol. Daca era contul meu despre care eu nu am stiut, cum zici tu, de ce Messengerul lui e gol? Am intrat in el de pe computer si nu e absolut nici un mesaj, ca si cum a fost creat chiar acum. N-ar fi trebuit sa gasesc macar un mesaj dintre cele primite si trimise cu telefonul? In plus, nimeni dintre contactele mele nu-mi mai vede poza pe Messenger. Au conversatiile vechi cu mine dar daca incearca sa-mi scrie acum, mesajul nu se trimite si le apare un triunghi mic rosu cu semnul exclamarii, pentru ca probabil acest cont nu mai exista. Altfel, s-ar trimite si ar apare ca inca nu l-am primit sau citit eu. Sunt sigur ca au facut o prostie idiotii astia cu Meta lor. Pana la urma, ma doare la bascheti, ca nu mor fara Messenger, dar aveam in lista si contacte pe care nu le am pe alte mesagerii si oamenii aia nu or sa inteleaga de ce nu mai pot sa-mi scrie, or sa creada ca i-am blocat eu... Am sa intru de pe PC sa sterg si cacatul asta de cont creat de ei cu japca, ca nu suport sa am cont Facebook.
Sper ca acum ai inteles :)

#18
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Scuze, asta este poza in care se vede ca am 2 conturi pe acelasi numar de telefon: un cont de Facebook si unul de Messenger. Pe cel de Facebook (care nu-i facut de mine) pot sa-l resetez, pe cel de Messenger, nu. Cand incerc, primesc SMS-urile alea ciudate despre care am zis mai sus.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate