Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Camere de exterior, ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mitica12345

Mitica12345

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.05.2018
Am o curte în spate fără iluminare și aș vrea o cameră wireless care m-ar putea ajuta să filmez curtea respectivă, mă puteți ajuta cu niște recomandări? Mulțumesc anticipat!

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
https://forum.softpe...tectie-miscare/

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Pai ai inceput rau.
Spune macar la ce distanta vrei sa distingi detalii clare (chipuri de oameni etc). Ce dimensiuni are curtea.
Wireless e neaparat? De ce? Alimentare electrica ai acolo? Daca tragi fir de curent de ce nu folosesti cablu si pentru camera?

LE: cam cati bani vrei sa cheltui cu treaba asta?

Edited by crocko.dilul, 17 January 2022 - 14:11.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Eu folosesc doua TP-LINK Tapo C310 si sunt foarte multumit de modul de conectare in sensul ca prinde semnal bine pe wifi, conexiunea e foarte stabila, niciodata nu s-a deconectat iar atunci cand e pana de curent se reconecteaza singure fara nici o problema. Initial am luat una singura ca sa vad cum merge pe telefon si pc si daca apar probleme de conectare si pentru ca am fost foarte multumit am mai luat una de exterior si inca una de interior.

#5
Gil26

Gil26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.01.2022
Hikvision,Dahua.

#6
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Pe alese https://www.spy-shop...asc&order=price

Folosesc cu succes 2 modele wireless de la Dahua. Recomand IMOU.

#7
Mitica12345

Mitica12345

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.05.2018

 crocko.dilul, on 17 ianuarie 2022 - 14:11, said:

Pai ai inceput rau.
Spune macar la ce distanta vrei sa distingi detalii clare (chipuri de oameni etc). Ce dimensiuni are curtea.
Wireless e neaparat? De ce? Alimentare electrica ai acolo? Daca tragi fir de curent de ce nu folosesti cablu si pentru camera?

LE: cam cati bani vrei sa cheltui cu treaba asta?
Distanța ar fi de aprox 60-70m. Aș vrea să poată distinge detaliile, gen să pot să pot vedea chipul oamenilor. Bugetul ar fi de maxim 25mil

Edited by Mitica12345, 17 January 2022 - 18:18.


#8
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Daca vrei sa poti identifica pe cineva de la 60-70m iti trebuie obligatoriu o camera PTZ, dar astfel de camere nu prea au wifi.

O alta problema mare este lipsa luminii, daca doresti sa se vada relativ bine noaptea recomandarile sunt urmatoarele:
Nu cumpara nici o camera de 2MP care are senzor mai mic de 1/2.8".
Nu cumpara nici o camera de 4MP care are senzor mai mic de 1/1.8".
Nu cumpara nici o camera 4K (8MP) care are senzor mai mic de 1/1.2".

Regula este cu cat senzorul are mai multi MP obligatoriu trebuie sa fie mai mare deoarece are nevoie de lumina mai multa.

Ca lentila iti recomand obligatoriu varifocala - motorizata ( zoom optic, NU digital ).

In general o singura camera nu ajunge decit pentru observare generala - in cazuri nefericite in cel mai bun caz o sa poti arata o silueta care vine/pleaca dintr-o directie si cam atat.

#9
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
intreb aici ca sa nu deschid un topic nou...

o camera de 2 MegaPixeli ofera o imagine utiliziabila la distantata de 10 metri?
camera este IP Full Color Dahua IPC-HFW2239S-SA-LED-0280B-S2

#10
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Camera este buna, imaginea este utilizabila dar conteaza foarte mult lentila pe langa senzor pentru distanta de la care doresti identificarea.
Lentila fixa de 2.8 mm la distanta de 10m este pentru observare, vedere generala nu pentru identificare;
Iti recomand o camera de 4mp eventual cu lentila de 3.8mm pentru distanta de 10m daca doresti identificare sau cel mai bine lentila varifocala pe camera ca sa poti sa-ti ajustezi exact campul vizual pentru situatia din teren.

Edited by lu_k-309, 24 January 2022 - 11:07.


#11
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Salut. Din ce am auzit camerele cu IR emit o lumina rosie. Exista vreo camera cu IR fara sa emita lumina rosie vizibila? Care camera are calitate mai buna la acelasi pret: cele 360 sau cele lungi?

#12
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Ce intelegi prin emit lumina rosie?
Camerele cu IR au un (sau mai multe) led rosu care intr-adevar se aprinde noaptea, deci poate fi vazut de intrus...daca asta e ideea?

IR-ul in sine nu se vede cu ochiul liber dar este "vazut" de alte camere din retea si practic, pare ca acolo este un bec aprins.

LE: Si pt intrebarile anterioare: orice camera cat de cat de firma, filmeaza ok pe timp de zi. Noaptea e de obicei buba.

Edited by JAWS, 08 February 2022 - 16:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate