Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cont in moneda CHF ( Franci Elvetieni ) cu Iban CH

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Robert991

Robert991

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.12.2018
Salut pe toti colegii
O intrebare : exista posibilitatea de a crea din Romania ( doritorul are domiciliul in Ro ) cont in moneda CHF ( cu Iban = CH ) la o banca din Elvetia  ?  Care ar fi acea banca ? Rog raspunsuri daca este posibil ... din experienta personala .
Multumesc tuturor care vor avea bunavointa sa imi raspunda .

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.ibani.co...-border-workers

https://www.ibani.com/en/rates

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Gratuit poti avea cont CHF si cu IBAN de Romania, gratuit la LibraBank. Adica fara costuri lunare sau rulaj minim impus.

IBANI e un proxy de IBAN-uri si iti redirectioneaza automat bani transferati catre contul IBAN alocat in aplicatia IBANI, adica IBAN de Elvetia cu CH.... catre contul tau, la banca ta. De aceea ziceam de Librabank mai sus.

Doar ca La IBANI, trebuie ca acel cont bancar "final" comunicat sa fie in alta moneda decat CHF. Adica alegi sa ai un cont in CHF cu IBAN de Elvetia la IBANI, dar contul unde se vor redirectiona banii trebuie sa fie EURO sau alta moneda, deoarece din acest schimb valutar automat castiga IBANI banii...

#4
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Revolut suporta multi currency accounts.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Revolut suporta, dar firmele elvetiene sunt mai carcotase si te imping sa ai cont bancar elvetian, cu IBAN de tipul CH.... sa nu aiba nici un cost cu transferurile salariilor angajatiilor .

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Nu-ti face nimeni nimeni cont in Elvetia fara sa fii rezident. Pentru multimilionari sunt probabil alte reguli dar nu cre dca e cazul in discutia de fata.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
In trecut fosta banca Schweizer Postbank care acum se numeste PostFinance oferea conturi strainilor. Unele cetatenii in schimb ingreunau deschiderea unui cont, datorita riscului foarte ridicat (spre exemplu turcii; nu stiu cum este cu Romania dar nu ar trebui sa fie probleme). Intereseaza-te daca mai au aceasta oferta. Cand eu detineam un cont la ei era undeva la 20-22 CHF pe trimestru un astfel de cont.

Edited by business11, 17 January 2022 - 15:06.


#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005

 atupi, on 17 ianuarie 2022 - 14:42, said:

Nu-ti face nimeni nimeni cont in Elvetia fara sa fii rezident. Pentru multimilionari sunt probabil alte reguli dar nu cre dca e cazul in discutia de fata.
IBANI - un fintech elvetian iti face cont bancar in CHF cu IBAN elvetian. E la fel ca la Revolut, cu conturile locale din Romania, adica IBANI e titularul contului elvetian in CHF si tu esti utilizatorul contului.

Contul in CHF este deschis la Banque du Leman.

Mi-am facut eu cont la IBANI si nu costa nimic. Ei castiga din schimbul valutar, atunci cand iti redirectionaeaza incasarile intrate pe contul de CHF, iti trimit banii in euro sau valuta aleasa de tine si  au 0,4% marja peste cursul interbancar.

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Au revenit cu email la mine si se pare ca fac cont elvetian de CHF, doar daca le trimiti contractul de munca cu o firma elvetiana:

ibani.com
15:59

Dear Mr,
We thank you for your reply.

If you want to collect your salary from your employer, then you need to set your iban to "employer" and not to "myself". Therefore, you must provide us with an employment contract (Invoices are not compliant)
In the meanwhile, we stay at your entire disposal and wish you a nice afternoon.
Best regards,
ibani team

#10
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012

 business11, on 17 ianuarie 2022 - 15:03, said:

In trecut fosta banca Schweizer Postbank care acum se numeste PostFinance oferea conturi strainilor. Unele cetatenii in schimb ingreunau deschiderea unui cont, datorita riscului foarte ridicat (spre exemplu turcii; nu stiu cum este cu Romania dar nu ar trebui sa fie probleme). Intereseaza-te daca mai au aceasta oferta. Cand eu detineam un cont la ei era undeva la 20-22 CHF pe trimestru un astfel de cont.

https://www.postfina...smartphone.html

'' Preconditions
You are of legal age
You are domiciled in Switzerland
You have a smartphone (iOS or Android)
Here’s how it works
Have your identification document ready (passport or ID card)
Download the app and follow the instructions for “Become a customer”
You enter your details and take a photo of your identification document
You have a short video chat with us (within seven days)
You create your login and can then use your account and e-finance immediately. Including all functions such as scanning inpayment slips, transferring money, investing etc.  ''

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 noname44, on 17 ianuarie 2022 - 16:30, said:


https://www.postfina...smartphone.html

'' Preconditions
You are of legal age
You are domiciled in Switzerland
You have a smartphone (iOS or Android)
Here’s how it works
Have your identification document ready (passport or ID card)
Download the app and follow the instructions for “Become a customer”
You enter your details and take a photo of your identification document
You have a short video chat with us (within seven days)
You create your login and can then use your account and e-finance immediately. Including all functions such as scanning inpayment slips, transferring money, investing etc.  ''

in trecut era posibil fara domiciliu in Elvetia, dar banuiesc ca au adaptat si ei criteriile. Cred ca IBANI este singura alternativa posibila. In rest fara domiciliu in Elvetia ai acces la conturi bancare doar cand vorbim de multe zerouri in cont.

#12
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.09.2006
Salut, am gasit  https://www.flowbank.com/

Observ ca se poate deschide cont la ei si cu numar de telefon de Romania .

Trebuie studiata / aprofundata  posibilitatea de a avea cont la ei .

Spor .

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Nu stiu pentru ce iti trebuie tie un cont in Elvetia dar uitandu-ma pe site-ul Flowbank imi pare mai mult o banca orientata pe investment si trading.

#14
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 16.05.2005
La ce banci din Romania poti sa ai cont in franci elvetieni ? Nu ma intereseaza IBAN de Elvetia, ma intereseaza sa imi tin niste economii in franci elvetieni, este moneda in care am cea mai mare incredere.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Libra Bank oferă cont gratuit CHF, fara impunere de rulaj pe cont. Adică îți faci cont gratuit de lei, si iti adaugi gratuit și contul de CHF. Totul online și gratuit
https://www.libraban...link_sectiunepf

Și celelalte bănci românești oferă cont CHF, dar majoritatea impun cost lunar cu contul sau pachetul ales are cost lunar.

Edited by wertyck, 29 September 2022 - 06:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate