Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

O problema mai ciudata.

  • This topic is locked This topic is locked
153 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Buna dimineata sau buna ziua,

lucrez in domeniul juridic dar deseori nu inteleg unele aspecte si nu leg spetele in logica. Facultatea de drept a fost usoara dar sa lucrezi in domeniu e greut pentru mine, un tip prea sentimental, ce subordoneaza ratiunea catre sentimente.

Pe scurt, in urma decesului tatalui (2014, 59 ani) a fost facuta succesiunea notariala si vila construita de tata si in care m-am mutat in 2000 a fost trecuta pe numele meu. Acum si contractele de curent, gaz si apa sunt pe numele meu. Mama supravietuitoare are calitatea de uzufructuar al casei.

Fratele in 2019 a construit alta casa in curte (terenul e imens) care e pe numele mamei, momentan acea casa foloseste gaz si apa de la mine, curent si RDS separate, pe numele mamei si fratelui.

Toti lucram in firma de familie, mama e pensionara. Problema pe care o vede fratele sunt costurile mari cu utilitatile versus lipsa venit separat la mine si lipsa venit sotie la mine, pentru ca nu am sotie. Nevasta lui lucreaza tot la firma. Deci nici cumnata mea nu are venit distinct.

Probabil ati auzit de programul prin care statul subventioneaza panouri fotovoltaice pentru case particulare. Eu nu doresc panouri fotovoltaice pe casa mea, deoarece acest proiect intra in conflict cu niste pasiuni mai ciudate pe care le am eu personal, respectiv nu doresc nici modificari la instalatia electrica a casei, ea fiind in prezent exact pe schema dorita de mine.

Casa fratelui nu este intabulata. Terenul pe care este ridicata este gaj la o banca pentru un apartament in Bucuresti. Prin urmare familia se gandeste sa monteze FV pe casa mea si acest lucru m-ar face ori sa ma angajez, ori sa ma mut la bloc chiar. Suna aiurea dar asta e situatia.

Exista cai legale prin care sa blochez montarea acestor panouri? Oare vor cere undeva vreo semnatura de-a mea? Stiu ca pentru renegociere contract CEZ am semnat, in iunie 2021.

Imi pare rau ca nu am prevazut la notar ceva de genul "Orice modificari aduse casei sau instalatiilor necesita acordul meu", daca exista asa ceva.

Astept raspunsurile dumneavoastra. Pana acum pasiunile mele de suflet nu erau amenintate de nimic, dar acuma programul AFM de fotovoltaice este cosmarul meu. Plus scumpirile la energie si gaz.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
zici ca terenul este imens, pai in imensitatea aia, nu gasiti "un coltisor" pe care sa montati panourile, astfel incit sa nu le montati pe casa? plus ca daca este pe pamanti si constatati ca este avantajos, puteti extinde usor instalatia.
asa, multumesti si capra si varza ..

Edited by r_murphy, 17 January 2022 - 10:54.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Problema nu e ca nu le vreau pe casa, ci ca nu vreau deloc astfel de panouri/sisteme.

#4
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 12.09.2005
Doar cu acordul proprietarului se pot monta panouri pe AFM.
Cererea o semneaza proprietarul. Pe casa ta nu pot monta.

La sol, depinde de cine e proprietar.

Edited by gear, 17 January 2022 - 10:57.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Sa o luam cu inceputul:
1) tu ai o casa pe numele tau,ceea ce inseamna ca este numai a ta
2) fratele are un loc unde sa stea,adica in casa mamei tale
3) fratele tau considera costurile mari cu utilitatile
4) tu n-ai nici o treaba deaosebita cu aceasta consideratie a fratelui tau.
5) casa mamei tale (in care locuieste fratele) nu exista teoretic,nu este intabulata.
6) singura casa legala este casa ta
7) chestiile cu salariile voastre sunt irelevante.

Dupa toate astea,familia (fratele tau si mama ta) ce legatura are cu casa care este proprietatea ta?Daca familia ta (fratele si mama) doresc sa foloseasca surse alternatice de producere a energiei foarte bine.
In acest caz sa-si legalizeze casa in care locuiesc ei si sa beneficieze ei de facilitatile acordate de statul roman si sa-si monteze acele panouri pe casa unde sunt ei proprietari.
Tu stai si traiesti frumos si cum vrei in casa ta,ei intr-a lor.scurt si concis.
Gresesc?

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2022 - 10:54, said:

Problema nu e ca nu le vreau pe casa, ci ca nu vreau deloc astfel de panouri/sisteme.
ok ..chiar si eu, un comunistoid inchiatat in valorile trecutului mi-as dori asa ceva, dar ... gusturile omului nu se discuta. over and out ;)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2022 - 10:41, said:

Prin urmare familia se gandeste sa monteze FV pe casa mea si acest lucru m-ar face ori sa ma angajez, ori sa ma mut la bloc chiar. Suna aiurea dar asta e situatia.



Nu am inteles partea in care spui ca daca vor fi montate panouri trebuie sa te angajezi .

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La sol cam exclus, e parcare, livada si gradina. Dar repet, caut orice solutie de a evita aceste panouri. Am deja de apa calda montate de instalator, si la mine si la fratele.

Dar iarna utilitatile oricum costa mult. Casa mea e prea mare deja pentru 2 persoane, tata murind pe neasteptate si nemaifiind 3 persoane.

#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Panourile fotovoltaice prin programul Casa Verde nu pot fi montate fara un dosar aprobat! Acel dosar cuprinde printre altele o cerere a proprietarului si copie dupa actele de identitate ale acestuia ! Nu vad cum ar pune aceste acte in dosar fara acceptul tau! Poate numai prin uz de fals !

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostMembruAnonim, on 17 ianuarie 2022 - 10:59, said:

Nu am inteles partea in care spui ca daca vor fi montate panouri trebuie sa te angajezi .
Nu vrea sa mai suporte costul curentului. Desi cel al gazului e mai mare iarna. Vrea sa am un salariu separat de firma lui, din care sa platesc curentul ca sa pot sta fara panouri FV.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca poti sa stai linistit ca nu se poate face absolut nimic fara tine
In primul rand, doar proprietarul imobilului respectiv poate face cererea pentru finantare
Daca tu esti proprietar (asa cum inteleg) si nu faci cerere =  NU PANOURI
In al doilea rand - daca imobilul respectiv are mai multi proprietari = trebuie acordul TUTUROR proprietarilor
Nu dai acordul = NU PANOURI
In ultimul rand, imobilul respectiv nu trebuie sa fie afectat de sarcini si sa nu faca obiectul unui litigiu sau revendicari
Exista o virgula pe acolo = NU PANOURI
Cam asta e

Edited by Naijax, 17 January 2022 - 11:04.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View Postiuliean50, on 17 ianuarie 2022 - 11:02, said:

Panourile fotovoltaice prin programul Casa Verde nu pot fi montate fara un dosar aprobat! Acel dosar cuprinde printre altele o cerere a proprietarului si copie dupa actele de identitate ale acestuia ! Nu vad cum ar pune aceste acte in dosar fara acceptul tau! Poate numai prin uz de fals !
Ma vor forta sa semnez. Copie CI o au oricum, la firma.

#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2022 - 10:41, said:

Buna dimineata sau buna ziua,

Daca tu esti proprietar pe casa tu decizi, tu semnezi si din ce spui in momentul succesiuni nu au fost facute mentiuni acceptate de tine prin care mai are cineva vreun drept.
Fratello si cumnata si-or fi facut ei un imobil "al lor" dar pe un teren neintabulat. Din ce descrii eu este un terene care banuiesc ca se imparte intre mama voastra si copii mostenitori ai tatalui.

Chiar nu vad cum cineva te-ar putea obliga legal sa faci ceva. Ramane doar disputa in familie dar asta este treaba voastra

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Ma vor forta sa semnez. Copie CI o au oricum, la firma.
Pai atunci daca nema cojones in familie nu avem ce discuta

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Mama locuieste cu mine, fratele cu sotia si copiii in cealalta casa, pe care nu se pot pune panouri de la neintabulare.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Mai zi o data care e problema cu panourile, de ce nu le vrei, ca nici eu n-am inteles.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Fratele a zis ceva de genul nu ai loc de munca separat, nu ai drepturi. M-as angaja pe tehnic la RDS dar e destul de greu si eu chiar daca sunt pasionat, am 2 maini stangi, nu pot sertiza un cablu UTP.

View PostPhobos, on 17 ianuarie 2022 - 11:06, said:

Mai zi o data care e problema cu panourile, de ce nu le vrei, ca nici eu n-am inteles.
Urasc panourile, invertoarele, dar sunt pasionat de reteaua electrica si vreau curent doar din ea. Am inteles ca sistemele finantate de stat sunt fara baterii si tot se opresc cand se ia curentul, dar tot nu imi plac. Am trifazic cu faze impartite intre consumatori. Ceva ce visam pana in 2000 la bloc unde aveam un monofazic prost ce se ardea mereu.

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNeaceasca85, on 17 ianuarie 2022 - 11:08, said:

Urasc panourile, invertoarele, dar sunt pasionat de reteaua electrica si vreau curent doar din ea.

Cam ciudata chestia asta.

Curentul e curent, ce te intereseaza de unde vine? Cu cat mai ieftin cu atat mai bine.

Deci asta-i singurul motiv, ca urasti panourile?

Gandeste-te ca in loc de curent e apa calda. Te intereseaza ca apa calda vine de la CET sau din panoul tau? :)

Edited by Phobos, 17 January 2022 - 11:11.


#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Oricum la cum merge acest program ar putea dura si 2-3 ani pana ajunge la rand. Are timp destul sa faca actele la casa. Puneti si un gard eventual sa fire treaba fv-urilor complet separata.
off topic: e absolut de neinteles de ce ai probleme cu fv-urile. Telefon si calculator ai, contin fix aceleasi componente (siliciu). Mai e un invertor, e ca un incarcator urias, si din acestea ai destule cu siguranta. Produc curent cand e lumina, nici macar cine stie ce.. din 3kwh putere instalata, vara produci peste 20kw/zi iar iarna cu indulgenta ajungi la 10kw/zi, cand e soare. Adica nici macar echivalentul a 1mc gaz.

Edited by aeon, 17 January 2022 - 11:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate